18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İnce, Gülen raporunu neden açıklamıyor

Galip Ataman

15 Haziran 2018 tarihli yazısı

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, hatipliği, gündeme taşıdığı konular, meydanlardaki kalabalıklar ile yıllar sonra da olsa farklı bir siyasetçi profili çiziyor.

Anlattıklarının ne kadarının gerçek olduğu, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde vaat ettiklerinin ne kadarını gerçekleştireceği tartışılır.

Ama “Fetullah Gülen’in iadesi” başta olmak üzere iddia ettiği konularda samimi olmadığı kesin.

CHP’ye genel başkan yapılmayan, kurultaylarda kendisine oy verenler milletvekili adayı yapılmazken Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce, gündeme bomba gibi düşen bir iddiada bulunmuştu.

Sayın İnce’nin, “Amerikalılar beni aradı, Fetullah Gülen’in iadesi için usulüne uygun bir başvuru yapılmadığını söylediler. Buradan Sayın Cumhurbaşkanı’na soruyorum; Fetullah Gülen’in iadesi için usulüne uygun bir başvuru yapılmış mı?” iddiası yenir yutulur gibi değildi.

Sayın İnce bir TV programında, “O Amerikalının ismini şimdi söyleyemem. Seçimi kazanırsam açıklarım. Beni arayan Amerikalıya geçenlerde mesaj gönderdim, ismini açıklayayım mı dedim. O da yok şimdi açıklama, ben senin seçimi kazanacağına inanıyorum, kazandıktan sonra benim ismimi açıklarsın” dedi.

galiphoca-foto

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Fetullah Gülen’in usulüne uygun istendiğine dair belgeleri Erdoğan’ın açıklaması yetmez, görmemiz lazım” demişti.

15 Temmuz’da darbe girişimi püskürtülen FETÖ Silahlı Terör Örgütü elebaşısının Türkiye’ye getirilmesi beklenirken, meydanlardan “idam” sesleri yükselirken CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin kampanya sürecinde böyle bir iddia da bulunması seçimin kaderini değiştirirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, iddiaların yalan olduğunu söyleyerek CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce’yi iddiasını ispatlamaya çağırdı.

Bir adım ileri giderek iddia sahibi İnce, hukukçu vekilleri, güvendiği hukukçuları Adalet Bakanlığı’na bizzat belgeleri görmeye ve incelemeye davet etiler.

İddia sahibi Muharrem İnce, Fetullah Gülen ile ilgili dosyaları incelmek üzere Adalet Bakanlığına gitmedi.

Ama CHP hukukçu milletvekilleri Murat Emir ve Ali Haydar Hakverdi ile avukatlar Erol Aras ve Efe Dikbıyık Adalet Bakanlığına giderek Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Cumhurbaşkanı İnce’nin iddia ettiği belgeleri inceledi.

İnceleme sonrası hazırladıkları raporu, CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı ve iddia sahibi Muharrem İnce’ye verdiler.

Sonra? Gizemli Amerikalının anlattığı, İnce’nin meydanlarda paylaştığı iddianın sonrasını Sayın Kılıçdaroğlu’dan dinleyelim, Bana gelen 3 sayfalık bir rapor var. Aynı rapor Sayın İnce’ye de verildi. Orada bazı usül eksiklikleri var ama çok hayati usül eksiklikleri değil. Bu dosyalara göre Amerika’nın Gülen’i iade etmesi lazım.”

Neymiş efendim? CHP’li 2 hukukçu milletvekili ile 2 avukatın incelediği dosyalar sonrası hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı rapora göre, FETULAH GÜLEN ABD’DEN USULÜNE GÖRE İSTENMİŞ. AMERİKANIN GÜLEN’İ İADE ETMESİ LAZIMMIŞ”

SONUÇ:

Bir; CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Fetullah Gülen’in ABD’den iadesinin usulüne göre istenmediğini iddia etmişti.

İki; CHP’li 2 hukukçu milletvekili ile 2 avukatın incelediği dosyalar sonrası hazırladıkları rapora göre, iade usulüne göre yapılmış.

Üç; CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fetullah Gülen’in ABD’den iadesinin usulüne göre yapıldığını söylüyor.

Dört: CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce SUSUYOR.

Beş: Fetullah Gülen iddiasını ortaya atan, CHP’nin hukukçu milletvekilleri ve avukatlarının hazırladığı raporu okulayn İnce’den “TIK” yok.

Altı: Günlerce meydanlarda Gülen iddiasını tekrarlayan İnce’nin balonu patladı.

Yedi: CHP’liler başta olmak üzere 24 Haziran’da oy kullanacak seçmenler İnce’den açıklama bekliyor.

Sekiz: CHP’li hukukçu milletvekilleri ile avukatların hazırladığı rapor ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı bilgilerde mi usulüne uygun değil.

Dokuz: Tüm bu gelişmeler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti kurmayları Gülen ile ilgili İnce’nin iddiası sonrası hazırlanan rapor ile ilgili açıklama yapmayacak mı?

On: Açıklama yapmak, İnce’nin Gülen bombasının elinde patladığını açıklamak için Yeni Kapı Mitingini mi bekliyorlar?

************

2/B satışında süre kasıma uzatıldı

Kamuoyunda 2/B olarak bilinen büyük bölümü Kocaeli’nde sanayiciler, Antalya ve Mersin gibi illerde narenciye üreticileri tarafından işgal edilen orman vasfını yitiren alanlar devlet ile vatandaşı hep karşı karşıya getirdi.

Bir taraftan geri kazanımı ve ıslahı mümkün olmayan ancak rantı yüksek bu alanları işgal eden vatandaşlarla mahkemelik oldu.

Öte yandan kadastro tarafından orman sınırları dışına çıkarılan bu alanlar üzerine yapılan tesisler ile konutlara elektrik, su, doğalgaz gibi alt yapı sağladı.

Yıllardır süren bu kavga bir süre önce çıkarılan ve yürürlüğe konan yasa ile sonlandırılarak toplumsal barış sağlandı.

Türkiye’de yaklaşık 473 bin hektarlık alana yayılan ve üzerinde 400 bin kadar yapı bulunduğu belirtilen hazine arazilerinin satışından 10 milyar liraya yakın gelir elde edilmesi bekleniyor.

Mahkeme kararları sonrası 7.5 milyar lirasının tahsil edildiği hak sahibi olanlara tapularının verildiği belirtiliyor.

DEFTERDAR-DURSUN-ALİ-ÖZEL

6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin ilk fıkrasında belirtilen, hazine adına kayıtlı olan orman sınırları dışına çıkmış ya da çıkarılacak olan alanlardan Kocaeli’nde de var.

Kısaca 2/B olarak tanımlanan alanların büyük bölümü Dilovası, Gebze, Körfez başta olmak üzere Kocaeli’nin genelinde bulunurken çoğunluğu sanayiciler tarafından işgal edilmiş.

Defterdar Dursun Ali Özen ile 2/B arazilerinin durumunu konuşurken “Türkiye genelindeki bu arazilerin büyük kısmı zeytinlik, narenciye alanları ve otlaklardan oluşuyor. Kocaeli’ndeki arazilerin çoğunluğu sanayiciler kullanıyor. 2/B arazilerinin satışına imkan veren yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ilimizde bugüne kadar toplam 10 bin 814 2/B taşınmazından 9 bin575’inin satışı yapılarak 201 milyon 206 bin 887 TL gelir elde edildi” dedi.

2/B arazilerinin satışını toplumsal barış getirmesinin yanı sıra hazineye önemli gelir sağlaması açısından da önemsiyorum.

Kocaeli’nde toplam 10 bin 814 2/B taşınmazından 9 bin 575 kişinin kullandığı alanın satışını yaparak hazineye 201 milyon 206 bin 887 TL gelir elde eden Defterdar Özen ve ekibini kutluyorum.

Sayın Defterdara, hazineye ait 2/B taşınmazı kullanan 1.239 kişi ile ilgili ne tür işlem yapılacağını sorduğumda cevabı, “Hükümetimizin aldığı bir kararla 2/B arazilerini doğrudan satın alma hakkı olup süresi içinde başvurmayanlara yeni bir fırsat verdi. 2/B arazisini almak için başvuru yapıp peşinatını veya taksitlerini yatırmadığı için satın alma hakkını kaybedenlere 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvurularını yenileme ve ödeme yapma imkanı sağlandı” oldu.

Sizin anlayacağınız, maliye bakanlığı çoğunluğunu ödeme zorluğu çekenler olmak üzere bugüne kadar peşinatını ve taksitlerini ödemediği için hak sahibi olamayan, tapusunu alamayan vatandaşlar 30 Kasım 2018 tarihine kadar yasanın gereğini yaparlarsa kullandıkları 2/B arazisinin sahibi olacaklar.

Defterdar Dursun Ali Özen’in verdiği bilgiye göre tanınan yeni imkan ile 2/B taşınmazlarının satışında 1.239 kişinin yararlanması beklenirken hazineye 75 milyon 750 bin lira kazandırılması hedefleniyor.

 

****************

 

“BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 

Tüm okurlarımın Ramazan bayramını kutlar, sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dilerim. G.A.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem