22 Nisan 2019 Pazartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rasim Hoca, sınavlarda ve atamalarda “örnek” oldu

Galip Ataman

04 Temmuz 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni dönemde önceliklerinin başında “eğitim” olacağını biliyorum.

O nedenle milli eğitim bakanlığına; eğitim sorunlarını bilen, bürokratlar ve siyasilerle iletişim kuran, deneyimli ve saygın bir ismi getireceğini düşünüyorum.

Vali Hüseyin Aksoy’un Kocaeli’nde göreve başladığı 29 Haziran 2017’de yaptığı ilk açıklamasının “Olmazsa olmazım ve önceliğim eğitim olacaktır” dediğini hatırlıyorum.

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in Kocaeli için bir şans olduğuna yürekten inanıyorum.

Son yıllarda eğitimin her alanında özverili çalışmalar yapan, projeler üreten, LGS (Lise Giriş Sınavı) ve YKS (Yükseköğretim Kurumlar Sistemi) sürecinde aldığı önlemler, öğretmenlere kazandırdığımotivasyon beni yanıltmadı.

Özellikle yönetici görevlendirmelerinde “AK Parti’nin arka bahçesi” olduğunu iddia eden Eğitim Bir Sen’in isteğini onaylayan “noter” olmadığını göstermesiyle eğitimin tüm paydaşların takdirini aldı.

Özetle, Rasim hoca performansıyla, Kocaeli için şans olmanın ötesinde kıymeti bilinmesi gereken saygın bir yönetici.

Bilgisi, birikimi, deneyimi, ilkeli duruşu, adil davranışıile herkesin takdirini kazandı.

MİLLİ-EĞİTİM-MÜDÜRÜ

LGS ALO TERCİH HATTI

28 Nisan 2014’te Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Rasim hocanın 4 yılda hayata geçirdiği farkındalık yaratan projelerini uzun uzun anlatacak değilim.

LGS’ye giren ortaokul 8. sınıf öğrencileri ile YKS’ye katılan lise mezunlarını motivasyonunu ve yönlendirmesini anlatacağım.

Okul ve kurum müdür görevlendirmeleri öncesi yapılan mülakattaki tarafsız, adil ve vicdani davranışını paylaşmakla yetineceğim.

Öğrenci sınavlarından başlayalım; TEOG yerine getirilen ve ilk kez uygulanan, tepki alır endişesiyle sonuçlarının açıklanması cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim sonrasına ertelenen LGS’den (Lise Geçiş Sınavı) öğrenci ve velileri kadar okul yöneticilerini de yakından ilgilendiriyordu.

Sınavla öğrenci alan liselere giremeyen öğrencilerin “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine” göre yerleştirme kriterlerini belirleyen klavuzun geç yayınlanması sonrası öğrencilere yaşatılanheyecanı, telaş ve stres belki de son yıllarda eğitimcilerin karşılaştığı en önemli ve sorunlu konu idi.

Basının ve sosyal medyanın gündeme taşımasıylaLGS ve sonrası yaşanacaklar İstanbul, Ankara başta olmak üzere hemen hemen tüm illerdeki yöneticilerin adeta korkulu rüyası olmuştu.

Sonuçların açıklanması ve klavuzun yayınlanmasının ardından 2-13 Temmuz tarihlerinde tercih sürecinin başlamasıyla öğrenciler ve velileri çaresiz oradan oraya dolaşıyor, sorun çözecek, derdini dinleyecek müdür aramaya başladı.

Yaşanacakları yılların verdiği deneyimle aylar öncesi gören Rasim hoca Kocaeli’nde Türkiye’ye örnek projeye imza attı.

Rasim hoca gazetelerin ve gazetecilerin gündemlerine almadığı, düzenlediği 1. Yıl basın toplantısında eğitime büyük yer veren Sayın Vali’nin bahsetmediği “Alo Tercih Hattı” ile öğrencilerin ve velilerin tercih yaparken hata yapmamalarını, mağdur olmamalarını sağladı.

Milli eğitim il müdürlüğünde hizmete açılan “300 58 23 ve 300 58 57”nolu telefonların başındaki rehber öğretmenler öğrenci ve velilerden gelecek soruları cevaplıyor.

İlçelerderehber öğretmenlerin öğrencilerin sorularına vereceği telefonlar:İzmit 332 41 25, Başiskele 343 27 11, Çayırova 658 19 02, Darıca 745 76 28, Derince 239 64 70, Dilovası 754 02 76, Gebze 644 03 11, Gölcük 412 94 96, Kandıra 551 30 06, Karamürsel 452 40 42, Kartepe 373 61 63, Körfez 528 93 89

Bu arada ortaokuldan mezun öğrencilerin liselere geçişlerini düzenleyen klavuzun yayınlanmasının ardından tüm ilçe milli eğitim, ortaokul ve lise müdürleri ile rehber öğretmenlereseminer verildi.

Rasim hoca ve ekibinin aldığı önlemler, özverili çalışmaları sonrası LGS merkezi ve yerel yerleştirme ile ilgili öğrencilerden ve velilerden en küçük bir şikayet basına yansımadı.

 

MÜDÜR MÜLAKATLARI

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in bir diğer önemli başarısı, okul müdür mülakat sonuçları oldu.

Yıllardır her yönetici atama sonrası mağdur edilen, itibarsızlaştırılan müdürler sonuçların adil olmadığı, liyakata ve performansa uyulmadığı, Eğitim Bir Sen üyelerinin kayrıldığını iddia ederek yargı yolunu tutar, sendikalar peş peşe açıklamalar yapardı.

2018 yılı yönetici mülakatlarında yıllardır süren “tabuyu” yıkan, açıklanan sonuçlarla “ezberleri” bozan Rasim hoca, Eğitim Bir Sen’in görevlendirmelerde kullandığı insiyatife de son verdi.

Okul müdürlerinin görevlendirme dahil her türlü sorunlarına çözüm aramak için milli eğitim müdürlüğü yerine Eğitim Bir Sen yöneticilerinin kapısını çalma alışkanlığına son vermek öyle kolay olmadı.

Belirlediği müdürlere geçmişte olduğu gibi istedikleri puanları dikte ettiremeyen, diğer sendika üyelerinin yüksek puan almasını engelleyemeyen Eğitim Bir Sen yöneticileri bugünlerde burunlarından soluyor.

Müdür görevlendirmelerinde “liyakat, başarı, performans ve adalet” kriterlerinin uygulanmasını, herkese eşit davranılmasını, sendika ayırımı yapılmamasını isteyen Hüseyin Aksoy gibi bir valinin desteğini alan Rasim hoca Türkiye’ye örnek gösteriliyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 318 adayın girdiği müdür sözlü puanlarını, Eğitim Bir Sen başkan ve yöneticileri dışında eleştiren yok.

Eğitim Bir Sen başkan ve yöneticileri önceki yıllarda olduğu gibi üyelerinin istedikleri okula müdür olabilmeleri için gerekli puanı dikte ettiremedikleri için büyük şoke yaşıyorlar.

Ama Eğitim Bir Sen dışındaki sendikalar sözlü sınavda adil davrandıkları, dürüst oldukları, başarıyı ve performansı ödüllendirdikleri için Rasim hocaya teşekkür ediyorlar.

Rasim hoca neşteri vurmasaydı, Eğitim Bir Sen patentli puanlar verilse, listeler ilan edilmiş olsaydı eğitim se3ndikaları başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları ayağa kalkar, tepki haberleri gazete manşetlerine taşınırdı.

Yazımın başlığına neden, “Rasim hoca öğrenci sınavlarında müdür atamalarında Türkiye’ye örnek oldu” yazdığımı anlamışsınızdır.

 

****************

 

HÜSEYİN AKSOY DAHİL

81 VALİ GÜN SAYIYOR

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun5 Temmuz’da kesin sonuçları açıklaması ile 95 yıllık yönetim şeklinin yerini “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” alacak.

Milletvekilleri ve cumhurbaşkanının 8 Temmuz’da TBMM’de yemin etmesinin ardından Başbakanlık dahil bütün kurum ve kurullar hızla yeni sisteme geçerken Türkiye’yi doğrudan Cumhurbaşkanına bağlı 16 bakanlık, 9 kurul, 4 ofis yönetecek.

VALİ-1

13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Temmuz’da göreve başlamasıyla;

Bir: Binali Yıldırım’ın Başbakanlığını yaptığı 66. Hükümetin görevi sona erecek, siyasi ve idari tarihimize Türkiye Cumhuriyeti’nin son hükümeti olarak geçecek.

İki: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı olarak görev yapacak yürütmede görev yapacak 16 bakan TBMM dışından teknorat, bürokrat ağırlıklı olarak atanacak.

Üç: 24 Haziran’da milletvekili seçilenlerden sadece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak belki 16 kişilik yeni kabinede görev alacak. 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga Adalet Bakanı olacak.

Dört: Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı Binali Yıldırım TBMM Başkanı seçilecek.

Beş:Koalisyon hükümetlerinde pazarlıklar, mecliste tartışmalar olmayacağından, bürokratik işlemler azalacak, projeler zamanında hayata geçecek, hizmet aksamayacak.

Altı:Müsteşarlık statüsü kaldırılacak. 657 sayılı yasaya tabi vali, kaymakam, genel müdür, daire başkanı, il müdürü gibi kamu görevlilerinin görevleri sona erecek.

Yedi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmak istediği vali ve diğer kamu görevlilerini aynı il de ya da başka yerlerde görevlendirecek.

Sekiz: Çalışmak istemediği düşük performanslı kamu görevlilerini yeniden atamayarak dinlendirecek.

Dokuz: 29 Haziran 2017 tarihinde, Kocaeli Valisi olan Sayın Hüseyin Aksoy Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır Valiliklerindeki 17 yıldır aralıksız görev yaparak tüm siyasi iktidarların, Cumhurbaşkanlarının takdirini ve övgüsünü aldı.

On: Bir yıl önce ilimizde göreve başlayan, performansı ve sosyal projeleri ile kısa sürede Kocaelililerin takdir ettiği, siyasilerin sahip çıktığı Türkiye’nin en başarılı ve deneyimli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, Kocaeli’ndeki görevine devam edecek ya da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üst görevlere getirilerek ödüllendirilecektir.

 

******************

CHP’DEKİ ‘TARTIŞMA’

VE İNCE’NİN ABARTISI

 

24 Haziran’da seçmen, Recep Tayyip Erdoğan’ı 13. Cumhurbaşkanı seçerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” onay ve start verdi.

AK Parti’ye “rehavete kapılırsan yerel seçimlerde tökezlersin” uyarısında bulundu.

CHP’ye her seçim sonrası olduğu gibi “İktidara hazır değilsin. Daha çok çalışman lazım” dedi.

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye, “Yüzde 30’luk oyu fazla abartma, partinin ve liderinin üstünde görme huyundan vazgeç” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti yöneticileri, milletin verdiği dersi aldıklarını, kendilerini yenileyerek ve yetiştirerek 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışacakları açıklamalarda bulundu.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ne yaptı?

Her seçim sonrası CHP’de yaşanan sendrom, 24 Haziran sonrası da hortladı.

Seçim sonuçlarını okumak, seçmenin verdiği dersi almak yerine bir tarafta Kılıçdaroğlu, öte yanda İnce açıklamalarıyla yakalandığı sanılan umudu, umutsuzluğa dönüştürmek için özel gayret sarf ediyorlar.

İnce’den başlayalım. İyi hatip, ağzı laf yapıyor, popülist söylemlerle meydanlara toplanan seçmenleri coşturuyor, aranan lider profili çiziyor.

Amma iddialarını ispat edemediği gibi arkasında durmayarak, oy uğruna gerçek dışı iftiralarla kamuoyunu yanıltarak samimi olmadığını gösteriyor.

24 Haziran’da sandıklardan cumhurbaşkanı adayı olarak yüzde 30, CHP’ye yüzde 22 oy çıktığına dikkat çekiyor.

CHP oyunun bir önceki seçimden 2, kendi oyundan 8 puan geride kaldığını ifade ederek kendisinin başarılı, CHP ve Kılıçdaroğlu’nun başarısız olduğunu söylemeye çalışıyor.

Geliniz 14 Ağustos 2014 ile 24 Haziran 2018’de yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde CHP adaylarının oy oranlarına bakalım.

Bir: 14 Ağustos 2014’te yapılan cumhurbaşkanı seçiminde CHP ve MHP çatı aday Ekmeleddinİhsanoğlu’na oy verdi

İki: 24 Haziran’da olduğu gibi CHP adayı karşısında yine Recep Tayyip Erdoğan ve Selahattin Demirtaş vardı.

kilicdaroglu--İNCE

Üç: CHP’nin içine sindiremediği için kerhen desteklediği kamuoyunun ve seçmenin tanımadığı İhsanoğlu yüzde 38.44 oy aldı

Dört: O tarihlerde MHP oyunun yüzde 10-11 olduğunu düşünürsek cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu’na CHP’den 27-28 oy verildi.

Beş: 14 Ağustos’ta seçime katılma oranı yüzde 74 iken 24 Haziran’da katılım yüzde 87.5 oldu.

Altı: Katılımın rekor düzeye çıkması, parlamenter Demokrasi sistem ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylanacak olması, 95 yıllık demokrasinin rafa kaldırılacağı iddialarının konuşulduğu bir dönemde yüzde 30 oyu İnce’nin dışında kim olsa alırdı.

Yedi: Muharrem İnce’nin hiç mi artış, getirisi yok? Elbette var ama yüzde 3-5’i geçmez.

Sekiz: Yüzde 30 oyun sahibiymiş gibi gösterip genel başkanına üstü kapalı göndermelerde bulunması İnce’ye yakışmıyor.

Dokuz: CHP ve CHP kurmaylarıseçim analizleri yapmak, özeleştiride bulunmak, 2019’da yapılacak yerel seçimlerin yol haritasını çıkarmak yerine harcaya” senin oyun benim oyum” tartışmasına girerek seçmene saygısızlık yapıyor.

Son olarak, erken seçim tartışmalarının başladığı 16 Nisan’da CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunHaziran iyilerin galip geldiği, kötülerin yenildiği bir aydır. Biz haziranı böyle görüyoruz” sözünü paylaşmak istedim.

Bu sözden hareketle; 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan galip geldiğine göre “İYİ”, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve partileri CHP yenildiğine göre “KÖTÜ” mü oluyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi