24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversite öğrencileri, Kocaeli'den memnun değil

Galip Ataman

07 Ağustos 2018 tarihli yazısı

YKS’nın (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ikinci etabı olan “tercih” bugün başlıyor.

180 barajı aşan yaklaşık bir milyon öğrenci 14 Ağustos’a kadarsadece okuyacağı fakülteyi değil eğitim süresince yaşayacağı şehri debelirleyecek.

Üniversitelerin kampüslerdeki akademik makalelerdeki başarı sıralamalarının yanında şehirlerin başta güvenliği olmak üzere sosyal, kültür, sanat, eğlence yaşantısını da araştıracak.

Halkın tutumu, öğrenciye yaklaşımı, ulaşım, yiyecek, içecek gibi maddi ihtiyaçlarını karşılayabileceği ucuz kentler isteyecek.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yapılan Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırma (TÜMA) sonuçlarına bakacak.

Öncelikle üniversitelerin akademik ve bilimsel çalışmaları olmak üzere tüm parametreleri dikkate alarak tercihini yapacak.

Başkan-Karaosmanoğlu

 

ÖĞRENCİ MEMNUN DEĞİL

YKS puanı, üniversitelerin akademik başarıları kadar doğrudan olmasa da öğrenci tercihini dolaylı olarak etkileyecek“Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasına göz atalım.

2 üniversite bulunan Kocaeli’yi, Hakkari, Batman, Iğdır, Bayburt, Ağrı, Bingöl, Muş, Kilis, Bitlis, Şırnak gibi illerle kıyaslamak yerine 30 Büyükşehir ile karşılaştıralım.

ÜniAr’ın son 3 yıldır yaptığı Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırma sonuçları; KOÜ öğrencilerinin belediye, valilik ve kurumsal paydaşlarının verdiği hizmetlerden memnun olmadığını gösteriyor.

İşte üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu 10 Büyükşehir; Eskişehir, Antalya, Aydın, Çanakkale, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Ankara, Samsun.

İkinci 10 Büyükşehir; Balıkesir, Hatay, Trabzon, Manisa, Denizli, İstanbul, Ordu, KOCAELİ, Gaziantep, Mersin.

Son 10 Büyükşehir; Adana, Konya, Kayseri, Sivas, Sakarya, Erzurum. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Van.

Sizin anlayacağınız; “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasında, Kocaeli 30 Büyükşehir arasında 18’inci olabilmiş.

Geçen seneye göre bir basamak gerileyen Kocaeli’nin yeri benim için sürpriz olmadı.

Çünkü, Kocaeli Üniversitesinde okuyan öğrenciler yaşadıkları şehirde sosyal, kültürel, sanatsal yaşantıdan mahrum.

Kocaeli esnafı, ulaşım başta olmak üzere yiyecek, içecek ihtiyaçlarını karşılarken öğrencileri “yolunacak kaz” gibi görüyor.

Olmayan tiyatroya gidemiyor, ilçe belediyelerin yaptığı festivallerden faydalanamıyor, mavi bayraklı plajlarında denize giremiyor, kampüs dışındaki kafelerde “kazıklanıyor”,  Seka Park gibi örnek gösterilen mekanlarda istediği hizmeti alamıyor.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun üniversiteye katkısı, bilime verdiği destek, yurt yapımı, ulaşımda ücrete uyguladığı subvanse öğrencilerin Kocaeli’yi “Öğrenci Dostu Üniversite Şehri” seçmesine yetmiyor.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, her yıl “Öğrenci Dostu Üniversite Şehri” seçilen Eskişehir ile kıyasladıklarında Kocaeli’ye oy vermiyor.

İlk, orta, lise öğrencilerine kucak açan, başarılarını ödüllendiren, her zaman yanlarında olan Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu başarılı bulmuyor.

Sosyal, sanatsal, kültürel, sportif alanlarda yanlarında olmayan, Kocaeli’nden ayrılırken hatırlayacağı anılar yaşamasına fırsat vermeyen, kampüslerde yapılan toplantılarda protokol sıralarında gördükleri Başkan Karaosmanoğlu’na oy vermiyor.

eskişehir

 

ÖĞRENCİ DOSTU ŞEHİR

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu neden yeterince başarılı bulmadığını anlamak için her defasında “Öğrenci Dostu Üniversite Şehri” seçilen Eskişehir’e ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen projelerine bakmak yeterli.

Eskişehir’in “Öğrenci Başkenti” olmasının görmek için sadece kampusların dışında tiyatroları, orkestraları, festivalleri, müzeleri, modern parkları ile de değerlendirmek gerekiyor.

Araştırma sonuçları ve kentin her tarafının üniversite kokuyor olması Eskişehir’in üniversite adaylarının gönlünde okumak istedikleri şehir olduğunu doğruluyor.

SONUÇ; Büyükşehirlerde yaşayan üniversite öğrencilerinin memnuniyetini belirleyen araştırmaya göre sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanda gelişmiş, turizmi öne çıkarmış Eskişehir, Antalya, İzmir, Aydın, Bursa, Muğla, Çanakkale gibi iller üniversite dostu şehirler olarak anılıyor.

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu, daha çok seçmenine hizmet götüren Balıkesir, Hatay, Trabzon, Manisa, Denizli, İstanbul, Ordu, Gaziantep gibi illerde yaşayan üniversite öğrencileri mutsuz.

Erzurum. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Van gibi şehirlerse bırakın üniversite öğrencisini vatandaşına dahi doğru dürüst hizmet vermiyor.

 

*************

LİSE KONTENJANLARI ARTTIRILDI

 

LGS (Liseye Geçiş Sistemi) sonuçlarının açıklanmasının ardından sınavda başarılı olan 2 bin 827 öğrenci 8 fen, 2 sosyal, 1 anadolu, 7 imam hatip anadolu, 17 mesleki teknik anadolu lisesine kayıt yaptırma hakkı kazandı.

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Bölgesindeki” liselerin kontenjanı 26 bin 996 olmasına rağmen tercih yapan 24 bin 175 öğrenciden 21 bin 876’sı yerleşmiş, 5 bin 120 kontenjan boş kalmıştı.

Yerleşen öğrenciler Anadolu liselerini tercih ettiklerinden boş kontenjanların lise türlerine göre dağılımı şöyle olmuştu; Anadolu imam hatip liselerinde bin 656, MTAL’lerde 3 bin 266.

Bu arada “okulda bulunuşluluk” kriterine göre diploma notu yüksek ortaokul öğrencileri puan kaybına uğradığından tercih ettikleri ve istedikleri liseler yerine düşük puanla öğrenci alan liselere kayıt yaptırmak zorunda kalmıştı.

“okulda bulunuşluluk” mağduru olan 600 imam hatip ortaokulu mezunu da hiçbir yere yerleşemediğinden mağdur olmuştu.

Milli eğitim müdürlüklerinden ve öğrenci velilerinden gelen şikayetleri değerlendiren milli eğitim bakanlığı önce ilgili müsteşar yardımcısı, genel müdür ve diğer yetkilileri görevden aldı.

Ardından hafta sonu olmasına rağmen Öğrenci Yerleştirme Klavuzunda değişiklik yaparak imam hatip ortaokul mezunlarında aranan “okulda bulunuşluluk” kriterini iptal etti.

Maç oynanırken kural değiştiren bakanlık imam hatip ortaokul mezunlarına diploma notu ile tercih yapma ve kayıt yapma hakkı tanıyarak mağduriyetlerini önledi.

Ama devamsızlık nedeniyle 80-90 diploma notunu 10-20 puan kırarak istemediği yerlere yerleştirdiği öğrencilerin mağduriyetlerine sessiz kaldı.

Tartışmaların devam ettiği LGS sonuçlarına göre yapılan tercih ve yerleştirmelerde boş kontenjan kalmayan Anadolu Liselerine ek472 ek kontenjan sağlandı.

Buna göre; İzmit ve Gebze’ye 68’er, Gölcük’e 56, Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Kandıra ve Körfez’e 34’er, Karamürsel’e 28, Dilovası’na 26, Kartepe’ye 22 olmak üzere toplam 472 kontenjan verildi.

Milli eğitim bakanlığı pansuman önlemlerle sadece yerleşemeyen imam hatip ortaokul mezunlarının mağduriyetini gidermek yerine keşke aynı kriterlerin mağduru olan tüm öğrencileri kapsayacak önlem almış olsaydı .

LGS ve yerleştirme sorumlusu müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve diğer yetkililer milli eğitimden uzaklaştırılırken sistem iptal edilerek tüm öğrencilerin mağduriyetlerini giderecek şekilde yeniden ele alınsaydı.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi