20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli, AK Parti’ye Türkiye ortalaması üstünde oy verdi

Galip Ataman

20 Haziran 2018 tarihli yazısı

3 Kasım 2019’da yapılması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri 24 Haziran’da yapılacak.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları erken seçim kararının alındığı 18 Nisan’dan buyana meydanlarda.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kez uygulanacağı seçime sayılı günler kaldı.

4 gün sonra sandıklara gidip 27. Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçeceğiz.

AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi, birinci turda Cumhurbaşkanı seçilmek.

Muhalefet adayları seçimin ikinci tura kalması için dua ederken CHP adayı Muharrem İnce ile İYİ Parti adayı Meral Akşener AK Parti adayı Erdoğan’ın rakibi olabilmek için oy istiyor.

Araştırmalar ve anketleri iyi okuyan AK Partililer Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın ilk turda seçileceğine kesin gözle bakıyor.

600 milletvekilinden oluşacak TBMM’de çoğunluğu almak konusunu sıkıntılı gördüklerinden 7/24 çalışıyor.

KARAOSMANOĞLU-(KÖŞEMDE)

Cumhurbaşkanlığı seçiminde havlu atan muhalefet partilerinin hedefi, TBMM’de Anayasa değişikliği yapacak milletvekili sayısına ulaşmak.

16 Nisan 2017 Anayasa değişiklik oylaması öncesine gittiğimizde CHP başta olmak üzere tüm partiler koro halinde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” karşı olduklarını söylüyorlar, seçimi kazanarak Anayasayı değiştireceklerini söylüyorlardı.

TBMM’nin itibarsızlaştırılacağını, parlamenter sistemin sona ereceğini, kuvvetler ayrılığının rafa kaldırılacağını iddia ediyorlardı.

Bugüne baktığımızda; Cumhurbaşkanlığı seçimi Millet İttifakını oluşturan (CHP+İYİ Parti+SP+DP) partileri ile HDP ve Vatan Partisinin umurunda değil. Tek istekleri; Hiçbir işlevi ve yetkisi kalmadığını iddia ettikleri TBMM ve 600 milletvekilinden en az 330’nu alabilmek.

Dün itibarsızlaştırıldığını, parlamenter sistemin rafa kaldırıldığını iddia edenler bugün TBMM’ye sahip çıkıyorlar, TBMM’den medet umuyorlar. Siyaset böyle bir şey olsa gerek.

 

9 İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Meydanların ısındığı, cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarının eleştiri ve hakaret dozunu arttırdığı bugünlerde, 24 Haziran’ı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na sordum.

Sevgili İbrahim Başkan çok iddialı konuşurken, “Hocam, önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Türkiye ortalaması üzerinde oy alırız” dedi.

Kocaeli’nde Cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun yaşanmayacağını anlattı.

13 milletvekilinden 8’inin garanti, hedeflerinin 9’uncuyu çıkarmak olduğunu söyledi.

Muhalefet partilerinin, AK Parti’nin mecliste çoğunluğu sağlamaması için ortak hareket ettiklerini iddia etti.

Türkiye geneli ile ilgili tahminde bulunurken bakın ne dedi, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter ikinci tura kalmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’da 13. Cumhurbaşkanı seçilerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini uygulayacak lider olur. 600 milletvekilinde oluşan TBMM’de çoğunluğu yakalamak için muhalefetin ortak hareket etmesine rağmen inşallah kazanacağız. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde zafer AK Parti’nin olacak.”

Telefonda son cümlesi, “Türkiye genelinde de keşke Kocaeli’ndeki gibi oy alabilsek” oldu.

 

SON SEÇİM SONUÇLARI

2002’den buyana 16 yılda yapılan 5 milletvekili, 3 yerel, 1 cumhurbaşkanı seçimi ve 3 Anayasa halkoylaması olmak üzere yapılan 12 seçimde Kocaeli, AK Parti’ye Türkiye ortalaması üstünde oy vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatini kanıtladı.

24 Haziran’da milletvekili seçimi 13’üncü, Cumhurbaşkanı seçimi 14’üncü sınavı olacak.

Geliniz, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Kocaeli, her seçimde AK Parti’ye Türkiye ortalaması üzerinde oy verdi” açıklamasını doğrulayan 24 Haziran öncesi yapılan son Anayasa değişikliği, milletvekili, cumhurbaşkanı seçimlerinde aldığı oylara göz atalım.

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği halkoylaması; Türkiye yüzde 51.41 Evet, Kocaeli yüzde 56.69. Kocaeli, Türkiye ortalamasında yüzde 5.28 fazla.

1 Kasım 2015 Milletvekili seçimi; Türkiye yüzde 49.50, Kocaeli yüzde 56.47. Kocaeli, Türkiye ortalamasından yüzde 6.97 fazla.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimi; Türkiye yüzde 51.79 Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli yüzde 58.54 Recep Tayyip Erdoğan. Kocaeli, Türkiye ortalamasından yüzde 6.75 fazla.

 

CHP’DEN HDP’YE OY

İbrahim başkanın ardından siyaseti iyi okuyan Ankara başta olmak üzere Kocaeli dışındaki dostlarla konuştum

Ortak öngörüleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda biter ama TBMM’de çoğunluğu almak bıçak sırtı.

Arkasından da şunu söylüyorlar, AK Parti’nin TBMM’de çoğunluğu ele geçirmemesi için CHP’lilerin HDP’ye oy vererek barajı aşmasını sağlayacakları iddia ediliyor.

CHP adayı Muharrem İnce’nin 11 Haziran’daki Diyarbakır mitinginde CHP ve HDP bayraklarının Türk Bayrakları ile aynı anda dalgalanması hani bu iddiayı doğruluyor gibi.

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin eşi Ülkü İnce’nin HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı evinde ziyaret etmesi tesadüf olmasa gerek.

İnce’nin Edirne’de tutuklu Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmesi de anlamlı.

 

***********

 

KOÜ TIP ULUSLARARASI
HEKİM YETİŞTİRECEK
 

Kocaeli Üniversitesi 80 bin öğrencisi ile büyük bir aile.

Meslek Yüksekokul öğrenci sayısının fakülte öğrencileri sayısına eşit olması nedeniyle bilimsellikte fazla öne çıkamasa da özellikle tıp alanında elde ettiği başarılarla hep örnek gösterilmiştir.

Son olarak, Tıp Fakültesi’nin “Tıp Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (UTEAK)” tarafından bir kez daha akredite edilmesi gibi.

KOÜ Tıp Fakültesi’nin 2018-2024 yılları arasında uluslararası hekim yetiştirme belgesi geçtiğimiz günlerde, Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek tarafından verildi.

Törene; KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

REKTÖR-TOPLU-FOTO

 

************

 

11 YILDA 7 ŞAMPİYONLUK

Bilimden sanayiye, sanattan spora tüm aktivitelerde yer alan Kocaeli Üniversitesi, “Üniversitelerarası Kadın Futsal Ligi” şampiyonu olarak Avrupa’da Türkiye’yi temsil edecek.

KOÜ Kadın Futsal Takımı, 2008 yılından itibaren 11 turnuvada 7 Türkiye Şampiyonluğu yaşayan, hikayesine sahip çıkan bir ekip olarak “marka” olduğunu kanıtladı.

Önceki yıllarda Avrupa 4’üncülüğü elde eden, çeyrek finale çıkan KOÜ Kadın Futsal Takımının hedefi, Avrupa şampiyonluğu.

KOÜ Spor Bilimleri Fakültesi, KOÜ Kadın Futsal yanı sıra salon futbolu, futbol tenisi, korfbol, bisiklet, curling, uzak doğu sporlarında da sayısız başarılara imza attı, müzesindeki madalyalara yenilerini ekledi.

kOÜ-SPORCULAR

*******************

 

GTÜ REKTÖRLÜĞÜNE

HASAN ASLAN ATANDI

 

Gebze Teknik Üniversitesi, Prof. Dr. Halük Görgün 4 yıla yaklaşan rektörlüğü döneminde GTÜ’yü GTÜ yaptı.

GTÜ ve önceki rektörü haluk hoca 4 yılda, Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere Başbakan Yardımcısı, Bakanlar, Valiler, başkanlar, sanayici ve iş adamlarının takdirini aldı.

Ar-Ge, teknoloji, inovasyon çalışmaları yanı sıra düzenlediği “Sanayi ve Teknoloji Zirvesi” ile üniversite-sanayi işbirliğine örnek ve model gösterildi.

Bilimsel alanlarda imza attığı başarılar, elde ettiği ödüllerle dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı.

Öğrencilerine kayıt yaptırdığı tarihten itibaren burs vermesi, mezunlarının öğrenci iken iş garantisi alması nedeniyle tercih edilen üniversite oldu.

Türkiye üniversiteleri sıralamasında ilk beşe dünya üniversiteleri sıralamasında ilk yüze girerek adını dünyaya duyurdu.

Haluk hoca, özverili çalışmaları ve performansı ile GTÜ’de yazdığı “Başarı Öyküsü” ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ve talimatı ile Aselsan Genel Müdürü ve yönetim kurulu başkanı oldu.

Haluk hocanın koltuğuna da geçtiğimiz günlerde GTÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan atandı.

GTÜ-REKTÖRÜ-MUHAMMED-HASAN-ASLAN

Muhammed Hasan Aslan hocaya başarılar diliyorum.

GTÜ’nün yeni rektörünü tanımıyorum.

Umarım bir gün karşılaşır, Haluk hocanın yazdığı “Başarı Öyküsünün” devamını dinlerim.

FOTOĞRAF

Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan

**************** 

İSMAİL BİRDANE HOCA

KANDIRA’YA GİDİYOR

 

Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde ayrı ayrı yaptıkları denetim sonrası pansiyon harcamalarında yaklaşık 70 bin TL usulsüz harcama tespit ettiklerini yazmıştım.

İzmit Kaymakamlığınca pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı Cemil Koral hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunularak dava açılmıştı.

Milli eğitim bakanlığı müfettişleri de Cemil hocanın meslekten ihracını istemişti.

İzmit İHAL müdür yardımcısı ceza alırken müdür İsmail Birdane’ye dokunulmamasına bazı çevreler tepki göstermişti.

İSMAİL-BİRDANE

Son rapora göre, müdür İsmail Birdane de suçlu bulundu ve pansiyonlu okulda görev yapması sakıncalı bulunarak pansiyonu olmayan bir okulda görevlendirilmesi istendi.

70 bin TL usulsüz harcamanın yarısını da ödeyeceği iddia edildi.

Okulların son günleri olması, müdür atamalarının açıklanmaması nedeniyle İsmail hocanın tayini de seçim sonrasına bırakıldı.

Öğrendiğime göre, Kandıralı olan, kandıra ile bağını koparmayan 2014 yılından buyana İzmit İHAL’nde görev yapmasına rağmen evini İzmit’e taşımayıp her gün Kandıra’ya gidip gelen İsmail Birdane hoca Kandıra’da pansiyonu olamayan bir okula müdür olarak atanacak.

 Bu okul büyük ihtimalle müdürlüğü boş bulunan Kandıra Anadolu Lisesi olacak.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem