21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Faruk Mamik: Müteahhitler yasası çıkmalı

30 Haziran 2018 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik’le bir araya geldik.

Bu ziyarette tanıştığımız Mamik son derece mütevazi ve güler yüzlü bir başkan.

Bir o kadar da mesleği ciddiye alan, müteahhit mesleğinin gelişimi ve kalite standardının yükselmesi için kafa yoran bir iş adamı.

Yaptığımız sohbette kendisine Erenkaya İnşaat’ın sahibi Ulaş Erenkaya eşlik ederken, onun da görüşleriyle müteahhitler birliğinin inşaat dünyasının gelişimine yönelik düşüncelerini dinleme fırsatı bulduk.

Sohbet boyunca Faruk Beyin sözlerinde dikkatimi en fazla çeken detay, mesleğin itibarını tüm üyelerle birlikte yükseltme düşüncesiydi.

Kocaeli Müteahhitler Birliği’nin en önemli fonksiyonlarından birinin, birliğe üye bir müteahhidin yanlış bir şey yapması durumunda birlik olarak olaya müdahale ederek, meslek itibarını korumak olduğu söylenebilir.

Bu aslında çok önemli bir detaydır.

Yapılan inşaatlar sonrası, “O inşaatın müteahhidi kaçtı” ya da “Yaptığı iş elimizde kalıyor” sözlerini zaman zaman işitmişizdir.

İşte Faruk Mamik ve Kocaeli Müteahhitler Birliği, böyle bir algının oluşmasına sebep olacak müteahhitlere imkan tanımamakta kararlı.

Böylece vatandaş daha iyi şartlarda, konforlu mülklere sahip olurken, inşaat şirketlerinin güvenilirliği de sarsılmamış olur.

MAMİK

Faruk Mamik bu amaçla üzerine basa basa, müteahhitler yasasının çıkarılması gerektiğini de söylüyor.

“Elini kolunu sallaya sallaya, canı isteyen, ticaret odasına bir miktar açılış parasını yatırabilen herkes müteahhit olabiliyor. Bu yüzden iş bilmeyen, birden bire ortaya çıkmış müteahhitler, yaptıkları yanlışlarla mesleğe yıllarını vermiş inşaat firmalarının imajını da zedeliyor. O yüzden bu işi yapabilmenin belirli kıstasları olmalı. Bu işin de bir yasası olmalı. Herkes müteahhit olamamalı” diyor.

Bu amaçla siyaset ve bürokrasi nezdinde de girişimlerde bulunduklarını ve ısrarla bu yasa için çalışmaya devam edeceklerini söylüyor.

Aslında benzeri sorunları içinde bulunduğumuz gazetecilik mesleğinde de yaşadığımız için, Faruk Beyi çok iyi anlıyorum.

Bizde de, sabah kalkanın internet sitesi kurup kendisini gazeteci zannettiği, hiçbir etik değere, habercilik ilkesine uymadan yaptığı işlerle, bizlerin imajını da zedelediği bir ortamda, insan hayatının emanet edildiği inşaatları üreten müteahhitlerin bu hassasiyeti taşıması çok normal.

Girişimcilik ayrı bir yerde tutulmakla birlikte, her mesleğin yasası, yönetmeliği, kuralları mutlaka olmalı.

Uzun yıllardır yaptığı kaliteli ve konforlu inşaatlarla, kentin en güvenilir markalarından biri haline gelen Mamikler İnşaat’ın sahiplerinden Faruk Mamik de, başkanı olduğu Kocaeli Müteahhitler Birliği yönetimi ile birlikte, Kocaeli’de inşaat sektöründe güven ve kaliteyi arttırmayı hedefliyor. 

Hatta sohbete katılan Erenkaya İnşaat’ın sahibi Ulaş Beyin, “Bankalardaki kredi notumuzu internet sitelerimizden paylaşarak, insanların firmalar üzerindeki şüphelerini de kaldırmayı istiyoruz” sözlerini çok önemli buluyorum.

Eğer her inşaat firması, bankadaki kredibilitesini açık yüreklilikle paylaşırsa, vatandaşlar da o firmalardan gönül rahatlığıyla evini, dükkanı alabilir.

Ben Kocaeli Müteahhitler Birliği’nin bu düşünce yapısıyla devam ederlerse, Kocaeli’ye önemli katkılar sunacağına inanıyorum.

 

------------------------------------------

VALİ AKSOY’DAN CENGİZ TOPEL İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Geçtiğimiz yıl 29 Haziran tarihinde göreve başlayan Vali Hüseyin Aksoy, dün itibariyle Kocaeli’de bir yıllık görev süresini doldurmuş oldu.

Bu maksatla da, yerel basının önde gelen temsilcilerini davete ederek, geçtiğimiz bir yıl boyunca Kocaeli’de neler yapıldığını bizlerle paylaştı.

Ramada Otel’de düzenlenen programa, ben de davetli olarak katıldım.

Ben Vali Beye genel duruşu, tarzı nedeniyle zaten sempati besleyen biriyim.

Biliyorsunuz, daha seçim günü oy kullanırken gösterdiği medeni tavrını da bu sütunlardan sizlerle paylaşmıştı.

Orada, OHAL döneminde olmasına rağmen vatandaşla birlikte sırada oy vermeyi bekleyen vali görüntüsü, benim için pek çok yatırıma bedel bir davranıştı.

Çünkü bu davranış, insanların devlete, bürokrasiye, adalete olan inancını perçinleyen başlı başına bir yatırım.

VALİ-(2)

O yüzden diyorum ki, bu ülkede insanlara ince düşüncede, adalette, eşitlikte örnek olacak valiler, belediye başkanları sayısı arttıkça, bu ülkede yaşam koşulları da, refah da artar. Suç oranı, kısa yoldan köşe dönmecilik, torpil gibi geri kalmış ülkelerin yaşama biçimlerini oluşturan davranışlar azalır.

Valinin basın toplantısına dönersek, en başta söylemek isterim ki çok uzun bir toplantı oldu.

Kocaeli Valiliğine bağlı, nüfustan, eğitime, spordan, güvenliğe ve üstüne onlarca başlıkta yansının, raporunun paylaşıldığı, Vali Beyin de zaman zaman atlayarak gitmek zorunda kaldığı bir program oldu.

En önemlileri, en detaylı şekilde verilse daha iyi olurdu.

Ben özellikle Kocaeli’deki eğitim durumu, ulaşım konusundaki bazı detayları önemsedim.

Örneğin Vali Beyin, Cengiz Topel Havaalanı’nın daha kullanılabilir olması için yaptırdığı çalışmayı ayakta alkışlıyorum.

Herkesin konuştuğu ama kimsenin pek öneride bulunmadığı konu hakkında detaylı bir çalışma yaptıran Vali Aksoy, şu an için sadece Trabzon’a uçuş bulunan Kocaeli’den, Erzurum, Kars ve Samsun’a da uçuşların yapılabilir olduğu sonucuna ulaşmış.

Bunu da Ulaştırma Bakanlığına bir rapor olarak sunmuşlar.

Açıkçası Ulaştırma Bakanlığının ve ardından hava yolu şirketlerin bakışı nasıl olursa olsun, böyle bir çalışmanın yapılmış olması bile çok değerlidir.

Umarım, yaz aylarında Antalya ve Muğla uçuşlarıyla da desteklenen, bu üç ilin katılımıyla tüm yıl boyunca uçuş hareketliliğinin olduğu bir havaalanına sahip oluruz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem