16 Temmuz 2019 Salı
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sivrisinek

Ebru Maral Minareci

09 Ağustos 2018 tarihli yazısı

1999 Depremi olduğu zaman İzmit'te olanlar hatırlar, inanılmaz sivrisinek vardı. Sokaklarda, araç içlerinde kalan insanlar özellikle çocuklar, bebekler sinek ısırığından mahvolmuştu. Bu yaz da diğer

yazlara bakış çok fazla yağmur yağdı hatta seller götürdü sokakları.

Malum sivrisinek nemli ortamı sever ve çok hızlı çoğalır. Kanla beslenir. Bir de ilaçlama olmaz ise bunun önüne geçmek daha da zor olur. Akşam sahile dışarı çıkalım dedik ailece, eve nasıl kaçacağımızı bilemedik. Adeta üzerimize saldırdı sinekler. Bir anda kaç yerden ısırdı hepimizin kolunu bacağını. Sokak lambalarının etrafı adeta sinek bulutu gibi. Bu sinekler sadece ısırıp rahatsız etmekle kalmıyor en önemlisi mikrop bulaştırıyor. Ve alerjik yapıda olan kişiler de daha da büyük yaralar oluşturuyor.

Halk arasında konuşulanlara göre ekolojik denge bozulmasın diye ilaçlama yapılmadığı söyleniyor. Diğer böcek ve canlılara da özellikle arılara zarar verdiği için deniyor. Ben kendimi bildim bileli İzmit Körfezi'nin de etken olması sebebiyle her yaz başında ve sonrasında aralıklarla ilaçlama yapılırdı. Hatta duman şeklinde mazot verilirdi sokaklara. Sivrisinek dünya üzerinde en çok ölüme sebep olan canlı.

Taşıdığı mikroplar hiç de önemsenmeyecek gibi değil. O yüzden en kısa süre içinde yetkililerden ilaçlama yapılmasını rica ediyoruz. Tatil merkezlerinin çoğunda bu ilaçlama yapılıyor. Yaz olmasından dolayı cam kapı açık. Evlerimizin içi de sineklere mekan oldu. Özellikle çocuklar için sıkıntılı ve hassas bir durum. En kısa sürede yetkililerden çözüm bekliyoruz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem