17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kartepe Zirvesi Onur Konuğu, ‘Kofi Annan’

Galip Ataman

15 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi, muhalefetin “boy hedefi” olsa da geçen sene ilkini gerçekleştirdiği “Kartepe Zirvesi” gibi güzel projelere imza atıyor.

Onursal Başkanlığını döneminKültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yaptığı, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri GünterVerhaugen’in onur konuğu olarak katıldığı sempozyumda“Dünyada Meydana Gelen Darbeler” çeşitli yönleriyle değerlendirilmişti.

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 26-28 Ekim tarihlerinde yapılacak Kartepe Zirvesi konusu, “Göç, Mültecilik ve İnsanlık”.

Zirvenin Onursal Başkanlığını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapacak.

Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri Koffi Annan’ın sempozyuma onur konuğu olarak katılması bekleniyor.

2004 yılındaAvrupa Birliği’ni etkin bir göçmen politikası uygulamaya çağıran, Avrupa’nın göçmenlere, göçmenlerin de Avrupa’ya gereksinimi olduğunu söyleyen, yaşlanan Avrupa’nın taze kana gereksinimini kapıları açarak sağlanacağına dikkat çeken Kofi Annan’ın, Ekim ayında yapılacak zirveye katılmasını önemsiyorum.

İnsanlığın bölünmez olduğunu belirterek yoksulluğa, cahilliğe ve hastalıklara karşı küresel işbirliği çağrısında bulunan Nobel Barış ödüllü Kofi Anna’nın yapacağı konuşmanın Türkiye’nin “Göçmen ve Mülteci” politikasına destek olacağını düşünüyorum.

Yaklaşık 4 milyon Suriyeli mültecinin yaşadığı Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirler dururken “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” konulu sempozyumun Kocaeli’nde düzenlenmesini sağlayan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibini kutluyorum.

ERDOĞAN--ANNAN

ANNAN-ERDOĞAN

Konuk Nobel Barış ödüllü BM yedinci genel sekreteri Kofi Annan, konu “Göç, Mültecilik ve İnsanlık”, yer Türkiye/Kocaeli olunca biraz araştırdım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kofi Annan ile 2002 yılından buyana değişik tarihlerde görüştüklerini öğrendim.

Tarih, 11 Aralık 2002; AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Newyork’ta BM Genel Merkezinin 38. Katında genel sekreter Koffi Annan ile yaklaşık bir saat Kıbrıs konusunu görüştü.

Tarih, 1 Mayıs 2003;Başbakanı Recep Tayyip ErdoğanKoffi Annan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostas Stefanopulos, Kıbrıs Devlet Başkanı TassosPapadopulos ile bir araya geldi.

Tarih 24 Ocak 2004; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu’nun yapıldığı İsviçre’nin Davos kentinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüştü, Kıbrıs sorunun çözümü için tarafsız bir arabulucu istedi.

Tarih, 10 Haziran 2005; Başbakan Erdoğan Beyaz Saray’da Bush ile görüştükten sonra BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la buluştu.

Tarih, 27 Ocak 2006; Başbakan Erdoğan, Davos’ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile Kıbrıs konusunu bir kez daha görüştü.

Tarih, 20 Temmuz 2006; Başbakan Erdoğan- Kofi Annan görüşmesinde  Türkiye’ninKıbrıs konusundaki kararlılığı konuşuldu.

Tarih, 19 Ağustos 2006; Başbakan Erdoğan, kendisini dün akşam telefonla arayan Annan ile İsrail ve Lübnan arasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Görüşmede, bölgede konuşlandırılacak Barış Gücünün yapısıyla ilgili görüş alışverişinde de bulunuldu.

Tarih, 12 Mart 2012; Başbakan Erdoğan, BM-Arap Ligi ortak Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ı Başbakanlıkta kabul etti.

Tarih, 10Nisan 2012; Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan Hatay'da incelemelerde bulundu.

Tarih, 16 Eylül 2017; Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM eski genel sekreteri ve Rakhayn Dayanışma Komisyonu Başkanı Koffi Annan iletelefonda Arakan’ı konuştu.

 

KOFİ ANNAN KİMDİR

Kofi Annan, 8 Nisan 1938 tarihinde Gana’nın Kumasi şehrinde doğdu. Eğitimini Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre'de tamamladı. Bunun yanında İngilizce ile Fransızca dillerini öğrendi. Daha sonra Birleşmiş Milletlerde çalışmaya başladı. 13 Aralık 1996'da Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri olarak seçildi. 2001'de de Nobel Barış Ödülüne layık görüldü. Annan, 10 yıllık hizmetinin ardından 1 Ocak 2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki-Moon'a devretti.

 

************

 

“DOĞRU TERCİH” YAPAN

ÖĞRENCİ AÇIKTA KALMAZ

 

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk göreve başladığı ilk günlerde yaptığı açıklamada, “Hiçbir öğrencimiz, hiçbir velimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz” demişti.

Herkesin umut bağladığı, kurtarıcı gördüğü bakan Selçuk, TEOG yerine getirilen LGS’de (Liseye Geçiş Sistemi) kayıtlar devam ederken kuralları değiştirerek daha oturduğu koltuğu ısıtmadan kendi kalesine ilk golü attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği doğrultusunda getirilen LGS’ye göre sınavda başarısız olan öğrenciler “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Bölgesindeki” evlerine en yakın okula kayıt yaptıracaktı.

Yaptıracaktı da bakan Selçuk’tan önceki yöneticilerin “okulda bulunuşluluk” dahil haksız rekabete neden olan bir çok kriter öğrencilerin mağdur etti.

Düşük puanlı öğrenciler gözde Anadolu liselerine yerleşirken diploma notu yüksek olan öğrenciler açıkta kaldı.

Kocaeli’nde 26.996 kontenjana karşılık ilk yerleştirmelerde 21.876’sı yerleşmiş, 5.120 kontenjan2.299 öğrenci yerleşememişti.

Nakil tercih sürecinin başladığı günlerde öğrencileri mağdur eden kriterler  kaldırıldı.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in girişimiyle birinci nakil döneminde 810’u Anadolu Liseleri, 64’ü adalet ve turizm meslek liselerine olmak üzere toplam 874 kontenjan sağlandı.

Öğrencilerin yüksek puanlı Anadolu liselerini tercih etmesi, meslek liselerini yazmamaları sonucu bin 315 öğrenci yerleşemedi.

Dün Rasim hoca ile yerleşemeyen öğrenciler ile ilgili düşüncelerini, alınan önlemleri sordum.

Cevabı, “LGS sonuçlarının ardından yapılan tercihlerde uygulanan bazı kriterler başarılı öğrencilerin mağduriyetine neden olmuştu. Nakil döneminde kriterler kaldırıldı, ek kontenjanlar aldık. Ama tüm öğrenciler ilk tercihlerini Anadolu liselerinden yana kullanınca bin öğrenci yerleşti, bin 315 öğrenci yine boş kaldı” oldu.

Müdür Çelik, ikinci nakil tercihlerinin başladığı bugünlerde, 546 Anadolu Lisesi, 170 sağlık meslek lisesi, 34 Darıca Deniz Yıldızları MTAL olmak üzere toplam 750 kontenjan arttırıldığını belirterek, “Öğrenciler doğru tercih yapar, yüksek puanla öğrenci alan liselerin yerine meslek liselerini tercih ederlerse hiçbir öğrenci açıkta kalmaz” dedi.

Bu yıl ilk kez uygulanan LGS’de mi,lli eğitim bakanlığı bürokratlarından kaynaklanan hatalar yüzünden mağdur öğrenciler oldu.

Önümüzdeki yıl, bu yıl yaşanan sorunların tekrar etmeyeceğini umarak mağduriyetlerin en aza indirileceğini düşünüyorum.

Her zaman söylediğim, “En iyi okul eve en yakın okuldur. İyi okul yok, iyi öğrenci vardır” cümlemi bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

 

750 EK KONTENJAN

LGS ikinci tercih nakillerinde 750 ek kontenjanın Anadolu liselerine dağılımı;

İzmit Yahya Kaptan 48, Gazi 10, İzmit 20, Atılım 46, 24 Kasım 10, Kanuni MTAL 34, Körfez Atatürk 34, Oruç Reis 34, Orhangazi 24, Mevlana MTAL 34, Kartepe Anadolu14, Başiske12, Kocaeli Anadolu 14, Çayırova Ertuğrul Kurtoğluy 10, Şehit İlhan Küçüksolak 12, Darıca Gökşen Mustafa Yücl 34, Neşet Yalçın 34, Deniz Yıldızları MTAL 34, Füsun Erdemir MTAL 34,  Derince 19 Mayıs 34,  Seka Çocuk Dostları MTAL 34,Dilovası Yılport 2, Tavşancıl Marshal 2, Gebze Anadolu 34, Cumhuriyet 34, Süleyman Demirel 34, İbni Sina MTAL 34,  Gölcük Çakabey 34, Fatih Sultan Mehmet 30.

fehmi-rasim-çelik

********************

İYİ PARTİ ŞİMDİ

DAHA ‘İYİ’ OLDU 

İYİ Parti ve genel başkanı Meral Akşener siyasette ezber bozmaya, ilkleri yaşatmaya devam ediyor.

25 Ekim 2017; İYİ Parti kuruldu, Meral Akşener kurucu genel başkan seçildi.

1 Nisan 2018;İYİ Parti 1. Olağanüstü Kurultay toplandı, Meral Akşener bin 112 delegeden oy kullanan bin 61’inden bin 60’ının oyuyla genel başkan seçildi

24 Haziran 2018; Milletvekili seçiminde yüzde 9.96 oy aldı, 43 milletvekili çıkardı, TBMM’de grup kurdu.

akşener1

Yüzde 7.29 oylacumhurbaşkanı seçilemezken milletvekilliğinden de oldu.

24 Temmuz 2018; Afyonkarahisar kampında, memleketlerinden birinci sırayı beğenmeyen, seçim kazanamayan, istediğini elde edemeyen bazı safraların ve çatlak seslerin nezaket sınırını aşan sert eleştirileri karşısında istifa resti çekti. Sürekli bir bedel istendiğini ve borcunu bir türlü bitiremediğini belirtip “Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım. Aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum” diyerek evine kapandı.

12 Ağustos 2018; İYİ Parti 2.olağanüstü kurultayda delegelerin karşısına geçti, “Kararınıza teslim oldum. İradenize boyun eğdim. Gel dediniz geldim” dedi. Bin 123 delegeden oylamaya katılan 888 delegeden 881’inin oyu ile genel başkan seçildi.

Özetle; İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener son 10 ayda, “Parti kuramaz, seçime girmez, milletvekili çıkaramaz” diyenlere inat parti kurdu, kurucu genel başkan oldu, seçime girdi, 42 milletvekili ile TBMM’de grup kurdu, 2 kez olağanüstü kurultay yaptı, 2 kez genel başkan seçildi. Afyonkarahisar kampıyla başlayan süreç sonrası İYİ Parti’yi safralardan temizledi.

 

***************

 

NE KA KÜFTE

O KA EKMEK

24 Haziran seçim sonuçlarının ardından pazar günü toplanan CHP Kocaeli il danışma toplantısında il başkanı Cengiz Sarıbay, “Seçim demek para demek, masraf demektir. Biz il örgütü olarak bu seçimlerde 550 bin 600 bin TL harcadık. Seçimin bir gün öncesinde bunların dağıttığı erzak maliyeti 10 Milyon TL. Karşınız da bir devle yarışıyorsunuz” demiş.

Cengiz başkanın konuşması, İstanbul’da ekmeğin karneyle satıldığı2. dünya savaşı yıllarının meşhur Arnavut köftecisinin “Ne kaküfte o kaekmek” sözünü hatırlattı.

Yediği köfte kadar ekmek veren Arnavut köftecinin dediği gibi CHP il başkanı da “Ne ka para o ka oy” demeye getirmiş.

sarıbay-(1)

Partilerin harcadığı para ve aldığı oya bakılırsa Cengiz Sarıbay hani haksız da değil.

24 Haziran’da; CHP, 500-600 bin TL karşılığı, yüzde 22.65 oy karşılığı 3 milletvekili çıkardı.

İYİ Parti, 250 bin TL harcadı, yüzde 9.96 oy alarak TBMM’ye 1 milletvekili gönderdi.

MHP’nin ne harcadığını bilmiyorum ama yüzde 11.10 alıp 1 milletvekili çıkardığına göre 300 bin TL harcamış olmalı.

CHP ve İYİ Parti’nin harcadığı parayı, aldığı oy ve çıkardığı milletvekili sayısına baktığımızda yüzde 42.56 oy ile 7 milletvekili çıkaran AK Parti, çok para harcamış olmalı.

Sarıbay boşuna, “Ak Parti’nin bir gece önce dağıttığı erzak 10 milyon TL. Karşınızda bir dev var” dememiş.

Seçim kazanma kuralı neymiş,  “Ne ka para o ka oy”!

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem