23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni Teknik Üniversite Arslanbey’e kurulacak

Galip Ataman

16 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Haziran’da meydanlarda, “Kocaeli Üniversitesi’ni yeni yatırımlarla daha da büyüttük. Gebze Teknik Üniversitesi’ni şehrimize kazandırdık. Şimdi üçüncü üniversiteyi kazandıracağız” açıklaması yapmıştı.

Parlamenter sistemin son başbakan yardımcısı Fikri Işık 12 Haziran’da “Kocaeli Seçim Beyannamesini” kamuoyu ile paylaşırken “Üçüncü Üniversite” sözü vermişti.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, üçüncü üniversitenin Arslanbey’de kurulabileceğine dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı açıkladığına, Başbakan Yardımcısı söylediğine, Kocaeli Seçim Beyannamesine alındığına göre, Kocaeli ve Gebze’deki üniversitelerden sonra üçüncü devlet üniversitesi kurulması çalışmalarına bugünlerde başlanır.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Işık ile sohbet ederken, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile üçüncü üniversiteyi konuştuklarını söyledi.

FİKRİ-IŞIK

“Üçüncü üniversite ‘Teknik Üniversitesi’ olacak. KOÜ Arslanbey

Kampüsünde kurulacak. Adını anketlerle belirleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde ben Sadettin Bey ve YÖK Başkanı bir araya gelerek üçüncü üniversite kuruluşunun yol haritasını belirleyeceğiz” dedi.

Sadettin_HÜLAGÜ12

Üçüncü üniversite kurulması düşüncesi bir süredir gündemde kalmak isteyen bazı etkisiz ve yetkisiz siyasiler tarafından kamuoyu ile paylaşılıyordu ama sonuç alınamıyordu.

Cumhurbaşkanı açıkladığına, AK Parti seçim beyannamesine aldığına Sayın Fikri Işık ile Sayın sadettin Hülagü ayrıntılı çalışma başlattığına göre “Kocaeli’nin Üçüncü Devlet Üniversitesi hayırlı olsun” diyebiliriz.

Kimileri çıkıp, “hayırlı olsun” demek için erken olduğunu söyleyebilir.

Ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiğine, AK Parti ve MHP İttifakı TBMM’de de sürdüğüne göre sorun yaşanacağını, engellerle karşılanacağını, kuruluşun gecikeceğine ihtimal vermiyorum.

2018-2019 Akademik yıla yetişmez ama 2018-2020’de mutlaka öğrenci alır, eğitime başlar.

Bir süre önce bölünen bazı üniversitelerden yükselen itiraz sesleri ve protestolar üçüncü üniversite kuruluşunda yaşanmaz.

Bu konuda iddialıyım. Nereden mi biliyorum?

Bir: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün Gebze Teknik Üniversitesine dönüştürülürken karşılarına çıkan sorunları aşarak 4 Kasım 2014’te TBMM’de kuruluşunu sağlayan Fikri Işık gibi deneyimli bir siyasetçi, üçüncü üniversite kurulmasına öncülük edecek.

İki: Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, üçüncü üniversiteye her türlü desteği vereceğini, fedakarlıkta bulunacağını, yardımcı olacağını söyledi.

Üç: Sadettin hoca, Kocaeli Üniversitesinden üçüncü üniversiteye yer tahsisi, hoca transferi ve öğrenci nakli konusunda sorun yaşanmayacağını bir süre önce bu köşeden açıkladı.

Dört: 600 dönümlük Arslanbey kampüsü üçüncü üniversitenin rektörlüğü olurken Kullar, Kandıra, Köseköy’deki kampüs alanları ile Erkul Eğitim kurumlarından geçen 12 dönümlük arsa üçüncü üniversiteye verilebilir.

Beş: KOÜ’ye bağlı Arslanbey’deki Havacılık ve Uzay Bilimleri ile Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakülteleri, meslek yüksekokulları ile Kandıra, Köseköy, Uzunçiftlik’teki okulların üçüncü üniversiteye bağlanabilecek olması.

SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, üçüncü üniversite kuruluşuna her türlü desteği vermeye hazır. Ama KOÜ’ye bağlı Umuttepe Kampüsündeki tüm birimler ile eğitimlerini değişik kampüslerde sürdüren Diş Hekimliği, Karamürsel’deki Denizcilik Fakültesi ve Gazanfer Bilge MYO, terapi eğitimi veren Atçılık MYO, Yahya Kaptan’daki İREM, Hereke kampüsündeki MYO’lar, Körfez’de yapımı devam eden yüksekokul, Derbent’teki otel ve okulu vermez, dokundurtmaz, gündeme getirilmesine bile sıcak bakmaz.

Son bir not: Bir süre önce yeni kurulan üniversitelerde yaşanan “diploma” krizi

KOÜ’ye kayıt yaptıran ve halen okuyan öğrenciler, istedikleri üniversitenin (Kocaeli Üniversitesi ya da yeni kurulacak Teknik Üniversitesi) diplomasını almak konusunda tercih yapabilecek.

 

TOPLANTI YAPILACAK

TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı da yapan Sayın Işık, yeni kurulacak üniversitenin Teknik Üniversite olacağını söylüyorsa mutlaka bir bildiği vardır.

Yer ve hoca konusunda sorun yaşanmayacağına göre geriye kurulacak ana bilim dalları ve akademik birimler kalıyor.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin Nano Teknoloji, Biyo Teknoloji, Bilişim Teknolojileri, Enerji Teknolojileri, Ulaşım Teknolojileri, Savunma Teknolojileri, Yer ve Deniz Bilimleri üzerine yoğunlaştığına göre Arslanbey’de kurulacak Teknik Üniversitenin akademik alanlarının farklı olacağını düşünüyorum.

Alanları elbette YÖK belirleyecek, kararı TBMM verecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan onaylayacak.

Ama önümüzdeki günlerde kurulacak üçüncü üniversite ile ilgili milletvekili Fikri Işık ve rektör Sadettin Hülagü öncülüğünde toplantı yapılacak.

Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, KSO, KOTO,  GETO, KTO, ilgili sivil toplum örgüt yöneticileri davet edilecek.

 

**************

AK PARTİ’NİN

CHP’DEN FARKI 

AK Parti’nin kuruluşundan buyana yapılan 6 milletvekili, 3 yerel, 2 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa halkoylaması (referandum) olmak üzere 14 seçimden birinci çıktığını, 16 yıl tek başına Türkiye’yi yönettiğini zaman zaman yazıyorum.

CHP’nin girdiği her seçimi kaybettiğini ve 50 yıldır muhalefette kaldığını söylüyorum.

AK Parti’de vefanın, liyakatın, sadakatın, itaatın, performansın, CHP’de hizipçiliğin, kavganın, vefasızlığın öne çıktığına dikkat çekiyorum.

CHP’de il başkanları bırakın milletvekili yapılmayı aday bile gösterilmezken AK Parti’de il başkanlarının milletvekili, bakan, büyükşehir belediye başkanı yapıldığını okurlarla, kamuoyu ile paylaşıyorum.

Geçmişe gidip eski defterleri açmak yerine AK Parti’nin neden başarılı, CHP’nin neden başarısız olduğunu gösteren canlı, taze, en son örneği anlatmak istiyorum.

ERDOĞAN-YILDIRIM

 

CHP’DE KOLTUK KAVGASI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  4 Mayıs’ta partisinin Cumhurbaşkanı adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi açıklarken yakasına Türk Bayrağı rozeti takmıştı.

Seçimler bitti. Cumhurbaşkanı koltuğuna oturamayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce bu sefer CHP Genel Başkanlığı koltuğunu istemeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim sonuçlarını masaya yatırmak, analiz etmek yerine parti içi kavga başlattı.

Genel başkanlık yarışında iki kez seçim kaybettiği genel başkanı Kılıçdaroğlu’na, “Siz Onursal Genel Başkan ve Grup Başkanı olun. Ben de CHP’nin genel başkanı olayım” teklifinde bulunma nezaketsizliğini, vefasızlığını gösterdi.

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı başarısı nedeniyle tebrik etmeyeceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Koltuk sevdalısı olan insanların bu partide yeri yok” diyerek koltuk yarışı başlatanlara kapıyı gösterdi.

İşte o saatten sonra olanlar oldu, CHP’nin genlerindeki hizipçilik, bölünme depreşti.

Ve İnce’yi genel başkan yapmak isteyenlerle Kılıçdaroğlu ve ekibinin CHP’yi yönetmesini savunanların imza yarışı başladı.

CHP’de iktidardakilerle muhalifler koltuk kavgası yaparken AK Parti’de neler oldu ona bakalım.

 

AK PARTİ’DEKİ VEFA

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’da yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesini açıkladı.

Parlamenter Sistemin 65’şinci ve son hükümetinin başbakanı Binali Yıldırım için tören düzenledi.

.“40 yıllık kadim dostum” dediği Binali Yıldırım’ın yakasına “Devlet Şeref Madalyasını” takarken övgü dolu cümleler kurdu.

Burada takdim ettiğimiz madalya, sadece devletimiz ve halkımız adına gösterilen fedakarlıklar karşısında vefa borcumuzun bir nişanesidir. Hayatın her alanında yol arkadaşlığı gönül dostluğu önemlidir. Bu sözün asıl yerinin bulduğu yer siyasettir, devlet idaresidir. Siyasette aynı ideallere inandığınız aynı değerleri paylaştığınız gönül ve fikir birliği içinde hareket ettiğiniz yol arkadaşlarınızın değeri her şeyin üstündedir. Hayatta en büyük zenginlik dost biriktirmektir. Allah’a hamd olsun, 40 seneyi aşan zorlu siyaset yolculuğumuzda Rabbim bizlere Binali bey gibi güzel dostlar, sağlam dostluklar nasip etti” dedi.

SONUÇ: Umarım, AK Parti ve CHP ile ilgili verdiğim iki örnek; siyasette   dostluğu, sadakati, saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü, vefayı göstermiştir.

AK Parti girdiği her seçimi kazanarak iktidar olurken, CHP’nin neden hep muhalefette kaldığını anlatmıştır. 

KILIÇDAROĞLU-iNCE

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi