17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli seçim beyannamesine Cumhurbaşkanı Erdoğan kefil

Galip Ataman

13 Haziran 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü Milli İrade Meydanında 27. Mitingini yaptı.

Sıcağa ve ramazana rağmen coşkulu kalabalığı, “Bugün yine tarih yazıyorsun Kocaeli. Bugün yine kabına sığmıyorsun Kocaeli. Sizleri gönülden selamlıyorum Kocaeli. 24 Haziran'da gümbür gümbür akmaya var mıyız Kocaeli. 24 Haziran’da sandıkları patlatmaya, zafer sancağını dalgalandırmaya hazır mıyız Kocaeli. Rabbim sizlerden razı olsun” cümleleri ile selamladı.

Kocaelililerin her seçimde Türkiye ortalaması üzerinde oy verdiğine dikkat çekerken, Biz Kocaeli’ni çok iyi tanırız, Kocaeli de bizi çok iyi tanır. Biz sizlerin beklentilerini, umutlarını, hayallerini çok iyi biliyoruz. Kocaeli’nin her bir köşesini, avucumuzun içi gibi biliyoruz. Çılgın Türkler vardı şimdi de çılgın Kocaelililer var” dedi.

Siyaseti ikbal için değil millet için milletle beraber yaptıklarını söyledi.

Kocaeli’ne yapacakları 24 Haziran sonrası yatırımlardan bahsederken 16 yılda 24 milyar liralık yatırımı referans gösterdi.

Gebze’deki Hünkar Çayırına, Gebze Kışlasının 400 dönümlük alanına Millet Bahçesi, hemen yanına büyük bir cami yapacaklarını ve Gebze’de Türkiye’nin ilk “Çip Fabrikası” kuracaklarını söyledi, üçüncü üniversite sözü verdi.

Dün de Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Kocaeli Seçim Beyannamesini” açıklayarak gelecek beş yılda Kocaeli’ne kazandıracakları büyük projelerin tamamını anlattı.

Biliyorum, çok kişi Sayın Işık’ın açıkladığı projelerin büyük bölümünü Sayın Cumhurbaşkanının Pazar günü anlattığını, birçoğunu da bildiklerini söyleyecek.

Çip fabrikası, metro gibi önemli projeler yerine cami projesine takılacaklar.

Onların neye takıldığı önemli değil.

Önemli olan; Başbakan Yardımcısı Işık’ın dün kamuoyu ile paylaştığı “Çip, metro, 3. üniversite” gibi projelere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli İrade Alanından, “Kocaeli Seçim Beyannamesinde yazan projelere ben kefilim. Her türlü desteği vereceğim” açıklamasında bulunmasıdır.

ERDOĞAN3

 

ÇİP FABRİKASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting alanında paylaştığı, Sayın Işık’ın dün açıkladığı “Çip Fabrikası” projesini birileri, Allah biliyor ya lüks binek aracı “cip” ile karıştırmıştır.

Gebze’yi dolayısiyle Kocaeli’ni Türkiye’nin yarıiletken sanayiinin üssü yapacak olan ticari anlamdaki ilk “Çip Fabrikasını” anlatayım da çip ile cipi karıştıranlar, çip fabrikasına çöp fabrikası diyenler  başta olmak üzere ‘ti’ye alanlar öğrensin!

“Çip Fabrikası”, yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla kurulan yüzde 51’i Aselsan, yüzde 29’u Tübitak, yüzde 20’si Savunma Sanayi Müsteşarlığına ait “YİTAL Mikroelektronik Sanayi ve Ticaret AŞ” tarafından kurulacak.

Teknolojinin ve teknolojiye dayalı sanayilerin gelişimi açısından önemli bir rol üstlenecek olan “Çip Fabrikası” için Tübitak Gebze kampüsünde 600 dönüm arazi ayrıldı, temeli atıldı, sözleşme imzalandı.

Çip fabrikasının Türkiye, Kocaeli ve Gebze’ye kazandıracaklarına baktığımızda;

Bir: Kalkınma açısından büyük önem taşıyan “çip fabrikasında” başta Aselsan olmak üzere savunma, uzay, haberleşme, enerji sektörlerinin ihtiyaç duyduğu ileri teknoloji ürünler üretilecek.

İki: Türkiye galyum nitrat temelli çipler sayesinde savunma radarı, elektronik harp, güç elektroniği, uzay teknolojileri, elektrik iletim altyapısı, elektrikli araba, havacılık, yüksek hızlı tren ve 5G cep telefonu sistemlerinde dışarıya bağımlılıktan kurtulacak.

Üç: Üniversite-sanayi iş birliği açısından örnek bir proje olan çip fabrikası ile üniversitede geliştirilen teknolojinin ticarileşmesi sağlanacak.

Dört: Tübitak laboratuvarlarında üretilen çip, alt yapısı donanımlı Çip Fabrikasında seri üretim yapabilecek.

Beş: Türkiye; milli yarıiletken ve mikroelektronik altyapı oluşturarak hem savunma hem de sivil sanayi alanlarında dışa bağımlılıktan kurtulacak.

Altı:  Türkiye’nin yarıiletken ve mikroelektronik alanlarında, stratejik tasarım ve üretimde yetkin ve dünya ölçeğinde öncü çözümler üreten, küresel bir oyuncu olmasının yolunu açacak.

Yedi: 2017 yılında dünya çapında 400 milyar doları aşan satış hacmine sahip olan yarıiletken sektörünün 2024 yılında satışlarının 800 milyar doları aşmasıyla Türkiye’de pazar payını alacak.

 

ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kefil” olduğu, önündeki engellerin kaldıracağı sözü verdiği bir diğer konu, “Kocaeli’ne Üçüncü Üniversite”.

Kocaeli’ne 3. Üniversite geçmişte de konuşuldu ama proje çok farklı.

24 Haziran seçimleri öncesi “esamesi” okunmayan DSP’nin il başkanı Halim Dedeoğlu’nun hiçbir alt yapıya, bilimsel veriye ve kriterlere dayanmayan “Kocaeli Üniversitesi çok kalabalık. KOÜ’yü ikiye bölelim, üçüncü üniversite kuralım” fikri ilgi görmemişti.

İl başkanlarının Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile görüşmesi de sonuç vermemişti.

23 Şubat 2018 tarihinde yazdığım, “Üçüncü üniversiteye evet, KOÜ bölünmesine hayır” başlıklı yazımda il başkanlarının KOÜ’yü bölme fikrine karşı çıkmış, Sayın Işık’ın kurulacak üçüncü üniversite adının “Akçakoca Üniversitesi” olması görüşünü desteklemiş. Sayın Hülagü’nün KOÜ’nün bölünmesine karşı çıkan açıklamalarını desteklemiştim.

Doğrusunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan destekleyeceği mesajı vererek açıkladı. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesinden sonra Kocaeli’nin “Üçüncü Üniversitesi” hayırlı olsun.

 

HÜNKAR ÇAYIRI

İstanbul Atatürk Havaalanının “Millet Bahçesi” yapılacağı açıklanması tüm illere yayıldı.

Sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli mitingindeki Gebze’deki Hünkar Çayırı ve Gebze Kışlasının 400 dönümlük alanına Millet Bahçesi kuracağız” açıklaması beni aylar öncesine götürdü.

Çağ kapatıp çağ açan cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in son nefesini verdiği Hünkar çayırı olarak bilinen yerde, başkanlığını milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın kayınpederi Sadık Ağca’nın yaptığı “Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı”nın yapacağı eğitim kampüsünü hatırlattı.

O günlerde karşı çıkılmayıp, eğitim kampüsü yapılmasına göz yumulsaydı Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hünkar çayırına millet bahçesi yapacağız” diyemeyecekti.

 

********************

SEÇİM BEYANNAMESİNDE

YENİ FAZLA BİR ŞEY YOK

 

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, milletvekili adayları ve belediye başkanlarının da hazır bulunduğu toplantıda, gazetecilerin karşısına geçti, günlerdir “devlet sırrı” gibi saklanan  “Kocaeli 2018 Genel Seçim Beyannamesini” açıkladı.

Bir bölümünü Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyu ile paylaştığı beyanname de fazla yeni bir şey göremedim.

IMG-20180612-WA0019

Gebze Kışlası ve Hünkar Çayırı ile yıllardır ne olacağı tartışılan Leyla Atakan Fuar alanında millet bahçesi kurulacak olmasını anlıyorum, fikri beğeniyorum.

Ama her ilçeye yapılacağı vaat edilen “Millet Bahçeleri Projesi” kimse kusura bakmasın fazla abartılmış, amacından uzaklaştırılmış, biraz da sulandırılmış.

İyi ki 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün kalkıştığı silahlı darbe girişimi püskürtüldü de kışlalar açığa çıktı.

Yoksa Kocaeli’nde millet bahçesi yapacak yer bulunamayacaktı.

“Seçim Beyannamesi” kitapçığında yer alan çoğu önceki seçimlerde de açıklanan, bazılarının yapımına başlanan Gebze-Darıca- Çayırova Metrosu, Kuzey Marmara Otoyolu, Güney Otoyolu, Gebze Tem Köprülü Kavşak, Dilovası kavşak, İzmit Kandıra Bölünmüş Yol, Kocaeli Adalet Sarayı, yıllardır tartışılan yapılıp yapılamayacağı yargıya taşınan Kandıra Gıda İhtisas OSB, ilçelere yapılacak devlet hastaneleri, Amatem ve Çematem gibi çok konuşulan bildik projeler dikkatimi çekti.

Perşembe pazarının Doğu Kışlaya taşınmasıyla boşalacak Milli İrade Alanının “Kent Meydanına ” dönüştürülecek olmasını önemsiyorum.

Körfez-Derince-İzmit-Kartepe Metrosunun yapımını ve bitişini inşallah görür ve bineriz.

Umarım, proje kamuoyunda tartışmaya açılır önceki yıllardaki proje gibi iptal edilmez.

Kitapçıkta, Kocaeli’nin geleceği olarak tanıtılan “turizm” ile ilgili tek kelimelik cümle göremedim.

İzmit başta olmak üzere Gebze, Gölcük gibi ilçelerin otopark sorununu çözecek projede yok.

Cephanelikte yapımı devam eden 1.180 yataklı Şehir hastanesi ile ilki Umuttepe’de ikincisi Gebze’de yapılacak “Evsel Katı Atık ve Enerji Tesisi”ne de kitapçıkta yer verilmemiş.

Transit geçişlerle D-100’ü rahatlatacak projeler anlatılırken şehir içi trafik sıkışıklığı ile ulaşımı kolaylaştıracak önlemlerden de bahsedilmemiş.

Turgut mahallesinde yıkılanın yerine yapılacak Huzurevi unutulmuş.

Değişik yerlerde hizmet veren kamu kurumlarını bir araya toplayacak kompleks yapımı da ertelenmiş.

Belli ki her vali değişikliğinde boşaltılacağı söylenen Vali Konağının taşınıp taşınmayacağı, yıllardır enkaz gibi duran halkevi binasının geleceği programa alınmamış.

Kim bilir 24 Haziran öncesi açıklanan “Seçim Beyannamesine” alınmayan bir çok proje 30 mart 2019’da yapılacak “Yerel Seçim Beyannamesi”ne yazılacaktır.

 

*********************

 

EĞİTİM KAMPÜSÜNE

4.5 MİLYON TL GELDİ

 

Yenimahalle’de yıkılan cezaevi yerine Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı çok güzel bir okul yaptırdı.

2018-2019 eğitim Öğretim yılında açılacak kampüsteki 64 derslikli 3 okuldan birine İzmit ve Gazi Anadolu Liseleri, diğerine Yavuz Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi taşınacak. 4 derslikli bina da ana okulu olacak.

9şubat

Nuh Çimento’nun yaklaşık 15 milyon harcadığı kampüs inşaatı müteahhitliğini RHZ şirketi yapıyor.

Müteahhit firma okul inşaatını tamamladı, okulların açılacağı tarihe kadar teslim edecek.

Ama Nuh Eğitim Kampüsüne 3 okulun yaklaşık 2 bin öğrencinin taşınması ve derslere başlayabilmesi için bahçe düzenlemesi yapılması, kampüs bitişiğindeki trafonun başka yere deplase edilmesi gerekiyor.

Nuh Çimento ile imzalanan protokola, ihalenin verildiği müteahhit firma ile hazırlanan sözleşmede çevre düzenlemesi ve trafonun deplasesi yazmadığı için kimse oralı olmadı.

Nuh Çimento, Büyükşehir Belediyesi ve RHZ firması taşın altına ellerini koymayınca iş Vali Hüseyin Aksoy ile milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’e düştü.

Sayın Valinin verdiği talimatla Rasim hoca milli eğitim bakanlığındaki dostlarını aradı.

Nuh Çimento eğitim Kampüsü bahçe düzenlemesi, tanzimi ve trafo deplasesi için 4.3 milyon liraya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

30mayıs

Rasim hocayı kırmayan Ankara’daki yetkililer talep edilen 4.3 milyon lirayı bir hafta içinde gönderdi.

Ve bugünlerde müteahhit firma kampüsün ince işlerini tamamlarken Rasim hocanın özveriyle çalışan, milli eğitimin yüz akı ekibi de  trafonun başka yere deplasesi, çevre düzenlemesi için ihale yapacak.

Ve Nuh Eğitim Kampüsü, 2018-019 Eğitim Öğretim Yılına yetişecek.

Belki de yeni öğretim yılın ilk zili bu okulda çalacak.

 

***********************

BAŞKAN DOĞAN’IN YÜZÜ

VE GÖZLERİ GÜLÜYOR 

İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan üstlendiği her görevi layıkıyla yapan, aldığı sorumlulukları fazlasıyla yerine getiren, tüyü bitmedik yetimin hakkını başkasına yedirtmeyen, kamunun malını koruyan, doğru bildiklerini söyleyen, ilkelerinden taviz vermeyen tanıdığım ender siyasetçilerdendir.

İlkeli olduğu, dürüst davrandığı için hep boy hedefi oldu, günah keçisi gösterildi.

Ama o yılmadı, mücadelesini sonuna kadar sürdürdü.

Metal yorgunu olduğunu söyleyen siyasetçilerle Ankara’da yetkili organlarında, FETÖ suçlamasında bulunan gazetecilerle yargıda hesaplaştı.

a

Ve her defasında her platformda galip gelerek, doğru bildiği yolda emin adımlarla ve kararlı şekilde yürümeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın 10 Haziran’da İzmit’e gelişinde karşılayanlar arasında yerini adı.

Sayın Cumhurbaşkanı ile tokalaşırken ellerini sıkı sıkı kavramaları ve yüzlerindeki tebessüm çok şey anlatıyordu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem