23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı İstanbul’un Doğan İzmit’in rövanşını aldı

Galip Ataman

26 Haziran 2018 tarihli yazısı

16 Nisan 2017’de yapılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” getiren Anayasa Değişiklik Referandumu sonuçları değerlendirilirken Türkiye’de İstanbul, Kocaeli’de İzmit çok konuşulmuştu.

İstanbul’da; Anayasa değişikliğine yüzde 51.35 “hayır” derken“evet” diyenlerin oranı yüzde 48.65’te kalmıştı. Bir başka deyişle, 4 milyon 728 bin 584 kişi“hayır”, 4 milyon 479 bin 196 kişi“evet” demişti.

Fark;249 bin 388, yani yüzde 2.70 olmuştu.

İstanbul’da “hayır” oylarının fazla çıkması sonrası “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” diyenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yorulduğunu ve yıprandığını iddia ettiler.

AK Parti’nin 15 yıllık iktidarının sona ereceğini söylemeye başladılar.

Referandum sonuçları İstanbul gibi çok konuşulan, CHP’yi havaya sokan bir başka yer İzmit oldu.

İzmit’te; 16 Nisan 2017’de yapılan referandumda sandıklardan yüzde 50.18 (111 bin 921 oy) “hayır” yüzde 49.82  (111 bin 36 oy) “evet” çıkmıştı.

Fark; 825 oy ve yüzde 0.36 idi.

AK Parti içinde önemli bir grup “hayır” oylarının (825 oy) fazla çıkmasının sorumlusu olarak İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı göstermeye başladı.

CHP’liler ise “zafer naraları” atarken ilk seçimde İzmit’i alacaklarını iddia ettiler.

Erken seçimin gündemde olmadığı o günlerde İzmit Belediye Başkanlığını alarak CHP Bayrağını yeniden Belsa’ya dikeceklerine kendilerini inandırdılar.

Günah keçisi gösterilen Belediye Başkanı Nevzat Doğan, eleştirilere aldırmadan yapılacak ilk seçimde 16 Nisan referandumunda yaşanan “yol kazası” tahribatını gidermek için kolları sıvadı.

“Hayır” oylarının fazla çıkmasının nedenleri arasında Umuttepe’ye kurulacak çöp fabrikası ile tramvay güzergah çalışmalarında esnafın yaşadığı sıkıntının gösterilmesine aldırmadan çalışmalara başladı.

 

16 NİSAN’IN RÖVANŞI

Mart 2019’da belediye başkanlığı seçimi beklenirken Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin erkene alınarak 24 Haziran’da yapılacağının açıklanmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da 16 Nisan referandumunun rövanşını alma fırsatını yakaladı.

İzmit Belediye Başkanı Doğan da bir türlü kabullenemediği ve hazmedemediği Kocaeli’nde 12 ilçe arasında tek “hayır” çıkan İzmit’te rövanşı görevdeyken almak için çalışmaya başladı.

Allah’ı var gece gündüz, çarşı pazar, köy kent, cadde sokak demeden 7/24 çok çalıştı.

İşte ilk kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin oylandığı İzmit’te Cumhurbaşkanı seçim sonuçları;

AK Parti adayı Erdoğan yüzde 53.12, CHP adayı İnce yüzde 34.62, İYİ Parti adayı Akşener yüzde 8.68, HDP adayı Demirtaş yüzde 1.96, SP adayı Karamollaoğlu yüzde 1.44, Vatan partisi adayı Perincek yüzde 0.18.

Nevzat Başkan İzmit’te 16 Nisan referandumunun rövanşını alırken CHP’ye yüzde 18.50, tüm parti ve adaylara yüzde 9.24 fark attı.

Başkan Nevzat Doğan rövanşı, 16 Nisan referandumundaki gibi yüzde 0.36 farkla değil yüzde 18.50 farkla hem de “eze eze” aldı.

24 Haziran İzmit sonuçları, Belediye Başkanlığı hayali olan CHP’lileri de şimdiden kara kara düşündürmeye başlamıştır.

Önceki seçimlerde CHP’nin ağır topları Sefa Sirmen ve Fikret Toker’i sandığa gömen Başkan Doğan 9 ay sonra yapılacak İzmit belediye başkanlığına aday olmayacak.

AK Parti kimi aday gösterir bilmiyorum ama taliplisi çok olacaktır.

16 Nisan 2017 referandum sonuçlarına göre havaya giren CHP’liler aday olabilmek için sıraya girmişti.

24 Haziran sonuçlarını okuduktan sonra CHP’lilerden adaylığa cesaret edecek isim zor çıkar.

 

NEVZAT DOĞAN SANDIK

 

 

AK PARTİ, ERDOĞAN’IN İLK TURDA

SEÇİLMESİNDEN ÇOK MEMNUN

 

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi yapıldı, bitti ama daha çok konuşulacak ve tartışılacak gibi görünüyor.

Dün milletvekili sonuçlarını konuştuğum AK Partililer ağız birliği etmişçesine  aynı şeyi söylüyordu, “Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de milletvekili seçiminde beklediğimiz sonucu alamadık. 8 milletvekilini son anda az farkla kaybettik. Her şeye rağmen mutluyuz.”

Türkiye’de yüzde 42 oy ile 295, Kocaeli’nde yüzde 48.1 oy ile 7 milletvekili çıkararak birinci parti olmasına rağmen beklediği sonucu alamadıkları için biraz buruklardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda seçtirerek hedefe ulaştıkları için çok mutluydular.

Hani haksız da değillerdi. Kocaeli’nde 9, Türkiye genelinde 300’ün üzerinde milletvekili çıkartıp Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmış olsaydı bu kadar sevinemezlerdi.

Başbakan yardımcılığı sona eren, 27. Dönem milletvekili seçilen Fikri Işık da benzer yorum yaptı, “Hocam, hayırlı olsun. Hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanımızı ilk turda 13. Cumhurbaşkanı seçtirmekti. Hedefimize ulaştığımız için çok mutluyuz. 8’inci milletvekilliğini son anda az farkla kaçırdık.”

Belli ki AK Parti’nin 7 milletvekilinde kalmasında aday listesi ve sıralamasının etkili olduğunu şimdilik kimse yüksek sesle dillendirmiyor.

Ama önümüzdeki günlerde sonuçları masaya yatırıp, hataları belirleyerek Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimlerin hazırlıklarına bugünden başlayacaktır.

Beklediklerini alamayan, hayal kırıklığı yaşayan CHP ve İYİ Partililerin ağzını bıçak açmıyor.

Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ve Meral Akşener seçim döneminde, miting meydanlarında çok fazla havaya girmişlerdi.

Seçimi kazanmışlar gibi yardımcılarını ve bakanları belirlediklerini kamuoyu ile paylaşmışlardı.

İnce oy oranını CHP’nin üstünde yüzde 30’a çıkarmakla övünse de sandıktan çıkamadı.

Akşener’in partisi İYİ Parti, 7 aylık bir parti olması nedeniyle başarısız gibi görünse de yapılması gerekeni yaptı.

Akşener’in hezimete uğradığı Kocaeli özeline baktığımızda, sorumlusunun 6 milletvekili çıkaracaklarını iddia eden il başkanı Serdar Kaman olduğu görülecektir.

Parti içi ve dışı uyum sağlayamayan, agresif tavırları ile dikkat çeken, hoşgörü fakiri, eleştiriye tahammülü olmayan, kurumlar arası iletişim eksikliği gösteren

il başkanı Serdar Kaman’dır.

6 milletvekili çıkaracağını iddia eden ama bir milletvekili ile yetinen İYİ Parti’de Başkan Kaman vakit kaybetmeden, “Yenilginin sorumlusu benim” deyip istifasını vermelidir.

Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Türkkan son günlerde sürece müdahil olmasaydı İYİ Parti yüzde 10.4 oy alamayacak, bir milletvekili çıkaramayacaktı.

MHP’nin Türkiye genelinde 49, Kocaeli özelinde bir milletvekili çıkarması herkes gibi benim içinde sürpriz oldu.

SONUÇ; 24 Haziran seçimlerinin tek galibi “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” ilk Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Seçmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “devam” derken tüm partilerin ve adayların tamamına ciddi mesajlar verdi.

erdoğan (2)

 

HÜLYA HANIMEFENDİ

İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Hanımefendi, 17 Nisan’da geçirdiği trafik kazasından sonra ilk defa basın mensuplarınca görüntülendi.

Hatırlanacağı gibi, Hülya Hanımefendi eşi Vali Hüseyin Aksoy’un görev yaptığı Muğla, Mersin, Samsun ve Diyarbakır illerinde başlattığı ve başarıyla yürüttüğü

“Kocaeli Kadın Sağlığı ve Eğitim Projesi”ni 8 Aralık 2017 tarihinde başlatmıştı.

15-69 yaş arası 670 bin kişiye ulaşmayı hedefleyen,bugüne kadar 125 bin kişiye uylaşan proje devam ederken Hülya Hanımefendi 17 Nisan’da geçirdiği trafik kazası sonrası tedavi görüyordu.

24 Haziran seçimleri nedeniyle oy kullanmak için gittiği 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda görüntülenen Hülya Aksoy Hanımefendiye bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

 

VALİ EŞİ

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem