24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti MKYK sonrası sevinenler, üzülenler

Galip Ataman

20 Ağustos 2018 tarihli yazısı

AK Parti’nin 14 Ağustos 2001’deki kurucu genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu yapılan 6. Genel Kurulda tüm delegelerin oyunu alarak genel başkan seçildi.

17 yılda 6’sı milletvekili, 3’ü belediye başkanlığı, 2’si cumhurbaşkanlığı, 3’ü halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçim kazanan Erdoğan, 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim kurulunu seçti.

15 kişiden oluşan partisinin “A takımı” Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi.

Aralarında Kocaeli milletvekili Emine Zeybek’in de olduğu MKYK üyelerini kutluyorum.

Bir dönem Kocaeli kadın kolları başkanlığı, İzmit Belediyesi meclis üyeliği ve encümen başkanlığı yapan, bulunduğu görevlerde rahatsızlığını kavga ederek değil ayrılarak gösteren, herkesle barışık, partide denge unsuru olan Kocaeli milletvekili Emine Zeybek’in MKYK’ya girmesi Kocaeli için bir şans olmuştur.

AK Parti’yi 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere hazırlayacak MYK üyelerine başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun.

emine

 

EN RAHAT, IŞIK

AK Parti MKYK’nın açıklanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emine Zeybek’i ödüllendirdiği, Fikri Işık’ı gözden çıkardığı yönünde yorumlar yapılmaya başladı.

AK Parti milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker’in MKYK ve MYK’ya girmek için yaptığı kulisleri bilmeyenler Fikri Işık’ın umduğunu bulamadığını söylediler.

Cumhurbaşkanlığı Hükümetinde bakan yapılmayan, yeni MKYK’da görev verilmeyen Fikri Işık’ın Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığının önünün tıkandığını iddia edenler bile oldu.

Belli ki bugüne kadar hiçbir göreve talip olmayan ama en zor dönemlerde verilen önemli görevleri başarıyla yapan Fikri Işık’ı 17 yılda hiç tanımamışlar.

Kocaeli’nin sorunlarının giderilmesi, projelerinin hayata geçirilmesi için 7/24 özveriyle çalışan Fikri Işık’ı makam, mevki, unvan peşinde koşan AK Partililerle karıştırmışlar.

Listelerin açıklanmasının ardından konuştuğum Sayın Işık, “Hocam, Allah bize çok önemli görevler nasip etti. Şükürler olsun ki hepsini başarıyla tamamladım. Bugün milletvekili olarak halkın arasında dolaşıyor, Kocaelililerin eline dokunuyor, gönüllerine giriyor, Kocaeli’ye daha çok hizmet etmek için gece gündüz köy köy geziyorum” dedi.

17 yıllık siyaset karnesi “Başarı Öyküleri” ile dolu olan Sayın Işık’ın son MKYK dahil hiçbir dönemde hiçbir talebi olmadığını, bundan sonra da olmayacağını biliyorum.

Ama verilecek her görevi en iyi şekilde yapacağına, “Başarı Öyküleri” listesine bir yenisini yazacağına inanıyorum.

Kaldı ki, T.C. son hükümetinde görev yapan bakanlardan MKYK üyesi yapılmayan tek kişi Fikri Işık değil ki.

Başbakan yardımcılarının tamamı Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Recep Akdağ, Hakan Çavuşoğlu’na MKYK üyeliği dahil hiçbir görev verilmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden Veysel Eroğlu ve Nihat Zeybekçi dahil bakanlar İsmet Yılmaz, Naci Ağbal, Faruk Özlü, Ahmet Eşref Fakıbaba, Ahmet Demircan da listelerde yoktu.

 

ÜZÜLENLER ÇOK

Sayın Fikri Işık, Kocaelililere milletvekili olarak hizmet etmekten son derece mutlu, verilecek her göreve hazır olduğunu söylerken AK Parti içinde üzülenlerin sayısı oldukça fazla.

İlk sırada, siyasetteki performansı ile değil de babası Şevki Yılmaz’ın şefaati ile iki dönemdir listeye giren ve milletvekili seçilen Mehmet Akif Yılmaz.

Yarın çıkıp yalanlasa da, Sayın Yılmaz’ın MKYK’ya girmeyi çok istediğini, bunun için başta babası Şevki Yılmaz olmak üzere çalmadık kapı bırakmadığını duyuyorum.

Öğretmen olmasına, TBMM milli eğitim komisyon üyesi olmasına rağmen eğitim adına olumlu hiçbir girişimine tanık olmadığım Mehmet Akif Yılmaz, MKYK’ya girmiş olsaydı Kocaeli için değil “yandaşı” kişi ve sivil toplum örgütleri için çalışacaktı diye düşünüyorum.

Sayın Yılmaz, bu fırsatı kaçırdığı için çok üzülmüştür.

Üzülen ikinci isim, bir dönem Kadın kolları MKYK ve MYK üyesi olarak görev yapan, 2 dönemdir milletvekili seçilen Radiye Sezer Katırcıoğlu.

Sayın Katırcıoğlu, Sayın Mehmet Akif Yılmaz kadar kulis yapmasa da MKYK ve MYK’ye girmek istediğini herkes biliyor.

AK Parti MKYK’ya giremeyen milletvekili İlyas Şeker’in gönlü 3 kişilik Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyesi yapılarak alınmış oldu.

En çok üzülen ise MKYK üyesi olmasına rağmen 24 Haziran milletvekili aday listesine alınmayan ama MKYK üyeliğinin devam etmesini çok isteyen Zeki Aygün.

Başka?

24 Haziran seçimleri öncesini hatırladığımızda, Emine Zeybek’in milletvekili seçilmesini hazmedemeyenler.

 

****************

 

KARAOSMANOĞLU’NUN

‘ÇÖP FABRİKASI’ KARARI

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin ABD Başkanı Trump’un aldığı yaptırım kararına tepkisi misliyle sürüyor.

FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan rahip Brunson’un salıverilmesi söz konusu olmadığına göre bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Trump-Erdoğan restleşmesinin ne zaman, nerede, hangi koşullarda sona ereceğini kestirmek zor.

Dolar 7.00 TL olsa, piyasalar paniklese, dolarla iş yapanlar telaşlansa da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’u pes ettirmeden geri adım atacağını sanmıyorum.

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi meydanlara “ekonomik zafer kazanmış lider” olarak çıkarak İstanbul ve Ankara başta olmak üzere metropol şehirleri tekrar kazanmak istiyor.

O nedenle bugünlerde herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından çıkacak, Merkez Bankasından yapılacak açıklamaya kilitlenmiş durumda.

AK Parti genel merkezinden yapılan “Dövizle olan bütün işlemlerinizi, Türk lirası üzerinden yapın. Yerli olacağız, Milli olacağız, Türkiyeli olacağız. Türkiye için dayanışma yapacağız. Özellikle ABD menşeli malzemelerin kullanılmamasına büyük bir özen göstereceğiz” açıklaması belediyeleri harekete geçirdi.

İlk tepki, Ağustos ayı meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’ndan geldi.

KARAOSMANOĞLU

2015 yılından buyana konuşulan, yeri belirlenen, ÇED raporu hazırlanan, kredi hazırlıkları süren, ihale aşamasına gelen, meclisten yetki alan İbrahim Başkan, 

“Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi” için “bir dakika” dedi.

300-350 milyon Dolara mal olması planlanan Umuttepe’de yapılacak tesis için Dolar’daki artışı gerekçe göstererek, “Arkadaşlarımıza daha düşük maliyetli yeni bir depone alanı bulunması yönünde talimat verdim. Şu anda belediyemiz 2 milyar gibi bir borcu kaldıramaz” açıklamasında bulundu.

Çöp fabrikası ile ilgili karar değişikliğini İbrahim Başkana sordum.

Cevabı, “Dolar aldı başını gidiyor. 300 milyon Dolar olarak planlanan tesisi yaparsak belediyeye maliyeti 2 milyar demek. CHP döneminden kalan 6 milyar borç nedeniyle sıkıntı yaşarken, beklemediğimiz kur farkı nedeniyle çöp fabrikasına yapacağımız 2 milyar TL harcamayı belediyemiz kaldıramaz. Tesisin, Umuttepe’ye kurulmasından vazgeçmiş değiliz. Ama maliyetini düşürecek, belediyeyi ekonomik sıkıntıya sokmamak için alternatif çalışmalar yapmak zorundayız” oldu.

Dolardaki beklenmeyen artış, AK Parti genel merkezinden gelen talimat yerel seçimlere yaklaşık 7 ay kala Sayın Karaosmanoğlu’nun uykularını kaçırmış olacak ki yeniden gözden geçirilmesini istemiş.

Hani haksızda değil. 6 milyar TL CHP döneminden kalan ödenmesi gereken borç, 2.5 milyar TL Gebze-Darıca Metro maliyeti ve 2 milyar TL çöp fabrikası.

İbrahim Başkan, hesap kitap yapmayacak ta kim yapacak?

Umuttepe’de 200 hektarlık alanda yapımı planlanan Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisi” kararı alındığı tarihlerde Dolar kuru 2.5-3 TL olup tesisin maliyeti bir milyar TL altında idi.

Bugün Dolar kuru ikiye katlandı, maliyet 2 milyar TL’ye yükselince Başkan Karaosmanoğlu frene basmadı ama vites küçülttü.

Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasından ve açıklamasından benim anladığım;

İbrahim Başkan, ZAYDAŞ bölgesindeki deponite alanlarda yer kalmadığının, bugünden önlem almazsa 3 yıl sonra oluşacak “vahşi çöp depoları” sonrası yayılacak kokunun Kocaeli’nin her yerine yayılacağının, çevre ve insan sağlığı bakımından olumsuz etkileyeceğinin bilincinde.

Zamanla yarışırken kaybedecek vakit olmadığı için Umuttepe’ye Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisi” yapma kararından vazgeçilmiş değil.

Ama yıllık 650 bin ton evsel katı atığının depolanacağı 200 hektarlık alanın tamamı bir seferde yapılmayacak.

Projeyi zamana yayılarak Büyükşehir Belediyesi kasasından çıkacak para 1 milyarı geçmeyecek.

SONUÇ; “Başkan Karaosmanoğlu geri adım attı. Çöp fabrikasını Umuttepe’ye yapmaktan vazgeçti” diyenler fazla sevinmesin.

Bir zamanlar olduğu gibi “Kocaeli’nde Vahşi Çöp Depoları geri mi geliyor” diyerek telaşa kapılanlar üzülmesin.

Çöp fabrikası Umuttepe’ye yapılacak, Kocaeli’nde vahşi çöp depoları oluşmayacak.

 

****************

 

“Tüm islam aleminin, dostlarımın ve okurlarımın Kurban bayramını sağlık, huzur ve mutluluk dileklerimle kutluyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi