25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli Eğitim Bakanı tamam da zihniyeti değiştirebilecek mi?

Galip Ataman

13 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin açıklanmasının ardından bakanlarla ilgili yorumlar, iddialar havada uçuyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ağabeyi Manisa Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’nin KHK ile ihraç edildikten sonra tutuklanmasının AK Parti’nin FETÖ mücadelesine gölge düşüreceğini söyleyenleri mi ararsınız.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın genelkurmay başkanı iken kabineye alınmasının, devir teslim törenine kuvvet komutanları ile gelmesinin, yakın çalışma kadrosuna askerleri getirmesinin sivilleşmenin askıya alındığı iddialarında bulunanları mı sorarsınız.

Özel hastane sahibinin sağlık, özel turizm şirket sahibinin turizm, özel okul sahibinin milli eğitim bakanı yapılması sonrası, “Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine mi kurdu, şirket patronlarını bir araya getirerek konfederasyon mu oluşturdu?” yorumlarını mı okursunuz.

Kocaeli, 17 yılın sonunda bakansız bırakılırken Trabzonlu 4, Konyalı, Kayserili, Yozgatlı, Manisalı, Gaziantepli, Ankaralı, Antalyalı, Bilecikli, İzmirli, Aydınlı birer kişinin kabineye girmesini eleştirenlerime rastlarsınız.

ziya-selçuk-bakan

Beni daha çok yıllar sonra saygın ve birikimli bir eğitimci olan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un milli eğitim bakanlığına getirilmesi.

Bakanların kamuoyun tanıtıldığı pazartesi akşamından buyana bürokrat, akademisyen, öğretmen, yönetici kiminle konuştuysam herkes ağız birliği etmişçesine Ziya hocadan övgüyle bahsetti.

İki gündür çeşitli kaynaklardan çiçeği burnunda milli eğitim bakanı Selçuk ile ilgili yorumlar okuyorum, maya okullar sahibi olmasının ötesinde olumsuz cümleye rastlamadım.

Avni Akyol’dan sonra milli eğitim bakanlığı koltuğuna oturan Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimin içinde biri olmanın yanında AK Parti’nin ilk yıllarında talim ve terbiye kurul başkanlığı yapması nedeniyle milli eğitime yabancı değil.

Talim terbiye kurul başkanlığı yapmasına ve başarılı bir eğitimci olduğu tüm otoritelerce kabul edilmesine rağmen son yıllarda yapılan milli eğitim şuralarına davet edilmeyen Ziya hoca, umarım eğitim kalitesini arttıracak düşüncelerini, projelerini uygulama olanağı bulur.

Benim de altına imza atacağım Ziya hocanın, “Ne yazık ki eğitim, sınav sisteminin baskısıyla, büyük ölçüde belirli sınavları kazanma becerisini edinme sürecine dönüştü. Sınavı kazanma adına oyun, çocukluk, ergenlik, gençlik heba edildi. Ezbere dayalı bir sınav hazırlık süreci, zihni geliştirmekten çok köreltir.Bu nedenle öğrencilerimizi bugünkü eğitim sisteminin cenderesine soktuğumuzda, neleri kaybedeceğimizi ve hangi diyetleri ödeyeceğimizi tekrar tekrar düşünmek durumundayız” sözlerine bakanlık ve taşra teşkilatları ile eğitim paydaşlarından destek gelir

Akademik performansı ve teorisyenliği takdir edilen Ziya hoca, İnovasyon, işbirliği, empati, mükemmellik, güven, birliktelik, farklılık” gibi eğitimin olmazsa olmaz değerlerini uygulamaya kalktığında yalnız kalmaz, sıkıntı yaşamaz.

 

KADROSUNU KURAMAZ

16 yılda 7 milli eğitim bakanı değiştiren AK Parti yeni sisteme geçse de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tek seçici ve tek karar verici olsa da   Ziya hoca kadrosunu kuramazsa tası tarağı toplar, “bana eyvallah” der ve gider.

Nereden mi biliyorum?

Bir: 29 Mayıs 2013 tarihinden buyana müsteşarlık koltuğunda oturan, kabine açıklanmadan önce adı milli eğitim bakanı olarak geçen Doç. Dr. Yusuf Tekin’in milli eğitim bakan yardımcısı yapılırsa.

İki: Sınav sitemi, müfredat değişiklikleri, yönetici atama yönetmelikleri gibi eğitimcilerin tepkisine, eğitim kalitesinin düşmesine neden olan ve baş sorumlusu olarak gösterilen müsteşar Tekin’in etkisi ve yetkisini devam ettirilirse.

Üç: Milli eğitim bakanlığını kontrolüne alan, illerde milli eğitim müdürlüklerinin değil kapısını çaldıkları Eğitim Bir Sen Başkan ve yöneticilerinin alışkanlıklarına izin verilirse.

Dört: Eğitim kalitesinin artması için çaba harcamayan, üye sayısını arttırmak için üyelerine mavi boncuk dağıtmaktan başka iş yapmayan Eğitim Bir Sen başkan ve yöneticileri baş tacı edilirse.

Beş: Eğitim kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yükseltmek için proje üretmeyen, sorunlarını dert etmeyen sendika yöneticilerine kaptıran, çözümü sendika ofislerinde arayan milli eğitim müdürlerini değiştirerek yerlerine liyakatlı yöneticilerin atanmasına karşı çıkılırsa.

Beş: Aldığı kararlar, ürettiği projeler, düzenlediği seminerlerle öğretmenlere ve yöneticilere özgüven kazandıran, motivasyonlarını arttıran milli eğitim müdürlerine sahip çıkmasına itiraz edilirse.

Altı: Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bakan Prof. Dr. Ziya Selçuk, çalıştırılmazsa, mesaisinin büyük bölümünü siyasiler ve sendşika yöneticileri ile dalaşmakla geçirmeye kalktığı gün talim ve terbiye kurul başkanlığında olduğu gibi bir dakika durmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile kalması için ikna edemez, kararından vaz geçiremez.

 

**********************

 

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ

‘LÜTFÜ TÜRKKAN’ FARKI

 

Günümüzde; kişisel menfaatlerini ülke çıkarlarının önünde tutan, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek konusunda cimri davrananların sayısı giderek artıyor.

Milli ve manevi değerleri yok sayan, makam ve mevki peşinde koşarken gözü hiçbir şey görmeyenler neredeyse tavan yapacak.

İlkeli, birikimli, deneyimli, liyakatli, özverili, özgüveni yüksek siyasetçi, bürokrat ve iş adamı sayısı ise azalıyor.

Eğitim ve kültürü önemseyen, örf-adet ve geleneklerebağlı, milliyetçi ve hayırsever kimliği öne saygın hayırseverler pertavsızla aranıyor.

Geliniz bugün;araştırmadan, bilgiye ulaşmadan konuşmayan, doğrularını ve ilkelerini anlatırken gözünü budaktan esirgemeyen İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ı konuşalım.

Ülker Grubunun kurucusu Sabri Ülker ve Kırlangıç yağları patronu Aydın Bolak’ın bursuyla öğren okuyan, “Ahdim olsun, bir gün ben de burs vereceğim” diyen Lütfü Türkkan’ı tanıyalım.

Türkkan Eğitim ve Kültür Vakfı yanı sıra milletvekilli ve sonrası emekli maaşının kuruşuna dokunmadan ihtiyaç sahibi başarılı KOCAELİLİ öğrencilere burs olarak dağıtanLütfü Türkkan’dan bahsedelim.

lütfü-türkkan

BURS VERMEYE DEVAM

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Kocaeli Milletvekili, TBMM Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’la önceki gün konuşurken 24. Dönem milletvekilliğinde olduğu gibi 27. dönem milletvekilliğinde de maaşını burs olarak verip vermeyeceğini sordum.

Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret AŞ sahibi ve Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Rumeli Eğitim Vakfı Başkanı olarak önceliği şehit yakınları olmak üzere binlerce öğrenciye burs veren, okullar yaptıran Türkkan, “devam” dedi.

Ve ekledi, “Öğrenci yurtlarında burslu okuduğum için bursun ne anlama geldiğini çok iyi bilirim. 24. Dönem milletvekili seçildiğim 12 Haziran 2011’den itibaren maaşıma dokunmadan Kocaelili 60 başarılı öğrenciye burs olarak dağıttım. Bilmediğin bir şeyi daha söyleyeyim. Milletvekilliğimin sona ermesinin ardından 2015 yılında bağlanan emekli maaşımı da almadım, burs olarak dağıtmaya devam ettim. 27. Dönem milletvekili olarak da alacağım milletvekili maaşıma dokunmadan burs olarak başarılı öğrencilere burs olarak vereceğim” dedi.

Sevgili Lütfü Türkkan’ı dinlerken 7 yıl öncesine gittim. Milletvekili maaşını ve sonrası emekli maaşını Kocaeli valiliği ile imzalanan protokol doğrultusunda 200’er lira burs olarak vermeyi taahhüt eden Lütfü Türkkan’a,ailesi Kocaeli’deikamet eden “Tıp,  Siyasal ve Hukuk” Fakültelerinde okuyan 58 öğrenci adına yıllar sonra da olsa teşekkür ettim.

Lütfü Türkkan milletvekili maaşını şehit çocukları başta olmak üzere ekonomik durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere burs olarak vermeye devam edecek.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin hesabına 200’er TL’yi 24. dönemde olduğu gibi Kocaeli Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı değil Türkkan Eğitim ve Kültür Vakfı yatıracak.

2011 yılı milletvekili seçimi öncesi verdiği “Milletvekili maaşımı Tıp, Siyasal ve HukukFakültelerinde okuyanKocaelili başarılı öğrencilere burs olarak vereceğim” sözünü tutan, 2015’te milletvekili seçilememesine rağmen bursu kesmeyen, 27. Dönemde de devam edeceğini açıklayan Lütfü Türkkan’ı bir değil bin defa kutluyorum.

İyi ki Lütfü Türkkan gibi ekonomik durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere milletvekili maaşını burs olarak veren hayırsever var.

İyi ki ben ve eşim Gülümser hanımLütfü Türkkan gibi saygın bir dostu, eşi Şebnem hanımefendiyi, çocukları Nihan, Dilara, Mehmet Nezir ve Türküm’ü tanıdık.

 

********************

İYİ OKUL YOK,

İYİ ÖĞRENCİ VAR

 

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG yerine getirilen bu yıl ilk kez uygulanan LGS’ye Kocaeli’nden 25 bin 953 öğrenci girdi.

Sınavda yüksek puan alan 2 bin 820 öğrenciden bin 410’u 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 anadolu lisesine, 780’i 17 mesleki ve teknik anadolu lisesine, 630’u 7 imam hatip Anadolu lisesine kayıt yaptıracak.

LGS’de aldığı puanlar 35 nitelikli liseye girmeye yetmeyen 22 bin 953 öğrenci 21 bölgedeki 111 akademik, 80 meslek, 25 din eğitimi yapan liseleri, “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine” göre tercih yapacak.

2 Temmuz’da başlayan tercihler bugün sona erecek, sonuçlar 30 Temmuz’da açıklanacak.

Kocaeli milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik öncülüğünde müdür yardımcısı Sadık Akar tarafından oluşturulan ekibin çalışmaları iyi sonuç verdi.

En canlı örneği ve somut kanıtı; LGS ve Eğitim Bölgesi Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ilk kez uygulanmasına rağmen basına en küçük bir sorunun yansımaması, öğrenci ve velilerden şikayet gelmemesi.

Tercih sonuçlarının açıklanması ve yerleştirmelerinin belli olmasının ardından ne olur bilemiyorum ama diğer illerle kıyaslandığımızda Kocaeli’nin süreci en iyi ve en başarılı yürüten illerin başında olacağına inanıyorum.

 

OKUL MU ÖĞRENCİ Mİ

Okul tercihlerinin açıklanmasının ardından liselerde önceki yıllarda olduğu gibi yüksek puanlı öğrenciler bildik birkaç liseye değil liselerin tamamına dağılacağını göreceğiz.

Sonuçlar yıllardır söylediğim “En İyi Okul Eve En Yakın Okuldur”dan sonra “İyi Okul Yoktur İyi Öğrenci Vardır” iddiamı da doğrulamış olacak.

Ve yüksek puanlı öğrenciler belli okullarda toplanınca velilerde çocuklarını bu liselere gönderebilmek için çalmadık kapı bırakmıyordu.

O liselerin müdür ve öğretmenleri de “kerameti kendinden menkul” sanıp havaya girerken diğer liselerin öğretmenlerini başarısız gösterme gibi bir yanlışa düşüyordu.

Bu son uygulama ile liseler arasındaki başarılı öğrenci başarısız öğrenci, iyi öğretmen kötü öğretmen algısı da sona ermiş olacak.

Ben inanıyorum ki tercih sonuçları doğrultusunda yapılacak kayıtlar sonrası her okul eşitlenmiş olacak.

Özveriyle çalışan öğretmenler düşük puanlı öğrencilerin başarısızlığının faturasını üstlenmekten kurtulurken itibarsızlaştırma dönemi de sona erecek.

 

BAŞARILI ÖĞRENCİLER

Bu seneye kadar öğrencilerin puanları dikkate alınarak okullar kayıt yapıyor, başarı grafikleri de ona göre belirleniyordu.

Sadece fen liselerinin dikkat ettiği yüzdelik dilimler bu yıl tüm liseler için geçerli oldu, konuşulmaya başladı.

LGS’ye katılan 25 bin 953 öğrenciden 0-6 yüzdelik dilime giren öğrencilerin akademik liseleri tercih ettiğini düşünürsek 6-20 yüzdelik dilime giren yaklaşık 5 bin öğrenci diğer liselere dağılmış olacak.

Öğrencilerin yüzdelik dilim ve puanlarına baktığımızda; her zaman olduğu gibi özel okullar yine ilk sıraları alıyor.

Özel okullarda ilk sırada İzmit Özel Doğa Ortaokulu öğrencisi Ali Berkay Akyurt yüzde 0.01 ve 493, 589 puanla ilk sırada yer alıyor.

Devlet okulları birincisi ise Başiskele Şehit Emrah Sapa Ortaokulu öğrencisi yüzde 0.03 ve 479,639 puanlı İsmail Alper Çimenci.

Okullarda Kartepe Bahçeşehir Ortaokulu her zamanki yerini korurken Gölcük Mecit Kavan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri dikkatimi çekti.

 

LGS’ye giren öğrencilerin Türkiye yüzdelik dilimleri ve sayıları;

0-1 yüzdelik 196 öğrenci, 1-2 yüzdelik 183 öğrenci, 2-3 yüzdelik 224 öğrenci, 3-4 yüzdelik 225 öğrenci, 4-5 yüzdelik 227 öğrenci, 5-6 yüzdelik 218 öğrenci, 6-7 yüzdelik 248 öğrenci, 7-8 yüzdelik 214 öğrenci, 8-9 yüzdelik 227 öğrenci,

9-10 yüzdelik 251 öğrenci, 10-11 yüzdelik 244 öğrenci, 11-12 yüzdelik 248 öğrenci, 12-13 yüzdelik 230 öğrenci, 13-14 yüzdelik 250 öğrenci, 14-15 yüzdelik 259 öğrenci, TOPLAM 0-15 yüzdelik 3 bin 444 öğrenci.

 

İlk 20’ye giren öğrenciler, Türkiye yüzdelikleri ve puanları:

1)    Ali Berkay Akyurt (Doğa OO) 0.01 yüzdelik, 493.589 puan

2)    Nail Emre Şahin (Bahçeşehir OO) 0.01 yüzdelik, 489.819 puan

3)    A. Deniz Altıntaş (Doğa Bilim OO) 0.01 yüzdelik, 487.790 puan

4)    Emir Arslanoğlu (TED OO) 0.01 yüzdelik, 487.178 puan

5)    Z. İrem Pırlantı (Bahçeşehir OO), 0.01 yüzdelik, 487.168 puan

6)    Berkan Tarak (Bahçeşehir OO), 0.02 yüzdelik, 483.409 puan

7)    Yusuf Kozan (Bilgilki Kültür OO), 0.03 yüzdelik, 482.184 puan

8)    İ. Alper Çimenci (Şehit Emrah Sapa OO), 0.03 yüzdelik, 479.639 puan

9)    E. İnci Kalender (Seymen OO), 0.03 yüzdelik, 479.639 puan

10)Bora Baykal (Körfezim OO) 0.04 yüzdelik, 477.610 puan

11)A. Selim Dokumaz (Güneş OO), 0.05 yüzdelik, 473.839 puan

12)Alp Turan (Bahçeşehir OO), 0.08 yüzdelik, 469.459 puan

13)Nur Tarcan (Mecit Kavan İHO), 0.08 yüzdelik, 469.459 puan

14)Sude Sönmez (Yeni Atlas OO), 0.08 yüzdelik, 469.362 puan

15)Ateş Tülümen (Bahçeşehir OO), 0.09 yüzdelik, 468.139 puan

16)Ö.Talha Türen (Körfezim OO), 0.10 yüzdelik, 466.817 puan

17)H. Erdem Kaya (Hızır Reis OO), 0.12 yüzdelik, 464.165 puan

18)Y. Arhan Doyaroğlu (28 Haziran OO), 0.13 yüzdelik, 463.048 puan

19)Yusufcan Ekin (Bilgili Kültür OO), 0.13 yüzdelik, 463.048 puan

20)İsmail Pınar (Osmangazi OO), 0.13 yüzdelik, 4462.941 puan

İsmail-Alper-Çimenci

Berkant-Tarak

Nail-Emre-Şahin

Zarife-İrem-Pırlantı

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem