23 Nisan 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni sistem ve ilk cumhurbaşkanı

Galip Ataman

09 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Milletlerin tarihinde, kişilerin yaşamında önemli, izler bırakan ve unutulmayan kilometre taşları vardır.

23 Nisan 1920’de “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” denerek kurtuluş savaşının yönetildiği Büyük Millet Meclisinin açılması gibi.

29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilerek yeni parlamenter sistemle yönetilen devletin kurulması, Mustafa Kemal’in ilk cumhurbaşkanı seçilmesi gibi.

16 Nisan Anayasa değişikliği ile başlayan, 24 Haziran’da Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” geçilmesi gibi.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı olmasıyla yürütmenin yetkilerini üstlenmesi gibi.

Bugünden itibaren yürütme görevini, meclis tarafından yetkilendirilen bakanlar kurulu değil, doğrudan cumhurbaşkanı tarafından seçilen 16 partisiz bakandan oluşan kabine yapacak.

Yeni dönem, olağanüstü yetkiler üstlenen yeni cumhurbaşkanı ve doğrudan cumhurbaşkanına bağlı çalışacak yeni kabine hayırlı olsun.

 

2018 ÖNCESİ, SONRASI

Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923’ten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kabul edildiği 24 Haziran 2018’e kadar 95 yılda ülkeyi 6’sı asker, 6’sı sivil 12 cumhurbaşkanı yönetti.

Mustafa Kemal Atatürk 4, İsmet İnönü 4, Celal Bayar 3, Cemal Gürsel 1, Cevdet Sunay 1, Fahri Korutürk 1, Kenan Evren 1, Turgut Özal 1, Süleyman Demirel 1, Ahmet Necdet Sezer 1, Abdullah Gül 1, Recep Tayyip Erdoğan 1 dönem cumhurbaşkanlığı yaptı.

24 Haziran 2018’de yapılan seçim sonrası Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı 5 Temmuz 2018 tarihinde 13. Cumhurbaşkanı olarak açıkladı.

Aynı Yüksek Seçim Kurulu, TBMM’nin uyarısı üzerine 5 Temmuz kararının iptal etti.

Doğrudan halk tarafından yüzde 52.59 oyla seçilen Erdoğan ile ilgili kararda yazan “13’üncü” ibaresini çıkararak “Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilmiştir” şeklinde değiştirerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile yeni bir dönemin başladığı mesajı verdi.

 

Bu değişiklikle Recep Tayyip Erdoğan’ın TC’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı değil yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olduğu Yüksek Seçim Kurulu tarafından da tescil edilmiş oldu.

SONUÇ: Anayasa değişikliği ile kabul edilen ve cumhurbaşkanı seçimi tescillenen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile parlamenter sistemin sona erdiğini dikkate aldığımızda “24 Haziran öncesi, 24 Haziran sonrası” diyebiliriz.

 

CUMHURBAŞKANI YEMİNİ

AK Parti Genel Başkanı ve 24 Haziran’da “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” ilk cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM Genel Kurulunda Anayasanın 103. Maddesinde yazan aşağıdaki metni okuyarak ant içecek;

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

 recep tayyip erdogan

 

***************

 

YENİ KABİNEDE, KOCAELİ’Yİ

HÜLAGÜ MÜ TEMSİL EDECEK

 

16 Nisan 2016’da yapılan halkoylamasında Anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin ardından gözler, 1 Kasım 2019 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı seçimine çevrilmişti.

Seçimlerin sürpriz bir kararla 24 Haziran’da yapılmasıyla AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.59 oyla yeni dönemin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

95 yıllık Parlamenter Sistem, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün TBMM’de yemin etmesi, Cumhurbaşkanına bağlı olarak görev yapacak 16 bakandan oluşan kabineyi açıklamasının ardından “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” de başlayacak.

Bakanlık sayısının 16’ya düşürülmesi, milletvekillerinden bakan atamayacağı, teknokrat ve bürokrat ağırlıklı bir kabine olacağı açıklanmasının ardından gözler bugünkü kabine üyelerine çevrildi.

En çok da “Yeni dönemin ilk kabinesinde Kocaeli temsil edilecek mi, edilecekse Kocaeli’nden hangi bürokrat, teknokrat ya da sanayici bakan olacak?” sorusu sorulmaya başladı.

AK Parti’nin aralıksız tek başına iktidar olduğu 16 yıla ve önceki koalisyon hükümetlerine baktığımızda Kocaeli hiç bakansız kalmadı.

AK Parti dönemi bakanları; Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün, Fikri Işık ve HDP’li Ali Haydar Konca.

Önceki dönemlerde; Nihat Erim, Turan Güneş, Şevket Kazan, Necati Çelik, Kazım Dinç, Onur Kumbaracıbaşı (Kocaeli milletvekili), Meral Akşener (Kocaelili).

 

SADETTİN HOCA ADI

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğine, TBMM’de Ak Parti ağırlığı devam ettiğine göre yeni dönemin ilk kabinesinde Kocaeli’nin temsil edileceğini düşünüyorum.

“Çılgın Türklerden sonra Çılgın Kocaelililer” diyen cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 bakandan oluşan yeni kabinede Kocaeli’nden bir isme yer vereceğine inanıyorum.

Yeni dönemin yeni cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 16 yılda yapılan 6 milletvekili, 3 yerel, 2 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa halkoylaması (referandum) olmak üzere 14 seçimde Türkiye ortalaması üzerinde oy veren Kocaeli’yi unutacağını, boynu bükük bırakacağına ihtimal vermiyorum.

Tamam da o isim kim olacak? Yeni kabinede Kocaeli’yi kim temsil edecek?

En çok konuşulan, en çok yakıştırılan isim, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü.

Sadettin hoca adı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 21.00’de açıklanacak kabine listesinde, sağlık bakanı olarak yer alırsa benim için sürpriz olmaz.

Sadettin hocanın adı sağlık bakanlığı için geçen adaylar arasında şansının fazla olduğunu nerden mi biliyorum?

Bir; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Üniversitesi’ni başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde hiç ziyaret etmedi ama Sadettin hocayı 2014’te rektör atadıktan sonra 13 Mayıs 2016’da Umuttepe Yerleşkesine geldi.

İki; Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezinde Sadettin hocanın “fahri doktora” cübbesini giydirmesinin ardından öğretim üyeleri ve öğrencilere hitabetti.

Üç; KOÜ Tıp Fakültesinin gelişmesi, ekipman alınması, ekonomik sorunlarının giderilmesi için destek verdi.

Dört; Sayın Cumhurbaşkanı eşi Emine hanımefendi ile Sadettin hocayı yürüyüş yolundaki konutunda ziyaret etti, sohbet etti.

Beş: Cumhurbaşkanının doktoru olan, güvenini ve itimadını alan, her zaman yakınında görmek istediği Sadettin hoca Beştepe’deki Külliyeye girmekte sorun yaşamayan, telefonla doğrudan görüşebilen bir isim.

Altı; Sadettin hoca kabineye girer, bakan olursa Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil edeceğine, Kocaeli’nin sorunlarını çözeceğine şüphem yok.

Yedi; Her şeye rağmen Sadettin hoca Kocaeli temsilcisi olarak Ankara’ya gidemezse KOÜ’deki çalışmalarına devam eder.

Sekiz; Bu arada bir dönem Kocaeli Valisi olarak görev yapan halen Ankara Valisi olan Ercan Topaca adı da İçişleri Bakanı olarak geçiyor.

Dokuz; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumartesi günü TBMM’ye gelirken yaptığı, “Milletvekillerinden de bakan olabilir” açıklamasını dikkate aldığımızda, 27. Dönem AK Parti milletvekili Fikri Işık, Bilim Sanayi Teknoloji ve Milli Savunma Bakanlıları ile Başbakan Yardımcılığı dahil 11 yıllık milletvekilliği döneminde gösterdiği performansla Milli Eğitim Bakanlığına yakışan tek isim.

On; KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Ankara Valisi Ercan Topaca, Milletvekili Fikri Işık ya da içlerinden birinin bakan olmasını çok isterim. Olmazsa da dünyanın sonu değil.

 

cumhurbaşkanı- hülagü

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi