21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ekonomik savaş hamleleri!

Enes Şen

17 Ağustos 2018 tarihli yazısı

En son yayınlanan yazımda ülke olarak ekonomik savaş ile mücadele ettiğimizi ifade ettim.
Yaşadığımız ekonomik savaşın her geçen gün tırmanarak, zorlayarak, hiçbir şekilde devletler arası hukukun tasvip etmediği şu günlerde biz ne yapacağız diye sorduk mu birbirimize…
Köşemize çekilip bizi bitirmek isteyenlere eyvallah deyip uysal kedicik mi olacağız yoksa aslanlar gibi onurlu gururlu duruşumuz ile meydan mı okuyacağız?
Bir defa şunu peşinen söyleyeyim; bu iş ahlamalar ile vahlamalar ile olmaz.
Bunu yapar isek boşa kürek çekmiş oluruz ve her zaman övündüğümüz kendi göbeğimizi kendimiz kesebilme hürriyetinden de uzaklaşmış oluruz.
Büyüklerin de dediği gibi ‘’Elden kime hayır gelmişte bize gelsin’’ söylemini unutmadan israftan, aşırı lüks takılmaktan, marka takıntısından, popüler olmak düşüncesi ile gezip dolaştığımız kahve mekanlarından, restorantlarından ve yiyecek-içeceklerinden uzak durmamız gerekiyor.
Bu saydıklarıma dikkat ettiğimizde ben 30 liradan tasarruf edeceğim biri 300 lirada bir başkası 1000 liradan…
Böyle biriktirip bugün gazetelerinde ‘’Türkler bitti’’ manşetleri atarak sevinç naraları atanlara birliğin, tamami ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilmenin adam gibi dik duruşun nasıl sergilenebildiğinin örneğini yine biz göstereceğiz.
Emin olun ki bu duruşu ancak biz sergileyebiliriz.
Çünkü biz milli maçlarda dahi Türklerin biz bitti demeden hiçbir şeyin bitmeyeceğini tüm dünyaya kabul ettirmiş bir milletiz..
Tabii biz bu güzide ülkenin vatandaşları olarak elimizden geldiğince bu mücadeleyi gösterirken yerli ve milli markalarında aynı gayret içerisinde çabalarda görmek istiyoruz.
Mesela ülkemizin yanında olduklarını hissettiren açıklamalar yahut toplumumuzun ekonomik savaşı kazanacağımıza olan inancını perçinleyecek hamleler gelse fena olmaz hani…
Bu olası hamlelere somut bir örnek vereyim; Türk firmalarının Google, Youtube, Facebook Twitter ve İnstagram gibi Amerika ekonomisinde çok önemli bir yer tutan bu sosyal medya mecralarına kazandırdığı miktar tam 35 Milyar TL…
Bugün itibari ile tüm yerli firmalarımız ortak bir açıklamada bulunarak geleceğe yönelik tüm reklamları dondurduklarını duyurmuş olsalar güzel olmaz mı?
Mevcut sözleşmelerini zarar etmek pahasına iptal etseler olmaz mı?
Çünkü farkındayız ki bu ecnebilerin canına, malına yahut namuslarına dokunsan umursamazlar ama ya paralarına dokunursan…?
Neler olur neler!
İşte bu sebep ile bu ecnebilere anladıkları biçimde ivedik ile cevap vermemiz gerekiyor.
İçerisinde bu bulunduğumuz bu zor süreci sanayicisinden, inşaatçısına, tüccarından küçük esnafına kadar herkes elinden geldiği kadarı ile inisiyatif kullanarak doğru hamleler ile lehimize çevirmek mümkün olabilir.
Unutmayalım, bu kez mesele diğerlerinden daha farklı.
Uluslar arası hukuku hiçe sayan, kural tanımayan Amerika’nın başlattığı bir savaşın içerisindeyiz.
Savaşı başlatan biz değiliz ama biz olacağız Allah’ın izni ile.
Gelinen nokta itibari ile Rusya İran, Ukrayna ve Çin ile milli paramız üzerinden ticaret yapacağız.
Bugün Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar; Katar’da, Kuveyt’te, Bosna’da insanlar ellerindeki dolarları bozdurup Türk Lirasına çeviriyorlar.
Yüzyıllardır darmadağın olan Müslümanlar silkelenerek yavaş yavaş kendilerine geliyor.
Herkes idrak etmeye başladı ki doların yükselişinin sebebi Erdoğan’ın Türkiye’yi yönetemiyor olması değil Amerika’nın Erdoğan’ı yönetemiyor olması.
Biz bu mücadeleyi kazanacağız!
Bedeller ödesek de sıkıntılar yaşasak da kazanacağız.
Çünkü hür yaşamak bizim doğamızda var.
Bir ve beraber olmak bizim soyumuzda var.
Hiç korkmaya gerekte yok güzelim Anadolu’muzda tüm coğrafyamıza yetecek kadar bereket var.
Bu noktadan sonra; malını, mülkünü, cebini düşünen, milletçe savaş ile mücadele ederken; krizi fırsata çevirmeye çalışan, el ovuşturarak bir şeyler bekleyen, kaos çıkartma hevesinde olan, sıkıntılı süreçte kendisine siyasi bir rant elde etmeye çabasında olan haindir.
Unutulmasın ki bu güzide topraklar hainleri asla kabul etmeyecektir.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem