25 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Işık, bakan yapılmadı ama bakandan çok çalışacak

Galip Ataman

11 Temmuz 2018 tarihli yazısı

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”,16 Nisan 2017’de yüzde 51.18 oyla kabul edildi, 24 Haziran 2018’de yüzde 52.59 oyla tescil edildi.

Önceki gün, Yeni dönemin ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi, yeni sistemin ilk kabinesini açıklamasıyla uygulamaya kondu.

Alışık olmadığımız bir sistem, Kocaeli’nin temsil edilmediği beklemediğimiz bir kabine hayırlı olsun.

Bugün, milli eğitim bakanı olmasını çok istediğim Fikri Işık’ın AK Parti kuruluşu ile başlayan 17 yıllık performansını paylaşacağım.

Sürekli göç alan, demografik yapısı farklı, mikro milliyetçiliğin öne çıktığı Kocaeli’nde siyaset yapmak zordur.

fikri-ışık

Siyasete damgasını vuran, ayrılırken “hoş bir seda” bırakan, hizmetleri hep hatırlanan siyasetçi sayısı bir elin parmakları kadar azdır.

Zaman tünelinde geçmişe yolculuk yaparken Kocaeli’yi bakan olarak temsil eden Turan Güneş, Nihat Erim, Onur Kumbaracıbaşı,Necati Çelik,Şevket Kazan, Kazım Dinç,Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün,Meral Akşener, Haydar Konca ve Fikri Işık karşıma çıkıyor.

Rahmetli olanları, milletvekilliklerinin sona ermesiyle Kocaeli’yi hatırlamayanları, seçimden seçime şöyle bir turlayanları saymazsak kala kala Fikri Işık kalıyor.

Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün, hatta Kazım Dinç’e haksızlık etmek istemem,Kocaeli’ye kazandırdıklarını yok sayamam.

Ama son 17 yıla 2 dönem il başkanlığı, 3 dönem kuralına rağmen 5 dönem milletvekilliği, biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 3 bakanlık sığdıran, Kocaeli’ye aidiyet duygusu ile sıkı sıkı bağlananFikri Işık’ın yeri farklı.

Geliniz; TBMM 23, 24, 25, 26, 27. dönem milletvekili seçilen, 61, 62, 63, 64, 65. hükümetlerde bakanlık yapan Fikri Işık’ı Fikri Işık yapan özelliklerine göz atalım.

Kocaeli’ne sahip çıkmasının yanında eğitime ve bilime verdiği destek ile anılan, başarılı bir siyasetçi olarak “devlet adamı”unvanını fazlasıyla hak eden Fikri Işık’ın performansına bakalım.

FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminde milli savunma bakanı olan Fikri Işık’ın bir döneme damgasını vuran verdiği emirleri, aldığı kararları, hayata geçirdiği projeleri unutmayalım. 

Kocaeli’nin gelişmesi, Kocaeli’nin kalkınması, Kocaeli’nin örnek kent olması için Kocaeli’nin Ankara temsilciliğini üstlenen Fikri Işık’ın Kocaeli’ne kazandırdıklarını hatırlayalım.

Bir: İmam hatip lisesinde okumasına rağmen ODTÜ matematik bölümü mezunu olarak eğitimi önceliklerinin ilk sırasına alarak Kocaeli’ndeki okullarda tekli eğitime geçmeyi engelleyen okul ve derslik sayısının arttırması, öğretmen açığının giderilmesi için her kapıyı çaldı ve başarılı oldu.

İki: Eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yukarılara çıkması için özveriyle çalışan milli eğitim müdürlüğü yöneticilerine sahip çıkarken Eğitim Bir Sen başta olmak üzere tüm sendikaların milli eğitimi yönetmek alışkanlıklarına dur dedi.

Üç:Bilişim Vadisinin gelişmesi, bölgenin teknoloji üssü olması, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması yolundaki çabalarının sonucunu aldı.

Dört: Gebze Teknik Üniversitesi kurulurken “rol çalmak” isteyenmuhaliflerin çabalarını boşa çıkartarakGebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün teknik üniversite olması sürecini ve alan genişletme çalışmalarını yakından takip etti.

Beş: Darıca, Gebze başta olmak üzere askeri alanlarla cephanelikleri Kocaeli’nin yatırım projelerinde kullanılmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına kazandırdı.

Altı: Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu, rahatsızlanarak son nefesini verdiği Gebze Hünkar Çayırı alanının Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfına verilmesini engelledi.

Yedi: Yapılan ve yapılacak Adalet Sarayları, hastaneler ve eğitim kampüsleri için yer tahsis sorunlarını çözdü, inşaatların başlamasını sağladı.

Sekiz:İl başkanıyken takip ettiği, bakan olduktan sonra sorunlarını çözdüğü TOKİ tarafından yapılan Gazeteciler Sitesinin emsallerinden daha ekonomik olmasını sağladı, 169 gazeteciyi ev sahibi yaptı.

Dokuz: Karayollarının yaptığı tüm köprü ve kavşakları yakından takip etti, zamanında teslimini gerçekleştirdi.

On: Kandıra’dan Turan Güneş, Nihat Erim, Kazım Dinç’in yanı sıra Kocaeli’nden 12 bakan hükümetlerde görev almasına rağmen Kandıra yolunun duble hale getirilmesinin planlanması, programa alınması ve yapımı Fikri Işık’ın bakanlığı döneminde oldu.

On bir: Vakıf eserlerinin bakım ve onarımları.

On iki: Benim de yeni öğrendiğim Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaklaşık 100 milyon TL borcunun ilk 25 milyon TL’si Fikri Işık’ın bakanlığı bütçesinden aktarılan kaynakla ödendi.

On üç: Milletvekili ve yerel seçimler öncesi açıklanan seçim beyannamelerinde yer alan projelere kaynak bulunması, bürokratik sorunların çözülmesi konusunda her türlü desteği verdi, vaatlerin zamanında gerçekleşmesi için çaba harcadı.

On dört: Milli Savunma Bakanlığının sivilleştirilmesi, kuvvet komutanlıklarının milli savunma bakanlığına bağlanması, 15 Temmuz darbesinin kaynağı bataklıkların kurutulması ve Türkiye’nin güvenlik konseptinin değiştirilmesi gibi radikal kararları alarak “sessiz devrim” gerçekleştirdi.

On beş:Yüksek Askeri Şüra’nınyapısı değişti. Ordu komutanlarının üyelikleri sonlandırıldı. 14 üyeden oluşan YAŞ’ın 10 üyesi sivil, 4 üyesi asker oldu.

SONUÇ:Fikri Işık’a yeni dönemin yeni kabinesinde yer verilmeyerek, milli eğitim bakanı yapılmayarak yalnız Kocaeli değil Türk Milli Eğitimi çokşey kaybetti. Ama siyasi arenada sergilediği performans ve hayata geçirdiği projelerle başarısını kanıtlayan benim tanıdığım Fikri Işık, bakan yapılsa da yapılmasa da temposunu arttırarak Kocaeli’nin projelerini takip edecek, sorunlarını çözecektir.

Bakan yapılmayan Fikri Işık, olası bir “gölge kabinede” milli eğitim bakanı gibi çalışacaktır.

Milletvekili olarak fırsat buldukça değil Kocaeli’ne daha çok gelecek, yatırım projelerini yerinde denetleyecek, yetkililerden brifingler almaya, başarılı bir orkestra şefi gibi Kocaeli’nin dinamikleri ve kanaat önderlerini buluşturmaya, uyum içinde çalışmalarını sağlamaya devam edecektir.

 

************ 

BİR BAKANIMIZ BİLE YOK!

Kocaeli; 16 yılda yapılan 6 milletvekili, 3 yerel, 2 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa halkoylaması (referandum) olmak üzere 14 seçimde Türkiye ortalaması üzerinde oy aldı.

Kocaeli; farklı siyasi partilerin iktidar olduğu dönemlerde bazen bir bazen iki bakanla temsil edildi.

Kocaeli; AK Parti’nin 7 Haziran 2015’te yaşadığı yol kazası sonrası kurulan hükümette Fikri Işık’ın yanı sıra HDP’li Ali Haydar Konca bakan olmuştu.

Kocaeli; AK Parti’nin kesintisiz ve tek başına 16 yıl iktidarında hiç bakansız kalmamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinde 4 milletvekili, bir genel kurmay başkanı, iş adamları, bürokratlar olmasına rağmen 16 kişilik listede Kocaeli’nden kimse yok.

Yeni dönemin ilk kabinesinde 4 Trabzonlu, Konyalı, Kayserili, Yozgatlı, Manisalı, Gaziantepli, Ankaralı, Antalyalı, Bilecikli, İzmirli, Aydınlı bakan var ama Kocaelililer olarak bir bakanımız bile yok.

Bakanların performansını konuşmak, yorum yapmak için henüz erken ama kabinenin açıklanmasının ardından doların 4.58 TL’den 4.71 TL’ye fırlaması hayra alamet değil.

Milli eğitim bakanının özel okul, sağlık bakanının hastane, turizm bakanının turizm şirketi, bilmem hangi bakanın bilmem ne şirketinin sahibi olduğu, görevdeki genelkurmay başkanının milli savunma yapıldığı kabine bana güven vermedi.

Bu kabinenin Türkiye’yi Mart -2019’da yapılacak yerel seçimlere götürebileceğini sanmıyorum.

CHP’nin kurultay kavgası yaşadığı bir dönemde AK Parti, MHP, CHP oyları ile

Ekim ayında yerel seçim karar alınması kaçınılmaz.

ilk-kabine

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem