17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İYİ Parti’den ‘gitmezlerse’ Meral Akşener gönderecek

Galip Ataman

10 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Siyaset; 12 Ağustos’ta yapılacak İYİ Parti Kongresi, 18 Ağustos’ta gerçekleşecek AK Parti ve CHP’de “kan davasına” dönüşen kurultaya kilitlendi.

AK Parti’nin bakanlık teklifini elinin tersiyle iten, MHP Gene Başkanı Devlet Bahçeli’ye kafa tutan, 25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti’yi kuran, CHP ve MHP liderlerinin cesaret edemediği Cumhurbaşkanlığı adaylığına soyunan Meral Akşener ile başlayalım.

Bugün, 24 Haziran seçimi öncesi ve sonrası haberlerine yer vermeyen medyanın bugünlerde tek satırlık bilgi alabilmek için peşinden koştuğu, kapısında nöbet tuttuğu Akşener’in İYİ Parti’de gücünü ve itibarını bir kez daha kanıtladığını yazacağım.

İYİ Parti kurulurken Meral Akşener’in genel başkanlığında yola devam kararı alan ve arkasında olduklarını güçlü bir şekilde belirtenlerin, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday sıralarını beğenmeyerek istifa edenlerin gerçek yüzlerini kamuoyu ile paylaşacağım.

Kimseye vefasızlık yapmayan, istenmeyen yerde durmayıp istifa etme erdemliliğini gösteren, gerektiğinde rest çekmesini bilen, kendisine ihtiyaç olduğunda görevden kaçmayan Akşener’in erkeklere örnek davranışından bahsedeceğim.

AKŞENER

Kadının bedeni üzerinden yapılan siyasete karşı dik duran, 81 il başkanı, 42 milletvekili, divan-kurucular-genel idare kurulu üyelerinin desteğini alan, safraların istifa etmesinin ardından İYİ Parti ile devam kararı alan Meral hanımın ilkeli ve kararlı duruşuna dikkat çekeceğim.

“Parti kuramaz, seçime giremez, milletvekili çıkaramaz, grup kuramaz” diyenlere inat 8 aylık partisinin her türlü engellemelere rağmen 24 Haziran seçimlerine girmesini sağlayan, 42 milletvekili ile TBMM de grup kurmayı başaran Akşener’in siyasetteki başarı öyküsünü anlatacağım.

 

TEMİZLİK BAŞLAYACAK

İYİ Parti kurucusu olduklarını söyleyerek siyasi rant peşinde koşan, memleketlerinden birinci sıra adayı olmaya cesaret edemeyen, aday gösterildikleri illerden seçilemeyenler istifa etti.

Kamuoyu, siyasi terbiye ve nezaketle örtüşmeyen, koca koca adamlara yakışmayan bir üslup kullanan Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri, Mehmet Fatih Eryılmaz, Nevzat Bor, Yörük Ali Paşa olarak bilinen emekli Tuğgeneral Ali Aydın gibi siyasi rant peşinde koşanların gerçek yüzlerini öğrenmiş oldu.

İddialar doğru ise daha düne kadar Meral Akşener’in evinden çıkmayan, “hala” diyerek peşinden ayrılmayan, avukatlığını yapan Yörük Ali Aydın Paşanın kızı Aslıhan Aydın’ın babasının İYİ Parti’den istifasının ardından yaptıklarına ne demeli?

İYİ Parti’deki safralar ve çatlak sesler ilişkilerinin kesilmesini beklemeden istifa ettiğine göre gözler pazar günü yapılacak olağanüstü kurultaya çevrildi.

Yeniden İYİ Parti’nin başına geçecek olan Meral Akşener, yeni dönemde yola yeni yüzlerle devam etmek isteyecektir.

İlk etapta 70 kişiden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ve 7 kişilik Merkez Disiplin Kurulunun yüzde 75’ini değiştirecektir.

Ardından İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlarında temizliğe başlayacaktır.

 

BAŞKAN KAMAN GİDİCİ

Meral Akşener, yerel seçimler öncesi yapılan olağanüstü kurultayda yeni yüzlerle çalışmak isterken memleketi Kocaeli’nde de değişiklik yapması doğaldır.

Benim tanıdığım Meral Akşener memleketi Kocaeli’nde ve doğup büyüdüğü Gündoğdu’da istediği oyu alamamasının sorumlularını o koltuklarda oturtmaz.

Kocaeli’nde işe; Başkanlık seçiminde partisine yaşattığı olumsuzluklarla anılan, partililerin sorunlarını il binası yerine muayenehanesinde dinleyen, tüzük gereği yapılması gereken toplantıları zamanında yapmayan, alınması gereken kararları almayan, partinin üye sayısını arttıramayan, partide birlik ve beraberlik yerine düşman kardeşler oluşturan, kuruluş ve seçim sürecinde elini cebine sokmayan, medya ile iletişim kuramayan, kendisine yakın gazete ve gazetecilerle kurduğu diyalog sonrası İYİ Parti’nin tanınmasını engelleyen, 24 Haziran’da gösterdiği performansla sınıfta kalmasına rağmen Lütfü Türkkan, Ali Türkşen ve bazı ilçe başkanlarının çabalarıyla alınan oyları kendi hanesine yazmaya kalkışan il başkanı Serdar Kaman olacaktır.

İlçe başkanları Emrah Alper Bozatlı (İzmit), İsmail Aynacı (Gölcük), Nusret r (Gebze), Emel Serim (Darıca), Hilal Altınay (Kandıra), Musa Coşkun (Kartepe), Şaban Gençer (Başiskele), Metin savaş Sulu (Derince), Naci Kara (Körfez), Emin Yılmaz (Dilovası), Beyler Sevindik (Çayırova) ve boş bulunan Karamürsel’de nasıl bir değişiklik yapacağını, kimlerle yola devam edeceğini, kimleri değiştireceğini bekleyip göreceğiz.

Mevcut il ve ilçe başkanları bayramı görür ama çoğu o koltuklarda oturamaz.

 

************** 

O MÜDÜR KÖRFEZ’E ATANDI

 

Müdür yapılmayan, beklediğini alamayan, sınavlarda başarılı olamayan, istediği okuya kayıt yaptıramayan herkes değişen milli eğitim bakanlarını ve müfredat değişikliklerini gerekçe gösteriyor.

Hani haksızda değiller. Son 16 yılda 7 bakan, bilmem kaç kez müfredat, onlarca kez yönetici atama yönetmeliği değiştirilirse olacağı budur.

Tamam da eğitimde kalitenin düşmesinde, öğrencilerin matematik ve fen derslerinde dökülmesinde öğretmene şirin gözükürken eğitim-öğretim adına çaba harcamayan, sorumluluk almayan, elini taşın altına koymayan sendika yöneticilerinin hiç mi sorumluluğu yok?

Okul müdürlerini bir anlık zaaf ve gafleti nedeniyle açığını bulup günah keçisi ilan eden, kamuoyunda itibarsızlaştıran öğrenci velileri sütten çıkmış ak kaşık mı?

Suadiye Barbaros İlkokul müdürü Adem Gürsel’in 24 Kasım 2017 Öğretmenler Günü töreninde bir öğrenciyi ceza olarak betonda oturttuğu görüntü ve bilgilerin medya ile paylaşıldığı gibi.

Fırsat kollayan velilerin işgüzar girişimlerini araştırmadan, önyargılı davranan gazetecilerin müdürü yargısız infaz yaparak suçlamaları gibi.

adem-gürsel

O günü hatırlayalım; Barbaros İlkokul öğretmen ve öğrencileri Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerini açtığı 24 Kasım 1928’in yıldönümünde okul bahçesinde öğretmenler günü düzenlemiş.

Her an müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin kontrolündeki durduğu yerde duramayan bir öğrenci arkadaşlarının töreni takip etmesini engelleyen hareketlerde bulununca müdür yanına çağırmış.

Ama öğrenci ayakta durmak yerine beton zemine oturmuş, uyarılar sonrası kalkmış.

Fırsat kollayan bazı velilerin kaydettiği görüntüler paylaşılınca müdür Adem Gürsel hakkında soruşturma açıldı.

Vicdanen suçsuz bulunmasına rağmen kamuoyu baskısı sonrası Körfez Halk eğitim müdür yardımcısı yapılan Adem hoca, son müdürler atamasında Körfez Kirazlıyalı Tevfik Fikret İlkokul müdürlüğüne atandı.

Adem hocayı tanımam. Akmeşe’den Suadiye’ye gelişinin soruşturma sonucu olduğunu biliyorum. Son olaydan sonra bir kez konuşmuşluğum var.

Kendisinden, milli eğitim yöneticilerinden, tanıdık ortak dostlardan dinlediğim kadarıyla ard niyetli olmayan, başarılı bir yönetici olarak biliniyor.

Müdür görevlendirme sözlü sınav komisyonu başkanlığı yapan, Vali Hüseyin Aksoy’a sunduğu “adaletli liyakatlı ve isabetli” müdür atama listesi ile Eğitim Bir Sen başta olmak üzere sendikaların eleştirisi dışında herkesin beğenisini ve takdirini alan Sadık Uysal’ı tanımasam ben de eleştireceğim.

Ama milli eğitim müdür yardımcısı Sadık Uysal ihale, inşaat ve onarımlarda olduğu gibi atamalarda gösterdiği performansla Adem Gürsel’in Kirazlıyalı Tevfik Fikret İlkokuluna hakkıyla gittiği izlenimi verdi.

Adem Gürsel ile uğraşanlar, Adem Gürsel’i itibarsızlaştırmaya çalışanlar, Adem Gürsel’in kayrıldığını söyleyenler, yazanlar çizenler köklü okul İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi müdürü İsmail Birdane’nin soruşturma ile görevden alındığı ve köy okuluna öğretmen yapıldığı ile ilgili neden yorum yapmıyor, tek satır yazı yazmıyor?

 

*******************

 

MÜFLİS TÜCCAR “ESKİ”

DEFTERLERİ KARIŞTIRIR

 

Yaz ayları, her meslekte olduğu gibi bizim meslek içinde durağandır.

Özel haber yapamayanlar her zaman olduğu gibi belediyeler ve valilikten gelen rutin açıklama ya da haberleri kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle okurlarının karşısına çıkar.

Kenti yönettiğini sanan meslektaşlarımız da “takıntılı” oldukları birkaç konuyu temcit pilavı gibi okurların önüne koyar.

Oysaki bu yaz, biz gazeteciler için haber açısından hasadın bol olduğu en verimli dönem.

24 Haziran seçimleri sonrası partilerde yaşananlar, yaklaşan yerel seçimler, LGS ve YKS sonuçlarının ardından yaşanan sıkıntılı tercih dönemi, döviz kurlarındaki tırmanış.

Gelin görün ki, oturduğu yerde masa başında önüne konan bültenlerle gazetecilik yapmayı alışkanlık haline getirenler, “müflis tüccar” misali eski defterleri açma kolaycılığına kaçıyor.

Araştırma gerdeği duymadan biraz da kompleks yaparak kişisel hesaplaşmalarını kağıda dökerek okura haber gibi sunuyor.

En çarpıcı örnek; Sosyal sorumluluk projelerde Kocaeli’nin önce gelen hayırsever ismi İbrahim Aracı ve kardeşlerinin Umuttepe’de yaptırarak Kocaeli Üniversitesi’ne devrettiği “Onkoloji Hastanesi” binası.

Beklenen kadroları maliye bakanlığı onaylamadığı için açılamayan Onkoloji Hastanesini Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün başarısıymış gibi gösterilmesi.

Kentimizde yayınlanan bir yerel gazete, 11 Nisan’da “Onkoloji Hastanesi Açılışa Hazır” başlığını atmış,

Dört ay sonra 6 Ağustos’ta okuyucuların karşısına “Onkoloji Merkezi Açılıyor” manşeti ile çıkmış.

Rektör sadettin hoca ve hayırsever iş adamı İbrahim Aracı’nın bilgisi dışında onların ağzından verilen haber birkaç gün sonra değişik başlıkla çıkarsa şaşırmam.

12isan

Rektör ve iş adamının kullanıldığını düşünerek okuyucunun aklıyla alay edilmesine şaşırmam.

Bir diğer gazete, Şubat ayından buyana kamuoyunda tartışılan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli Seçim Beyannamesinde açıkladığı, Kocaeli Bizim Yaka Gazetesinin takipçisi olduğu Kocaeli’ye üçüncü üniversite ile ilgili manşet.

6 Ağustos’ta “Üçüncü Üniversite Kartepe’de Kurulacak” manşetini atan gazeteye günaydın demek lazım.

Her iki gazetenin bayatlamış manşetlerinin 6 Ağustos Pazartesi günü atılması ya tesadüf ya da haber sıkıntısı çektiklerinden kaynaklanıyor olmalı.

Bizim Yaka Gazetesinin 6 Ağustos’taki manşeti, madde bağımlılarının tedavisi ile ilgili toplumsal ve sosyal sorumluluk projesi olan “AMATEM VE ÇEMATEM  2018 sonuna yetişecek” idi.

 

BİZİM YAKA FARKI

Diğer gazeteler masa başında müflis tüccar gibi arşivlerde buldukları haberleri temcit pilavı gibi okurun aklıyla alay ederken “Bizim Yaka Gazetesi” farkına göz atalım.

Beni tanıyanlar işimi severek, araştırarak, emek vererek yaptığım ve kamuoyu ile paylaştığım haberlerden keyif aldığımı ama gazeteciliğimden asla taviz vermeyeceğimi, mütevazi davranmayacağımı bilir.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Bizim Yaka Gazetesinin farkını, farkındalık yarattığı manşetlerle özel haberleri uzun uzun anlatacak değilim.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına atanan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt’un 2 yılda hayata geçirdiği projeler ile FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üye ve yöneticileri ile ilgili bilgileri içeren açıklaması sadece “Bizim Yaka Gazetesi”nde yar aldı.

Medyanın itibar kaybettiği, gazetecilerin güven yitirdiği bir dönemde, tüm gazeteler Sayın Başsavcının gönderdiği “veda mesajını” yayınlaması Bizim Yaka Gazetesinin farkını, kamuoyundaki güvenini, itibarını göstermesi için yeterli değil mi?

gköşe

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Bizim Yaka Gazetesi farkı, elbette sadece bu değil.

Beni seven sevmeyen, yazılarımı beğenen beğenmeyen eğitim haberlerinde “bir numara” olduğumu ve  kimsenin elime su dökemeyeceğini bilir.

Gazetelerin tamamı, eğitimciler, kamuoyu eğitim gündemini Bizim Yaka Gazetesi manşetlerinden ve köşe yazılarımdan takip eder.

Örnek mi? Dün “Nuh Eğitim Kampüsü 17 Eylül’e Yetişmiyor” manşetiyle verdiğim, bölgenin tek seferde yapılan en büyük toplumsal ve sosyal sorumluk projesi olarak tanıtılan “Nuh Eğitim Kampüsü” haberleri.

LGS sonuçları ile tercih sürecinde, sonrasında yaşananları, boş kontenjanları öğrenci ve velileriyle eğitim paydaşları ilk kez Bizim Yaka Gazetesinden öğrendi.

İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi müdürü İsmail Birdane’nin Kandıra köyüne öğretmen olarak atanması başta olmak üzere 119 okulda görevlendirilen yeni müdürlerin isimleri ilk kez Bizim Yaka Gazetesinde yayınlandı.

6-ağustos-2018-bizim-yaka

Toplu taşımada yapılan zam ve öğrencilere uygulanan sübvanse haberleri önce bu gazetede yer aldı, her zaman olduğu gibi diğerlerinde bizden sonra.

Meslektaşlarımızın önemsemediği, çoğunun bilmediği “fikr-i takip” iyi bir arşiv i ve araştırmacılığı gerektirir.

Alınmasınlar ama bizim arkadaşlarımız haberlerini yaptıktan sonra devamını takip etmezler.

Bugün Bizim Yaka Gazetesi manşetinde okuyacağınız, Suadiye Barbaros İlkokul müdürü Adem Gürsel haberinde olduğu gibi.

Benzer örnekleri çoğaltmak mümkün. Bugün yeterli. Daha fazla yazarak meslektaşlarımızı mahcup etmek istemiyorum.

 

15 TEMMUZ DERGİSİ

Eğitim, sağlık, siyaset, sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere her alanda “Bizim Yaka Gazetesi”nin belirlediği gündemi takip eden gazeteler, FETÖ/PDY  Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde de sınıfta kaldı.

“Bizim Yaka Gazetesi” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milletten Başka Güç Tanımam” diyerek yaptığı çağrısı sonrası meydanlarda “Demokrasi Nöbeti” tutan vatandaşlarla vatansever polis ve askerlerin müdahalesiyle püskürtülen hain saldırının birinci yılında da yaklaşık 100 sayfalık dergi çıkararak o gece ve sonrası yaşananları okurlara yetkili ve sorumlu ağızlardan duyurmuştu.

Bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerini bir kez daha rahmet ve şükranla anarken dergiyi çıkaran arkadaşlarımıza, katkı veren kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem