18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Sansür”, Atatürk’ün yazısına da uygulandı

Galip Ataman

23 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Yarın 24 Temmuz; Sansürün kaldırılışının 110’uncu, basın bayramı olarak kutlanışının 72’nci yılı.

Bugün yayınlanacak mesajları, yapılacak açıklamaları bir kenara bırakıp zaman tünelinde geçmişe yolculuk yapalım.

Türk basınında açık sansürün ilk örneği; Tercüman-ı AhvalGazetesi olup Ziya Paşa’nın eleştirel bir yazısı nedeniyle Mayıs 1861’de iki hafta süreyle kapatıldı.

2. Meşrutiyetin 1876’da ilanıyla başlayan ve 32 yıl süren gazetelerin yayım öncesi denetim uygulaması 24 Temmuz 1908 tarihinde kaldırıldı.

Sansür kaldırıldı da ne oldu?

Cumhuriyet dönemi ve bugün Türkiye’ye basın özgürlüğü mü geldi?

Hayır. Yasalar ve kararnameler sansürün kaldırıldığını yazsa da uygulama devam gazeteciye “mobbing” uygulanarak devam ediyor.

yücel-alpay-demir-paylaşım

Günümüzde en büyük “sansürcü” ekonomik ve siyasi rantını kaybetmek istemeyen medya patronudur.

Sansürün kaldırıldığı iddia edilen 1908 yılından buyana gazeteci yazılarını ve haberlerini gazete patronu izin verdiği kadar özgürce yazıyor, yazabiliyor.

Gazete sahipleri gazeteci değil de iş adamı olduğu sürece adı sansür olmasa da genel yayın müdürleri, yazı işleri müdürleri ve yazarlar üzerindeki baskı devam edecektir.

Gazete patronları ve gazeteciler ekonomik özgürlüğe kavuşmadıkça kimse, basının özgür olduğunu, yayın öncesi denetim uygulanmadığını söyleyemez.

Ankara ve Kocaeli’nde yarım asrı geçen gazetecilik yaşamımda çalıştığı tüm gazetelerde yazıları ve haberleri değiştirilen, sansürlenen, yayınlanmayan, ne tür yazı yazması gerektiği telkin edilen bir gazeteci olarak söylüyorum.

Yazıları sansüre uğrayan, yayınlanmayan, değiştirilen, işine son verilen benim gibi o kadar gazeteci var ki saymakla bitmez.

Bugün kalemi; hedefe kilitlenen ok kadar sivri, bir vuruşta düşmanın kellesini vücudundan ayıran kılıç kadar keskin bir yazarı yazacağım.

Devlet adamı, başkomutan, başöğretmen olarak bildiğimiz, gurur duyduğumuz, rahmetle ve şükranla andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsedeceğim.

“Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de Minber, 1919’da İrade-i Milliye, 1920’de Hakimiyet-i Milliye Gazetelerinde yazdığı yazıları anlatacağım.

Harbiye’de öğrenci iken el yazısıyla çıkardığı gazetede yönetimi eleştirdiği için disiplin cezası alan Mustafa Kemal’in Sadrazam Damat Ferir Paşayı eleştiren yazısı içinde “saygısız, küstah, asabi, gaflet içinde” sözcükler geçtiği için üzerine kocaman bir çarpı işareti konarak sansüre uğradı, yayınlanmadı.

SONUÇ:

Bir: Osmanlı döneminde de Cumhuriyet döneminde de 24 Haziran’dan sonra başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde de sansür hep var ve olacak.

İki: Sansürün kaldırılışının ve bayram olarak kutlanışının yıldönümünde klişe sözleri bir kenara bırakıp medya sorunlarının ve sorumluluklarının konuşulmadığı Türkiye’de özgür basından bahsetmek imkansızdır.

Üç: Gazetecilerin üyesi olduğu cemiyetlerin büyük bölümü patronlar tarafından yöneltildiği sürece patronların sorunları çözülürken emekçi gazeteciler her zaman olduğu gibi unutulacaktır.

Dört: Sorumluluklarını unutarak tehdit, şantaj, asparagas haber yapanlarla ilkeli, gerçek haber yapan gerçek haber peşinde koşan gazeteciler ayrılmadıkça, “çürükler ve safralar” ayıklanmadıkça medya itibarsızlaştırılmaya devam edecektir.

Beş: Sorunlarının yanında sorumluluklarını unutan, bir araya gelip ortak tavır alamayan gazeteciler bana göre sansürü de, mobbingi de güç kaybetmeyi de fazlasıyla hak ediyor.

gazeteci-sansür

 

TÜRK OCAKLARI PANELİ

Gazetecilerin sorumluluklarını unuttuğu, sorunlarını çözmek için bir araya gelemediği 24 Temmuz’da, Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir önemli bir misyon üstlendi.

Çetin Gürol, Nurettin Şenemre, Metin Karan,Yüksel Ercan, Cem Şakoğlu ve Galip Ataman’ın konuşmacı olarak katılacağı “Yerel Basının Sorunları ve Gazeteci Gözüyle Siyasetteki Yeni Dönem” paneli düzenledi.

Her platformda Tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek din mantığını

benimsedik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yolumuzu ayırmadık” diyen Yücel Başkanı kutluyorum,

Türk Ocakları ev sahipliğinde 24 Temmuz saat 18.00’de Fuariçi Sivil Toplum Merkezinde yapılacak toplantıya gazetecileri ve dostları bekliyorum. 

 

******************************** 

AK Parti, “sevilen”
yeni yüzler arıyor

 

24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi ardından 2019 Mart’ta (zamanında) yapılacak yerel seçimler öncesi muhalefetten ses çıkmıyor.

Seçimlerle ilgilenmeyen, 24 Haziran sonuçlarını masaya yatırmayan,

CHP’nin gündemi; genlerindeki parti içi kavga ve genel başkanlık yarışı.

İktidar içinde muhalefet görüntüsü veren MHP, yerel seçimlere 24 Haziran sonrası da sürdürdüğü “Cumhur İttifakı” ile gitmek niyetinde.

Genel başkanı parlamento dışında kalan, çok başlılık görüntüsü veren, il ve ilçe teşkilatlarında sıkıntı yaşayan İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ne yapacağını parti yöneticileri bile bilmiyor.

Varlık sebebi olan dağdaki teröristlere destek vermeye devam eden HDP, KHK ile OHAL yönetimlerine teslim etmek zorunda kaldığı belediyeleri almak ve samimiyeti tartışılan Türkiye partisi görüntüsü vermeye çalışıyor.

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere en hazır görünen parti, 2002’den buyana katıldığı her seçimi kazanan, 16 yıldır aralıksız tek başına iktidar olan ve her istediğini alan AK Parti görünüyor.

Nereden mi biliyorum? 6 Temmuz’da AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajlardan.

 

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler startını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gönül Belediyeciliği Seferberliği” başlatırken başkan adayları ile ilgili ipuçları da verdi.

Mevcut belediye başkanlarının 2019’da aday gösterilip gösterilmeyeceği kriterlerini açıklarken, “Yönettiği şehrin halkıyla beraber olmayan, gönülleri fethetmeyen, aşkla, şevkle, adaletle, akılla çalışmayan, millete yanlış yapan belediye başkanının AK Parti’de yeri olamaz” dedi.

Sizin anlayacağınız; Cumhurbaşkanı Erdoğan insana dokunmayan, el sıkmayan, tevazu göstermeyen, nobran ve şatafat içinde olan, eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri, vatandaşın gönlünde karşılığı olmayan belediye başkanları ile yola devam etmeyecek.

Başkan adayları erken açıklanırken mevcut başkanların performanslarına bakılacak, yapılacak anketlerden çıkan sonuçlar değerlendirilecek.

Belirlenen kriterleri tutturamayan başkanlar dinlendirilirken anketlerde öne çıkan ilçelerinde sevilen yeni yüzlerle yola devam edilecek.

SONUÇ: Başkanlar hizmet etse de, icraat yapmış olsa da gönüllere girememişse, insanlara dokunmamışsa aday gösterilmeyecek. Yola sevilen yeni yüzlerle devam edilecek.

başkanlare

 

AK PARTİLİ BAŞKANLAR

Mart 2019 seçimlerine geçmeden önce Kocaeli’de bir büyükşehir 12 ilçe olmak üzere toplam 13 belediye başkanlığı için yapılan 2004, 2009 ve 2014 yıllarındaki seçimlere göz atalım.

28 Mart 2004; 1 büyükşehir, 6 ilçe, 37 belde olmak üzere toplam 44 belediye başkanlşığı için yapılan seçimde, AK Parti büyükşehir, 3 ilçe, 27 belde toplam 31, CHP 1 ilçe, 3 belde toplam 4, MHP 1 ilçe, DYP 1 ilçe 3 belde toplam 4, SP 4 belde başkanlığı kazandı.

29 Mart 2009; 1 büyükşehir, 12 ilçe olmak üzere 13 belediye başkanlığının 12’si AK Parti’nin olurken DYP sadece Karamürsel’de seçim kazandı. Bir süre sonra başkan İsmail Yıldırım’ın DYP’den istifa etmesiyle AK Parti’nin 13 başkanlığın 13’üne de sahip oldu.

30 Mart 2014; AK Parti 1 büyükşehir, 12 ilçe olmak üzere 13 belediye başkanlığının 13’ünü de kazanarak 13-0 yaptı.

31 Mart 2019’da yapılacak seçimde, AK Parti’nin kimleri belediye başkan adayı göstereceğini söylemek için vakit erken.

Ama 13 belediye başkanından kimlerin aday gösterilmeyeceğini 3 yıllık performanslarına ve karnelerine bakarak tahmin etmek mümkün.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan aday olmayacağını aylar öncesinden açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı icraat yapmış olsa da gönüllere giremeyen, vatandaşın gönlünde karşılığı olmayan, tevazudan uzak, nobran, eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri belediye başkanı profili ile yüzde 100 örtüşen Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un aday gösterilmeyecek başkanlar listesinin ilk sırasında yer alması bekleniyor.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş 3’üncü dönemin sonunda yorgun görünüyor olacak ki 4’üncü dönemde aday gösterilmeyeceği iddia ediliyor.

AK Parti’nin Karamürsel’de DYP’den transfer edilen İsmail Yıldırım’ın yerine başka bir ismi aday göstermesine kesin gözle bakılıyor.

Dilovası Belediye Başkanlığını, 1 Kasım 2015’te yüzde 27.8 olan oyunu 24 Haziran’da yüzde 31.5’e yükselten HDP’ye kaptırmamak için Ali Toltar’ı değiştireceği konuşuluyor.

31 Mart 2019’da aday gösterilmeyecek mevcut başkanlar arasında Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken adı da geçiyor.

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın şansını yapılacak anket sonuçları belirleyecek gibi görünüyor.

Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilgili kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan vereceğinden son ana kadar değişip değişmeyeceğini söylemek zor.

ÖZET: 31 Mart 2019’da yapılacak seçimde 12 ilçe belediye başkanından 7’sinin kesin değişeceği kesin gibi, biri son anda belli olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili kararı doğrudan cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem