23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MEMURLAR TEK STATÜDE TOPLANMALI

Hayrullah Demiray

18 Ekim 2011 tarihli yazısı

Son günlerde Türkiye’nin yeni bir gündemi oluştu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın söylemiş olduğu memurların erken mesaiye başlaması ve Cumartesi günleri memurların çalışması konusundaki fikri Türkiye gündemini meşgul etmeye ve tartışılmaya başladı.

Bu konuda farklı görüşlerin olduğu sizlerinde malumudur. Ama olaya farklı bir çerçeveden bakmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü özel sektör cumartesi günleri çalışmaktadır.

Asker ve Polis birçok zaman hafta sonları hele polis teşkilatı içerisinde görevli memurlar çalışıyor. Diğer kamu kurumunda çalışan görevlilerinde Cumartesi günleri çalışmasında bence bir sakınca yok hatta çokta iyi olur diye düşünenlerdenim.

Zaman zaman hesap da yapıyorum yılın kaç günü çalışıp kaç günü dinlenmekteyiz. Yılın 365 gününün yaklaşık olarak ülkemizde 172 gününü tatille geçiriyoruz. Bu basit bir hesap ama ciddi manada dikkate alınması gereken bir konudur.

Öğretmenlerin de 3 ay değil yazın iki ay tatil yapmaları gündeme gelmişti. Bence buda olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor. Eskiden devlet memurluğu denince yan gelip yatma yeri olarak görülürdü ama artık bence öyle değil sakın kimse üzerine alınmasın sallabaşını al maaşını deyimi çok kullanılırdı.

Yeni uygulamalarda bazı yapılan girişimler sonuç vermeye başladı. Artık bir çok yerde performansa göre değerlendirmeler yapıldığı için herkes biraz daha dikkatli davranmak zorunda kalıyor. Bu tür uygulamaların verimliliği de arttırdığını düşünüyorum.

Eskiden devlet dairelerine gittiğimizde bir memura bir şey söylemek mi ne mümkün? azarı işitirdiniz ama artık o günlerin geride kaldığını görüyoruz toplum olarak. Başımızdaki yöneticilerimiz Valilerimiz, Kaymakamlarımız ve daire müdürlerimiz de bu konuda gerekli olan çalışmaları yapıyor.

Zaman zaman aksaklıklar yaşanmıyor mu? dün olduğu kadar olmasa da günümüzde ufak tefek aksaklıklar yaşansa da elbette yıllar öncesine göre daha fazla dikkat ediliyor.Şimdi buradan hareketle başta söylediğimiz gibi memurlarında diğer sektör çalışanlarımız gibi cumartesi çalışmalarında her hangi bir sakınca görülmemektedir.

Ülke ekonomisinin kalkınmasını istiyorsak devlet dairelerinde çalışmayla özel sektör arasında bir fark olmamalı ve hep birlikte bu ülkenin kalkınmasına el vermemiz gerekir.Son yaşanan zamlardan sonra esnafın emeklinin omuzlarına binen yük belki böylelikle biraz hafiflemiş oluruz.

Ne alaka demeyin çünkü ülkenin üzerinde ne kadar yük olursa bu otomatikman zam olarak halka geri dönüyor bunun aksini kimse iddia edemez.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem