13 Aralık 2018 Perşembe
Öztekin Kaşukci
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

SİYASET BUGÜNLERDE AK PARTİYLE ISINIYOR

Hayrullah Demiray

14 Ekim 2011 tarihli yazısı

Bugünlerde siyaset AK Partinin kongreleriyle hareketlendi. Dolayısıyla Kocaeli’ de siyaseti yakından takip edenlerin de bazen Ak Parti içinde demokrasinin olup olmadığı konusunda eleştiriler yapılıyor.

Bu konuda konuştuğumuz kimi Ak Partililerin fazlı görüşlerinin olması elbette doğaldır. Tabi ki herkes demokratik hakkını kullanıp, aday olabilir. Buna da kimse engel olmaz. Ama bazen de birlik ve beraberliğin sağlanması gerekir. Bunun için de sınırsız özgürlük gerekir.

Hiçbir yerde yok tabi. Birlik bozulacaksa bunun da engellenmesi gerekir.Benim bu konuda düşündüklerim biraz daha farklı. Eğer ki bu süreçte bölgesel ve etnik milliyetçiliğin ön plana çıkması ve bazı yerlerde dillendirilen bazı konuların aşikare söylenmesi ve o şekilde uygulamaların olması bu partiye zarar verir.

Ve bu doğrultuda hareket edilmesi. Ak parti içerisinde her ne kadar bir problem olmaz diyen insanlar olsa bile, içlerinden böyle geçirmedikleri gözlerinden okunuyor .Bunu okumak o kadar zor olmasa gerek, bazen siyaset bilimcisi olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Sadece olayları yakından izlemeniz yeterli olacaktır.

Bu konuda elbette Ak Partiye yön verenler bunları düşünmüşlerdir. Ama zaman zaman yapılan yanlışlardan en büyüğü; belli kademelerde olan insanlara, etrafındakilerin ve çevresindekilerin yaptıklarının, yanlış olduğunu bile bile söylemiyor ya da söylemekten kaçınıyor olmaları. Birilerinin canı sıkılsa da, doğru gördüğümüzü söylemek de bizlere düşüyor, çünkü doğru bakmayan doğru göremez diyorum ve olaylara hangi pencereden baktığınız çok önemli.

Zaman zaman bu konularda yöneticilerin mutlaka açıklamaları oluyor. Katılırız yada katılmayız ama benim baktığım açı biraz daha farklı. Madem bu bir bayrak yarışı neden bayrağı eline alan ömür boyunca o bayrağı elinden bırakmak istemez, hep aynı laflar söylenir; tek amacımız hizmet. O bayrağı biraz da başkası taşısa acaba nasıl olur? Merak ediyorum.

Bu hemen hemen bütün partiler için geçerli. Ak Parti’de demokrasi yok diyenler kendi siyasi hareketlerinde de pek demokrasi olduğundan bahsedemezler. Bugün AK Parti daha fazla göz önünde olduğu için yapılanlar da daha yakından takip ediliyor.

Dolayısıyla bu durum da göze batıyor. Kimi zaman biraz daha fazla eleştiriliyor, bazı konularda. Eleştirenlerin hakkı yok mu? Elbette haklı olunan kimi konular var. Ve bunlar olduğu gibi kimi zaman da acımasızca eleştirenler oluyor. Eğer gereken kişiler gerektiği yerde gereken açıklamaları yapmazsa orada tıkırtı gazetesi devreye giriyor. Sesli dedikodu haberciliği başlıyor ki, o da işin tuzu biberi oluyor. Atalarımız boşuna dememiş; “Ondan sonra ayıkla pirincin taşını”.

Bizler gördüklerimizi hislerimizle değil, insanların hisleriyle ya da hissedebildikleri şekilde, onların gözünden,  doğruyu göre bilme şansını yakalamak adına ve kamuoyunun aydınlatılması için her daim bu konulara özveriyle yaklaşmaya gayret gösteriyoruz. Kimseye ne yaranma ne de kimsenin bizleri alkışlaması için değil. Doğru olabilmek için doğru söz söylemek gerektiğine inanıyoruz.

Eğriden doğru meydana gelmez.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu