18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

LGS yerleştirme klavuzu ve ‘kriterler’ belli oldu

Galip Ataman

18 Haziran 2018 tarihli yazısı

Haziran ayının son haftası siyasi partiler ve liseye kayıt yaptıracak öğrenciler için çok önemli.

AK Parti adayı, Recep Tayyip Erdoğan, ilk turda 13. Cumhurbaşkanı seçilmek için çalışıyor.

CHP adayı Muharrem İnce ile İYİ Parti adayı Meral Akşener’in hedefi, seçimin ikinci tura kalması halinde Erdoğan’ın rakibi olabilmek.

Cumhur İttifakı (AK Parti+MHP) ile Millet İttifakı (CHP+İYİ Parti+SP) 24 Haziran’da TBMM’de 600 milletvekilinin yarıdan fazlasını almak peşinde.

Ortaokul 8. Sınıf öğrencileriyle velileri ise 2 Haziran’da yapılan LGS (Lise Geçiş Sınavı) sonuçlarını iple çekiyor.

Başarılı olanlar sınavla öğrenci alan okullara, başarılı olamayanlar “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine” göre liseye kayıt yaptırabilmek için LGS Klavuzun yayınlanmasını bekliyor.

Lise mezunları da 2 Temmuz’a ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanıyor.

sınav

 

KLAVUZ HAZIRLANIYOR

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kalmasına rağmen bırakın öğrenci ve velilerini milli eğitim bakanlığı yetkililerinin de kafası karışık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEOG yerine getirilen LGS talimatını geçen sene bugünlerde vermişti.

LGS sonuçları 26 Haziran’da açıklanacak, tercihler 2-13 Temmuz arası yapılacak ama ortada sistemin nasıl çalışacağını gösteren klavuz yayınlayamadı.

LGS’yi kazanacak 2 bin 820 öğrenci alacağı puana göre 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 anadolu, 7 anadolu imam hatip, 17 mesleki teknik anadolu lisesinden birine kayıt yaptıracak.

Başarılı olamayan 23 bin 133 öğrenci, milli eğitim müdürlüğünün belirlediği 21 bölgedeki liseleri tercih edecek.

Bu arada Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sisteminde olası aksaklıkları gören milli eğitim bakanlığı yetkilileri, geçtiğimiz günlerde pilot il seçtikleri Bursa’da tüm 8. Sınıf öğrencilerine “demo tercih” uyguladı.

Sonuçlarda görülen aksaklıklar bu hafta Salı ve Çarşamba günleri 81 ilden giden  temsilcilere anlatılacak, ardından beklenen klavuzu yayınlayacak.

 

SORULARIN CEVAPLARI

LGS ilk kez uygulanırken öğrenciler ve velilerinin kafalarında sayısız sorular var. İşte onlardan bazılarının cevapları:

Bir: LGS sonuçları 26 Haziran’da açıklanacak. Sınavda başarılı olanlar ile eve en yakın okula kayıt olacakların tercihler aynı anda 2-13 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

İki; Kocaeli Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine göre İzmit 3, Gölcük 2, Derince 1, Başiskele 1, Körfez 3, Kartepe 1, Kandıra 1, Karamürsel 1, Gebze 3, Darıca 2, Çayırova 2, Dilovası 1 olmak üzere toplam 21 bölgeye ayrıldı.

Üç; LGS’de yüksek puan alan 2 bin 820 öğrenci 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 Anadolu, 7 AİHL, 17 MTAL olmak üzere toplam 35 lise arasından tercih yapacak.

Dört; Akademik lise olarak belirlenen fen, sosyal bilimler ve anadolu liselerine 1.410, meslek liselerine 780, din öğretime yapan anadolu imam hatip liselerine 630 öğrenci alınacak.

Beş; Başarılı olamayan 22 bin 953 öğrenci 21 bölgedeki 111 akademik, 80 meslek, 25 din eğitimi yapan liselere kayıt yaptıracak.

Altı; Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sisteminde LGS ve ortaokul başarı puanı, öğrencinin kayıt bölgesi, evine en yakın okul, mezun olduğu ortaokul, tercih sırası, devamsızlıktan oluşacak rakam öğrencinin yerleşme puanı olarak kullanılacak.

Yedi; Öğrenci 3 okul türünden (Akademik Lise, MTAL, AİHL) en az 2’sini zorunlu tercih edecek, 5 okul seçebilecek.

Sekiz; Tercih ekranı 3 bölümden oluşacak ve öğrenciler sınavla girilecek okullar, yerel yerleştirmede kayıt alanı içindeki okullar ve pansiyonlu okullar için aynı anda tercihte bulunabilecek.

Dokuz; İzmit Kuruçeşme’de Anadolu İmam hatip Lisesi, Dilovası’nda Yılport MTAL ve Marshal MTAL bünyesinde 60’şar kontenjanlı 2 akademik lise sınıfı açılacak.

On; Okul tür ve kontenjanına göre ilk tercihine yerleştirilmeyen öğrenci 4 ayrı turda tercih yapabilecek.

On Bir; Tercih zorunluluğu getirilmeyen İmam Hatip Anadolu Liselerinin kontenjanı yüzde 15 civarında olacağından iddia edildiği gibi bu okullara öncelik verilmeyecek, bazı okullarda belki boş kalacak.

On İki; Meslek liselerine öncelik verileceğinden kontenjanın yüzde 45, akademik liseler kontenjanının yüzde 40 olması bekleniyor.

On Üç; Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemine göre yapılacak tercih ve kayıtlarda en büyük sıkıntının başka ilde ikamet ederken Kocaeli’nde okumak isteyen bir öğrencinin durumu ile ilgili soruna çözüm aranıyor.

 

LİSELER VE KONTENJAN

LGS’de yüksek puan alan 2 bin 820 öğrencinin kayıt yaptıracağı 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 Anadolu, 7 AİHL, 17 MTAL’nin kontenjanları şöyle:

İZMİT: Kocaeli Fen (120), Muammer Dereli Fen (120), Şehit Özcan Kan Fen (150), M. Akif Ersoy Kız AİHL (120), N. Fazıl Kısakürek AİHL (90), Atatürk MTAL (60), İzmit MTAL (90), Kanuni MTAL (30), Sabancı MTAL (60), Yavuz MTAL (30). BAŞİSKELE: Şehit Ozan Özen Kız AİHL (90), Bahçecik MTAL (30), Selim Yürekten MTAL (30). DERİNCE: Merkez Bankası Anadolu (120). KÖRFEZ: Körfez Fen (150). KARAMÜRSEL: Akçakoca AİHL (90). KARTEPE: Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler (120), Kartepe MTAL(30). GÖLCÜK: Gölcük Fen (150), Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL (30), Gölcük MTAL (30). GEBZE: Kanuni Sosyal Bilimler (120), Gebze AİHL (90), Gebze Kız AİHL (60), Çelik İhracatçılar Birliği Nuri Çolakoğlu MTAL (30), Gebze MTAL (90), STFA MTAL (30),  PAGEV MTAL (30). 

DARICA: Darıca Fen (120), Şehit Hasan Kaya Kız AİHL (90), Aslan Çimento MTAL (30), Deniz Yıldızları MTAL (60). ÇAYIROVA: 15 Temmuz Şehitler Fen (120). DİLOVASI: Yılport MTAL (90).

 

******************

 3. ÜNİVERSİTEDE OKUYACAK

ÖĞRENCİYE KOÜ DİPLOMASI

 

Yıllarca sanayi şehri olarak anılan, çevresi ve doğası kirlenen Kocaeli, üniversite-sanayi işbirliğinin ardından üniversitesi şehri olarak anılmaya başladı.

Nüfusu 2 milyona yaklaşan, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi

öğrenci sayısı 80 bini aşan Kocaeli’nde üçüncü üniversite kurulması konuşulurken müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

KOÜ-ARSLANBEY-YERLEŞKESİ

Sayın Cumhurbaşkanı 9 Haziran İzmit mitinginde “Kocaeli’ne Üçüncü Üniversite” vaadinde bulundu.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ın açıkladığı “Seçim Beyannamesinde” onlarca proje yer almasına rağmen üçüncü üniversite gündemin ilk sırasında yer aldı.

Sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli’nde üçüncü bir üniversitenin hazırlığını ve değerlendirmelerini yapıyoruz. İnşallah üçüncü bir üniversiteyi Kocaeli’ne kazandıracağız” dediğine göre belli ki oldukça mesafe alınmış.

Öyle anlaşılıyor ki Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün bir süredir üzerinde çalıştıkları üçüncü üniversite konusunda sona yaklaşılmış.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladığına, Başbakan Yardımcısı Işık sahiplendiğine, KOÜ Rektörü Hülagü destek verdiğine göre üçüncü üniversite kuruluşu fazla gecikmez 2018-2019 Akademik Yıl açılışına yetişir.

Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ardından kurulacak üçüncü üniversite hayırlı olsun.

Geçmişte olduğu gibi bugün de bazı siyasilerin sorumluluk alanına girmeyen konularda hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, alt yapısı olmayan açıklamaları dikkatimi çekiyor.

Siyaseten “rol çalmak” peşinde koşanlara tavsiyem; Üçüncü üniversite kurulmasının alt yapısını, Gebze Teknik Üniversitesi kuruluşuna öncülük eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Sadettin Hülagü’ye bırakalım.

Bildiğim kadarıyla Sayın Işık ve Sayın Hülagü değişik tarihlerde üçüncü üniversite kurulması ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki günlerde bir araya gelerek verecekleri destek ve katkıyı değerlendirdikten sonra YÖK yetkilileri ile görüşecekler.

 

REKTÖRDEN DESTEK

Bayramda KOÜ Rektörü Prof. Sadettin Hülagü ile konuşurken üçüncü üniversite ile ilgili düşüncelerini sordum.

Sadettin hoca üçüncü üniversiteye her türlü desteği vermeye, fedakarlıkta bulunmaya, yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Anladığım kadarıyla üçüncü üniversite kurulurken Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesine dokunulmayacak, fakülteler yerinde kalacak.

Bence 600 dönümlük Arslanbey dahil, Kullar, Kandıra, Köseköy’deki kampüs alanları ile 12 dönümlük Erkul Eğitim kurumlarından geçen arsa üçüncü üniversiteye verilerek kuruluş hızlandırılabilir.

Arslanbey kampüsünde bulunan Havacılık ve Uzay Bilimleri, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakülteleri, meslek yüksekokulları ile Kandıra, Köseköy, Uzunçiftlik’teki okullar da üçüncü üniversiteye bağlanabilir.

Umuttepe dışındaki Diş Hekimliği, Karamürsel’deki Denizcilik Fakültesi ve Gazanfer Bilge MYO, terapi eğitimi veren Atçılık MYO, Yahya Kaptan’daki İREM, Hereke kampüsündeki MYO’lar, Körfez’de yapımı devam eden yüksekokul, Derbent’teki otel ve okulu KOÜ bünyesinde kalması Kocaeli Üniversitesi aidiyeti açısında yerinde olacaktır.

hülagü

 

DİPLOMA KOÜ’DEN

Üçüncü üniversitenin kuruluş çalışmaları beni 1976 yılında kurulan Kocaeli MYO ve Devlet Mühendislik Akademisi kuruluşuna götürdü.

1981 yılında YÖK Yasası ile bu iki yükseköğretim kurumu 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne, 1992 yılında kurulan Kocaeli Üniversitesine bağlanmıştı.

Bugün üçüncü üniversite kurulurken dün olduğu gibi KOÜ bünyesindeki bazı meslek yüksekokullarının bağlanarak öğrenci geçişleri sağlanabilir.

KOÜ’ye kayıt yaptırmalarına rağmen üçüncü üniversiteye geçecek olan öğrencilerin mezun olurlarken Kocaeli Üniversitesi Diploması verilerek mağduriyetlerinin giderilecek olması da önemli bir gelişme.

Yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim vermesi beklenen üçüncü üniversitenin isminin, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın daha önce açıkladığı gibi “Akçakoca Üniversitesi” olmasını, ana kampüs ve rektörlüğün Arslanbey’de bulunmasını en çok isteyenlerdenim.

 

********************

BAŞKAN DOĞAN’IN ‘JESTİ’

İFTİRACILARI YALANLADI

 

Dr. Nevzat Doğan sosyal yaşamı, insan ilişkileri, giyim tarzı, duygusallığı ile farklı bir İzmit sevdalısı.

Özeleştiri yapılan grup toplantılarında partisinin çıkarları doğrultusunda beğenmediği kararları tartışan, haksızlıklara isyan eden farklı bir belediye başkanı.

İlkelerinden taviz vermeyen, siyasi büyüklerine saygıda kusur etmemeye özen gösteren, sorumluluklarını unutan gazetecilere kafa tutan farklı bir politikacı.

Sorumlu gazeteciler tarafından takdir edilip beğenilirken ekonomik çıkarlarına çomak soktuğu gazetecilerin boy hedefi olmuştur.

Kararlarıyla, projeleriyle, uygulamalarıyla ezber bozarken, basın toplantılara katılan bazı gazeteciler tarafından isim vermeden “AK Parti’nin yaramaz çocuğu” mesajı verilmek istenmiştir.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) düzenlediği, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın konuk olduğu “Yerel Medya Buluşmasında” Özgür Kocaeli Gazetesi Genel yayın Müdürü İsmet Çiğit’in sorusu gibi.

Sevgili İsmet, “Sayın Bakan, siz mutlaka aksini söyleyeceksiniz ama ilimizde partiniz içinde sıkıntılar var. Birbirinin kuyusunu kazanlar, selam vermeyenler var” diyerek İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı kastetmiş.

Nevzat Başkanın başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile selamlaşmadığını, karşılaştıklarında tokalaşmadıklarını ima etmişti.

Deneyimi, birikimi, zekası ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirini kazanan, siyasi basamakları bir bir tırmanarak Başbakan Yardımcılığına kadar yükselen Sayın Işık’ın cevabı, “Parti içinde kesinlikte kırgınlık, küskünlük yok. Elbette farklı fikirler olabilir. Bunları kendi içimizde tartışırız. Sonunda bir karar verilirse, herkes buna uyar. Benim dargın, küskün olduğum bir kişi bile yok” olmuştu.

İsmet Çiğit’e ilk cevabı; AK Parti Kocaeli teşkilatlarının en yetkili ismi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık vermişti.

Çiğit’e ikinci cevap; bayramın ilk günü yapılan teşkilat bayramlaşmasında AK Partililerin ağabeyi Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’ndan geldi.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, küs olduklarını iddia edenlere inat Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim ağabeyinin elini öpmekle kalmadı, bayram harçlığını da aldı.

İbrahim Karaosmanoğlu-Nevzat Doğan ikilisinin bayramın ilk günü verdiği samimi ve gülen yüzlü poz düşman çatlatır gibiydi.

Karaosmanoğlu-Doğan pozu, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın  “Parti içinde elbette farklı fikirler olabilir ama kesinlikle kırgınlık, küskünlük olmaz. Bunları kendi içimizde tartışırız. Sonunda verilen karar herkes uyar” açıklamasını doğruluyordu.

IMG-20180617-WA0010

IMG-20180617-WA0009

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem