22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyükşehir borçları, 2004 öncesi ve sonrası

Galip Ataman

13 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Son günlerde iklim değişiklikleri, küresel ısınma ile birlikte ani ve kuvvetli yağışlar beni yıllar öncesine götürdü.

1980’li yıllardaki yaz yağmurları fuar alanı, Ankara Caddesi, Bulvar, Yahya Kaptan dahil şehrin büyük bölümünde yaşamı ve trafiği felç ederdi.

Bu bölgelerde mahsur kalan vatandaşlar botlarla kurtarılır, tepelerden yağmurla gelen selin tahribatının giderilmesi günlerce sürerdi.

 

“Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur kenti fena vurdu. Birçok ev ve iş yerini su bastı. Yağmur hayatı felç etti” türü haberler manşetlere taşınırdı.

Büyükşehir Belediyesi İSU’nun aldığı önlemler, dere ıslah ve yağmur suyu hattı çalışmaları sonrası uzun zamandır benzer görüntüler yaşanmıyordu.

Haziran ve Temmuz aylarında özellikle İzmit, Gölcük, Kartepe ve Körfez’de etkili olan sağanak yağışlar eski görüntüleri aratmadı.

Aniden bastıran yağmur caddeleri dereye çevirdi, iş yerleri sular altında kaldı, evlerin alt katları suyla doldu.

karaosmanoğlu

Mağdur olan esnaf ve vatandaş isyan ederken haklı olarak yıllardır alt yapıya bilmem kaç milyon liralık yatırım yapmakla övünen Büyükşehir Belediyesi İSU’yu suçladı.

Hani haksız da değildi. Ordu ve Rize başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi dahil yurdun çeşitli yerlerinde yaşanan can ve mal kayıplarına bakıldığında, 2004 öncesi ve sonrasını kıyaslandığında İSU’ya haksızlık edildiğini düşündüm.

Büyükşehir Belediyesi İSU’nun 2014-2018 faaliyetlerini anlatacak, arıtma tesislerini, su sıkıntılarını gideren önlemlerini yazacak değilim.

Ama İSU son 10 yılda ilçe, belde ve köylerde yağmur suyu hattı ve dere ıslah çalışması yapılmamış olsaydı bir süre önce yağan yağmurun vereceği can ve mal kaybı çok büyük olurdu.

 yuvacik-baraji-rekora-kostu_361

BÜYÜKŞEHİRİN BORCU

Tam da bugünlerde ulusal ve yerel gazetelerde, “Türkiye’nin en borçlu belediyesi, Kocaeli” haberleri dikkatimi çekti.

Sözcü ve Cumhuriyet Gazeteleri haberini, bir gün sonra bazı yerel gazetelerin kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle manşetten vermesi bana manidar geldi.

Önce borçlu belediyelerin listesinin verildiği haberi okuyalım, Hazine Müsteşarlığı’nın son açıkladığı verilere göre, 30 Haziran itibarıyla belediyelerden toplam 11 milyar 407 milyon lira alacağı bulunuyor. Çoğu AKP’li belediyeleri kapsayan bu rakamda en büyük pay 6 milyar 39 milyon lirayla AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Türkiye’nin en borçlu belediye başkanı unvanına sahip”.

Haber doğru mu? Doğru. Ama gazetecilik açısından Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu suçlayan, tek taraflı, önyargılı ve kamuoyunu yanıltan bir haber.

Suçlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “2004 yılında Yuvacık Barajının belediyeye kalan borcu 2 milyar 405 milyon TL. Bu borç faizi ile birlikte şu anda 5 milyar 405 milyon TL, İZGAZ 500 milyon TL, İZAYDAŞ 100 milyon TL. Hazine tarafından borçlanma yasaklı bir belediye olduğu için 2004 yılından buyana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hazineye borç yapmamıştır”laf olsun diye, yapmış olmak için yapılmış açıklama ise tatmin edici ve samimi değildi.

Başkan Karaosmanoğlu değil ama genel sekreter İlhan Bayram’ın basın mensuplarının karşısına geçip kamuoyunu ikna edecek açıklamayı yapmasını, elindeki bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylaşmasını beklerdim.

Bu arada, 10 yıl önce 15 Ağustos 2008 tarihinde Büyükşehir Belediyesinin Botaş’a olan 317 milyon dolar borcu ve ihale bedeli 232 milyon dolar olmak üzere toplam 549 milyon dolara Gaz de France Suez firmasına satılan İZGAZ borcunun hala sıfırlanmamış olmasını da anlayamadım.

BHC’lerden aldığı milyon dolarlar başta olmak üzere kasasına milyarlar giren İzaydaş’ın 100 milyon TL borcunun silinmemiş olması da düşündürücü.

İZGAZ ve İZAYDAŞ’ın hazineye olan borcu tartışılabilir ama tek kuruşluk sorumluluğu yokken Yuvacık Barajı borcunu sıfırlamak için her türlü önlemi alan, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil çalmadık kapı bırakmayan Başkan Karaosmanoğlu’nu suçlamak haksızlıktır.

2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda, her ay gelirlerinin önemli bir kısmı kesilen ve 100 yılda bitirilme imkanı bulunmayan toplam 4.5 milyar dolarlık borcu kucağında bulan İbrahim Başkanı “Türkiye’nin en borçlu başkanı” olarak kamuoyuna tanıtmak insafsızlıktır.

İbrahim Başkan ve ekibi barajın yapımı ile ilişkili olarak sonradan çıkarılan sözleşme harici 62 milyon dolar borçtan kurtulmak için Thames Water hisselerini Yuvacık Barajını inşa eden konsorsiyum içinde yer alan ve barajı işleten İSAŞ’ın Türk ortağı Gama’ya devretmeyi başarmamış olsaydı Büyükşehir 62 milyon dolarlık borcu da ödüyor olacaktı.

Başkan Karaosmanoğlu, kararlı tutumu sayesinde sonradan çıkarılan 62 milyon TL borçtan kurtulmanın yanında 2014 yılından buyana barajın işletmesini üstlenerek teşekkürün ötesinde takdiri ve övgüyü hak ediyor.

Yuvacık barajının devam eden borcu nedeniyle İbrahim Başkanı suçlayan siyasiler ve gazeteciler keşke baraj borcu nedeniyle Büyükşehir Belediyesi paylarından son beş yılda 2013-2017 yılları arasında toplam 1 milyar TL civarında kesinti yapılmasına neden olan kişileri eleştirselerdi.

Büyükşehir Belediyesinin 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle gazetelerde yer alan borç ile bilgi ve belgeye ulaşamadım.

Ama 31 Aralık 2017 itibariyle hazineye olan borcunun 6 milyar 82 milyon 274 bin TL olduğunu, 2013 sonunda 5.730.906.000 TL olan borcun 2013-2017 yılları arasında 966.671.264 TL ödeme yapılmasına rağmen 351.368.000 TL artarak toplam 6.082.274.000 TL’ye ulaştığını biliyorum.

Nasıl bir borçsa, öde öde bitmiyor.

 

**********************

OKULLARI, HASAN AYAZ MI

MİLLİ EĞİTİM Mİ YÖNETİYOR?

 

Kocaeli başta olmak üzere büyükşehirlerin en önemli sorunlarından biri de “otopark”.

Her geçen gün araç sayısının arttığı yol fakiri İzmit’te, katlı otopark olmaması, ücretsiz açık otoparkın ihtiyacı karşılamaması, alışveriş yapacak araç sahiplerinin şehre girememesi nedeniyle esnaf mağdur.

Milli eğitim bakanlığının, 2012 yılında aldığı “Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılamayacağı” kararını Haziran ayında kaldırmasıyla esnaf soluk alacak, okul aile birlikleri kasasına para girecek.

Ancak, bu kararın “rol kapmak” için yaklaşan yerel seçilerde İzmit Belediye Başkanlığına aday olmayı düşünen AK Parti ilçe başkanı Hasan Ayaz tarafından yapılması sıkıntı yarattı.

Vali Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, okul aile birliği başkanlarının bilgisi dışında yapılan “Okullar yeni eğitim öğretim yılına başlayana kadar Gazi Lisesi, İzmit Lisesi, Mimar Sinan Lisesi ve Mimar Sinan Ortaokulu bahçesi otopark olarak kullanılacak. Pazartesi gününden itibaren başlayacak. Okullar açılıncaya kadar ücretsiz devam edecek” açıklaması Başkan Ayaz’ın “cahilliğini” ortaya çıkardı.

HASAN-AYAZ

Sevgili Hasan Ayaz yangından mal kaçırır gibi, “Okul bahçeleri pazartesi gününden itibaren ücretsiz otopark olarak kullanılacak” açıklamasını yapmadan önce keşke kaymakam Ersin Emiroğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen’e danışsaydı.

Milli eğitim bakanlığının valiliklere gönderdiği 2012 yılından buyana okul bahçelerindeki otopark yasağını kaldıran ve ihale ile otopark yapılabileceğini öngören 18 Haziran 2018 tarihli yazısını okumuş olsaydı. 

Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinin “Okul ve kurumlarda bulunan büfe, kantin, çay ocakları, yemekhane, kafeterya, bahçe ve boş alanlar ile spor, konferans ve çok amaçlı kapalı salonları 2886 sayılı kanun gereğince okul aile birliğince kiraya verilir” maddesine göz atmış olsaydı.

GAZİ-LİSESİ

SONUÇ:

Bir:Gazi, İzmit ve Mimar Sinan Anadolu Liseleri ile Mimar Sinan Ortaokulu bahçeleri AK Parti İzmit ilçe başkanı Hasan Ayaz’ın açıkladığı gibi bugünden itibaren otopark olarak kullanılırsa vali ve kaymakam, ilçe milli eğitim ve okul müdürleri, okul aile birliği başkanı, milli emlak müdürü suç işlemiş olur.

İki: Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılabilmesi için okul aile birliği yönetmeliğimim 19. Maddesinin çalıştırılması gerekir.

Üç: Ben yaptım oldu mantığıyla hareket edilir, cüz’i de olsa alınacak ücret Ayaz’ın kafasına göre belirlenirse okul müdürü ve aile birliği başkanı soluğu adliyede alır.

Dört: Bakanlık genelgesi 18 Haziran’da yayınlandığına göre başkan Ayaz 2 aydır neredeydi?

Beş: Bahçeleri otopark yapmak fikri Ayaz’ın aklına, 17 Eylül’de okulların açılmasına bir ay kala mı geldi?

Altı: Bakanlığın 18 Haziran 2018 tarihli genelgesinde atıfta bulunduğu okul aile birliği yönetmeliğinin 19. Maddesi, Muhammen bedel tespit komisyonu, valilik/kaymakamlıkça görevlendirilecek il/ilçe milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında okul müdürü/müdür yardımcısı, birlik başkanı, defterdarlık/mal müdürlüğü temsilcisi, gerekli görülmesi halinde ilgili özel idare müdürlüğü temsilcisi ile il ve ilçelerde ilgili meslek odasının temsilcisinin katılımıyla oluşur.”

Yedi: Benim düşüncem, okul bahçeleri yönetmelik gereğince ihtiyaçları karşılayacak gelir elde etmek üzere aile birliklerince işletilmelidir.

 

******************

TES BAŞKANI YAŞAR ŞANLI

ÜNLÜ’NÜN KARA LİSTESİNDE

 

Hafta sonu MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün yaptığı özel açıklamaları ve çok konuşulacak iddialarını önümüzdeki günlerde yazacağım.

Bugün, sadece “MHP’nin arka bahçesi” Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı ile ilgili kararını paylaşacağım.

Aydın Başkan’ın kara listesinin ilk sırasına yazdığı Yaşar Şanlı ile ilgili kararı kesin.

Özetle Türk Eğitim Sen Kocaeli 1. Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı gidici.

Aydın başkana göre, Yaşar Şanlı’nın Türk Kamu Sen Kocaeli temsilciliğinden sonra Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığından da gitmesi için bir değil çok neden var.

Bir: “AK Parti’nin arka bahçesi” Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenler 24 Haziran seçiminde AK Parti için çalışırken “MHP’nin arka bahçesi” Türk Eğitim Sen üyesi sadece 6 öğretmen MHP için çalışmış. Şanlı başta olmak üzere İYİ Parti’ye çalışmışlar.

İki: 12 Kasım 2019’da yapılan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 nolu şube başkanlığı seçiminde Yaşar Şanlı konuşmasında, Aliya İzzet Begoviç’in “Şimdi gökyüzünün altındaki yerimizi almamız lazım” cümlesini değiştirerek “Şimdi GÜNEŞİN altındaki yerimizi almamız lazım” şeklinde değiştirerek okuyarak İYİ Parti mesajı vermiş.

Üç: Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 nolu şube yöneticileri, İYİ Parti’nin kuruluş aşamasında Ankara’da yapılan toplantısına katılmış.

Dört: Yaşar Şanlı ve arkadaşlarının geçtiğimiz günlerde AK Parti il başkanlığına seçilen Abdullah Eryarsoy’u ziyaret etmesi.

Beş: Bu arada Abdullah başkanın Yaşar Şanlı ve Türk Eğitim Sen yöneticilerini kabul etmesinden rahatsız olmuş.

yaşar-şanlı-foto

************

 

KELEŞOĞLU, ADAY OLACAKMIŞ!

 

MHP’nin arka bahçesi Türk Eğitim Sen (TES)’i yazıp da AK Parti’nin arka bahçesi Eğitim Bir Sen (EBS)’i es geçmek olmaz.

Uzun yıllar Eğitim Bir Sen şube başkanlığı ve Memur Sen Kocaeli temsilciliği yapan Halil İbrahim Keleşoğlu gündemde kalmayı, gazetelerde boy göstermeyi seviyor.

Keleşoğlu, Eğitim Bir Sen başkanlığını “veliaht” tayin ettiği ve 23 Kasım 2014’te yapılan seçimde Adem Şit’e karşı desteklediği Şahin Yaşlık’a bıraktıktan sonra Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürlüğünden de istifa etmişti.

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015, 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili aday adayı olmuş, aday listesine bile girememişti.

aaa

Herkesin gitmek için uğraştığı Fen Lisesi müdürlüğünden neden istifa ettiğini kamuoyuna açıklayamayan Keleşoğlu, önümüzdeki günlerde 4 yıl önce desteklediği Şahin Yaşlık karşısında aday olacakmış!

Son 4 yılda girdiği her seçimi kaybeden Keleşoğlu, belli mi olur Eğitim Bir Sen seçimini kazanarak “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış” özdeyişinin doğru olmadığını kanıtlamış olur.

Bu arada Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi müdürü Adem Şit de “Keleşoğlu adaysa ben de adayım” diyerek 2014’ün rövanşını almaya hazırlanıyormuş!

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi