21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kılıçdaroğlu masalları

Enes Şen

29 Haziran 2018 tarihli yazısı

24 Haziran seçimlerinin sona ermesi ile birlikte dikkat çeken konular gün yüzüne çıktı.
Bahsettiğimiz konulardan biri AK Parti’yi ilgilendiriyor.
Zira halkın Erdoğan’a olan teveccühü ve MHP ile yapılan ittifak ile Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmasa da parti nazarında aynı performansı göremedik.
AK Parti 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine oranla genel merkez tarafından partinin kaleleri olarak gösterilen Kocaeli’nde dahi geride kaldı.
Bu durumun gerekçesi; halkın Erdoğan’a olan sevgisi, parti için aynı sevgiyi besleyememesi hem de vaat edilenlerin yapılmamış olmasından kaynaklı olarak ‘Erdoğan’a ders vermekti’.
Realist bir yaklaşım ile durumu değerlendirmek gerekirse seçim sürecinde diğer Cumhurbaşkanlarının göreve gelmeleri halinde geleceğe yönelik ülkemiz adına pozitif vaatlerden bulunmaması ile birlikte toplum ile iç içe olmak noktasında başarılı olamamaları Erdoğan’ı kişisel yarışında öne çıkardı.
Tüm bunların yanında kamuda çalışan taşeron işçilere verilen kadro sözünün tam anlamı ile gerçekleştirilememiş olması da bir başka handikap olarak karşısına çıkıyordu.
Erdoğan ise her şeye rağmen yeni havalimanı, yerli otomobil vb. projeler ile halkın tepkisini üzerinden attı.
Toplum her ne kadar izlenilen politikalardan rahatsız olsa da olumsuz tablonun ülkeyi etkilememesi adına tepkilerini Cumhurbaşkanlığı seçiminde değil milletvekili oylamasında göstermeyi tercih etti.
Hal böyle olunca halkın tepkisi sandığa ciddi şekilde yansıdı.
Öyle ki daha önce girdiği birçok seçimde tek başına parlamentoda söz sahibi olan AK Parti gelinen süreç sonucunda istediğine elde edememesine rağmen MHP ile yapılan ittifakın yararını görerek 292+43 oy ile bir nebzede olsa nefes aldı.
AK Parti adına milletvekili oylamasında oluşan negatif tablonun ardından Erdoğan açıklama yaparak ‘’milletin uyarısını aldık’’ dedi.
Toplumun verdiği mesajın doğru yorumlanmaması durumun daha da vahim olabileceği gerçeği akıllardan çıkarılmamalıdır.
Seçimlerin ikinci ve belki de en önemli gerçeği Kılıçdaroğlu ve çarpık söylemleri oldu.
Kılıçdaroğlu ‘’Seçimlerin en büyük kaybedeni AK Parti oldu’’ dedi.
Kılıçdaroğlu haklı, AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı su götürmez bir gerçek.
Her şeye rağmen AK Parti iktidar olmayı 292 oy alarak kaçırdığını unutmamak gerektiğini düşünüyorum.
Bana sorarsanız geride kalan seçimin tek bir kaybedeni var.
Ne AK Parti ne Muharrem İnce Meral Akşener ne de bir başka parti.
AK Parti neden kaybetmiş olsun?
Belki de siyasi arenaya adım attığı andan bu yana ilk kez bu kadar eleştirilmiş olmalarına rağmen parlamentoya 292 milletvekili göndermek her baba yiğidin harcı değil.
Üstelik bahsettiğim başarıyı bir başka parti ile hareket ederek başarabilmek daha da önemli olsa gerek..
Ülke olarak koalisyonlardan çok çektik ama AK Parti ve MHP arasındaki ilişkiler seçim öncesinde ittifak ile başladığından önümüzdeki dönemde bir problem olacağını düşünmüyorum.
Tabii bunu söylerken bahsettiğimiz konunun siyaset olduğunu ifade ederek ne olup ne olmayacağının kesinlikle belli olmadığının altını çizmek lazım…
Recep Tayyip Erdoğan’da kamuoyuna farklı gerekçeler sunulmuş olsa da iç yüzünde FETÖ bağlantısı şüphesi dolayısı ile görevlerine son verilen belediye başkanlarına adli soruşturmaların olmaması, taşerona kadro vb. durumlar tartışırken Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turdan ulaşmakta önemli bir başarıdır.
Muharrem İnce’nin seçimdeki performansını göz önüne aldığımızda hem ne kadar tartışılırsa tartışılsın bir genel başkana rakip olmak ve hemen ardından Cumhurbaşkanı adayı olmak başlı başına bir cesaret işidir.
Parti içerisinde ciddi çatlaklara neden olaylara rağmen seçime girip yıllar sonra CHP’nin %30 barajını geçmesinin seçim performansının yanında başka birçok gelişmeyi de beraberinde getirmesi sürpriz olmayacaktır.
Mesela MHP’de yaşanan ayrılık durumları kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Muharrem İnce’nin bu denli çetrefilli süreçleri geride bırakarak %30 barajını aşması parti içerisinde İnce’ye duyulan sempatisini arttırdı.
Ve Meral Akşener…
Ben kendisini şahsen tebrik ve takdir ediyorum.
Neden diyeceksiniz, anlatayım…
Her ne kadar Erdoğan’ın ilk seçimlerindeki %46’lık başarısına ulaşamamış olmasına rağmen yine de hatırı sayılır bir başlangıç olduğu kanısını taşıyorum.
İçlerinde Akşener’in de bulunduğu kesim MHP’de siyaset yaptıkları süreçte zaten uzun yıllar boyunca Bahçeli’nin politikalarından rahatsız olduğunu açıkça ifade ederek karşı bir tutum sergiliyor ve seçimlerde yüksek ihtimal ile başka partilere kayabiliyordu.
Bu grubun içerisinde fikrini açıkça dillendirip yeni bir yapılanmaya gitmek gerektiği düşüncesini benimseyip İyi Parti’yi kurarak büyük özveri gerektiriyor.
Tüm bunlara rağmen parti kurulalı henüz 8 ay olmasına ve teşkilatlanmalar tam anlamı ile oturmadan seçime girip %11 oy alarak meclise girmesi takdire şayan bir gelişmedir.
Gelelim seçimin tek kaybedenine…
Kendisi Kemal Bey’den başkası değil elbet..
Kemal Bey Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler ile birlikte CHP genel başkanlığı sürecindeki on üçüncü mağlubiyetini aldı.
İşin enteresan noktası bu hicap duyulması gereken durumu kendisi yaşamasına rağmen çok trajikomik bir açıklama yaparak ‘’koltuk sevdası olanların partimizde işi yok’’ dedi.
Bunu söyleyen yaptığı gaflar nedeni ile siyasetçisinden vatandaşına kadar toplumun her kademesinden alaycı yaklaşım görmek zorunda kalmasına rağmen görevinden ayrılmayan Kılıçdaroğlu..
Bunu söyleyen genel kurullarda belki yüzlerce kez istifaya davet edilip tüm bunlara rağmen tüm olanları kulak arkası edip görevine devam eden Kılıçdaroğlu,
Bunu söyleyen her girdiği seçimde şu-bu olmazsa istifa ederim diyen ama hala görevine devam eden,
Son olarak 24 Haziran’daki seçimlerde parti olarak tıpkı AK Parti gibi ciddi bir oy kaybı yaşamasının ardından genel merkezi basması ve kendisi ve yönetiminin istifaya davet edilmesine rağmen hiçbir açıklama ya da girişimde bulunmayan yeniden Kılıçdaroğlu!
Allah akıl versin!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem