18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başsavcı Kurt Kocaeli’yi, Kocaelililer Kurt’u sevdi

Galip Ataman

08 Ağustos 2018 tarihli yazısı

Hakim ve savcıların yaptıkları iş gereği halk arasında fazla görünmediklerini, alçak gönüllü olduklarını, mütevazi davrandıklarını, medyada pek görünmek istemediklerini 30 Temmuz’da yazmıştım.

FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün kalkıştığı darbe girişimi ardından 27 Temmuz 2016’da Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Mehmet Ali Kurt’un başarısında, mesai arkadaşlarının özverili çalışmalarının etkili olduğuna dikkat çekmiştim.

Sayın Başsavcı Kurt ile zaman zaman karşılaşmamızda donanımlı ve birikimli olması nedeniyle “hak, hukuk, adalet” dağıtırken mağdur yaratmamaya özen gösterdiğini kamuoyu ile paylaşmıştım.

Adli ve İdari Yargı 2018 Yılı Ana Kararnamesi ile İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Sayın Başsavcı Kurt önceki gün aradı.

Kocaeli’nde görev yapmaktan mutlu olduğunu, adli tatilin bitiminin ardından Eylül ayında ayrılacağını, çocuklarının eğitimi nedeniyle evini İzmit’ten taşımayacağını söyledi.

Genç olmasına rağmen 2 yılda adli kazandırdığı motivasyon ile çalışanların performansının arttığını, hayata geçirdiği projelerle geçmişte yaşanan sıkıntıları ve şikayetleri en aza indirdiklerini anlattı.

Özellikle “Biz savcıların basın mensuplarının karşısına geçip yaptıklarını anlatmak gibi bir alışkanlığı yoktur, mütevaziyizdir. 2 yıllık görev süremde FETÖ/PDY soruşturmaları dahil kamuoyunun takdir ettiği her kararı mesai arkadaşlarımla aldık” cümlesinin altını çizdi.

Ardından Kocaeli Adliyesi Medya İletişim Bürosu sorumlu Ceyda Yalçınkaya’nın daha önce istediğim FETÖ/PDY Terör Örgütüne İlişkin Yürütülen Dosyalarla ilgili bilgileri bana vereceğini söyledi.

BAŞSAVCI-KURT

FARKLI BİR BAŞSAVCI

Biz gazeteciler toplum önündeki siyasileri, bürokratları ve sivil toplum örgütlerine kolay ulaşırız.

Gazetecilik refleksiyle genellikle eleştiririz, sahiplendiğimiz çok azdır.

Hakim ve savcılar gibi bizler de onlara mesafeliyizdir.

Onları yazmaktan çok verdiği kararları yorum yapmadan haber yaparız.

Ama Kocaeli’nde 2 yıl görev yapan Başsavcı Kurt alışık olmadığımız bir yönetici profili çizdi.

Yayınladığı “veda mesajı” ile adil yargılanmanın sağlanması, adliyenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi, bakanlığın ön gördüğü proje ve faaliyetlerin hayata geçirilmesinde her türlü desteği verenleri ayırmadan çalışma arkadaşları başta olmak üzere herkese teşekkür ederek “ezber” bozdu.

Telefonda Kocaeli’nde görev yaptığı zor dönemde şeffaf olmaya özen göstererek arkasında en küçük bir “şaibe” bırakmadan ayrılırken farklı bir yönetici olduğunu gösterdi.

Sayın Başsavcı veda mesajında, “Kocaeli’de yaşayan değerli vatandaşlarımıza hizmet etmekten onur duydum” derken Kocaeli’yi ve Kocaelilileri sevdiğini söylemeye çalışıyordu.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişimi sonrası gözaltına alınanlarla tüm suçluları yargılarken mağduriyet yaratmaya özen gösteren Sayın Kurt’u biz Kocaelililer de çok sevdi.

Eğitimci ve gazeteci olarak birçok başsavcı ile zaman zaman sohbetlerim oldu.

Kocaeli’yi sevdiğini yüksek sesle söyleyen iki başsavcı tanıdım.

Biri; Kocaeli ile özdeşleşen ve emekliliğini Kocaeli’nde geçireceğini bildiğim Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı bir dönem Kocaeli Başsavcılığı yapan Sayın Fahri Kasırga.

Diğeri; Kocaeli’nden kopmayacağını ve Kocaeli’nde görev yapmaktan gurur duyduğunu söyleyen Sayın Başsavcı Mehmet Ali Kurt.

Sayın Başsavcı Mehmet Ali Kurt’a yeni görevinde bir kez daha başarılar diliyorum.

 

13 BİN DOSYA AÇILDI

Sayın Başsavcı Kurt’tan, 15 Temmuz’un ikinci yılında yayınlanan dergide kullanmak üzere istediğim bilgi ve rakamlara önceki gün ulaşabildim.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyaları verilerine göre Sayın Kurt’un görev yaptığı 2 yılda yaklaşık 40 bin 266 soruşturma, 76 bin 335 infaz dosyası açılmış.

Bunlardan yaklaşık 13 bini, “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak, Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmekle, kişileri  terör amaçlı zorla hürriyetinden yoksun kılmak” ile suçlanan, aralarında Donanma Komutanlığında görevli amiral ve subayların da bulunduğu 15 Temmuz darbe girişimine kalkışanlara ait.

Yaklaşık 13 bin 193 dosyadan işlemi tamamlanan 10 bin 588’inin 2 bin 670’i hakkında iddianame hazırlanmış, 2 bin 94 hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiş, 5 bin 824 dosya ile ilgili başta yetkisizlik olmak üzere birleştirme, başka yerlere gönderme gibi kararlar alınmış.

Derdest edilen yaklaşık 2 bin 605 dosya ile ilgili soruşturma ve incelemeler devam ediyor.

Sayın Başsavcı,15 Temmuz darbe girişimi öncesi Kocaeli’nde 3 Ağır Ceza mahkemesi görev yaparken FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruşturmalarının başlamasıyla ağır ceza mahkeme sayısının 7’ye çıktığını söyledi.

2, 4, 5, 6 ve 7. Ağır Ceza Mahkemelerinin FETÖ/PDY sanıkları, 1 ve 3 Ağır Ceza Mahkemelerinin diğer suçlara baktığını söyleyen Sayın Başsavcı, “Çok taraflı dosyaların yargılaması sırasında güvenlik riskinin minimuma indirilmesi amacıyla Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde gerçekleştirilen duruşma salonunu 11 Eylül 2017 tarihinde faaliyete geçirdik. Silahlı Terör Örgütü FETÖ/PDY’nin Donanma Komutanlığı’ndaki yapılanmasında adı geçen sanıkların yargılaması dahil bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınlarının katıldığı yargılamaları burada yürütüyoruz. Donanma dosyası ile Turkcell Gebze Veri Merkezine girmeye çalışan örgüt mensuplarına yönelik açılan dava dosyasında tarafların savunmalarının alındığını, Cumhuriyet Savcısı tarafından karar hakkında mütalaa verildi” dedi.

 

UZLAŞTIRMA BÜROSU

Başsavcı Mehmet Ali Kurt, 2 yılda bir çok projeyi hayata geçirerek davaların kısa sürede sonuçlanması ve vatandaşların mağdur olmamasına katkı sağladı. O projelerden Arabuluculuk ve Uzlaştırma Büroları ile ilgili şunları söyledi, “Uzun ve masraflı sürecek yargılama sürecine gerek kalmaksızın tarafların özgür iradeleriyle kendi aralarında anlaşabilmeleri amacını taşıyan Arabuluculuk ve Uzlaştırma Bürolarını faaliyete geçirerek son bir sene içerisinde açılan yaklaşık 4 bin 200 uzlaştırma dosyasının 2 bin 600’ü uzlaşma ile sonuçlandı. Büronun kurulduğu günden bugüne kadar açılan yaklaşık 4 bin 100 arabuluculuk dosyasının 670’inde anlaşmaya varıldı”.

Sayın Başsavcı Kurt’un anlattıklarını dinlerken çalışma arkadaşları, avukatlar ve yolu adliyeye düşenler tarafından neden bu kadar çok sevildiğini daha iyi anladım.

İşte o çalışmalardan bir başkası; Mağdur, tanık, suça sürüklenen çocuklar başta olmak üzere aile içi şiddet ve cinsel istismar mağduru kadınlar ile diğer kırılgan grupların, yargılama esnasında ikincil bir örselenme yaşamalarını engellemek amacıyla adliye bünyesinde “Adli Görüşme Odası” kurulmuş, ilk adli görüşme Temmuz ayı içerisinde yapılmış.

Sayın Başsavcının 2 yılda hayata geçirdiği bir diğer proje, Adalet Bakanlığının “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında ortaya çıkan yeni icra dairesi niteliğindeki Kocaeli 8. İcra Dairesi olup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla 1 Aralık 2017 tarihinde faaliyete geçirildi.

Cezaevindeki hasta hükümlü ve tutukluların tedavisi esnasında zaman, emek ve yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla Kandıra Cezaevi Yerleşkesinde 27 Şubat 2017 tarihinde Cezaevi Sağlık Birimi açılarak binlerce hükümlü/tutuklu hasta civar hastanelere sevk edilmeksizin burada tedavi edildi.

Sayın başsavcının 2 yıllık görevi sürecinde adliyenin giriş katında Ceza, Hukuk Mahkemeleri ile Hazırlık ve İnfaz Ön Büroları kuruldu. Vatandaşa hizmetin daha hızlı ve doğru şekilde verilmesinin sağlanması amacıyla kurulan ön bürolarda numaratör hizmeti getirilerek kişilerin uzun kuyruklarda beklemeleri engellendi.

YENİ ADLİYE SARAYI

Başsavcı Kurt, hayata geçirdiği projeleri anlatırken, Kartepe ilçesi Dumlupınar Mahallesinde 170.000 metrekarelik alanda kurmayı planladığı yeni Adliye Binasından bahsederken sevinçli olduğu kadar heyecanlı idi.

Yıllardır Kocaeli Adliye Sarayının fiziki şartların yetersiz olduğunu, ihtiyaca cevap vermediğini duyuyorduk ama sonuç alınamıyordu.

Yeni Adliye Binasının gerçekleşmesi için Başsavcı Kurt’un el atması gerekiyormuş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından proje çizim ihalesi gerçekleştirilen Kocaeli Adliyesi yeni binasının bittiğini Sayın Başsavcı göremeyecek ama orada çalışacak meslektaşları ile hizmet alanlar teşekkür edecek. 

 

************

BAŞSAVCI M. ALİ KURT’UN

KOCAELİ’YE VEDA MESAJI

Hukuka bağlılık, hesap verilebilirlik ve insan haklarına saygı gibi temel ilkeler çerçevesinde vatandaşlarımızın huzurunu, can ve mal güvenliği sağlamak, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerini korku ve endişeden uzak kullanmalarına imkân tanımak kararlılığıyla devraldığım hizmet bayrağını değerli meslektaşıma teslim ediyor, kendisinin de aynı kararlılığı göstererek bu bayrağı daha da ileriye taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Göreve başladığım 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Adliyemizdeki değerli meslektaşlarım ve mesai arkadaşlarım ile birlikte çok yoğun ve zor bir süreci geride bıraktık. Üstün görev anlayışıyla ortaya koydukları gayretleri için tüm çalışma arkadaşlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Adil yargılanmanın sağlanması, Adliyemizin fiziki şartlarının iyileştirilmesi ve Bakanlığımızın ön gördüğü proje ve faaliyetlerin İlimizde hayata geçirilmesi için gereken desteği hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere; Kocaeli Baro Başkanımıza ve kıymetli Avukat Meslektaşlarımıza, Kolluk Kuvvetlerimize, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Siyasi Parti Temsilcilerimize, Basın Mensuplarımıza ve İlimizin sağduyulu Halkına şükranlarımı sunuyorum.

Kocaeli’de yaşayan değerli vatandaşlarımıza hizmet etmekten onur duyduğumu belirtiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Ali KURT                                                                                              Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı

 

*********************

 

119 OKULA YENİ MÜDÜR

 

Bulunduğu kurumda 4 yılını tamamlayan 328 müdür aday arasında yazılı ve sözlü sınavda başarılı olanlar tercihleri doğrultusunda 119 okula atamaları yapıldı.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in talimatı, müdür yardımcısı Sadık Uysal başkanlığında oluşturulan komisyonun “adaletli, liyakatli ve isabetli” puanları sonrası gerçekleştirilen müdür atamaları önceki yılların aksine eğitim çevresinde takdirle karşılandı.

Eğitimciler memnun kalırken önceki yıllarda olduğu gibi istedikleri üyelerini müdür yaptırmayı başaramayan Eğitim Bir Sen başkan ve yöneticileri umduklarını bulamadı.

Adaylardan hakkedenlerin performanslarına göre atandığı müdürlüklerde eğitim sendikaları arasında ayırım yapılmadığını gösteren en somut örnek; Değirmendere Şehit Cengiz Topel İlkokul müdürlüğüne atanan Eğitim Sen üyesi Güney Yılmaz.

119 okula atanan müdürlere baktığımızda, 30 Temmuz’da bu köşede yazdığım isimlerin yüzde 90’ında yanılmamışım.

fehmi-rasim-çelik

İşte o müdürlerden bazıları: Hatice Kılıçkap Bilgün Dereli Anaokulu,Melike Aydın Şimşek İlkadım Anaokulu, Fuat Şahin Leyla Atakan İO, Ali Sarı Ziya Gökalp İO, Yaşar Deniz Köseli Kılıçarslan İO, Sebahattin Kuk 28 Haziran İO, Selahattin Gül Yahya Kaptan İO, Hamit Sevinç Farabi İO, Uğur Ekin Turgut Reis İO, Lütfü Özyurt Derince Alparslan İO, Oruç Sulusaray Bekir Sıtkı Özer Ortaokulu, Zafer Çolak 24 Kasım AL, İbrahim Işık Sabancı MTAL, İbrahim Şen Yıldız Entegre MTAL, Kemal Aktaş Mevlana MTAL, Mustafa Kızmaz RAM, Yusuf şahin Nuh Özel Eğitim Merkezi,  Aytaç Satıcı Bilim ve Sanat Merkezi, Halim Bayar Körfez Anadolu Lisesi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem