17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nuh Eğitim Kampüsü 17 Eylül'e yetişmez

Galip Ataman

09 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Dolar 5.27 TL, Euro 6.14 TL olsa da piyasalar el yaksa da anne-babaların gündemi, eğitim.

AK Parti, İYİ Parti ve CHP kurultay haftasına girse de öğrencilerin gündemi, LGS ve YKS sonuçları ile tercihler.

Milli eğitim ve okul müdürlerinin gündemi,17 Eylül’de başlayacak 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılına sorunsuz girmek.

Diğer illeri bilemem ama Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile ekibinin programlı, düzenli, sistemli çalışmasıyla Kocaeli, yeni eğitim öğretim yılına hazır.

Aksoy, müdür Çelik ve yardımcısı Sadık Uysal’ın okul ve onarımlar konusundaki hassasiyeti sonrası 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında tüm okullarda tekli eğitim yapmak için çok önemli mesafe alındı.

Alınan önlemler, zamanında başlanan çalışmalar ve milli eğitim bakanlığından sağlanan ödeneklerle Kocaeli, eğitim tarihinde bir “ilk” yaşıyor.

KAMPÜS

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başlamadan 167 milyon TL devlet ödeneği ile 586 derslikli 26 okul inşaatı bitirilerek açılışa hazır hale getirildi.

205 okul onarımı tamamlanarak ilk kez öğrenciler inşaat çöküntüleri arasında ve gürültüsünü dinleyerek ders yapmayacak.

Engelli öğrenciler için 50 okulda engelli asansörü ve asansör platformları hizmete girdi.

Elektrik sarfiyatını en aza indirmek için tüm okullarda tasarrufa yönelik önlemler alındı, gerekli aparatlar takıldı.

İnanarak, kamu menfaatlerini kollayarak, eğitim öğretimi aksatmadan her türlü önlemi alan milli eğitimin 7/24 özveriyle görev yapan tüm çalışanlarını kutluyorum.

 

NUH EĞİTİM KAMPÜSÜ

Bu arada Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 17 milyon TL harcanarak yaptırılan,Kocaeli’nin en büyük sosyal sorumluluk projesi“Nuh Eğitim Kampüsü” bitti sayılır.

Recep Haldız’ın sahibi olduğu RHZ firmasının üstlendiği inşaatın bitmesine bitti ufak tefek eksiklikler önümüzdeki günlerde giderilir diye düşünüyorum.

Ama aylardır çözüm bulunamayan çevre düzenlemesine başlanamaması nedeniyle kampüste, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 17 Eylül’de başlayamayacak.

Nuh Eğitim Kampüsü'ne gitmesi planlanan İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi ve Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin taşınması da gecikecek.

Nuh Eğitim Kampüsü'nün 17 Eylül’e yetişemeyeceği, okulların taşınamayacağı haberi benim için sürpriz olmadı.

9 Şubat’ta “Nuh Eğitim Kampüsü'ne Trafo Engeli” başlıklı yazımda,Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfının yaptıracağı 3 lisenin yer alacağı Eğitim Kampüsü'nün, alandaki trafonun deplasesi için gerekli 427 b bin lira bulunamadığı için 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetişemeyeceğine dikkat çekmiştim.

30 Mayıs tarihinde de, “Çevre düzenlemesi için gerekli 2.5 milyon TL bulunamazsa Nuh Eğitim Kampüsü zamanında açılamayacak. Ama benim tanıdığım Vali Hüseyin Aksoy, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ne yapar eder 2.5 milyon TL’yi bulur. Trafonun yerini değiştirir, çevre ve bahçe düzenlemesini yaptırır. Okulu 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına yetiştirir ve açar” yazmıştım.

Öyle de oldu. Sayın Vali Aksoy ve sevgili müdür Çelik, trafo ve çevre düzenlemesi için gerekli 4 milyon TL ödeneği Haziran ayı başlarında bakanlıktan almayı başardı.

Nuh Eğitim Kampüsü bahçesindeki trafo, açılan ihale ile sonrası uygun bir alana deplase edildi.

Ama para olmasına, ihaleler hazırlanmasına rağmen çevre düzenlemesi ile ilgili bir arpa boyu mesafe yol alınamadı.

9-ŞUBAT-2018

Eğitime her türlü desteği veren, okullar, derslikler, spor salonları, rabotik sınıflar yaptıran, öğrencilere bilgisayar dağıtan eğitimcilerin sevgili başkanı, öğrencilerin “Öğretmen Babası” değerli dostum İbrahim Karaosmanoğlu Nuh Eğitim Kampüsü çevre düzenlemesine önce “hayır”, aradan yaklaşık 2 ay geçtikten sonra “evet” dedi.

Karar değişikliği sonrası Nuh Eğitim Kampüsü çevre ve bahçe düzenlemesi, alt yapı, basket sahası yapımına düz başlandı.

Nuh Çimento çevre düzenlemesinde kullanılacak 500 bin TL’lik betonu karşılıksız ve ücretsiz verirken Büyükşehir Belediyesi yaptığı iş karşılığı milli eğitimden 2.5-3 milyon TL para alacak.

Kocaelispor’a 50 milyon lirayı bir kalemde veren Sevgili İbrahim Karaosmanoğlu’nun 2.5 milyon lira için kampüsün açılmasını, okulların taşınmasını geciktirmesi bana biraz garip geldi.

Bu işin içinde bir iş var ama zamanla öğreniriz. Benim tanıdığım İbrahim Karaosmanoğlu eğitimin 2.5 milyon lira için aksamasına izin vermezdi.

30

YETİŞMESİ ÇOK ZOR

2.5 milyon TL yüzünden aylarca sürüncemede kalan Nuh Eğitim Kampüsü umarım okulların açılacağı, ilk ders zilinin çalacağı 17 Eylül’e yetişmez, 29 Ekim’e belki.

İnşallah verilen sözler tutulur, her şey yolunda gider, çevre düzenlemesi 40 günde tamamlanır, İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi ve Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi okullar taşınır, öğrenciler 17 Eylül’de ders başı yapar da ben mahcup olurum.

Yenimahalle’de alt yapı ve çevre düzenleme çalışmaları devam eden Nuh Eğitim Kampüsü'nün milli eğitime teslim edilmesinin ardından buraya İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi ve Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi taşınacak.

İzmit lisesinin yerine Hızırreis Ortaokulu, Yavuz MTAL binasına da 50. Yıl Cumhuriyet OO geçecek. 50. Yıl'ın binasına İzmit İlçe milli eğitim müdürlüğü, İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğü binasına da Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) taşınacak.

3 lise Nuh Eğitim Kampüsü'ne taşınsa bile onların boşalttığı binalara planlanan okulların geçmesi ikinci yarıyılı bulur.

Geliniz, neden 17 Eylül’e yetişmeyeceğin de, okulların taşınamayacağın da ısrar ettiğime bakalım.

Bir: 6 Ağustos’ta teslim edilmesi gereken okul inşaatında dış cephe dahil yapılacak işler var.

İki: Bina bitmiş dahi olsa 64 derslikli 3 okul ile 30 atölye eski malzemelerle donatılmayacağına göre yeni araç gereç alınması gerekecek.

Üç: Bina bitmeden, çevre düzenlenmesi tamamlanmadan kullanım izni verilmeyeceğine göre doğalgaz, elektrik, su başta olmak üzere alt yapı ile ilgili yapılacak işlerin bitmesi ve abonelerin açılması beklenecek.

Dört: Bina teslim edilmediğinden okullar taşınamayacağına göre İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi ve Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi binalarına taşınacak okullar da yeni eğitim öğretim yılına mevcut okullarında ders başı yapacak.

Beş: Boşalan okullardan İzmit Anadolu Lisesi yerine Hızır Reis Ortaokulu, Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi yerine 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu'nun taşınabilmesi için boşalan binalarda boya badana dahil en az 2-3 ay sürecek onarım ve tadilat yapmak gerekecek.

Altı; Çevre ve bahçe düzenleme çalışmalarının kısa sürede bitirilmemesinin bir başka nedeni de Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem