16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İstediğini fazlasıyla alan Akşener, “şartlı” evet der

Galip Ataman

25 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Meral Akşener’in seçim öncesi ve sonrası haberlerine yer vermemekle suçladığı medya İYİ Parti’yi bir anda Türkiye’nin gündemine oturttu.

Gazete manşetlerinin, haber programlarının, köşe yazarlarının ilk sırasında yer aldı.

Öyle böyle değil. Hafta sonundan buyana İYİ Parti ile yatıp İYİ Parti ile kalkıyoruz.

Meral Akşener’in istifasını, olağanüstü seçimli kurultay açıklamasını konuşuyoruz.

25 Ekim 2017 tarihinde kurduğu İYİ Parti’nin başına geçip geçmeyeceğini tartışıyoruz.

26 Haziran’da Ankara’da seçim sonuçlarını değerlendirirken “Genel İdare Kurulumuz ülkemiz siyasetinin merkezine yerleşmiş olan İYİ Parti’nin benim genel başkanlığımda yola devamının arkasında olduklarını güçlü bir şekilde belirtmişlerdir. Kendilerine bu güvenleri için teşekkür ederim. Grubumuz ile birlikte daha güçlü daha görünür bir mücadele vermekte kararlıyız” diyen Akşener ne oldu da Afyonkarahisar’daki toplantıda fikir değiştirdi.

“Ümit Özdağ ve Koray Aydın dahil olmak üzere bana birer birer gelerek parti kurun dediniz. 1654 kişi ile teker teker yüz yüze konuştum. Ben bu partiyi hepinizin isteği üzerine kurdum. Lider olarak teşkilatların başarısızlığının da ittifakın da milletvekili sıralamasındaki hatanın da sorumlusu benim, hepsini üstleniyorum ve istifa ediyorum” dedi.

Tepkisini, “Ben hayatımda kimseye vefasızlık yapmadım, yapmam Madem öyle istemiyorsanız, buyurun partinizi. İstifa ediyorum” diyerek gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye meydan okuyan, bakanlığı, başbakan yardımcılığını, makamları, mevkileri elinin tersiyle iten Meral Akşener’i bu kadar öfkelendiren, kızdıran, bedeller ödeyerek, çıkarılan tüm engelleri aşarak kurduğu İYİ Parti’den koparan neydi?

Tanıdığım kadarıyla Meral Akşener eleştiriye açık, engin hoşgörüye sahip bir siyasetçidir.

Ama kadın olarak, anne olarak affedemeyeceği, sesiz kalamayacağı “namusuna, iffetine” halel getirecek sözler gibi olmazsa olmazları, söz söyletmeyeceği değerleri, ilkeleri vardır.

2015 yılında hakkındaki kaset iddialarına “Bu, kadının bedeni üzerinden yapılan siyasettir. Bu kadını siyasetten söküp atma herakatıdır. Daha çok kadının siyasete girmesi için gayret sarf edeceğim” adiyerek gösterdiği tepki gibi.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yemin töreni sırasında yaşananların ardından yaptığı, “Siyasi nezaketi bilirim. Ama partimize ve namusuma dil uzattılar” açıklaması gibi.

merak-akşener---lütfü-türkkan

 

BİR SÜRE DİNLENECEK

Belli ki Meral Akşener, parti kuruluşu öncesi ve sonrası yaşadıklarının üzerine bazı “yol arkadaşım” dediği siyasilerin ağır eleştirilerine tepki göstermiş.

24, 25 ve 26. Dönemlerde MHP’den milletvekili seçildiği Kayseri’den 27. Dönemde İYİ parti 1. Sıra adaylığını kabul etmeyen Yusuf Halaçoğlu’nun vefasızlıkla suçlamasının yanında “Cumhurbaşkanı olacağım diye çıkıp yüzde 7 oy aldınız, bu mu başarı?” açıklamasını kabul edememiş.

Bursa adayı Yeni Çağ Gazetesi yazarı Adnan İslamoğlu’nun “Yola çıktık, yarı yolda bıraktın. Madam, sen seçim kaybetmedin, sana olan inanma duygusunu yok ettin” açıklaması bardağı taşıran son damla olmuş.

“vefasız, yarı yolda bıraktı, adam harcadı” gibi sözcüklerle eleştirilmeyi hazmedememiş.

Benim tanıdığım Meral Akşener parti içi bazı çatlak seslere rağmen kurultay delegelerinin tamamının desteğini fazlasıyla aldı.

Ama hiç beklenmediği seçim sonuçları sonrası yaşadığı travmayı atlatması için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Meral hanım gibi bir siyasetçi “dün dündür” deyip bugün hiçbir şey olmamış gibi yaşananları ve söylenenleri yok sayarak “Hadi çok istiyorsunuz genel başkanlığa devam edelim” demez.

Yusuf Halaçoğlu, Adnan İslamoğlu, Ayşe Sucu gibi milletvekili olamayan, parti içinde hakarete varan çatlak seslerin İYİ Parti ile yollarını ayırmadan dönüş yapmaz.

 

HEDEFİ TUTTURAMADIK

İYİ Parti’nin Afyonkarahisar’da düzenlediği Teşkilat Çalıştayı sonrası yaşananları Kocaeli Milletvekili ve TBMM Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’a sordum.

Meral Akşener’in en yakınındaki isimlerden Sevgili Lütfü Türkkan,81 il başkanı, 42 milletvekili, divan-kurucular-genel idare kurulu üyeleri dahil Sayın Meral Akşener’e desteğimiz tam. Seçimli olağanüstü kurultayda tek aday göstereceğiz. Meral hanımsız İYİ Parti düşünmek imkansız” dedi.

24 Haziran sonuçlarının başarısız olarak yorumlanmasının İYİ Parti ve genel başkanı Meral Akşener’e haksızlık olacağını söyleyen Türkkan, “Sonuçlara baktığımızda, kimse başarısız olduğumuzu söyleyemez. 8 aylık bir parti, tüm engellemelere, devlet ve medya olanaklarından yoksun bırakılmasına rağmen böyle bir sonuç almışsa bunun adı başarısızlık olmaz, hedefleri tutturamadı olur” şeklinde konuştu.

Lütfü bey hani haksız da değil. Seçim sonuçlarına baktığımızda, 50 yıllık MHP yüzde 11.10 oy alırken İYİ Partinin yüzde 9.96 oyunu yadırgamamak lazım.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı adayı olmayı göze alamazken İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener risk aldı ve aslanlar gibi aday oldu.

Dahası, adaylıkta direnerek çatı aday Abdullah Gül’ün önünü kesti, CHP’nin aday gösterdiği Muharrem İnce’nin yıldızının parlamasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı adayı Akşener’i aldığı yüzde 7.29 oyla partisinin yüzde 2.67 oy gerisinde kaldığını (bir milyon344 bin 449 daha az) söyleyerek eleştiren İYİ Partililer önce neden çalışmadıklarını, partiye oy verirken neden cumhurbaşkanı adaylarına oy vermediklerini sorgulasınlar.

SONUÇ: Kim ne derse desin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, “Parti kuramaz, seçime giremez, milletvekili çıkaramaz, grup kuramaz” diyenlere inat partide kurdu, seçime de girdi, 42 milletvekili çıkararak grup da kurdu.

8 aylık bir partinin performansına bakarak İYİ Parti’yi başarısız göstermek, Meral Akşener’i başarısızlıkla suçlamak haksızlığın ötesinde insafsızlık ve vicdansızlıktır.

 

**********************

DR. TAHA HÜLAGÜ’DEN

MİLLİ VE YERLİ PROJE

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitimciler müfredatları, sanayiciler sistemlerini gözden geçirmeye başladı.

Okullarda teknolojik gelişmelere paralel olarak soran, sorgulayan, yaratıcılığı, problem çözme ve analitik düşünme becerileri kazandıran robotik atölyeler ile kodlama sınıfları açılmaya başladı.

Sanayinin tüm alanlarında güncel donanım ve yazılım teknolojileri kullanımı öne çıktı.

Kocaeli başta olmak üzere büyükşehir beledilerinde açılan bilim merkezleri öğrencilerin uğrak yeri oldu.

Sanayide, okullarda bilişim teknolojileri öne çıkarken Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Dr. Kemal Taha Hülagü de bilim merkezleri ve müzelere yönelikörnek bir çalışmaya imza attı.

Bu konuda farklı çalışmalar olmasına rağmen Dr. Hülagü’nün doktora tez çalışmasının farkı ve öne çıkan özelliği; yurt dışından milyonlar ödenerek alınan düzeneklerin aksine “yerli ve milli” olması.

Dr. Kemal Taha Hülagü, 18 Ocak 2015 tarihinde açılışı yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yerli düzenek hakkında bilgi verirken ben dahil çok kişi sistemi fazla önemsememiştik.

Ama doktora tezi özetini kamuoyuna yansımasının ardından bilim merkezinin stratejik amacını, eğiticilik ve ilgi çekicilik düzeyinin maksimizasyonunun bir arada kullanılan model olduğunu öğrendik.

IMG-20180724-WA0008

TÜRKÇE LİTERATÜRE GİRDİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün oğlu olan Dr. Kemal Taha Hülagü’ye, doktora tezi “yerli ve milli” düzeneği sordum.

Cevabı, “Ülkemizde kurulu bulunan bilim merkezlerinin düzenekleri yurt dışından alındığından bütçeden önemli ölçüde harcamalar yapılmakta. Geliştirdiğimiz model yerli ve milli olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda her ilde planlanacak bilim merkezleri kurulması projesinin etkinliğini artıracaktır. Modele konulacak ek kısıtlarla düzeneklerin belirli bilim alanlarına yığılma olmayacak şekilde eşit seçilmesi ve ekonomik olarak ziyaretçilere sunulması sağlanacaktır. Modelin sahip olduğu bu tür esneklikler sonucu küçük revizyonlarla farklı alanlarda uygulanması da mümkün olacaktır” oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü olan Dr. Kemal Taha Hülagü, doktora tezinin bir diğer özelliğinin de düzenek seçim ve üretimiyle ilgili Türkçe literatüre katkı sağlayacağını söyledi.

Kocaeli Bilim Merkezi’nde gelecekte yapılacak geçici sergiler ile yeni kurulacak Bilim Merkezleri için model olacak sistemi tez konusu yapan Dr. Kemal Taha Hülagü’yü kutluyor, başarılar diliyorum.

 

***********

KOÜ TIP, DÜNYADA

İLK BİN ARASINDA

 

Kurucu dekan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun temellerini attığı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi meyvelerini vermeye başladı.

Bölgenin en önemli ve prestijli sağlık[p1]  kuruluşu olan KOÜ Tıp fakültesi, deneyimli ve başarılı bilim insanlarının yetiştirdiği nitelikli insan gücü ile anılırken bilimsel başarılara imza atıyor, diğer üniversitelere örnek oluyor.

zafer

Geçtiğimiz günlerde Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (UTEAK) tarafından uluslararası hekim yetiştirme belgesi yenilenerek 2018-2024 yılları içinde akredite edilmişti.

Son olarak University Ranking by Academic Performance (URAP) araştırma laboratuvarının düzenlediği sıralamada, Kocaeli Üniversitesi uluslararası alanda önemli bir başarıya imza attı.

Dünya tıp fakülteleri sıralamasında ilk bin arasına girerek saygın bir fakülte olduğunu kanıtladı.

Listedeki puanımızı artırmak için Tıp Fakültesinde; Temel Bilimler,

Bilimsel yayınlar ve bu yayınların temelini oluşturan deneysel ve klinik araştırmaların yapılmasını kolaylaştırıcı merkezlerdeki çalışmaları ile öne çıkan Cerrahi Bilimler ve Dahili Bilimlerin hemen her alanında ilk bine girmeyi başaran saygın bilim insanlarımızı kutluyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem