17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitim sendikalarının müdürlük “pazarlığı”

Galip Ataman

30 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Milli eğitim bakanı değişmiş, ortaokullarda LGS ve liselerde YKG sonuçları açıklanmış eğitim sendikaları ve okul müdürlerinin umurunda değil.

Eğitimin kalitesini arttırmak, öğretmen motivasyonu ve performansı konusunda sorumluluk almayan, elini taşın altına koymayan sendikalar görevlendirilmelerin yapılacağı bugünlerde çok aktifler.

Eğitim Bir Sen ile Türk Eğitim Sen’in üyelerini duyuruya çıkarılan 125 okul arasında en popüler olana müdür yaptırabilmek için kulis ötesinde “pazarlık” peşindeler.

4 yıllık görev süresi dolan müdürlerin başvuru, yazılı ve sözlü sınavları tamamlandı, tercihler yapıldı.

Sırada, müdür adaylarının aldıkları sözlü ve EK-1 puanların toplamı esas alınarak yapılan tercihler doğrultusunda kimin hangi okula müdür olduğunun açıklanması var.

Bugünlerde sessizliğin hakim olduğu Eğitim Bir Sen’de kıyamet kopar mı kopmaz mı bilemem ama büyük bir hayal kırıklığı yaşanacağı kesin.

Nereden mi biliyorum?

Bir: Eğitim Bir Sen, 80 ilde istediğini alırken Kocaeli’nde borusu ötmüyor, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’e söz geçiremiyor, kafa tutamıyor.

İki: Kocaeli milli eğitim müdür yardımcılığı, Kartepe ilçe milli eğitim ve İzmit Ford Otosan Ortaokul müdürlüklerine yapılan görevlendirmelerde istediklerini elde edemediler, o koltuklara istedikleri isimleri oturtamadılar.

Üç: Kandıra Halk Eğitim Müdürü iken İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanan İsmail Birdane’nin soruşturma sonrası görevden alınmasını engelleyemediler.

Dört: Muammer Dereli Fen Lisesi eski müdürü ve eski başkanları Halil İbrahim Keleşoğlu’nun yerine istemedikleri Hamza Kararoğlu’nun atamasını engel olamadılar.

Beş: Dün fütursuzca gittikleri, talimatlar yağdırdıkları milli eğitime bugün desturla giriyorlar.

müdür

125 OKULA MÜDÜR

Gelelim, Eğitim Bir Sen üyelerine hayal kırıklığı yaşatacak müdür görevlendirmelerine.

Kocaeli’nde en fazla üyeye sahip Eğitim Bir Sen, 125 okula yapılacak müdür görevlendirmelerinde yine aslan payını alacak ama bu sefer üyelerinin istedikleri okullarda görevlendirilmesini sağlayamayacak.

Listeler açıklandığında Eğitim Bir Sen’in yanı sıra Eğitim Sen, Eğitim İş, Türk Eğitim Sen üyelerinin de müdür yapılarak “adaletli, liyakatlı, isabetli” seçim yapıldığını hep beraber göreceğiz.

Bulunduğu kurumda 4 yılını tamamlayan 328 müdür adayından kimlerin puan ve tercih sıralamasına göre hangi okullara gittiklerini önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

Büyük olasılıkla listenin ilk 25 sırasında yer alan, sözlü sınavda ve EK-1’de 124.66 puanlı Ethem Karaçoban, 123.68 puanlı Fikret Tonyalı, 120.79 puanlı Mustafa Pala, 119.58 puanlı Zafer Çolak, 119.51 puanlı İbrahim Işıl, 118.51 puanlı Veysel Kandemir, 118.31 puanlı hasan Dalkıran, 115.58 puanlı Mustafa Kızmaz, 114.93 puanlı Aytaç Satıcı ilk tercihleri okullara atanacak.

Bu isimlerden Zafer Çolak’ın 24 Kasım Anadolu Lisesine, Aytaç Satıcı’nın İzmit Bilim ve Sanat Merkezine, Mustafa Kızmaz’ın RAM’a, İbrahim Işıl’ın Sabancı MTAL’ye, Lütfü Özyurt’un Derince Alparslan Ortaokuluna, Yusuf Şahin’in Nuh Çimento Özel Eğitim Merkezine, Abdülkadir Yardımcı’nın Derince Halk Eğitim Merkezine, Veysel Kandemir’in İzmit Mesleki Eğitim Merkezine, Halim Bayer’in Hereke Anadolu Lisesi’ne, Kemal Aktaş’ın Mevlana MTAL’ye, Oruç Sulusaray’ın Bekir Sıtkı Özer Ortaokuluna atanmasına kesin gözle bakılıyor.

Sürprizi ise Gölcük’te Eğitim Sen üyesi 119.23 puan alan Güney Yılmaz’ın yapması bekleniyor.

Bu arada listenin 220. Sırasında yer alan 94.98 puanlı Kartepe Yıldız Entegre MTAL müdürü Halil Kaplan’ın hiçbir yere müdür yapılmayacağı belirtiliyor.

Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdürlüğüne Celalettin Ayar, Gebze Kız İHAL Müdürlüğüne Ethem Karaçoban, Gebze İHAL müdürlüğüne Fikret Tonyalı atanacak gibi görünüyor.

4 yıllık süreye tabi olmayan ancak İzmit ve Gazi Anadolu Liselerinin cezaevi arsası üzerine yapılan Nuh Eğitim Kampüsüne taşınması sonrası iki lise birleşeceğinden müdürlüğüne İzmit Anadolu Lisesi müdürü Fatih Taşdelen olacak.

Eğitim Bir Sen’in çok istemesine ve uğraşmasına rağmen milli eğitim müdür yardımcısı yapamadığı Fatih hoca, kıdemi nedeniyle kampüsteki Anadolu lisesinin müdürü yapılacak.  

Valilik tasarrufunda olmayan Gölcük Fen ve Çayırova 15 Temmuz Fen Lisesi müdürleri ile18 proje ve bir tematik okulun müdürleri bakanlık tarafından atanacak.

 

*********************

“BAŞSAVCI, 15 TEMMUZ’DA

MAĞDUR YARATMAMAYA

BÜYÜK ÖZEN GÖSTERDİK”

 

Hakimler ve savcılar, yaptıkları iş gereği halk arasında fazla görünmezler, sosyal yaşamları sınırlıdır.

Ama 27 Temmuz 2016 tarihinde Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Mehmet Ali Kurt, meslektaşlarından farklı bir profil çizdi.

FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi ardından Kocaeli’ne gelen Sayın Başsavcı sık sık yürüyüş yolunda dolaşarak, sosyal etkinliklere katılarak “ezber” bozdu.

Zaman zaman yaptığımız sohbetlerde genç olmasına rağmen mesleki bilgiye sahip, donanımlı ve başarılı izlenimi edindim.

Adalet Yürüyüşünün yapıldığı, “Hak, Hukuk, Adalet” sloganlarının atıldığı dönemde en az mağdur yaratmak için özverili çalışmalar yaptığına tanık oldum.

Sayın Mehmet Ali Kurt, benim gibi çok kişi için de sürpriz bir kararla İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına atandı.

Önümüzdeki günlerde “hoş bir seda” bırakarak ayrılacak olan Sayın Başsavcı Kocaeli’nde dolu dolu yaşadığı 2 yılın sonunda İstanbul’a gidecek.

Kararnamenin açıklandığı gün konuşurken, “Galip Bey, Kocaeli’nde çok zor bir dönemde görev yaptım. Ama verdiğimiz kararlar sonrası çok önemli geri dönüşler aldık. Kocaeli’nden gururla ayrılıyorum. İstanbul’un yakın olması ve idari görevim olmaması nedeniyle sık sık Kocaeli’ne gelip burada edindiğim dostlarımızla sohbet etme, 2 yılı yad etme olanağı bulacağım” dedi.

Sayın Başsavcıya yeni görevinde başarılar diledim, kapımızın her zaman açık olduğunu ve Kocaeli’ye beklediğimizi söyledim.

BAŞSAVCI-(2)

İşine odaklanan, adliye ve çalışanlarının sorunlarını gidermeye endekslenen, “hak hukuk, adalet” dağıtırken mağdur yaratmamaya özen göstere Başsavcı Kurt basın karşısına fazla çıkmadı.

Ama benim olduğu kadar kamuoyunun da şu cümlesi hep dikkatimi çekmiştir, “Yargı teşkilatı olarak FETÖ/PDY başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle hukuk sınırları içinde sonuna kadar mücadele etme kararlılığımız devam etmektedir.”

Hukukun karşısında herkesin eşit olduğuna dikkat çekerken söylediği şu sözler önemlidir, “Yargının bağımsız, tarafsız ve adil olması kişilerin kendini güvende hissetmesini sağlayacağı gibi sosyal barışın, güven ve huzurun da teminatı olacaktır. Devlet hukuka saygılı olduğu, hukuk da insanları özgürleştirdiği oranda meşrulaşır ve güç kazanır. Hukukun üstünlüğüne yaslanan bir devlette, hiç kimse hukukun ne üstünde ne de altındadır, yalnızca içindedir. Hukukun karşısında herkes eşittir. Hak sahibine hakkını geciktirmeden en kısa sürede teslim edebilmenin verdiği iç huzuru biz adalet mensuplarının tek hedefi ve amacı olmalıdır.”

FETÖ davaları başta olmak üzere açılan tüm davalarla ilgili yaklaşımını anlatan şu cümleler anlamlıdır, “Davaları açıyoruz. Kanıtlı iş yapmaya çalışıyoruz. Karar verirken en az mağdur yaratmaya özen gösteriyoruz.”

Sayın Başsavcı Mehmet Ali Kurt’u tanımaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtirken yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

 

---------------------------------------------

“BİLNET” OKULLARINDA

ÖĞRENCİ OLMAK VARMIŞ

 

Kocaeli’nin eğitimde yükselen değeri olmaya aday “Bilnet Okulları” sahibi dostum eğitimci Ali Korkmaz ile geçen hafta bir araya geldik.

Para kazanmaktan çök eğitim kalitesini arttıracak, başarı çıtasını yükseltecek, dünya çocukları ile yarıştıracak öğrenciler yetiştirmek için yola çıkan sevgili Ali Korkmaz ile “Bilnet Okullarını” gezdik, gelecek projelerini konuştuk.

Siyasette yakaladığı başarıyı, saygınlığı, şaibesiz, ilkeli ve dürüst kariyerini, eğitim alanında daha yukarılara çıkarmak için hazırladığı “Bilnet Okulları Yol Haritasını” taviz vermeden uygulamak konusunda kararlı gördüğüm Ali Korkmaz’ı gönülden tebrik ettim.

Eğitimin her alanında iddialı olan “Bilnet Okullarının” öğretmen seçimini başarılı saygın eğitimcilere bırakarak en ufak müdahalede bulunmayan Ali Korkmaz’ı dinlerken üççeyrek asra sığan öğrencilik ve öğretmenlik yıllarımı anımsadım.

Ve “Bilnet Okullarında öğrenci olmak varmış” diyerek kayıt yaptıran öğrencilerle onları yetiştirecek öğretmenleri kıskandım.

bilnet-2

 

ÖĞRENCİLER ŞANSLI

Ana kucağından yükseköğretim basamağına kadar her kademede toplam her biri 22 öğrenciden oluşan 59 derslikli, bin 400 öğrenci kapasiteli ve 72 öğretmenli “Bilnet Okullarını” tercih eden öğrenciler çok şanslı.

Düne kadar öğrencilerin yabancı dil öğrenmek ve ezbere dayalı bilgilerin sorulduğu sınavlarda başarılı olmak için tercih ettiği özel okulların konsepti de değişti.

Tüm devlet ve özel okullar yabancı dil becerilerinin yanı sıra okuyan, araştıran, soran, sorgulayan, yaratıcılığı, problem çözme ve analitik düşünme becerilerini öne çıkaran sisteme yöneldi.

“Bilnet Okullarını” gezerken, Ali Korkmaz’ı dinlerken öğrencilerin deneyimleyerek öğrendiği teknolojiyi, bilgi ve fikirleri paylaşacağı “kodlama, üretim tasarım, elektronik ve robotik” yeni nesil atölyelerin unutulmadığını görmekten büyük keyif aldım.

Sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapılacağı konferans solunu, yüzme havuzu, çok amaçlı spor salonuna hayran kaldım.

Bir öğrenci için beslenme ve ulaşımın eğitimdeki rolünü en iyi bilenlerden biri olan “Bilnet Okulları” kurucusu Ali Korkmaz’ın farkındalık yaratan öğrenci servisi ve yemekhanesi dikkatimi çekti.

Diğer okullarda servis araçlarının çoğunluğu işyerlerine personel taşıyan araçlar olması nedeniyle sıkıntılara neden olurken “Bilnet Okullarında” öğrenciler servis araçlarına değil servis araçları okul yönetiminin belirlediği vakit çizelgesine uyacak.

Okulun tüm öğrencilerinin katılacağı saat l6.00-17.10 arası yapılacak etüt sonunda servise başlayacak.

Mutfak ve yemek salonunun standartların çok üstünde bir alana yerleştirmiş.

SONUÇ: Kocaeli eğitiminde farkındalık yaratmak, yeni bir soluk kazandırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak üzere yola çıkan, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan “Bilnet Okullarını” kuran Ali Korkmaz’ı kutluyorum.

Öğrencilerin yeteneklerini ve yaratıcılığını keşfetmek ve geleceğe hazırlamak üzere “Bilnet Kocaeli Okulları” ailesinin deneyimli ve donanımlı eğitim kadrosuna başarılar diliyorum.

Teknoloji başta olmak üzere eğitimin her alanında iddialı olan “Bilnet Kocaeli Okulları”  bünyesindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul, anadolu ve fen liselerini

tercih eden öğrencilerle velilerini tebrik ediyorum.

bilnet

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem