26 Mart 2019 Salı
Birol Aydın
Sibel Gönül
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başiskele’ye “termal sözü” çabuk unutuldu

Galip Ataman

06 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Kocaeli, yıllarca “sanayi kenti” olarak anıldı.

Bilişim Vadisi’nin kurulmasıyla “bacasız sanayi” projeleri öne çıktı.

Bir ara “üniversite şehri” olması için çaba harcandı, sonuç alınamadı.

Son dönemde “turizm kenti” çok konuşulmaya başladı.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın gündeme getirdiği “Sağlık ve Termal Projesi” Kocaeli’nin kurtuluşu olarak tanıtıldı.

Hüseyin Başkanın kişisel çabaları, belediye olanakları ile yaptırdığı sondaj sonucu bin metre derinlikten çıkan 60 derece sıcaklıkta ve saniyede 20 litre debi ile akan termal su ile ilgili değişik tarihlerde yazılar yazdım.

a1

“Yeniköy Sağlık ve Termal Merkezi” sondaj çalışmalarını yürüten Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez’in açıklamalarına yer verdim.

Başkan Hüseyin Ayaz’ın ezber bozan projesinin bölgenin ekonomisine önemli katkı yapacağını, bölge insanına aş ve iş vereceğini paylaştım.

Vali Hüseyin Aksoy başta olmak üzere siyasileri ve bürokratları göreve davet ettim.

Aradan geçen bir yılda verilen sözlerin, yapılan açıklamaların hiçbirisi tutulmadı.

Başkan Hüseyin Ayaz’ın boşa akan termal suyu ile ilgili gerekli işlemlerin tamamlanması, bürokratik sorunların giderilmesi için çalmadık kapı bırakmadığına dikkat çektim.

Ama aradan bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, Yalova Termal Tesislerindeki sudan iki kat, Afyon Termal Tesislerdeki sudan 3-4 kat daha sağlıklı ve yararlı suyun değerlendirilmesi, kullanılacağı tesis kurulması için bir arpa boyu mesafe alınmadı.

Tesisi kurmak, yüzlerce kişiye iş imkanı sağlayacak termal tesis kurmak isteyenlerin yüzüne bile bakılmadı.

Başiskele’yi uçuracak, yıldız sayısını arttıracak tamamen belediyenin imkanları kullanılarak çıkarılan su boşa akarken Başiskeleliler ve yatırımcılar boş boş bakıyor.

Destek verilse, yatırımcıların önü açılsa, verilen sözler tutulsa Başiskele’de çıkarılan şifalı suyun debisi ve kalitesi Yalova, Armutlu, Gönen kaplıcalarının pabucunu dama atacak.

İçme suyu olarak kullanılacağı, termal tesislerinde şifa olacağı sağlık bakanlığı ve hıfzı sıhha kurullarınca onaylanan Başiskele’deki su boşa akarken Gökhan hoca eylül ayında ikinci hatta üçüncü sondaj çalışmalarına başlamak için her türlü izinleri aldı.

aa

 

Kaprisi, kompleksi, kıskançlığı bırakalım sağlık, eğitim, çevre, doğa, turizm alanlarında farkındalık yaratan, ezber bozan, hizmeti vatandaşın ayağına götüren başkan Hüseyin Ayaz’a destek verelim, sahip çıkalım.

 

VALİ DESTEK VERECEKTİ

Başiskele Belediyesi tarafından çıkarılan 60 derecedeki su ile ilgili Vali Hüseyin Aksoy aylar öncesi yaptığı açıklamada “Belediye Başkanı suyun debisi ve sıcaklığı hakkında bilgi verdi. Suyun debisi, devamlılığı ve mineralleri ile ilgili resmi raporları bekliyorum” demişti.

Beklenen raporlar olumdu geldiğine, sonuçlar onaylandığına, tesisler için her türlü ortam hazırlandığına göre Sayın vali bugünlerde gerekli desteği verecektir diye bekliyorum.

Önceki görev yerlerinde turizme katkı veren Vali Aksoy’un Kocaeli’nde Termal Turizminin gelişmesi ve yaygınlaşması için elinden geleni yapacağına inanıyorum.

Bu arada sayın valinin birinci yılı dolması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında Başiskele Termal Turizminden tek kelime etmemesi dikkatimi çekti.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın 24 Haziran öncesi açıkladığı Kocaeli Seçim Beyannamesinde Başiskele Termal Turizminden bahsetmemesi, akıllara “neler oluyor?” sorusunu getirdi.

Her şeye rağmen ben Başiskele Termal turizmi için verilen sözlerin tutulacağına, termal Turizm Tesisisin kurulacağına inanıyorum.

 

JEOTERMAL RAPORLAR

Biraz da Başkan Ayaz’ı heyecanlandıran, Hakan hocayı umutlandıran “Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeofizik Çalışması ve Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeoloji Çalışması” Araştırma Raporları uygulamayı bekliyor.

Jeotermal Amaçlı Jeoloji Çalışması Araştırma Raporunda, “İnceleme alanında rezervuar kayanın yüksek rezistivite değerleri nedeniyle kireçtaşı olması beklenmektedir. Elde edilen saha gözlemleri, arazi çalışmaları ve jeofizik ölçümlere göre sondaj yeri belirlenmiştir” yazıyor.

Jeotermal Amaçlı Jeofizik Çalışması Araştırma Raporunda, “Elde edilen saha gözlemleri, arazi çalışmaları ve jeofizik ölçümlere göre, koordinatları belirlenen noktalarda sondaj açılması durumunda jeotermal alışkana ulaşılması yüksek olasılıktır” görüşüne yer veriliyor.

Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası Çalışması Araştırma Raporunda, “İnceleme alanında yapılan toprak gazı ölçümlerine göre jeotermal alışkan açısından en olasılık yüksek bölge olarak belirlenmiştir. Rezervuar ortam sıcaklığı Termal Sağlık Turizmi için yeterli olduğunu düşündürmektedir” denilmektedir.

22-mayıs

7ağustos

1eylül

12-şubat

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi