18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Olası depremde 18 bin kişi “ölecek!”

Galip Ataman

17 Ağustos 2018 tarihli yazısı

17 Ağustos saat 03.02’de meydana gelen asrın felaketi Marmara Depremine Çınarcık’ta yakalandım.

Günün aydınlanmasıyla yola çıkıp Gölcük’e geldiğimde, 7.4 şiddetindeki depremin yarattığı tahribatı, acıyı, gözyaşınıgörüp kahroldum.

İzmit’e yaklaştığımda tepelerde dimdik ayakta duran konutları görünce Allah’ıma şükrettim.

Amasonraki günlerde yapılan açıklamalar depremin gerçek bilançosunun korkunç olduğunu anlatıyordu;

Ölü resmi 18 bin 373, resmi olmayan 40 bin, yaralı 100 bin, yıkılan ve hasar gören konut- işyeri 150 bin, evsiz kalanların sayısı 600 bin.

Devletin aldığı önlemlerle yaralar sarıldı, mağduriyetler giderildi, depreme dayanıklı konutlar yapıldı.

Depremi sadece 17 Ağustos yıldönümünde “Unutmadık, Unutturmayacağız” sloganları ile hatırladık.

“Depremle yaşamasını öğreneceğiz,depreme hazırlıklı olacağız,  teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi alacağız” nutukları attık.

Deprem Simülasyon Merkezleri kurduk, deprem hocalarının “30 yıl içinde İstanbul’da 7 şiddetinde deprem olacak” açıklamalarını dinledik.

Geriye dönüp baktığımızda, 17 Ağustos’ta yaşadığımız asrın felaketinden, büyük acıdan ders çıkarmadığımızı gördük.

Bugün yazacağım deprem yazısını düşünürken, Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından hazırlanan “Kocaeli il Afet Müdahale Planı 2017” raporunu gördüm.

Raporda; son 60 yılda doğal afetlerin yol açtığı yapısal hasar istatistiklerine göreKocaeli için en önemli afet riskinin“deprem” olduğu,acı sonuçlarıve alınması gereken önlemler yazıyor.

DEPREM-2

 

DEPREM SENARYOSU

Geliniz AFAD’ınAralık 2017’de saat 14.48’de, büyüklüğü 7.0 olan deprem senaryosuna göz atalım.

Detaylarını uzun uzun anlatmayacağım. Merak edenler, Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) sitesine girer okur.

17 Ağustos 1999 depreminden ders almadığımızı gösteren ve beni korkutan sonuçlara bakalım.

Senaryoya göre,7.0 büyüklüğündeki deprem sonuçları 19 yıl önce yaşadığımız 7.4 büyüklüğündeki deprem sonra resmi makamların açıkladığı bilançodan farklı değil.

1 milyon 830 bin 772 kişinin yaşadığı Kocaeli’nde; CAN KAYBI 18 bin 320, ağır yaralı 34 bin 366, hafif yaralı 52 bin 634, ayakta tedavi 142 bin 297, geçici barınan kişi sayısı 688 bin 661.

274 bin 624 binadan 62 bin 472’si yıkık, 65 bin 368’i ağır hasarlı, 33 bin 746’sı orta hasarlı, 29 bin 952’si az hasarlı.

18 bin 320can kaybının ilçelere göre dağılımı şöyle;

İzmit 4 bin 645, Gölcük 4 bin 77, Derince 2 bin 188, Başiskele 2 bin 93, Körfez bin 897, Kartepe bin 828, Karamürsel 870, Gebze 379, Dilovası 164, Darıca 135, Çayırova 43, Kandıra 1.

 

TEDBİR, TEDBİR, TEDBİR

“Kocaeli il Afet Müdahale Planı 2017” raporunu hazırlayan müdür Salim Tekoğul’a deprem başta olmak üzere olası afetlerde kullanılacak çadır ve ceset torbası sayısını sordum.

Salim müdür, 17 Ağustos ve sonrası depremlerden edinilen tecrübeler doğrultusunda çadırlardan çok konteynırların tercih edildiğini belirterek, “Olası doğal afetlerde kullanılacak 25 ildeki lojistik depolarda yaklaşık 80 bin çadır bulunuyor. Kocaeli olarak çadır ihtiyacımızı Düzce ve Yalova’daki lojistik merkezlerden sağlayacağız. Bizim depolarımızda 16 metrekarelik 40 çadır mevcut. Ceset torbaları raporda da belirttiğimiz gibi Büyükşehir Belediyesi mezarlıklar müdürlüğü ilgileniyor. Hepsinden önemlisi tedbir, tedbir, tedbir” dedi.

Büyükşehir Belediyesi mezarlıklar şube müdürü Zafer Sevil de depolarında 5 bin ceset torbası bulunduğunu, olası bir depremde Düzce ve Yalova başta olmak üzere komşu illerden 100 bin ceset torbası temin edeceklerini söyledi.

SONUÇ; Sayılar ürkütücü de olsa “Kocaeli il Afet Müdahale Planı 2017” raporunu hazırlayan başta müdür Salim Tekoğul olmak üzere Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) çalışanlarını, katkıda bulunanları kutluyorum. Umarım bu rapor arşivlerde kalmaz, herkese dağıtılır.

 

******************

 

LÜTFÜ TÜRKKAN’DAN

CHP’YE SERT ELEŞTİRİ

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in güvendiği ve en yakınındaki isimlerden biri olan Lütfü Türkkan’ı yıllar öncesi tanıdım.

Kocaeli Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Türkkan, sohbetinden keyif aldığım çok az sayıda siyasetçiden birisidir.

12 Ağustos’ta yapılan olağanüstü kurultay sonrası yenilenen ve gençleşen GİK’i, yaklaşan yerel seçimleri konuştuk.

CHP ile 24 Haziran öncesi olduğu gibi yerel seçimlerde de ittifak kurup kurmayacaklarını sordum.

İYİ Parti’yi “Türk milliyetçisi ve Atatürkçü parti” olarak tanımlayan sevgili Türkkan, “İYİ Parti, sonucu ne olursa olsun ilkelerinden ödün vermez. İYİ Parti’de herkese yer yok ama çok kişiye yer var” dedi.

24 Haziran öncesi 15 milletvekilini ödünç veren CHP ile yerel seçimlerde de ittifak yapıp yapmayacaklarını öğrenmek istediğimde, Lütfü Türkkan’ın ses tonu değişti.

“CHP 15 milletvekilini bize değil 15 günlüğüne demokrasiye verdi. İYİ Parti olarak biz onlara 5 yıllığına 32 milletvekili verdik. Demokrasinin katledildiği 24 Haziran’da CHP ittifaktan yararlanarak 32 milletvekili fazla çıkardı” derken millet ittifakının İYİ parti açısında faydalı olmadığını söyledi.

Zamanın AK Parti aleyhine işlediğini anlatırken, “Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağız. İttifaka ihtiyacımız da yok. Seçimlere yenilenen ve gençleşen GİK ile hazırlanıyoruz ve kendi adaylarımızla katılacağız. İYİ Parti’nin şansı fazla. İnsanlar çıkış ve nefes alacakları yer arıyorlar. Adresin İYİ Parti olduğunu biliyorlar” şeklinde konuştu.

AK Parti, önümüzdeki günlerde CHP’nin desteğiyle erken seçim kararı e birlikte hareket eden CHP’nin alabileceğini iddia etti.

CHP milletvekili Enis Berberoğlu’na mahkumiyet kararını hakimlerin değil, dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasında AK Parti ile birlikte hareket eden CHP ve genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiğini söyledi.

AK Parti’nin son günlerde yaşanan ekonomik krizi iyi yönetemediğini, yükselen dövizi durduramadığına dikkat çeken Lütfü Türkkan, “Demokrasilerde ülkeler ahbap çavuş ilişkisi ile yönetilmez. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva’yı Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı ataması gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı Hazine ve Ekonomi Bakanı ataması ile ekonomik krizden çıkılmaz” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

AK Partililerin “Geminin içinde hepimiz varız. Gemi batarsa hepimiz batarız” savunmasına “Gemide kimin nerede olduğu önemli. Ülkeyi yönettiğini sananlar geminin güvertesinde mutlu yaşam sürdürürken ekonominin kötü yönetiminden bunalan ve mağdur olan halk kazan dairesinde yaşam savaşı veriyor” şeklinde cevap verdi.

Sevgili Lütfü Türkkan ile sohbetimizi, bayram sonrası Kocaeli yerel siyasetini konuşmak üzere randevulaşarak noktaladık.

AKŞENER-TÜRKKAN

 

**************

 

KOCAELİSPOR VE

KARAOSMANOĞLU

 

Vali Hüseyin Aksoy geçtiğimiz günlerde milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı, siyasi parti il başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri, daire müdürleri ve Kocaelispor Kulüp başkanı Bahri Yavuz ile bir araya geldi.

Kamuoyuna MHP milletvekili Saffet Sancaklı’nın önerisi olarak yansıtılan Kocaelispor’a 3 ay süreyle yardım için “pamuk eller cebe” açıklaması yapıldı.

Sayın Vali, Kocaelispor’un önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalara önemli katkı sağlaması için herkesi Ziraat Bankası E-5 İzmit Şubesinde açılan40176402-5039 ve IBAN No: TR160001002424401764025039 numaralı hesaba para yatırmaya çağırdı. Hayırlı olsun!

Kocaelispor için kampanya tamam da önce aylardır, yıllardır ortalıklarda görünmeyen Sancaklı neden bugünlerde böyle bir kampanyaya gerek duydu onu açıklasın.

Sonra Kocaelispor ve KEVbaşkanı Bahri Yavuz şeffaf davranarak Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çeşitli kişi ve kurumların yaptığı yardım miktarını ve nerelere harcandığını kamuoyu ile paylaşsın.

Ardından Kocaelispor’un kurtuluşu için kimlere ne kadar borcu olduğunu söylesin.

Başkan Yavuz kapalı kapılar arkasında değil de Vali Aksoy başkanlığında yapılan toplantıda “İbrahim Başkana teşekkür ediyorum. Kocaelispor için kapısını her çaldığımızda bizi geri çevirmedi. Kocaelispor bugün buradaysa İbrahim Başkanın desteği sayesindedir. Son bir yılda 70 milyon TL destek vererek Kocaelispor’un kapısına kilit vurulmasını engellemiştir. Teşekkür ederim” deme erdemliliğini göstermeliydi.

VALİLİKTE-TOPLANTI

İbrahim Karaosmanoğlu’na haksızlık eden, teşekkürü çok gören yalnız Bahri Yavuz mu?

Kocaelispor’a en zor gününde can suyu olan Başkan Karaosmanoğlu’nu KEV arazisine konut yapmak için ucuza kapattığı için eleştiren İsmet Çiğit bile “Efsane kaptan en güzel en faydalı golünü attı” yazarak Saffet Sancaklı’yı övmüş!

Herkes düşüncesini söylemekte, görüşlerini açıklamakta özgür.

Ancak Başkan Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a yaptıklarını yok sayıp, ne için kaç para toplanacağı bilinmeyen bir kampanyaya öncülük ettiği söylenen Sancaklı’yı havalara sokmak bana biraz garip geldi!

 

**********************

 

AK PARTİ İL BAŞKANI

14 AĞUSTOS’U UNUTTU

 

Kurulduğu 14 Ağustos 2001 tarihinden buyana girdiği 6’sı milletvekili, 3’ü belediye başkanlığı, 2’si cumhurbaşkanı seçimi ve 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçim kazanan AK Parti il başkanı ve yöneticileri 17. Kuruluş yıldönümünü unuttu.

Her seçim sonrası ezberleri bozarak, kendi rekorunu kırarak 16 yıl aralıksız tek başına iktidar olan, 24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini uygulayan AK Parti’nin Kocaeli’ndeki çiçeği burnundaki il başkanı Abdullah Eryarsoy’un unutması bana biraz garip geldi.

İl başkanı Eryarsoy tamam da 12 ilçe başkanının unutmasına ne demeli?

Önceki yıllarda AK Parti’nin kuruluş yıldönümünde kurucu üyeler bir araya gelir, toplantılar yağılır, açıklamalarda bulunulur, partinin başarıları kamuoyu ile paylaşılırdı.

16 yıl hatırladıkları, kutladıkları kuruluş gününü 17’nci yılında unuttularsa vardır bir bildikleri.

AK-PARTİ-KURUCULAR

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem