23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ulaşımda tam bilete 25 kuruş zam

Galip Ataman

27 Haziran 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun önceliklerinin ilk sırasında “Ulaşım, trafik, otopark” olduğunu biliyorum.

Nüfus ve araç sayısının arttığı Kocaeli’nde trafiği rahatlatmak, vatandaşların konforlu, güvenli, seri araçlarla seyahat etmesini sağlamak amacıyla araç filosunu arttırdığını görüyorum.

Otopark-Seka Park arasında çalışan tramvayın geç kalınmış bir hizmet olduğunu her binişimde yaşıyorum.

Vatandaşların tramvay güzergahının uzatılması isteklerini sıkça duyuyorum.

Yıllardır ulaşımı tekellerine alan, yolcuyu “yolunacak kaz” gören özel halk otobüs kooperatiflerinin UKOME ile uyum içinde çalıştıklarını gözlemliyorum.

Ama alınan önlemlere, yapılan yatırımlara, araç filosuna kazandırılan konforlu, güvenli, seri araçlara rağmen İzmit başta olmak üzere birçok ilçede sıkıntı biteceği yerde devam ediyor.

Yolcular trafikte ve ulaşımda yaşadıkları sorunlardan, özel halk otobüs sahipleri para kazanamamaktanşikayet ediyor.

Sorunları çözmekse Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve

UKOME yetkililerine düşüyor.

Görünen o ki toplu taşıma araçlarını kullanan yolcularla, şehir içi trafiğe çıkan araç sahiplerinin sıkıntıları ve şikayetleri azalarak sürecek.

Özel halk otobüs sahipleri ise zaman zaman yapılan pansuman iyileştirmelerin yanı sıra alacakları zam ile ayakta durmaya, yaşamlarını sürdürmeye devam edecekler.

otobüs

 

TAM BİLETE ZAM

Seçim öncesi Başkan Karaosmanoğlu’nun meclisten aldığı yetki ile Büyükşehir Belediyesinin sübvanse ettiği 40 kuruşluk zamöğrencilere yansıtılmazken araç sahiplerini rahatlatmıştı.

Sizin anlayacağınız 1.50 TL olan öğrenci ücreti 1.90 TL’ye çıkmasına rağmen aradaki 40 kuruşluk fark Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmıştı.

Aynı şekilde 2.00 TL olan öğretmenlerin de yararlandığı indirimli ücret 2.15 TL’ye yükseltilmiş ama 15 kuruşluk farkı Büyükşehir Belediyesi ödemişti.

Özel halk otobüs sahiplerinin ücretsiz seyahat eden 65 yaş üzeri yolcular için 750 TL’yi devletten, yaklaşık 1.300 TL olan öğrenci zammı farkını Büyükşehir Belediyesinden alarak nefes almışlardı.

Özel halk otobüsleri sahiplerinin beklentileri tam bilet ücretine yapılacak zam idi.

Haziran ayı başında UKOME’de görüşülerek karara bağlanması beklenen zammın cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi sonuna ertelenmişti.

Seçimler bittiğine göre özel halk otobüs sahipleri ve kooperatiflerin gözü kulağı UKOME’nin 28 Haziran Perşembe günü yapacağı toplantıda.

Kocaeli Üniversitesi İktisat Fakültesi, hocalarının verdiği görüş doğrultusunda hazırlanan ve alt komisyonda bekleyen minibüsçülerin “zam talebi” gündeme alınırsa tam bilet ile seyahat eden yolcuların ücretine zam yapılacak.

Zam oranının, maliyetlerde ve girdilerdeki artışlar dikkate alınarak üniversite hocalarınca hazırlanan rapora göre yüzde 10 civarında olacağı konuşuluyor.

Bir başka deyişle halen 2.50 TL olan sivil tam ücretin, 25 kuruş zam sonrası 2.75 TL olması bekleniyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin subvanse etmesiyle öğrencilere 40, indirimli seyahat edenlere 15 kuruşluk zamdan sonra tam ücrete de 25 kuruş zam yapılmış olacak.

Böylece minibüsçülerin okulların tatile girmesiyle öğrencilerden kaynaklanan mağduriyetleri Perşembe günü tam ücret biletlerine yapılacak zam ile giderilmeye çalışılmış olacak.

 

TRAMVAY 1.75 TL OLUR

Ulaşıma yapılacak zammın, 1 Ağustos 2017 tarihinde ücretli yolcu taşımaya başlayan Akçaray’a uygulanıp uygulanmayacağı ise bilinmiyor.

Otogar-Sekapark arası çalışan tramvay mesafesinin kısa olması nedeniyle Akçaray sivil ücretinde değişiklik yapılmayacağı, yolcuları 1.50 TL’ye taşımaya   devam etmesi bekleniyor.

Tramvay güzergahınınPlajyoluna kadar uzamasının ardından yapılacak 25 kuruşluk zam sonrası Akçaray tam bilet ücretinin1.75 TL’ye yükseltilmesi öngörülüyor.

İzmit 5 Nolu Özel Halk Otobüs Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir ise tramvay ücretine zam yapılmamasının haksız rekabete ve minibüs esnafının mağduriyetine neden olacağını söylerken, “Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilerde 40, indirimli tarifede 15 kuruş sübvanse etmesi bizleri sevindirmiştir, başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu arada Sayın Başkanımızdan tramvay ile özel halk otobüsleri arasındaki ücret makasının daraltılmasını mümkünse eşit hale getirilmesini istiyoruz” dedi.

 

ORTAK HAVUZ SİSTEMİ

Söz ulaşım ve trafikten açılmışken Büyükşehir Belediyesi meclisinde kabul edilen karara göre İzmit’teki Özel Halk Otobüs Kooperatiflerinin başlattığı “Ortak Havuz Sisteminden” bahsetmek istiyorum.

Uygulama şimdilik İzmit ve Derince İlçelerinde başlarken yılsonuna kadar tüm ilçelere yayılması bekleniyor.

Karara göre BüyükşehirBelediye Ulaşımpark ile 5 ve 55 No’lu toplu taşıma araçlarında elde edilen gelir ortak havuzdatoplanacak.

Özel halk otobüslerinin trafiğe çıkan araç sayısında azalma sağlanırken akaryakıttan yüzde 25’lik bir tasarruf sağlanacak.

Tramvay ve Ulaşım Park araçlarının da ortak havuz sistemine alınmasıyla bazı noktalarda yapılacak aktarmalarla yolcular ücretsiz seyahat edecek.

Türkiye’ye örnek olması beklenen Ortak Havuz Sistemine katılmak için bugüne kadar 300 kadar özel halk otobüs sahibinin imza verdiği belirtiliyor.

Sistemin kısa zamanda uygulanabilmesi için kooperatif üyeleri kadar UKOME yetkililerinin de zam konusunda verdikleri sözleri tutması ve kısa zamanda hayata geçirmesi gerekiyor.

Umarım önceki yıllarda benzer projeler gibi kent içi ulaşımında rekabetin kaldırılmasını, minibüsçüler mağduriyetlerinin giderilmesini ve yolcu memnuniyetinin arttırılmasını amaçlayan “ortak havuz sistemi” de kooperatif içi çekişmeler nedeniyle başlamadan bitmez.

 

************

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

LGS’DE DE “ÇUVALLADI”

 

Milli eğitim bakanlığı son 16 yılda; öğrencilere ücretsiz kitap ve bilgisayar dağıtarak, teknoloji sınıfları ve bilişim merkezleri açarak, okul ve derslik yaparak, çiftli öğretimden tekli öğretime geçerek, Cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmen atamasını yaparak önemli işlere ve projelere imza attı.

Ama 16 yılda 6 bakan, sayısız atama yönetmeliği ve müfredat programı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin girdiği sınavları (OKS, SBS, TEOG, LGS) değiştirerek, AK Parti’nin “arka bahçesi” olduğu iddia edilen Eğitim Bir Sen’in kıskacına girerek “metal yorgunu” olmanın ötesinde çok kötü sınav verdi.

22 Haziran’da açıklanacağı duyurulan LGS sonuçlarının açıklanması cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi nedeniyle 26 Haziran’a ertelenmişti.

Dün yazımı yazdığım 15.30’a kadar milli eğitim bakanlığında sonuçların açıklanmasıyla ilgili “tık” yoktu.

LGS sonuçları açıklanmadığı gibi sınavda başarılı olacaklarla sınav kazanamayanların izleyeceği yolu gösteren klavuz da yayınlanmadı.

Öğrenciler ve velileri ile okul müdürleri ve öğretmenler dün gün boyu boş yere merakla, heyecanla bekledi.

öğrenci-sınav

26 bini Kocaeli’nde olmak üzere Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci sınavla öğrenci alacak liselere kayıt yaptırıp yaptıramayacağını öğrenemedi.

Sınav kazanamayan öğrencileri ilgilendiren “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ilgili ayrıntılar da belli olmadığından yüz binlerce öğrenci velisi “başı kesik tavuk” gibi oradan oraya koşuşturmak zorunda kaldı.

LGS sonuçları açıklansa bile okul müdürleri, rehber öğretmenler klavuz yayınlanmadığından yeterli bilgi sahibi olamadıkları için sınav puanını öğrenen öğrencilerin sorularına cevap veremeyecekler.

Mağdur olan sadece LGS’ye girenler değil. Mülakata katılan 318’i Kocaeli’ndeki okul ve kurumlarda görevli olmak üzere Türkiye genelinde on binlerce yönetici seçim sonrasına bırakılan ve 26 Haziran’da açıklanacağını duyurduğu sonuçları öğrenemedi.

SONUÇ; Milli eğitim bakanlığı, ortaokul mezunu 8. sınıf öğrencilerinin girdiği ve ilk kez uygulanan LGS’de (Lise Geçiş Sınavı) deyim yerindeyse “çuvallamanın” ötesinde eğitim paydaşlarının aklıyla da alay etti.

 

***************

 

ÜCRETİ DOLGUN MOBİL VİNÇ

OPERATÖRÜ YETİŞTİRİLECEK

 

İstihdama yönelik, nitelikli eleman yetiştirilmesi için milli eğitim müdürlüğü ve sanayi kuruluşları çalışmalarını yakından izliyorum.

Tematik liseler başta olmak üzere OSB’ler bünyesinde açılan Mesleki Teknik Anadolu Liselerinde sanayinin ihtiyacı elemanlar yetiştiriliyor olmasını destekliyorum.

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in bu konudaki çalışmalarını takdir ediyorum.

Dün böyle bir çalışmanın imzalanan protokolunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Vali Aksoy, müdür Çelik ve KSO Başkanı Zeytinoğlu’nun imzaladığı,Türkiye Liman İşletmecileri Derneği’nin (TÜRKLİMDER) destek verdiği protokola göre, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden seçilecek 100 öğrenciye bir yıl süreyle limancılık alanında; “Mobil Vinç Operatörlüğü (Dökme Ambalajlı Yükler için eğitim) (MHC) ve Lastik Tekerlekli Saha Köprü Vinci Operatörlüğü (RTG)” konularında eğitim verilecek.

PROTOKOL-TOPLU

Kocaeli Sanayi Odası ve Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİMDER) tarafından Kocaeli Sanayi Odası bünyesinde kurulan  “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi”nde teorik ve simülatör üzerine verilecek eğitimler sonunda sertifika alacak öğrenciler limanlar başta olmak üzere her alanda kolay iş bulabilecekler.

Dün görüştüğüm Vali Aksoy ve milli eğitim il müdürü Çelik, buradan yetişecek gençlerin sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da iş bulabilecek bir konumda  olacaklarını söylediler.

En önemlisi de “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi”nde teorik ve simülatör eğitimi alacaklar piyasa da 2.500-3.500 TL arası ücretle iş bulabilecekler.

Katkı ve destek verenleri kutluyorum. Hayırlı olsun.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem