23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Balkon” konuşmaları

Galip Ataman

22 Haziran 2018 tarihli yazısı

AK Parti 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruldu ve ilk kez 3 Kasım 2002 milletvekili seçimine katıldı.

5 milletvekili, 3 belediye başkanlığı, 1 cumhurbaşkanlığı seçimi ve 3 Anayasa değişikliği halkoylaması olmak üzere 16 yılda yapılan 12 seçimi kazanarak aralıksız tek başına iktidar oldu.

24 Haziran Pazar günü, yani bir gün sonra Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçmek için sandığa gideceğiz.

En çok merak edilen; AK Parti’nin 16 yılda kazandığı 12 seçim sonrası 13’üncüsünde kendi rekorunu kırarak “devam” ya da ilk yenilgiyi alarak “tamam” deyip demeyeceği.

Merak edilen bir başka konu da; AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanı seçildiğinde “Balkon Konuşması” yapıp yapmayacağı.

13. Cumhurbaşkanı 24 Haziran akşamı belli olacağından biz önceki seçimler sonrası AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleşen “Balkon Konuşmalarına” göz atalım.

Tarih, 3 Kasım 2002: Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak ilk Balkon Konuşmasını 3 Kasım 2002’de yüzde 34 oyla tek başına iktidar olduğunda yaptı. Erdoğan zafer kazanan lider olarak yaptığı ilk balkon konuşmasında, ılımlı mesajlar verirken herkese sağduyu çağrısında bulundu.

2002

Tarih, 9 Mart 2003; Seçim yasağı nedeniyle 2002’de milletvekili seçilemeyen Erdoğan, 9 Mart 2003’te Siirt’te yapılan ara seçimde yüzde 84.75 oy alarak TBMM’ye girdi. DEHAP’ın boykot ettiği seçim sonrası Erdoğan Balkon Konuşması yapmadı ama gazetecilere verdiği röportajlarda ılımlı tutumunu sürdüreceğini söyledi.

Tarih, 28 Mart 2004; AK Parti’nin ilk yerel seçiminde oyu artarken Recep Tayyip Erdoğan yaptığı Balkon Konuşmasında “istikrar” vurgusu yaparken erken/baskın genel seçim beklentisi olanlara, “Özal yaptı, istikrarsızlık geldi. Ben yapmam” cevabını verdi.

Tarih, 22 Temmuz 2007; Yüzde 46.58 oy ile tek başına iktidar olan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı balkon konuşmasında “istikrar” mesajları verirken, “Türkiye genel seçimlerini tamamlamış milli irade hür ve şeffaf bir ortamda sandıklara yansımıştır. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde demokratik tercihlerini ortaya koymasından büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ülkemize, milletimize, demokratik hayatımıza hayırlı olsun. Demokrasimizi ve Cumhuriyetimiz daha da güçlenerek çıkmıştır” dedi.

Tarih, 21 Ekim 2007; Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için yapılan Anayasa değişikliği halkoylamasında sandıklardan yüzde 69 evet çıktı. Hakkari Dağlıca’da PKK baskınında 12 askerimizin şehit düşmesi nedeniyle Erdoğan daha önce planlanan balkon konuşmasını yapmadı.

Tarih, 29 Mart 2009; AK Parti yerel seçimlerde birinci parti çıkmasına rağmen oyu yüzde 38.8’e düştü. Erdoğan moral bozukluğu nedeniyle balkon konuşması yapmak yerine gazetecilerle basın toplantısı düzenledi. Millet iradesinin bir kez daha ülkemizin demokratik olgunluğuna yakışan bir şekilde tecelli ettiğine dikkat çeken Erdoğan, “Sonuçlardan mesajı alacak, bundan sonraki süreçte dersimizi daha farklı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Başarıdan da başarısızlıktan da ders çıkarmayı, siyasetin kalite kazanması için önemli buluyoruz. Ortaya çıkacak sonucun, millete, ülkeye ve tüm yerel yönetimlere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tarih, 12 Eylül 2010; Anayasa değişiklik halkoylamasının yüzde 57.8 evet oyu ile kabul edilmesinin ardından Erdoğan şöyle konuştu, “Kazanan demokrasimiz olmuştur. Bugün ‘evet’ diyenler de, ‘hayır’ diyenler de kazanmıştır. Kaybeden vesayetçi anlayıştır. Darbe heveslerinin hevesleri kursağında kalacaktır.”

Tarih, 12 Haziran 2011; AK Parti’nin yapılan erken genel seçimde yüzde 46.58 oy alarak tek başına iktidar olmasının ardından istikrar mesajları veren Erdoğan o gece yaptığı balkon konuşmasında şunları söyledi “Bugün benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Roman, Laz kardeşim, 74 milyon kazanmıştır. Bugün demokrasi kadar, barış, adalet ve istikrar kazanmıştır. Türkiye’nin önünü yeni, yepyeni tertemiz bir sayfa açılmıştır. Şundan herkesin emin olmasını istiyorum. Önceki AK Parti hükümetinde olduğu gibi, yeni AK Parti hükümeti de 74 milyonun hükümeti olacak”.

Tarih, 29 Mart 2014; FETÖ’nün 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet operasyonu gölgesinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti oyların yüzde 42.87’sini alarak yine birinci parti oldu. Erdoğan, balkon konuşmasında devlet içerisindeki FETÖ/Gülen yapılanmasına yönelik mücadele mesajları verirken “Kaset siyaseti bitti. Siz yeni Türkiye’nin istiklal mücadelesine sahip çıktınız. Bu şehitlerin kanıyla yoğrulmuş toprakları, biz Pensilvanya’ya veya onun buradaki hain uzantılarına teslim etmeyiz. Gelin yeni bir sayfa açalım, bu yeni sayfada Türkiye sevdası her şeyin üzerinde olsun” dedi.

Tarih, 10 Ağustos 2014; Cumhurbaşkanı seçiminde ilk turunda yüzde 51.79 oy alarak cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan birlik ve beraberlik mesajları verdiği balkon konuşmasında şöyle konuştu, “İnanıyorum ki muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirecek ve yeni Türkiye ile örtüşen bir siyaset tarzı inşa edilecektir. Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım. Eski tartışmaları eski Türkiye’ye bırakalım. Uzun yıllar boyunca demokrasinin üzerinde bir vesayet aracı olarak muhafaza edilmeye çalışılan Çankaya, bugün milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir.”

Tarih, 7 Haziran 2015; AK Parti, bu seçimde yüzde 40.87 oy alarak ilk kez tek başına iktidar olamadı. İstediği sonucu alamayan Erdoğan morali bozuk olduğundan balkon konuşması yapmadı, kameraların karşısına çıkmadı, gazetecilere konuşmadı.

Tarih, 1 Kasım 2015; Haziran seçimlerinde beklediği oyu alamayan AK Parti, Kasım seçimleri sonrası yine birinci parti çıktı. Balkon konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yerine AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yayınladığı mesaj ile Davutoğlu’nu kutladı.

Tarih, 16 Nisan 2017; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Anayasa değişikliğinin yüzde 51.18 evet oyu ile kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Huber Köşkünde sonuçları değerlendirdi.

son

Erdoğan, “Anayasa değişikliğiyle ilgili sonuçlarını değerlendirilmesine yönelik basın toplantısını sizlerle ilk defa burada yapıyoruz. Bizleri televizyonları ve radyoları başında dinleyen değerli vatandaşlarımı da en kalbi duygularımla selamlıyorum. 16 Nisan halk oylaması, milletin geleceğine sahip çıktığının en büyük kanıtıdır. Bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir yönetim sistemi üzerinde değişim kararının verildiği gündür. Her zaman olduğu gibi mevcudu savunmak kolay, mevcut olmayanı savunmak zor olmuştur. Bilindiği gibi anayasa değişikliği 18 maddeden oluşmasına rağmen, içeriği itibariyle köklü bir değişiklik arz etmektedir” dedi. 

 

***************** 

İYİ PARTİ, KADINLAR VE

GENÇLERE GÜVENİYOR

 

İYİ Parti milletvekili adayı Lütfü Türkkan ile ilk kez 2011 yılında 24. Dönem MHP Kocaeli Milletvekili seçildiği günlerde karşılaştık.

Eşi Şebnem, çocukları Dilara, Nilhan, Mehmet, TÜRKÜM ile Türkiye ve Makedonya’yı konuşurken Türkkan ailesini daha yakından tanıma fırsatım oldu.

Değerlerine sahip çıktığı, ilkelerinden taviz vermediği, inandığı konuları sonuna kadar sahip çıktığı için bedel ödeyen Lütfü Türkkan iyi bir arkadaş, güvenilir bir dost, başarılı bir iş adamı, saygın bir siyasetçidir.

Bursla okuyan, yokluğun ne demek olduğunu bilen, babası Cevat Beyin “Yokken vermek kolay, varken vermek daha zordur. Varlıklı olanın cebi daralır. Allah herkese vicdan versin” sözünü hep hatırlayan Türkkan’ın gönlü de cebi de geniştir.

Kazancıyla okullar, camiler yaptıracak, milletvekili maaşını başarılı öğrencilere burs verecek kadar bonkör, gerçek bir hayırseverdir.

Yaşadığı sevinçleri ve hüzünleri paylaşırken dostlarına anlatacağı çok anı olmasına rağmen 7 Haziran 2015 seçimlerinde Türkiye oylarıyla seçildiği milletvekilliğini 305 yurt dışı oyu ile HDP’ye kaptırmasını hala kabul edemez.

Ticaret ve siyaset başta olmak üzere her alanda birikimli, deneyimli, saygın bir isim olan Lütfü Türkkan ile 19 Haziran’da İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in Kocaeli mitingini konuştuk.

IMG-20180621-WA0007

İşte, İYİ Parti kurucusu, genel başkan yardımcısı, Kocaeli 1. Sıra milletvekili adayı Lütfü beyin anlattıkları, “Meral hanım miting alanına girerken 1996 yılında Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı olarak memleketi Kocaeli’ne geldiği günkü kadar heyecanlı ve duygusaldı. Konuşmak için platforma çıktığında kalabalıktan, coşkudan, hemşerilerinin yakın ilgisinden o kadar çok etkilenmişti ki bir ara sesi ağlamaklı oldu. Miting sonrası yaptığı değerlendirmede, Kocaelililerin hemşerilerine, bacılarına sahip çıkmalarından çok memnun kaldığını, mutlu olduğunu söyledi, herkese teşekkür etti.”

Sevgili Lütfü beni, Meral Akşener’in İçişleri Bakanı atandığı 8 Kasım 1996 günün sabahına götürdü.

Kocaeli’ne ve Kocaelililere ayrı büyük değer veren Meral hanımı sabahın 8’inde milletvekili lojmanında ziyarete gittiğimde, “Sayın Bakanım, Ankara ve İstanbul gazetecileri ile televizyoncuları röportaj yapmak için sizi bekliyor” diyen özel kalem müdürüne birazdan geleceğini söyledikten sonra bana dönüp, “Hocam Türkiye’deki tüm gazeteleri ve televizyonları atlattınız. Bakan olarak kapımı ilk size açarken ilk konuşmamı da sizinle yaptım. Benimle ilk röportajı yapan da siz oldunuz” cümlelerini söylediği 22 yıl öncesine götürdü.

13. Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener gibi Bursa Öğretmen Okulu mezunu eşim ve arkadaşlarının “Bursa mezunu olarak okulumuzla, öğretmenlerimizle, arkadaşlarımızla ne kadar gurur duysak yeridir” sözlerini hatırladım.

İl dışında olduğumdan Meral Akşener’in memleketi Kocaeli’nde 103’üncüsünü yaptığı mitinge katılamamıştım ama videolardan defalarca izledim.

Kocaeli’nde doğan, Kocaeli’nde büyüyen, Kocaeli’nde okuyan, Kocaeli’nde evlenen, Kocaeli’nde öğretmenlik yapan, Kocaeli’nden hiç kopmayan Meral Akşener’in konuşmasına, “Evliya Çelebi’nin dediği gibi havası latif, suyu leziz, insanı munis İzmit. Doğup büyüdükten gurur duyduğum Kocaeli’nin güzel insanları buluşmamıza sel olup gelen değerli hemşerilerim Allah sizlerden razı olsun” cümlesi ile başlaması alanı dolduranlar kadar Akşener’i de duygulandırdı.

“Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı İzmit’ten çıktıysa ilk kadın Cumhurbaşkanın da İzmit’ten çıkacağına inanıyorum” açıklaması, 18 Temmuz 2017 tarihinde verdiği röportajın,“2. Tura kalırsam Cumhurbaşkanı seçilirim” başlığını anımsattı.

O tarihte henüz İYİ Parti kurulmamıştı, Cumhurbaşkanı seçiminin 16 ay erkene alınarak 24 Haziran’da yapılacağı bilinmiyordu, Meral Akşener Cumhurbaşkanı adaylığını açıklamamıştı ama büyük bir özgüvenle Cumhurbaşkanı olacağını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Miting alanında en dikkat çeken pankart ise Meral Akşener’in doğum tarihi yazan “18 Temmuz 1956’da Türkiye’ye bir güneş doğdu” idi.

Bir diğeri de “Gündoğdu’dan Doğan Güneş Türkiye’yi Aydınlatıyor.” Allahaısmarladık demeye hazırlanırken, Lütfü Türkkan “Hocam, kurulması ve seçime girmesi engellen 7 aylık bir partiyiz. Genel Başkanımız Meral hanımın Cumhurbaşkanı adayı olmaması için yazılan tüm senaryoları ve oynanan oyunları bozan bir ekibiz. AK Parti ve adayı Tayyip Beyin karşısına çıkmaktan korktuğu Genel Başkanımız Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı seçileceğine inanıyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize güveniyoruz. Meral hanımı Cumhurbaşkanı seçerek ezberleri bozacağız” dedi.

İYİ Parti’ye, Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’e, Kocaeli milletvekili adayı Lütfü Türkkan’a başarılar diliyorum.

 

**************************

 

BAŞKAN DR. DOĞAN “SÖZ”

VERİRSE MUTLAKA YAPAR

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, çalışkanlığını, başarılarını, performansını, siyasi gücünü milletvekilliği (bir dönem), belediye başkanlığında (2 dönem) hayata geçirdiği projelerle kanıtladı.

Örnek ve model projelerle ilk’lere imza atan Nevzat Başkan, aldığı kararlar ve ilkeli duruşu ile de hep dikkat çekti.

Başkan Doğan’ın milletvekilliği ve belediye başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sayısız projelerden uzun uzun bahsetmeyeceğim.

Ama 27 kilometre uzaktaki Akmeşe’den sonra önümüzdeki günlerde 8 köye götüreceği “doğalgazı” anlatacağım.

Nevzat Başkan, 2015 seçimleri öncesi 27 kilometre uzaklıktaki Akmeşe’ye 7 milyon TL harcayarak doğalgaz götüreceğini açıklayınca muhalefet partileri başta olmak üzere kimse inanmamıştı.

27 kilometre uzaklıkta, 2 bin nüfuslu bir yerleşim alanına doğalgaz götürülmesi eleştirilmişti.

İzgaz ile çıkan sorunlar nedeniyle gaz bağlanması gecikince Nevzat Başkan, eleştirilerin hedefine oturtulmuştu.

Ama yılmadı. Mahalle konağı, kapalı pazar, parklar, spor tesisi, alt ve üst yapı çalışması yaptığı, tarihi çelmeleri restore ettiği, tarihi “Bizim göz bebeğimiz” dediği Akmeşe’ye doğalgaz götürülmesi önündeki engelleri bir bir geçti.

Akmeşe doğalgaz temeli Nisan 2017’de atıldı, ilk meşale törenle Aralık 2017 sonunda yakıldı.

Akmeşe doğalgaza kavuşurken, Akmeşe’ye doğalgazı lüks görenlerle Başkan Doğan’ın Akmeşe’ye doğalgaz götüremeyeceğini savunanlar mahcup oldu.

 

8 KÖYE DOĞALGAZ

Başkan Doğan Akmeşe’de yaşanan doğalgaz sorunların Akpınar, Kulfallı, Çubuklu Bala, Çubuklu Osmaniye, Çubuklu Orhaniye, Kabaoğlu, Sarışeyh ve Sepetçi Köylerinde yaşanmaması için geçtiğimiz günlerde İzgaz yöneticileri ile bir araya geldi.

2.5 milyon TL harcama ile 8 köy6e doğalgaz bağlanırken belediye ve İzgaz’a düşen sorumluluklar konusunda anlaştılar.

Bayraktar, Yatsıbağ, Kozluca köylerinin İZGAZ yatırım programına dahil edilmesi Emirhan, Eseler, Sapakpınar ve Sekbanlı köyleri ile ilgili etüt çalışmaları başlatılması kararı aldılar.

Ne demiştim? Başkan Doğan “söz” verirse yapar.

Nevzat Başkan İzmit’e 5 ile 10 kilometre uzaklıktaki 8 köye doğalgaz bağlanması, 3 köyün programa alınması, 4 köyde etüt çalışmaları başlatılması sözü vermişse Akmeşe’de olduğu gibi tüm köylere doğalgaz götürür.

Hem de Akmeşe de olduğu gibi gecikmeli değil 2019 kışına yetiştirir.

 

akmeşe-doğalgaz

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem