24 Nisan 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

UKOME yine sınıfta kaldı

Galip Ataman

27 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Kocaeli genelinde; 55’i Ulaşım Park, 520 İzmit, 50 Alikahya olmak üzere 2 bin 200 toplu taşıma aracı ile günde yaklaşık 700 bin yolcu taşınıyor.

Her dönem en önemli sorun olarak karşımızaçıkan “trafik ve ulaşımdan”Büyükşehir Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) sorumlu.

Bir de yol fakiri İzmit’te ulaşımı tekeline alankonforlu, seri, güvenli olmayan toplu taşıma araçlarıyla yolcu taşıyan kooperatifler.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nunaldığı önlemlere, hayata geçirdiği projelere, verdiği gözdağına rağmen kooperatiflerin tekeline “dur” dedi ama tamamen ortadan kaldırılamadı.

Neden?

Bir: Geçmişte verilen tavizleri bir anda ortadan kaldırmak kolay olmadığı gibi kooperatifler kazanılmış haklarından vazgeçmek istemiyor.

İki: UKOME, Kocaeli’nin tamamının ulaşımından sorumlu olmasına rağmen gücü İzmit’te hizmet veren kooperatiflere yetiyor.

Üç: Kent Kart uygulamasından havuz sistemine, bindi-indi ve aktarmalı yolculuktan parasız binişlere geçişte İzmit’teki 5 ve 55 Nolu Kooperatiflere yaptırım uygularken diğer 50 kooperatife söz geçiremiyor, müdahale edemiyor.

Dört: Kocaeli’nin genelinde tüm toplu taşıma araçlarında Kent Kart bulunurken bazı kooperatiflerin araçlarına taktırmayı beceremedi.

Beş: yasanın öngördüğü engelli araç zorunluluğunu tüm toplu taşıma araçlarına uygulayamadı.

Altı: Vatandaşın, yazın klimasız kışın kalorifersiz, bakımsız, eski özel halk otobüsleri ile seyahat etmesine göz yumdu.

Yedi: 2016 yılında “devrim” olarak tanıtılan Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içindeki bütün özel minibüsleri kiralama” projesini hayata geçiremedi.

UKOME’nin bunca başarısızlığının yanında hiç mi olumlu projesi yok?

Kocaeli’ni İzmit sanarak tramvay projesi, konforlu, güvenli, seri, doğalgazlı otobüsler satın alması gibi kararlar ve uygulamalar elbette var.

Kooperatiflerin tekelini kırmak, Ulaşım Parkın şehiriçi toplu taşımada çok düşük olan payını yukarılara çıkarmak için düğmeye basmasıulaşımı az da olsa disipline etti ama yeterli olmadı.

MİNİBÜS

HAVUZ BOŞ KALDI!

Büyükşehir Belediyesi’nin lastik teker ve raylı sistem toplu ulaşımı entegre etmek, ulaşımı ortak havuzda toplamak için uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı projenin uygulaması 2016 yılında gündeme getirilen “araçların kiralanması” projesi gibi “fos” çıktı.

Kocaeli’nde 52 kooperatife kayıtlı 2 bin 200 araç yerine sadece 520 İzmit 5 Nolu, 50 Alikahya55 Nolu kooperatifleri, 55 Ulaşım Parkın yanı sıra tramvayı ortak havuzda toplayacak proje hayata geçirilmeden kooperatiflere takıldı.

Projeyi 5 Nolu Kooperatife kayıtlı üyelerden 300’ü imzalarken 220’si imzalamamak konusunda kararlı.

Bugüne şehir merkezine sokulmayarak dışlanan ve üvey evlat muamelesi uygulanan, yan yolda yolcu alınmasına izin verilmeyen 55 NoluAlikahya Kooperatifinin 50 üyesi ikinci bir mağduriyet yaşamamak için garanti almadan havuza girmeye sıcak bakmıyor.

Büyükşehir Belediyesi UKOME marifetiyle araç kiralama projesinin hayata geçirilmemesi sonrası olduğu gibiminibüsçülerin “burnunu sürtmek ve yola getirmek” için sanıyorum yeni araçlar alacaktır.

Belki de tramvay güzergahının uzatılması ve metro projesinin hizmete gireceği tarihe kadar minibüsçüleri cezalarla yıldırmaya çalışacaktır.

 

***************

DOLMUŞÇULARA

BİR DOKUN BİN İŞİT

 

Geçen hafta bugün yazdığım “Kırmızı Dolmuşlara Yer Bulundu” başlıklı yazımda geçen bazı cümlelerden 6 Nolu Kooperatif Başkanı Timurçin Sevilmiş rahatsız olmuş.

O yazımda kırmızı dolmuş olarak bilinen “T Plakalı” 32 dolmuşta Kent Kart bulunmasına rağmen para ile yolcu taşındığını, UKOME’nin hazırladığı havuza girmemekte direnirlerse şehiriçi yolcu taşımalarının yasaklanacağını, Cephanelik’te açılacak şehir hastanesi taksi ruhsatı verileceğini ifade etmiştim.

Bugüne kadar ulaşım, toplu taşıma ile ilgili ve şoför esnafının hakkını savunan onlarca, yüzlerce yazı yazmama rağmen lütfedip arama nezaketi göstermeyen  Timurçin Başkan hop oturup hop kalkmış.

Önceki gün mevcut başkan Timurçin Sevilmiş ve önceki başkan Mehmet Nahit Çelik ile bir araya geldik.

Timurçin başkan, paralı yolcu taşıdıklarının doğrularken UKOME’nin yasakladığı bu uygulamaya Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 22.04.2016 tarih ve 2016/1409 D. İş kararı ile devam ettiklerini söyledi.

UKOME’nin5 Nolu İzmit, 50 NoluAlikahyaileUlaşım Park araçlarını kapsayan havuz sistemi ile ilgili olarak, “6 Nolu kooperatif olarak bizimde  havuza girmemiz isteniyor. 32 araç sahibi ile konuştuk. Havuza girmemiz halinde araç yenilemek ve diğer kooperatiflerden daha az pay verilecek olması nedeniyle mağdur olacağımızı düşünerek havuza girmeme kararı aldık” dedi.

Alikahya 55. Nolu Kooperatifin de havuza girmek istemediğini belirten Timurçin başkan, Cephaneliğe gitmeye karşı olduklarını, UKOME’den kullandıkları “T Plaka” yanında hakları olan “P Plaka” da istediklerini söyledi.

IMG-20180726-WA0003

************

MEB, ÖĞRETMEN

BAKANLIĞI OLDU

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk milli eğitim bakanlığına Prof. Dr. Ziya Selçuk, yardımcılığına İbrahim Er atandı.

“Öğretmenlerimizin kalbine, gönlüne dokunmayan bir sistem başarılı olamaz” diyen Ziya hoca umutlandırdı.

Eğitimin her kademesinde görev yapan, milli eğitimin sorunlarını bilen İbrahim Er’in bakan yardımcısı olması umutlarımı arttırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini alarak kolları sıvayan Ziya hoca ile İbrahim hocanın kafa kafaya verdiklerinde biriken sorunları çözeceklerine inandım.

En çok da milli eğitimi sendikaların tekelinden kurtaracaklarına, “liyakatlı, ehliyetli, adaletli” müdürlerle yöneteceklerine sevindim.

Sonuç; Milli eğitim bakanlığı geç de olsa “öğretmenlerin bakanlığı” olurken

öğretmenler horlanmaktan, dışlanmaktan, itibarsızlaştırılmaktan kurtulacak.

üçlü-foto

 

**************

SAHİBİ OLMAYAN BAYRAMI

TÜRK OCAĞI İLE KUTLADIK

 

Sansürün Kaldırılışının 110,Basın Bayramı olarak ilan edilişinin 72. Yılını 24 Temmuz’da sessiz sedasız kutlandı.

Gazetecilerin unuttuğu, her gün onlarca projelerini kamuoyu ile paylaştığımız kurumların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasilerin unuttuğu“24 Temmuz’u” Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yüzel Alpay Demir sahiplendi.

ATAMAN--1

Biz gazeteciler Çetin Gürol, Nurettin Şenemre, Metin Karan, Yüksel Ercan, Cem Şakoğlu ve ben Galip Ataman’ı buluşturarak “Yerel Basının Sorunları ve Gazeteci Gözüyle Siyasetteki Yeni Dönem” paneli düzenleyen Yücel Başkana teşekkür ediyorum.

110 yıl önce ilan edilmesine rağmen 110 yıldır devam eden ve günümüzde de uygulanan “sansür” ile ilgili konuşurken “Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü klişe lafların içi boş, hepsi kağıt üzerinde tozlanmaya bırakıldı. Gazeteci, dün olduğu gibi bugünde iktidarlarla ekonomik ve siyasi rant ilişkileri içinde olan patronu izin verdiği kadar özgür yazabiliyor, haber yapabiliyor” dedim.

Kocaeli’nde yayınlanan tüm gazetelerde çalıştığımı, tamamından ya “mobbing” uygulandığı, ya yazılarım sansür edildiği, ya belirli kişi ve kurumlar hakkında olumsuz yazı yazmamam istendiği için ayrılmaya zorlandığımı söyledim.

ATAMAN--2

Gazetelerin sorunlarının anlatıldığı, gazetecilerin sorumluluklarının konuşulmadığı panelde, bu tür toplantılarda asıl konuşması gerekenlerin; 7/24 sahada olan ve haber peşinde koşan, özveriyle çalışan muhabirler olduğuna dikkat çektim.

24 Temmuz’u sahiplenen Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yüzel Alpay Demir başta olmak üzeresansürün kaldırılışını ve bayram oluşunu pasta göndererek hatırlayanBİLFEN Okulları kurucusu Ali Korkmaz’a, “Marifet İltifata Tabidir” diyerek veciz cümlelerle onurlandıran Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’e, telefonla arayan, mesaj gönderen tüm dostlarla okurlara, etkinlikler düzenleyen kurumlara teşekkür ediyorum.

IMG-20180726-WA0001

 

SONUÇ: Yasalar sansürün kaldırıldığını yazsa da, göstermelik klişe laflar söylense de gazeteciye“mobbing”, yazılarına “sansür” uygulaması tüm hızıyla ve tüm gazetelerde devam ediyor.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi