23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim Bir Sen’e “Birdane” golü

Galip Ataman

01 Ağustos 2018 tarihli yazısı

AK Parti’nin “arka bahçesi” olduğu iddia edilen, üyelerinin büyük bölümünü “liyakat, performans, adalet” gözetmeksizin okul müdürü yaptırmayı başaran Eğitim Bir Sen son zamanlarda kan kaybetmeye devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde müdür atamaları açıklandığında Eğitim Bir Sen’in “gol” yemeye devam ettiğine tanık olacağız.

En büyük golü ise Kandıra Halk Eğitim Müdürü iken 2014 yılında İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürü yapılan İsmail Birdane ile yiyecek.

Eğitim Bir Sen yöneticilerinin sahip çıkmadığı, milletvekili Mehmet Akif Yılmaz’ın “Ne hali varsa görsün” dediği İsmail hoca, önümüzdeki günlerde büyük umutlarla getirildiği İmam Hatip Lisesi Müdürlüğüne sessiz sedasız veda edecek.

İsmail hocanın, bir zamanlar Kocaeli’nin en popüler okuluna neden veda etmek zorunda kaldığını, Eğitim Bir Sen’in neden sahip çıkmadığını bilen biliyor.

Bilmeyenler ve merak edenler Eğitim Bir Sen yöneticilerine ve eğitimden sorumlu(!) AK Parti Milletvekili Yılmaz’a sorar öğrenir.

birdane

Okurların fazla merak etmemesi için şu kadarını söyleyeyim; İsmail hoca müdürlüğünü yaptığı İHAL pansiyonunda usulsüz harcamalar tespit eden müfettişler tarafından görevden alındı.

Kandıra’nın 10 derslik ve 150 öğrencisi bulunan Bozyaka Köyü Ortaokuluna Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atandı.

Bursa İmam Hatip Lisesi ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan İsmail Birdane’ye yeni görevinde başarılar diliyorum.

İzmit İHAL pansiyonundan sorumlu müdür yardımcısı ise daha önce meslekten ihraç edilmiş, savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

 

********************

LGS MAĞDURLARI

“İSYAN” EDİYOR

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un kucağında bulduğu Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları pazartesi günü açıklandı.

 

Ortaokul mezunların girdiği LGS’nin önceki TEOG sınavından farklı olmadığını, öğrencinin bilgi ve performansını ölçmediğini, devam ve yaş kriterinin diploma notundan daha çok önemli olduğunu gösterdi.

Tercih ettikleri liselere yerleşemeyen öğrenciler özel okullara kayıt yaptırmak için sıraya girdi.

Sonuçların açıklanmasının ardından milli eğitim müdürü Rasim Çelik, LGS’de öğrencilerin yüzde 91’inin yerleştiğini söylese mağdur öğrencilerle ailelerinin isyanı dinecek gibi görünmüyor.

Tercih sürecinde 24 bin 750 öğrenciye ulaşıldığı, istediği yere yerleşemeyen öğrenciler için 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos, 3-6 Eylül tarihlerinde yeni bir şans tanındığı açıklansa da mağduriyetlerin giderileceği açıklaması pek inandırıcı gelmiyor.

LGS ve tercih sonuçlarının analizleri önümüzdeki günlerde yapıldığında

alınan önlemler, öğrenci ve velilerle bire bir görüşmelere rağmen milli eğitim bakanlığının belirlediği kriterlerin adaletsiz, haksız olduğu görülecektir.

İlk sonuçlara bakarak meslek liselerindeki kontenjan açıklarının çok olduğunu dikkate aldığımızda LGS’nin amacından saptığı kolayca tespit edilecektir.

Örnek mi istiyorsunuz; Meslek liselerine yerleşen öğrenci sayısı yüzde 30’larda kalırken açık kontenjan oranı yüzde 70’ler civarında.

Bir başka örnek; Diploma notu 90 olan ama devamsızlık yapan ya da yaşta ay , gün farkına takılan bir öğrenci istediği liseye yerleştirilmezken diploma notu 55 olan bir öğrenci istediğinden fazlasını aldı.

LGS Kocaeli sonuçları yerelde öğrencileri mutsuz etse de Türkiye geneline baktığımızda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üğzere metropol şehirlerle kıyasladığımızda sonuçların iddia edildiği gibi hiç de kötü olduğu söylenemez.

Kocaeli’nde belli bir grup mutsuz olduğunu söylerken Türkiye genelinde mutsuz olanların oranının Kocaeli’nin çok çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Tercih sürecinde aldığı önlemlerle mutsuz sayısının az olmasında etkili olan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin aldığı önlemleri söylemezsem haksızlık etmiş olurum.

 

KOCAELİ FEN BAŞARILI

LGS’de başarılı olamayan 22 bin 953 öğrencinin 21 bölgedeki 111 akademik, 80 meslek, 25 din eğitimi yapan liselere yerleştirilmelerinden büyük çoğunluk mağdur ve mutsuz.

Biraz da 2 bin 820 öğrencinin girdiği sınav sonunda yerleşeceği 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 anadolu, 7 anadolu imam hatip, 17 mesleki teknik anadolu lisesinde ki duruma göz atalım.

İlk sonuçlara göre her yıl olduğu gibi Kocaeli Fen Lisesi yine ilk sıradaki yerini aldı.

Geçen sene yüzde 0.90 puanla öğrenci aldığı, milli eğitim bakanlığının yüzde 1.00 puan öngördüğü Kocaeli Fen Lisesi yüzde 0.01 ile yüzde 0.85 arası puanlı öğrenci alacak.

Kocaeli Fen Lisesi’ni tercih eden ve kayıt yaptırma hakkı kazanan 120 şanslı öğrenciye başarılar diliyorum.

öğrenciler

Müdür Mesut Tekin ve özverili çalışmalarıyla şampiyon öğrencilerin Kocaeli Fen Lisesi lisesini tercih etmelerinde önemli katkıları olan öğretmenleri kutluyorum.

Sınavla öğrenci alan Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini tercih eden öğrencilerin puanları yüksek olurken proje okul olarak seçilen ve sınavla öğrenci alan İmam Hatip Anadolu liselerinin bırakın yüksek puanı kontenjanların boş kalması üzerinde durulması ve incelenmesi gereken konu diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde veda ederek ayrılan, milli eğitim bakanlığının yanlış yönetilmesinin birinci derece sorumlu olan, son 3 bakanla çalışan Yusuf Tekin’in sistemde yaptığı tahribatı, öğrencilerde yarattığı tramvayı yazmayı da görev biliyorum.

SONUÇ;
LGS’de kazananlar, diploma notu düşük olan, başarısız öğrencilerle özel okullar. Kaybedenlerse, başarılı ve diploma notu yüksek olan öğrenciler.

 

2200 ÖĞRENCİ AÇIKTA KALDI

Ortaokul mezunlarından merkezi bölge sistemine göre yapılan yerleştirme sonunda 22 bin 953 öğrenciden 2 bin iki 200'ünün hiçbir yere yerleştirilmediği öğrenildi. Milli Eğitim yetkililerinden edinilen bilgiye göre; yanlış tercih ya da yaş ve devamszlık kurbanı olan 2 bin 200 öğrenci 3 Ağustos'tan itibaren yapılacak 4 ayrı tercihten yararlanabilecek.

 

*******************

AKŞENER BENİ ŞAŞIRTMADI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener açıklamaları, kararları, mesajları ile aşırtmaya devam ediyor.

270720181408428344758

 

MHP ile yollarını ayırdıktan sonra, “Parti kuramaz, seçime giremez, milletvekili çıkaramaz, grup kuramaz” diyenlere inat parti kurdu, seçime girdi, milletvekili çıkardı, grup kurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli cumhurbaşkanı olmaya cesaret edemezken İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı oldu.

AK Partili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Çatı aday” önerisine karşı çıktı.

Her türlü engellemelere rağmen kurduğu parti, 8 ay sonra katıldığı ilk seçimde

yüzde 9.96 oy aldı, 43 milletvekili çıkardı.

Afyonkarahisar toplantısında Cumhurbaşkanı olacağım diye çıkıp yüzde 7 oy aldınız, bu mu başarı? Yola çıktık, yarı yolda bıraktı madam, vefasız, adam harcadı” diyen parti içi muhaliflerin tepkileri karşısında dik duramadı.

Ben hayatımda kimseye vefasızlık yapmadım, yapmam. Madem öyle istemiyorsanız, buyurun partinizi. İstifa ediyorum. Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum” diyerek “pes” etti, “havlu” attı.

Israrlara rağmen partisinin başına geçmeyeceğini söylemesine rağmen hafta sonu “Pazartesi günü saat 15.00’de başkanlık divanını yapmak üzere genel merkezimde olacağım” dedi.

Bu süreçte aradığım en yakınındaki isimlerde eşi Tuncer Akşener, “Telefonlarını kapattı. Kimseyle konuşmuyor” dedi.

Grup Başkan Vekili Sevgili Lütfü Türkkan, “Hanımefendinin dinlenmeye ihtiyacı var” açıklaması yaptı.

Hafta sonu partisinin başına geçeceği sinyalini verip, pazartesi günü genel merkezde yaptığı toplantıda,Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah her şey Türkiye için iyi olacak” dedi.

Yıllar önce tanıdığım, siyasette aldığı her kararı saygıyla karşıladığım, son açıklamalarıyla herkesi şaşırtan Meral Akşener beni hiç şaşırtmadı.

25 Temmuz’da yazdığım, İstediğini fazlasıyla alan Akşener, şartlı evet der” başlıklı yazımda “Meral Akşener’in hiç beklenmediği seçim sonuçları sonrası yaşadığı travmayı atlatması için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yusuf Halaçoğlu, Adnan İslamoğlu, Ayşe Sucu gibi milletvekili olamayan, parti içinde hakarete varan çatlak seslerin İYİ Parti ile yollarını ayırmadan dönüş yapmaz” demiştim.

SONUÇ: 22 Temmuz’da İYİ Parti olağanüstü kurultay kararı aldığını, genel başkanlığını bıraktığını ve aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener karar değiştirdi. 9 günlük aradan sonra genel başkan adaylığını kabul edeceğini ve partisinin başına geçeceğini açıkladı.

Ama 12 Ağustos’ta yapılacak kurultayda kendisini ağı şekilde eleştiren parti içi muhalifler ilgili tek kelime konuşmadı. Akşener’in genel başkanlığı; Yusuf Halaçoğlu, Adnan İslamoğlu, Ayşe Sucu gibi çatlak seslerin partiden ihraç edilmesi koşuluyla kabul etmiş olasılığı çok yüksek.

 

******************

KOCAELİ’NİN BAKANI YOK,

“BAKAN YARDIMCISI” VAR

 

AK Parti’nin aralıksız, tek başına iktidar olduğu son 16 yılda, Kocaeli kurulan her hükümete bakan verdi.

Önceki dönemleri saymıyorum. AK Parti hükümetlerinde Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün, Fikri Işık bakan olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinin açıklandığı 9 Temmuz sonrası “Bir Bakanımız Bile Yok” diye yazmıştım.

Son 17 yıla 2 dönem il başkanlığı, 3 dönem kuralına rağmen 5 dönem milletvekilliği, bakan ve başbakan yardımcılığı sığdıran Fikri Işık’ın bakan yapılmamasını eleştirmiştim.

Geçtiğimiz günlerde, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un Cumhurbaşkanı Kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanması Kocaeli kamuoyunda fazla yer almadı.

Haluk hocanın bakan yardımcısı olduğunu öğrendiğimde, “Kocaeli’nin Bakanı yok ama Kocaelili Bakan Yardımcısı var” dedim.

Herekeli olan, Kocaelililere yabancı olmayan Haluk hoca, Galatasaray Lisesinde okudu, İÜ Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirdi ve akademisyen oldu.

Akademik çalışmaları yanında kamusal alanda da önemli faaliyetlerde bulunan Dursun, İBB Kültür AŞ. Genel Müdür Danışmanı olarak Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı.

İçişleri Bakanlığınca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili, Ayasofya Müzesi Başkanlığı, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevlerinde bulunan Haluk Hoca, 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Emekli olduktan sonra Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Fikri Işık’ın ekibinde yer aldı.

byea

Kocaelili Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, aynı bakanlığın müsteşarlığını yaptığı yıllarda Hereke kalesinin restorasyonu konusunda maddi ve manevi katkılarda bulunmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla Doğu ve Güneydoğu illerine istihdam sağlanması ve yatırım yapılması konusunda Sayın Fikri Işık’ın başkanlığında oluşturulan ekip içinde yer alan Haluk hoca, bölgenin sosyal durumu ve yapılabilecek çalışmalarla ilgili rapor hazırlayan birimin başında bulunuyordu.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın başkanlığında bölge sorumlularının ve yetkililerinin katıldığı toplantıda sunum yapan Haluk hocayı yeni görevi nedeniyle kutluyorum.,

Kocaeli’nin sorunlarını bilen, Sayın Fikri Işık’ın ekibinde yer alan Haluk hoca bakan yardımcısı olarak önümüzdeki süreçte Kocaeli’ye önemli destek verecektir.

SONUÇ. AK Parti Milletvekili Fikri Işık, yeni kabinede bakan olamadı ama en yakınındaki isim, Kocaelili ve Kocaeli’nin sorunlarını bilen Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun bakan yardımcısı oldu. Bakanımız yok ama bakan yardımcımız var.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem