21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kırmızı dolmuşlara sonunda yer bulundu

Galip Ataman

20 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Sayıları 2 bin civarında olan yaz kış, sıcak soğuk, kar yağmur demeden 7/24 özveriyle boğaz tokluğuna çalışan minibüsçü esnafı uzun yıllar bir araya gelemedi.

Geçmiş dönemlerde kooperatif başkanlığı yapanlar Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin tüm minibüsçüleri havuzda toplamak, daha çok kazanmak için yaptığı çalışmalara karşı çıktı.

“Tramvaya harcanan para haramdır” diyerek, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sabrını deneyerek kafa tutanlar özel halk otobüs sahiplerinin mağdur olmasına neden oldular.

Son zamanlarda 5 Nolu İzmit Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir başta olmak üzere üyesinin menfaatini düşünen kooperatif başkanlarının UKOME ile uyumlu çalışma yapması minibüsçüleri umutlandırıyor.

Kocaeli Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Durmuş “Esnafın beli bükük, esnaf maddi sıkıntı çekiyor, esnaf para bekliyor” derken minibüsçülerin yüzünün gülmesi Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun da karar değiştirmesine neden oluyor.

Kooperatif yönetimlerinde değişim olmazsa UKOME kararları sonrası minibüsçünün cebine daha çok para girecek.

DOLMUŞ-FOTO

 

KIRMIZI MİNİBÜSLER

UKOME tarafından hazırlanan planlamaya göre 5 Nolu İzmit ve 55 Nolu Alaikahya Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatiflerinin toplam 570, Ulaşım Parkın 55 otobüsü ve tramvay ortak havuzda toplanacak.

Tüm uyarılara rağmen paralı yolcu taşımakta ısrar eden 57, 87, 91 nolu kooperatiflere ait “kırmızı dolmuş” olarak bilinen taksi plakalı dolmuşlar havuza girmemekte direnince şehir içinde yolcu taşımaları yasaklanacak.

Cephanelikte yapılan Şehir hastanesinin 2019 sonunda hizmete girmesiyle

Sayıları 32 olan kırmızı dolmuşlar taksi olarak ihaleye çıkarılacak ve taksi olarak çalışmalarını sürdürecek.

Kuruçeşme, Plajyolu, Gültepe Güzergahlarında kendi belirledikleri kuralları uygulayan, paralı yolcu taşıyan, rink seferleriyle 5 nolu minibüsçülerin pastasına ortak olan kırmızı dolmuşçular şehir hastanesi hizmete girene kadar aynı sisteme devam edecek.

 

ZAMLI SEYAHAT YARIN

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun öğrencilere yapılan 40 kuruşluk zammı sübvanse etmesinin ardından sivil tarifeye de yüzde 10 ile 15 zam kararını geçtiğimiz günlerde onaylamıştı.

21 Temmuz’da yani yarın uygulanacak İzmit şehiriçi tarifeye göre, tam ücret 25 kuruş zam sonrası 2.50 TL’den 2.75 TL’ye, tramvay ücreti de 1.50 TL’den 1.75 TL’ye yükseltildi.

Sizin anlayacağınız yarından itibaren toplu taşıma araçlarına 25 kuruş fazla ödeyerek bineceğiz.

 

**********************

İBRAHİM HOCA VE OĞLU

BİLGEHAN’IN MUTLULUĞU

 

Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Yıldırım, tanıdığım eğitimi dert edinen, sorunlarına çözüm arayan, 7/24 özveriyle çalışan, liyakatlı, ehliyetli, bilgili, birikimli ve deneyimli eğitimcilerdendir.

Geçen gün LGS sonuçlarını konuşurken özel okulların öne çıkmasının fazla abartıldığını ve devlet okullarına haksızlık edildiğini söyledi.

Ve Bezmialem Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden bu yıl mezun olan oğlu Bilgehan’ın Yahya Kaptan İlköğretim Okulu, ardından Atılım Anadolu Lisesini bitirdiğini anlattı.

Bilgehan Yıldırımı kutluyor, bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum. İbrahim hocayı tebrik ediyorum.

Özverili çalışan, deneyimli, birikimli öğretmen ve müdürlere devlet okullarında çalışma fırsatı verilirse Bilgehan gibi başarılı nice öğrencilerin yetişeceğine inanıyorum.

Bilgehan-ve-babası

 

******************

 

HDP’Lİ GERGERLİOĞLU

VE TC’Lİ TBMM ROZETİ

 

Aslen Şanlıurfalı olan, uzun yıllardır Kocaeli’de doktorluk yapan, KHK ile ihraç edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM 27. Dönem HDP milletvekili seçildi.

Doktorluk ve sivil toplum örgüt yöneticiliğinden olsa gerek dünya görüşü, siyasi yaşam, dil, din, cinsiyet ayırımı yapmadan herkese eşit mesafede olmaya özen gösteren özgüveni yüksek, sakin bir siyasetçi.

Kendisi gibi ailesinin birçok ferdi imam hatip kökenli olan Gergerlioğlu 24 Haziran seçimleri öncesi olduğu gibi sonrası da gazeteye geldi, sohbet etti, görüşlerini, düşüncelerini, projelerini anlattı.

HDP’nin çiçeği burnunda milletvekili yazı işleri müdürümüz Ozan Özgenç ile konuşurken yakasında TBMM dahil hiçbir rozet olmaması dikkatimi çekti.

Milletvekillerinin TBMM rozeti takma zorunluluğu olmamasını, yemin törenine HDP milletvekilleri Barış Atay’ın TKP kurucusu Mustafa Suphi, Erkan Baş’ın TİP lideri Behice Boran rozetiyle geldiğini bilmeme rağmen yine de sordum.

IMG_3345

Ve “TBMM rozetinde Türkiye Cumhuriyeti yazdığı için mi takmıyorsunuz?” dedim.

Gergerlioğlu’nun cevabı, “Hocam, ben kayıt sırasında TBMM rozeti almadım. TBMM rozeti dahil hiçbir rozet almadım” oldu.

Gazeteye birlikte geldiği eski ve yeni HDP yöneticisi dostları, TBMM rozeti takanların gösteriş için taktığına benzer laflar ettiler.

Onları dinlerken aklıma, TBMM’deki yemin törenine Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe rozetiyle gelen HDP İstanbul milletvekili Ahmet Şık’ın “Bir insanın vekil olduğunun göstergesi yakasına taktığı rozet değildir” sözleri geldi.

Öyle sanıyorum ki HDP dışındaki partilerin tüm milletvekilleri 150 TL olan TBMM rozetini aldı ve yakalarında gururla taşıyorlar.

HDP’lilerin “Yakaya rozet takmak gösteriştir. Kişinin milletvekili olduğu için taktığı” iddialarına da katılmıyorum.

TBMM-ROZETİ

Kaldı ki yakalarında şerefle, gururla taşıdıkları TBMM rozetinin altından yapılanını alanlar bile var.

Ama Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da aralarında olduğu HDP’lilerin T.C. amblemi bulunan TBMM rozeti takmamaları bana anlamlı ve kasıtlı gibi geldi.

 

*******************

 

RASİM HOCA VE ŞEHİTLERİMİZ

 

PKK’lı teröristlerin şehit ettiği asker, polis, öğretmen, korucu, sivil sayısını hatırlamaya çalışırken FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminde 251 şehit verdik.

Her olayda olduğu gibi şehitler konusunda da bölündük.

Vatanımızı, bayrağımızı korumak, Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak için PKK ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren Mehmetçiğe şehit demeyenleri mi

Vatanı bölmek isteyen, asker-sivil, çocuk-yaşlı, kadın-erkek demeden masum insanları acımasızca öldüren, Mehmetçiğe ateş eden dağdaki eli kanlı PKK’lılara şehit diyenleri mi?

Doğu ve Güneydoğu’da din, dil, ırk, etnik köken ayırmadan küçücük çocuklara Atatürk’ü, Türkçeyi, alfabeyi, okuma yazmayı öğreten öğretmenlerimizi hunharca şehit edenlere sahip çıkanları mı?

Medyanın öne çıkardığı şehit öğretmenler

Bu tartışmalar sürerken, “15 Temmuz yazılmış bir senaryodur. Sizin 15 Temmuz’unuz sizin olsun” diyen CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz’ın

paylaşımına ne demeli?

Neyse biz gelelim asıl konumuz; Kocaelili şehit öğretmenlerimiz Erkan Aydın ve Ergin Komut’a.

Erkan Aydın; aslen Gümüşhaneli olup1969 Terme doğumlu. Ailesi İzmit’te yaşayan Erkan Aydın Tunceli Meşeyolu İlkokulunda sı8nıf öğret5mnebliği yaparken PKK’lılar tarafından 23 Haziran 19o93 tarihinde şehit edildi.

Ergin Komut; İzmitli olan 1959 doğumlu Ergin Komut, ilahiyat fakültesinden mezun olduktan sonra Bitlis Yolalan Ortaokulunda Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yaparken PKK’lılar tarafından 25 Ekim 1993 tarihinde şehit edildi.

Erkan Aydın ve Ergin Komut başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Geçenlerde milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’i ziyarete gittiğimde, “Abi sana, yaptırdığım şehitler köşesini göstermek istiyorum” dedi.

Her zaman şehit yakınlarının yanında olan rasim hocanın bu duyarlı tavrına teşekkür ettim.

Beni son derece etkileyen köşeyi sizlerle de paylaşmak istedim.

şehitler

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem