17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Her yanda ‘Hürriyet’

14 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Yiğidin hakkını yiğide vermek gerekirse, son üç dönemdir bu kentin en hareketli milletvekili payesini de CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e vermek lazım.

3 dönem deyince sanki 8-10 yıldır milletvekilliği yapıyormuş izlenimi çıksa da, aslında milletvekilliğinde 3 yılı bile dolmadı Hürriyet’in.

Genel seçimlerin azizliğine uğrayan isimlerden biri olarak Hürriyet, ilk kez 7 Haziran 2015’te milletvekili seçildi ama erken seçimler nedeniyle hiçbir zaman 4 yıllık görev süresini tamamlayamadı.

Hemen 5 ay sonra 1 Kasım seçimlerinde ikinci dönemine başlayan Hürriyet, 24 Haziran 2018’de yapılan yine bir erken seçimle, 3 senesi dolmadan üçüncü dönemine giren milletvekillerinden oldu.

Fakat bu üç yıllık süreçte sürekli hareket halinde olması dikkatimi çeken Fatma Hanım, bir gün Gebze Hürriyet Mahallesi’ndeyse, bir başka gün Kandıra’nın Bollu Köyü’nde ya da bir bakmışsınız hak arayışındaki fabrika işçileriyle grevde.

HÜRRİYET-BİZ

Yani temposu kesinlikle hiç düşmeyen bir isim.

TBMM’de 26. Dönem TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi olarak seçilen Hürriyet’in, meclis görevlerinin yanında kent sokaklarında sürdürdüğü bu temposu gerçekten dikkat çekici.

Orhan Veli’nin “Hürriyet’e doğru” şiirindeki gibi, “Her yanda hürriyet.” 
Geçtiğimiz günlerde bir alışveriş merkezinde dolaşırken, bir arkadaşıyla birlikte benimde karşıma çıktı.

Bu vesileyle uzun zamandır gerçekleştiremediğimiz kahve sohbetini de yapma fırsatımız oldu.

Oldukça kilo vermiş ve daha fit bir görünüme kavuşmuş olduğunu görünce, yoğunluktan olduğunu düşündüm.

Meğer bu temponun arasına, her sabah erken saatlerde sabah yürüyüşlerini de sıkıştırıyormuş.

İnsanların içinde olmayı seviyorum” diyen Hürriyet, “Sabahları insanlarla merhabalaşıp, zaman zaman sohbet ediyoruz. Spor saatlerinde de hayatın içinde olmaya gayret ediyorum. Bu kentin milletvekili olarak hiç kimseyi, hiçbir yeri ayrıt etmeden, herkese ulaşmaya çalışıyorum. 24 Haziran seçiminin ardından biraz daha rahatladık ama durmak yok. Şimdi yerel seçimler kapıda. Onlara yoğunlaşacağız” diyor.

Birkaç konuda yazılmaması kaydıyla görüşlerini de paylaşan Hürriyet, kentsel dönüşüm sürecinde sürekli yanlarında olduğu Gebze Yavuz Sultan ve Hürriyet mahallesi sakinlerine ise biraz kırgın.

Tüm süreçte onlarla beraber sokaklarda yürüyen, taleplerini meclise taşıyan Hürriyet’in, 24 Haziran seçim sonuçları nedeniyle mahalle sakinlerine bir kırgınlık hissetmesi aslında normal.

Gerçekten o mahallelerin en büyük destekçisi olmuştu.

Ama siyaset böyle bir şey.

Kırgınlığa, hele vatandaşa küskünlüğe yer yok.

Belki de CHP için “parti olarak” daha çok çalışıp, daha çok insana dokunmaya ihtiyaç vardır.

Kim bilir?

----------------------------------------

30’uncu kent bayramlaşması

Dün Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Adnan Uyar, Genel Sekreter Gültekin Görüm ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı Kent Bayramlaşmasına davet için ziyaretimize geldi.

Benim kentteki en uyumlu ikililerden biri olarak gördüğüm Uyar ve Görüm, bu kentin birlik ve beraberliğine de fazla katkı sunan en önemli isimlerden ikisidir.

Bugün kentin sokaklarında dolaşırken, bu iki isme de gülümsemeden, onlarla tokalaşmadan geçen pek kimse yoktur.

Tabi bunun altında, çok uzun yıllardır Kent Konseyi Genel Sekreterliğini sürdüren Gültekin Görüm’ün payı daha da büyük.

ZİYARET

Çünkü derneklerin yapısı gereği, gündüz herkesin mesaisi bittikten sonra dernek üyeleri bir araya geldiği için, o da onlarla birlikte çalışmaya devam etmiştir.

Büyük özveriyle gece saatlerine kadar hemşeri derneklerinden, meslek odalarına kadar tüm STK’ların toplantılarına katılmaya özen gösteren Görüm, son derece samimi ve sendikacı kimliğiyle saygı duyulan bir isim olan Adnan Uyar ile birleşince, başarılı bir Kent Konseyi de ortaya çıkmış oldu.

Belki pek bilinmez ama, pek çok konuda örnek gösterilen Eskişehir’in Kent Konseyi’nin bile Engelli ve Yaşlılar Meclisi yokken, Kocaeli’de muntazam çalışmalar yıllardır sürdürülüyor.

Bu arada ben de kendilerine, son yıllardaki göçmenlerin şehre entegrasyonunu kolaylaştıracak çalışmalar yapılabileceğini önerdim.

Belki, önümüzdeki dönemde bununla ilgili bir komisyon çalışması da görebiliriz.

Tabi artık bir gelenek haline gelen kent bayramlaşmasına değinmeden olmaz.

15’inci yılını dolduran bu geleneğin 30.’su,  bayramın ikinci günü 22 Ağustos saat 14.00'te Yunus Emre Kültür Merkezi'nde (Dolphin AVM yanı) gerçekleştirilecek.

Tüm vatandaşların davetli olduğunu, bir kez daha duyuralım.

----------------------------------------------------

Görgün KSO’ya geliyor

Yaptığı başarılı çalışmaların ardından Aselsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanan eski Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün, yarın Kocaeli Sanayi Odası Ağustos ayı meclisine konuk konuşmacı olarak katılacak.

GTÜ bünyesinde 2014-2018 yılları arasında yaptığı başarılı çalışmalarla büyük takdir toplayan Görgün, bu performansının ardından ASELSAN Genel Müdürü olarak atanmıştı. Mayıs ayından beri yeni görevini sürdüren Görgün yeniden ilimize gelerek, Kocaelili sanayicilerle bilgi ve tecrübelerini paylaşacak. Bu arada Kocaeli Sanayi Odası meclisinde de, rutin gündem maddeleri, temmuz ayı mizanının görüşülmesi ve meclis komitelerinin sunumları yapılacak.

haluk-görgün

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem