23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Atatürk’ün devrimleri gibi heykeline de sahip çıkamadık

Galip Ataman

29 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eski valilik binası bahçesine yapılan kent meydanı ve 357 araç kapasiteli otoparkta yaptığı incelemenin ardından yaptığı, “Bu otoparkımız bir yıl ücretsiz olacak” açıklaması beni 3 yıl öncesi Temmuz 2015’e götürdü.

1974 yılında yapılan, 41 yıl boyunca 17 valiye ev sahipliği yapan eski valilik binasının Büyükşehir Belediyesi ekiplerince törenle yıkılırken çektirilen fotoğrafı anımsattı.

Tören alanındaki, Atatürk heykeli ile  “Tatbik eden icra eden karar verenden daima daha kuvvetlidir. İzmit’in Kurtuluşu 28.6.1921. Atatürk’ün İzmit’e ilk gelişi 18.6.1922. Atatürk’ün İzmit’te ilk basın toplantısı 10.01.1923” yazan 2.50X1.00 metre ebadındaki mermer 2 kaideyi hatırlattı.

2015

O tarihte sökülen Atatürk heykeli ve büyük iki mermer kaidenin Büyükşehir Belediyesi deposuna konduğunu biliyorum.

Aradan geçen 3 yılda, Atatürk heykeli muhafaza edilmek üzere konduğu depoda duruyor mu, bir yerlere sessiz sedasız verildi mi yoksa parçalandı mı, bilmiyorum.

Benim bilmediğim normal de Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bilmemesi anormal.

Geliniz 3 yıl öncesine gidelim. Atatürk heykelinin sökülmesinin ardından yazdığım yazılara göz atalım;

O tarihte çalıştığım gazetede, Atatürk heykelinin sökülmesini, “ATATÜRK’E YER ARANIYOR” manşeti ile duyurmuştum.

IMG-20180828-WA0002

Dönemin Kocaeli Valisi, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanına Atatürk heykelinin depolardan çıkarılıp, bakımı yapıldıktan sonra yeni valilik binası bahçesine konmasını önermiştim.

Garnizon Komutanlığı yetkilileri yetkinin, Valilik ve Büyükşehirde olduğunu söyleyerek topa girmemişti.

Dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Atatürk heykelinin valilik bahçesine konmasının sakıncalarına dikkat çeken açıklama yapmıştı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise “Hele kent meydanı projesi tamamlansın. O zaman değerlendiririz” demekle yetinmişlerdi.

Büyükşehir Belediyesi, yıkılan valilik binası bahçesi otopark ve kent meydanı projesini tamamladı ama Atatürk heykeli yerine konmadı.

Ben inanıyorum ki, Vali Ercan Topaca görevde kalsaydı bugün nerede olduğunu bilmediğimiz, kaybolup kaybolmadığını tartıştığımız Atatürk heykeli Kocaeli Valiliği yeni binası bahçesindeki yerini almış olacaktı.

Kocaeli Valiliği kampüsüne, hiç de yakışmayan küçücük büst konmayacaktı.

 

c3d1ac7f55faa6bbfae2de0ae70db676_500_0_0

HEYKEL KAYBOLDU

Meydan ve otopark projesi çalışmaları devam ederken sökülen ve depoya kaldırılan Atatürk heykelinin akıbetini Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sordum.

Heykelinin bakımı yapılarak yerine dikilip dikilmeyeceğini öğrenmek istedim.

Yetkililerden aldığım cevap, “Görevli arkadaşlar Atatürk heykelini depolarda arıyor, bulunca haber verecekler” oldu.

 

büyükşehir-yıkım-ekibi

Bugüne kadar ses çıkmadığına göre, valilik tören alanında 40 yıl çelenk koyduğumuz, karşısında saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı söylediğimiz Atatürk heykeli hala bulunamamış.

Belli ki, 3 yıl önce Büyükşehir Belediyesi görevlilerince sökülen, Büyükşehir Belediyesi deposuna konduğu söylenen “Atatürk Heykeli” kaybolmuş.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun bilgisinin, Atatürk heykeli ile ilgili farklı düşüncesi olduğunu sanmıyorum ve düşünmüyorum.

Ama Atatürk heykelini söken ve depoya konduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden olumlu ya da olumsuz açıklama bekliyorum.

“CHP, Atatürk’ün kurduğu partidir” diyen CHP’lilerden, “Atam eserlerinin takipçisiyiz rahat uyu” nutukları atan Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği, KYÖD gibi Atatürk’ü tekellerine alan sivil toplum örgüt yöneticilerinden, gazeteci Uğur Mumcu’nun büstüne sahip çıkan gazetecilerden “Atatürk heykeline sahip çıkamadığımız için kamuoyundan özür diliyoruz. Atam bizi affet” açıklamasını duymak istiyorum.

SONUÇ; Umarım, Atatürk heykeli söylendiği ve iddia edildiği gibi kaybolmamıştır. Bir zamanlar Kocaeli Fuar Alanındaki yerinden kaldırılarak başka bir yere dikilen Atatürk Heykeli gibi depodan çıkarılarak bakımı yapıldıktan sonra kent meydanına dikilir.

 

İLK OLAY DEĞİL

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu, büyük önder, başkomutan, başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykellerine ve büstlerine saldırılması, yerinden sökülüp depolara konması ilk değil.

Rize Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Heykelinin 33 yıl sonra kaldırılmıştı.

Kayseri Felahiye ilçesi Atatürk heykelinin meydan düzenlemesi gerekçesiyle sökülerek belediyeye ait garaja konmuştu.

Diyarbakır Dağkapı meydanındaki Atatürk Heykelini tahrip ediliyor gerekçesiyle sökülmüştü.

Afyonkarahisar Elmadağ ilçesi Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk heykelinin eskidiği gerekçesiyle sökülerek itfaiye bahçesine gömülmüştü.

Dumlupınar Kaymakamlığı önündeki Atatürk heykelinin, parası ödenmediği gerekçesiyle heykeltraş tarafından sökülerek Ankara’ya götürülmüştü.

Van Erciş parkındaki Atatürk heykeli çevresindeki mezbeleliği önleyemeyen belediyenin heykeli başka bir yere dikmek üzere kaldırılmıştı.

Akşehir Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykelinin meydan düzenlemesi ve katlı otopark yapımı projesi kapsamında sökülüp Garnizon Komutanlığı yetkililerine tutanakla teslim edilmişti. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

 

**********************

 

AK PARTİ’DE

NELER OLUYOR

 

AK Parti’yi, kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden buyana takip ediyorum.

Genelde ve yerelde tek başına aralıksız 16 yıl iktidar olarak ezber bozduğunu, rekor kırdığını fırsat buldukça yazıyorum.

akp-logo

CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin aksine il başkanları başta olmak üzere partiye hizmet edenlere sahip çıktığını, milletvekili, bakan, başkan yaptığına dikkat çekiyorum.

Ama son zamanlarda eksen kayması mı oldu, fabrika ayarları mı bozuldu desem AK Parti’ye ve AK Partililere bir haller oldu.

Bir zamanlar parti büyüklerine saygıda kusur etmeyenler, karşılarında ceketlerini düğmeleyenler bugün kafa tutmaya yelteniyor.

Parti grubunda konuşulan ve tartışılan konular orada kalırken bugün muhalif gazetelere servis yapılıyor.

Belki de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi “metal yorgunluğu yaşanıyor”.

16 yılda girdiği 6’sı milletvekili, 3’ü belediye başkanlığı, 2’si cumhurbaşkanlığı ve 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçim kazanmak kolay değil.

Ezber bozan seçim sonuçları, rekor kıran iktidar süreçleri sonunda yıpranması doğal.

Bazı milletvekillerinin siyasi, insani ve ahlaki olmayan açıklamalar yapması, yaşanan vefasızlıklar, “rol çalmak” çabaları ondan olsa gerek.

Rol çalmak deyince aklıma, il binasındaki bayramlaşmada yaşananlar geldi.

Geliniz masa başında, kulaktan dolma bilgiler ve dedikodularla yazılan, herkesin ağzında sakız olan olayın aslına bakalım.

aaa

İl bayramlaşmasında kimlerin konuşacağı, hangi sıranın takip edileceğinin kuralı yok ama teamülleri var.

AK Parti’yi AK Parti, girdiği her seçimi kazandıran, 16 yıldır aralıksız tek başına iktidar yapan da herkesin haddini bilmesi ve parti büyüklerine saygılı davranmasıdır.

Ama bayramlaşma programında yaşanan ilk, AK Parti’nin atanmış, çiçeği burnunda il başkanı Abdullah Eryarsoy’un süreci iyi yönetemediğini gösteriyor.

AK Parti’nin ilk yıllarında il başkanlığı yapan, 5 dönem milletvekili seçilen,  FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün kalkıştığı darbe girişiminde milli savunma bakanlığı, sonrası başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunan Sayın Fikri Işık’ı bir kalemde silmeye kalkışmak AK Parti’ye, AK Partililere, il başkanına hiç ama hiç yakışmamış.

Sayın Işık’ın 16 yılda AK Parti’ye ve Kocaeli’ne kazandırdıklarını yok sayarak, bayramlaşmayı “siyasi gövde ve güç” gösterisine dönüştürmek isteyenler ayıbın ötesinde saygısızlık etmiş.

Kim ne düşünürse düşünsün, kim hangi hesap peşinde olursa olsun, AK Parti’de Fikri Işık ve İbrahim Karaosmanoğlu’nu yeri de gücü de Ankara’daki karşılığı da her zaman ayrı ve farklı olmuştur.

Sonuç; AK Parti il bayramlaşmasında yaşanan talihsizlik, “Başarılı, çalışkan, dürüst ve saygın insanlar hangi ortamlarda bulunurlarsa bulunsunlar değerlerinden, saygınlıklarından hiç bir şey kaybetmezler” anlamına gelen “Altın çamura düşmekle değerinden bir şey kaybetmez” atasözünü hatırlattı.

 

*******************

 

YERLEŞMEYEN ÖĞRENCİ: 100

BOŞ KONTENJAN: 5 BİN 741

 

TEOG yerine getirilen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) sonuçlarının açıklanmasının ardından 2-13 Temmuz tarihlerinde yapılan tercihlerde öğrenciler ve velileri büyük heyecan yaşadı.

24 bin 175 öğrenciden 21 bin 876’sı yerleşirken 2 bin 299’u yerleşemedi.

Bu arada milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in birinci ve ikinci nakil dönemlerinde sağladığı toplam bin 428 kontenjan sonrası öğrenciler derin bir nefes aldı.

Yerleşemeyen bin 384 öğrenciden 995’i birinci nakil, 261’i ikinci nakil döneminde yerleşti.

Hiçbir liseye yerleşemeyen 128 öğrenci 31 Ağustos akşamına kadar üçüncü nakil döneminde tercih yapacak.

sınava-giren-öğrecilerr

Öyle görünüyor ki üçüncü dönemde tercih yapacak tüm öğrenciler yerleşirken açıkta kimse kalmayacak.

Kalan olursa onlar da 3-6 Eylül tarihlerinde yerleşecek.

Milli eğitim bakanlığının Anadolu liselerine yüzde 55, Anadolu meslek liselerine yüzde 45, Anadolu İmam Hatip Liselerine yüzde 15 kontenjan vermesine rağmen öğrenciler ve velileri Anadolu meslek liseleri ile Anadolu  imam hatip Anadolu liselerini pek tercih etmedi.

Sağlanan ek kontenjanlarla Anadolu liseleri tercih edilince Anadolu meslek liseleri ile Anadolu imam hatip liseleri kontenjanları dolmadı.

Anadolu liselerinde 128, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 3 bin 787, Anadolu imam hatip liselerinde bin 826 olmak üzere toplam 5 bin 741 kontenjan boş kaldı.

İlk tercihlerin ardından mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 3 bin 266 boş kontenjan kalmışken nakiller sonrası bu sayı 3 bin 787’ye çıktı.

Anadolu imam hatip liselerinde bin 656 olan boş kontenjan ise bin 826’ya yükseldi.

Anadolu liselerinde 189 olan boş kontenjan nakil dönemlerinde sağlanan bin 428 kontenjan ile bin 617’ye çıkarılmasına rağmen boş kontenjan 128’e düştü.

Sınavla öğrenci alan 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 anadolu, 7 imam hatip Anadolu liselerinde boş kontenjan kalmazken sınavsız öğrenci alan Anadolu liselerinde 128 kontenjan açığı oldu.

Bir başka deyişle toplam 5 bin 741 kontenjana karşılık yerleşemeyen öğrenci sayısı 100 civarında.

 

********************

Untitled-1

 

 

 

                                                                               

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem