17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti kazanırken CHP neden kaybediyor

Galip Ataman

29 Haziran 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylandığı 13. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili seçimleri bitti, resmi olmayan sonuçlar açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.59, Muharrem İnce yüzde 30.64, Meral Akşener yüzde 7.29, Selahattin Demirtaş yüzde 8.40, Temel Karamollaoğlu yüzde 0.89, Doğu Perincek yüzde 0.0.

ak-parti-logo

Milletvekili seçimi; AK Parti yüzde41.85, CHP yüzde 22.48, HDP yüzde 11.70, İYİ Parti yüzde 9.89.

Milletvekili dağılımı; AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43.

Seçim sonrası kim ne dedi, hangi değerlendirmeleri yaptı ona bakalım.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Daha çok demokrasi, daha adil, daha özgür bir Türkiye. Bu seçimin galibi, 81 milyonun her ferdidir. Milletimizin partimize sandıkta verdiği mesajı aldık.”

recepte

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünün tek adamı bugünün topal ördeği Erdoğan parlamentoda çoğunluğu kaybettiğinden her istediğini yapamayacak. Bu seçimin tek kaybedeni, 7 puan oy kaybeden AK Parti’dir.”

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İkinci turda muhalefetle bir araya gelip seçimi alacağımıza inandım. Ama diğer muhalefet liderleri gereğince oy alamadığı için iş ilk turda bitti.”

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “100 yıllık CHP yüzde 22 oy, 50 yıllık MHP yüzde 11 oy, Adalet ve Kalkınma Partisi bütün devlet güçleriyle, imkanlarıyla yüzde 41 oy, HDP yüzde 11 oy, 8 aylık İYİ Parti de yüzde 10 oy aldı. Ben Sayın İnce’nin diğer adaylar beklediğimden az oy aldı sözlerine katılmıyorum.”

 

16 YILDA 14 SEÇİM KAZANDI

AK Parti 24 Haziran’da, kurulduğu 2001’den buyana girdiği 6’sı milletvekili, 3’ü belediye başkanlığı, 2’si cumhurbaşkanı seçimi ve 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçimin tamamını kazandı.

Her seçim sonrası ezberleri bozarak, kendi rekorunu kırarak 16 yıl aralıksız tek başına iktidar oldu.

Ekonomideki kötü gidişe, iç ve dış politikada yaşanan olumsuzluklara, FETÖ terör örgütünün darbe girişimine rağmen “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” uygulayacak oyu alarak siyasi tarihimize geçti.

Siyaset bilimciler araştırarak, üniversite hocaları öğrencilerine tez vererek AK Parti ve lideri Erdoğan’ın başarısını inceleyeceklerdir.

5b3212cdae298b08fa81898c

Geliniz bizler, elinde sihirli değnek olmayangenel başkan Erdoğan’ın ezber bozan siyasi yükselişinin nedenlerine göz atalım;

Bir:Erdoğan gibi seçmeni ikna eden, toplumu motive ederek yönlendiren, hitabeti güçlü, özgüveni yüksek, liderliği tartışılmaz,karizmatik bir lidere sahip.

İki:Gençler ve kadınlar başta olmak üzere başarıya kilitlenmiş, seçim kazanacağına inanmış, işini isteyerek ve severek yapan teşkilatı var.

Üç: Seçim stratejilerini belirleyen siyasetin her alanında başarılı olmuş deneyimli, saygın bir danışman ekip kurmuş.

Dört: Seçim öncesi aylık, haftalık, günlük yaptırdığı kamuoyu yoklamaları sonuçlarını iyi okuyan ve analiz eden anket şirketleri ile çalışıyor.

Beş:Seçim sonrası milletin sandıkta verdiği dersi almanın ötesinde gereğini yaparak bir sonraki seçim çalışmalarına ilk günden başlıyor.

Altı: Yanlış yapan ve partiye zarar veren kim olursa olsun yollarını ayırıyor, yorulanları dinlendiriyor, vefasızları af etmiyor, vefalı yol arkadaşlarına güveniyor.

chp-logo-(1)

 

9 YILDA 10 SEÇİM KAYBETTİ

Son 50 yılda seçim kazanamayan, iktidar olamayan, siyasi tarihimize  “kadrolu” muhalefet olarak geçen CHP’ye baktığımızda;

Bir:9 yılda girdiği 10 seçimin 10’unun da kaybeden, 24 Haziran’daki yüzde 22.48 oyunu unutup, yüzde 41.85 oy alan, iktidar olan, AK Parti’yi seçim kaybetmekle, 2023’e kadar Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ı oyunu azaltmakla suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir genel başkanı var.

İki: Demokratik sistemi savunan ama parti içi demokrasiyi uygulamayan, gençleri ve kadınları örgütleyemeyen yöneticilere sahip.

Üç: Her seçim öncesi aday belirlerken yaşananlar ile her seçim sonrası alınan yenilgiyi masaya yatırmak, öz eleştiri yapmak yerine “kavga” eden lider var.

Dört: Seçim kazanmak istemeyen, iktidar olmaktan korkan, muhalefeti seven, “küçük olsun benim olsun” diyen bir ekiple çalışıyor.

Beş: Siyasette muhalefette kalmayı başarı sayan, sandıktan verilen dersi almak istemeyen kadroya söz geçiremiyor.

Altı: Tüm partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı adayı olurken iki kez genel başkanlık yarışına giren ve kaybeden Muharrem İnce’yi aday gösterilerek partide çift başlılık yaratıldı.

Yedi: Partiye hizmet eden, emek veren, ter dökenler dışlanarak vefasızlık yapılıyor.

Sekiz: Listeler hazırlanırken mikro milliyetçilik ve etnik köken ayırımcılığının yanı sıra seçimin ardından genel başkanlık yarışını öne çıkaran açıklamaların yapılması.

SONUÇ: Siyasi partilerin hedefi seçim kazanmak, parlamentoda çoğunluğu sağlamak, iktidar olmaktır.

Siyasetçi örgütün lideri, iktidarın başbakanı, devletin cumhurbaşkanı olmak, ülkeyi yönetmek ister.

 

****************************

Milli Eğitimden bir ilk “LGS, Alo Tercih Hattı”

 

2 Haziran’da yapılan ve seçim sonuna bırakılan LGS (Lise Giriş Sınavı) sonuçları açıklandı.

Öğrencilerin, velilerin ve okul yöneticilerinin merakla beklediği “LGS Klavuzu” da yayınlandı.

Sınavda yüksek puan alan ve başarılı olan 2 bin 820 öğrenci 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 Anadolu,

Sınavda yeterli puan alamayan 17 MTAL, 7 İHAL olmak üzere toplam 35 nitelikli, liseye kayıt yaptırabilecek.23 bin 583 ortaokul 8. sınıf öğrencisi “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” kapsamındaki  67 Anadolu, 64 MTAL ve 27 İHAL’ni tercih edecek.

Tercihlerin yapılacağı 2-13 Temmuz tarihlerinde öğrenciler bölgelerine giren liselerden 2’si farklı tür zorunlu olmak üzere 5 lise yazabilecek.

FEHMİ_RASİM_ÇELİK

Milli Eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilk kez uygulanacak LGS’de öğrenci ve velilerinin karşılaşacakları sorulara cevap vermek üzere milli eğitim müdürlüğü bünyesinde “ALO TERCİH HATTI” oluşturulduğunu söyledi.

Rasim hocanın verdiği bilgiye göre, 300 58 23 ve 300 58 57 nolu telefonların bağlı olduğu “Alo Tercih Hattı” bugün ya da yarın açılacak ve rehber öğretmenler tarafından öğrencilerin hizmetine açılacak.

 

LİSELER VE KONTENJAN

LGS’de başarılı olan 2 bin 820 öğrencinin kayıt yaptıracağı sınavla öğrenci alan okulların ilçelere dağılımı, türleri ve kontenjanları şöyle;

İZMİT: Kocaeli Fen (120), Muammer Dereli Fen (120), Şehit Özcan Kan Fen (150), M. Akif Ersoy Kız AİHL (120), N. Fazıl Kısakürek AİHL (90), Atatürk MTAL (60), İzmit MTAL (90), Kanuni MTAL (30), Sabancı MTAL (60), Yavuz MTAL (30). BAŞİSKELE: Şehit Ozan Özen Kız AİHL (90), Bahçecik MTAL (30), Selim Yürekten MTAL (30). DERİNCE: Merkez Bankası Anadolu (120). KÖRFEZ: Körfez Fen (150). KARAMÜRSEL: Akçakoca AİHL (90). KARTEPE: Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler (120), Kartepe MTAL(30). GÖLCÜK: Gölcük Fen (150), Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL (30), Gölcük MTAL (30). GEBZE: Kanuni Sosyal Bilimler (120), Gebze AİHL (90), Gebze Kız AİHL (60), Çelik İhracatçılar Birliği Nuri Çolakoğlu MTAL (30), Gebze MTAL (90), STFA MTAL (30),  PAGEV MTAL (30). 

DARICA: Darıca Fen (120), Şehit Hasan Kaya Kız AİHL (90), Aslan Çimento MTAL (30), Deniz Yıldızları MTAL (60). ÇAYIROVA: 15 Temmuz Şehitler Fen (120). DİLOVASI: Yılport MTAL (90).

 

VALİ AKSOY’UN MESAJI

LGS’ye giren öğrenciler tercih telaşı yaşarken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi nedeniyle ertelenen 2018-YKS (Yükseköğretim Kurumları) 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

53 bin 99 lise mezunu Cumartesi saat 10.15’te TYS (Temel Yeterlik Sınavı), Pazar saat 10.15’te AYS (Alan Yeterlik Sınavı), saat 15.45’te YDT’ye (Yabancı Dil Yeterlik Sınavı) girecekler.

Vali Hüseyin Aksoy da YKS’ye girecek öğrencilere başarılar dilerken sınavın kusursuz ve güvenli geçmesi için her türlü önlemin alındığını söyledi.

Vali Aksoy’un mesajı özetle şöyle, “Başarının en önemli şartı ise öğrencilerimizin rahat ve sessiz bir ortamda sınava girmeleridir. Öğrencilerimizin her türlü kaygıdan uzak, uygun koşullarda sınava girmeleri sağlamak ve sınavın sorunsuz bir şekilde yapılması amacıyla sınav günü gürültü kirliliğinin yaşanmaması amacıyla değerli vatandaşlarımızın da aynı hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum.

Sevgili gençler, yıllardır hazırlandığınız bu sınavda güzel bir neticeyi alarak, üniversite hayallerinizi gerçekleştireceksiniz. Sizler, bizim güvencemiz ve geleceğimizsiniz. Hayatın çok uzun süren ve umutsuzluğa düşülmemesi gereken bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Her şeyin gönlünüzce ve güzel olmasını diliyorum.

Bu vesileyle bugüne kadar sizlerin yetişmesinde her türlü fedakarlığı üstlenen öğretmenlerinize, ailelerinize,  teşekkür ediyor, ilimiz ve ülkemiz genelinde sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diliyor, çalışmalarının ve emeklerinin karşılığını almalarını canı gönülden temenni ediyorum.”

 

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ 

DANIŞMA BÜROLARI

 

BAŞİSKELE 343 27 11

ÇAYIROVA  658 19 02

DARICA    745 76 28

DERİNCE   239 64 70

DİLOVASI  754 02 76

GEBZE        644 03 11

GÖLCÜK      412 94 96

İZMİT          332 41 25

KANDIRA     551 30 06

KARAMÜRSEL 452 40 42

KARTEPE     373 61 63

KÖRFEZ      528 93 89

 

**************

 

********************

VALİ AKSOY İLE BİR YIL

Bugün 29 Haziran 2018. Vali Hüseyin Aksoy, bir yıl önce bugün Kocaeli’ne gelerek göreve başladı.

Sabah Diyarbakır Valiliği personeli ile vedalaşan Sayın Vali akşam saatlerinde Akçakoca Toplantı Salonunda biraya geldiği Kocaeli protokolü, kurum müdürleri ile tanıştı ve “Değerli katılımcılar, bilindiği üzere son Valiler Kararnamesi ile Diyarbakır Valiliğinden Kocaeli Valiliğine atandım ve bugün 9:30 itibariyle Diyarbakır Valiliği görevimden ayrılarak şu an itibariyle Kocaeli Valiliği görevime başlamış bulunuyorum. Öncelikle karşılama nezaketinde bulunduğunuz ve buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Aksoy’u göreve başladığı günlerde ziyaret ettikten sonra yazdığım ilk yazıda, Sayın Vali ile sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” yazmışım.

O gün saatin nasıl geçtiğini anlayamadığım gibi bugün bir yılın nasıl geçtiğini de anlayamadım.

2001’de Muğla, 2006’da Mersin, 2010’da Samsun, 2014’te Diyarbakır, 2017’de Kocaeli’de göreve başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koruması altına aldığı birkaç validen biri olan Sayın Aksoy, 81 vali içinde AK Parti iktidarı öncesi başlayan ve kesintisiz 17 yıl görev yapan tek vali.

Anlattıklarının büyük bölümünü bugün saat 9.00’da Ramada otelde yapacağı kahvaltı sonrası bir yılda yaptıklarını içeren kitapçık dağıtacak, ardından hayata geçirdiği projeleri sine vizyon gösterisi ile anlatacak.

65temmuz

Türkiye’nin en deneyimli, en kaliteli, en çalışkan, en çok proje üreten ve 17 yıldır aralıksız görev yapan tek Valisi Hüseyin Aksoy ile ilgili göreve başladığı günlerde şöyle yazmıştım, “Önceliği; Güvenlik, eğitim, sağlık, turizm ve kamunun tüm alanları dışında farkındalık yaratacak sosyal ve toplumsal sorumluluk projelerini hayata geçirmek. Olmazsa olmazı; Kadınlar, çocuklar ve ergenler. Hedefi; Kocaeli’yi ekonomik, sosyal, toplumsal alanda zirveye taşımak.”

Terörün kol gezdiği, tonlarca patlayıcının infilak ettiği, güvenlik güçlerinin 7/24 devriye gezdiği Diyarbakır’dan Türkiye’nin “en güvenli kenti” Kocaeli’ne gelen Sayın Vali, bir yılı değerlendirirken “huzurlu, güvenli ve başarılı bir yıl” geçirdiklerini söyledi.

Eğitimde bireysel başarıyı değil kurumsal başarıyı önemseyen,2019’da tüm okullarda tekli eğitime geçmek için okul ve derslik yapımına ağırlık veren

Sayın Vali bugün anlatacağı rutin çalışmaların dışında farkındalık yaratan projeleri anlatacak.

Kadın Sağlığı ve Eğitim, Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi, Halk Günü, Açık Kapı, Sokakta dilenen çocuk kalmayacak” projeleri başta olmak üzere sosyal ve toplumsal projeleri ön plana çıkaracak.

Beyefendiliği, herkese eşit mesafede olması, siyasiler ve sivil toplum örgütleri yöneticileri ile uyumlu çalışmasıyla tanıdığım Vali Aksoy, “Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi” koordinatörlüğünü yapan eşi Hülya Hanımefendinin 17 Nisan’da geçirdiği trafik kazasını saymazsak başarılı, huzurlu bir yıl diyebiliriz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem