24 Nisan 2019 Çarşamba
Sabitzade
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Meral Akşener’in şanssızlığı…

Yücel Alpay Demir

25 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki!

Sayın Meral Akşener’in şahsı ve geçmiş siyasi yaşamı hakkında olumlu fikirlere sahip biriyim, mensubu olduğum partimden ayrılmış olmalarına rağmen, sayın Akşener’e ve birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarına tavsiyelerde bulunmuş, başarılar dilemiştim.

Aslına bakarsanız doğru yöntemler ile siyaset üretip biraz ilmi siyaset yapabilseler idi seçim sonuçları bu şekilde cereyan etmez belki de AK Parti % 40’ın, Cumhuriyet Halk Partisi de % 20’nin altına düşebilirdi.

Cumhurbaşkanlığı oyları değişmezdi, ama parti oyları bu şekilde olmazdı!

Tüm bunlara rağmen yeni kurulmuş bir partinin kısa bir zamanda ortalama %10 oy aldığını düşünüp başarılı bulanlar ile aynı fikirde değilim.

Çünkü;

Hiçbir siyasi geçmişi ve tecrübesi olmamasına, kadrosunda İbrahim Tatlıses’ten başka ünlü isim olmamasına, toplumsal bir ihtiyaçtan doğmamasına ve seçimlere 60 gün gibi çok kısa bir süre önce siyasete başlamasına rağmen!

Cem Uzan ve çoğunluğu illerdeki bayilerinden oluşan Genç Parti’nin % 7.25 oy aldığını göz önüne alırsak!

Neredeyse tamamı kendi alanında marka olmuş, siyaset, bürokrasi, gazetecilik ve sendikal geçmişleri ile ünlüler karması olan bir partinin, 8 ay gibi uzun bir zamanda aldığı %10 oy başarı olarak değerlendirilmemeli.

Yusuf Halaçoğlu gibi isimleri bile liste dışında bırakabilecek bir kadro fazlalıkları vardı.

Kurucu ve milletvekili adayların neredeyse tamamı en az 20 yıldır Türk Siyasi hayatının, basının ve sivil toplum kuruluşlarının içerisinde olan tanınmış isimlerden bahsediyoruz.

Kadro gerçekten çok sağlamdı, ama sayın Meral Akşener cephesinde çok önemli bir eksiklik vardı!

Bence o eksiklik! sayın Meral Akşener siyasete başladığından beri her kritik anda yanında olan, verdiği tavsiyeler ile doğru yönlendiren siyasetin, basının, ticaretin ve sivil toplum kuruluşlarının yakından tanıdığı ağabeyi merhum Nihat Gürer idi.

Kendisinin de akıl hocası ve en önemli referansı olduğunu söylediği ağabeyi merhum Nihat Gürer’in erken vefatının sayın Akşener’in şanssızlığı olduğunu düşünüyorum.

Toprağı bol olsun, merhum Nihat Abi yaşasa idi! sayın Meral Akşener’e kimler ile birlikte yürümesi gerektiğini, kimleri etrafından uzak tutması gerektiğini ve hangi yöntemleri izlemesi gerektiğini söylerdi.

Evet bu doğruları pek çok kişi sayın Akşener’e söylemiş olabilir! ama ağabeyi söylese idi kesinlikle dinlerdi!

Gömleğin ilk düğmelerinin yanlış iliklendiğini, listelerindeki yanlışlıklardan ötürü, 3 milletvekili çıkartma ihtimali oldukları Kocaeli’den en fazla 1 milletvekili çıkartacaklarını ve Sayın Akşener’in memleketi olan Kocaeli’nin en az oy alacağı iller arasında olacağını münasip bir dil ile seçimlerden önce yazmış birisi olarak…

Merhum Nihat ağabey yaşasa idi İYİ Parti'deki bazı isimlere ve bazı yöntemsel yanlışlara bence müsaade etmezdi diye düşünüyorum.

Bir yıldır dost sohbetlerinde söylediklerimi içimde kalmasın diye sizlerle paylaştım bu vesile ile Nihat Ağabeye de rahmet olsun.

Sonuç olarak benimle aynı safta olsun veya olmasın “bölücü ve maneviyat yoksunu fikirlere sahip olanlar hariç” herkesin bu ülke için iyi şeyler yapmaya çalıştığını düşünen, hiç kimseyi körü körüne sevmeyen ve körü körüne de karşı olmayan biriyim.

Hatalar elbette olacak, her insan hata yapar! ama siyasette göz göre göre yapılan bazı hataların telafisi mümkün olmayabiliyor.

Bir sonraki seçimlerin 5 yıl sonra olduğunu, Cumhur İttifakı yeterli çoğunluğa sahip olduğunu ve Ana Muhalefet Partisi de Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu göz önüne alırsak.

Süreç devam ederken İYİ Parti'nin daha büyük sorunlar yaşayabileceğini, bazı milletvekilleri istifa edebileceğini ve belki de 5 yıl sonraki seçimlere İYİ Parti'nin katılmayabileceğini söyleyebilirim!

Benim görebildiğimi sayın Meral Akşener de görebileceği ve hali hazırda da milletvekili de olmadığı için belki siyaseti de bırakabileceğini düşünüyorum.

Sonuçta hiçbir şey dünyanın sonu değil.

Ve hayattaki her şey de siyasetten ibaret değil.

Herkes için hayırlısı ne ise o olsun.

Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi