21 Mayıs 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gündemi yine biz belirledik

Galip Ataman

11 Haziran 2018 tarihli yazısı

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) düzenlediği “Yerel Medya Buluşması” konuğu, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık idi.

Başiskele The Ness otelde Cuma günü gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantı, BYEGM Daire Başkanı Habip Kaya’nın açış konuşmasıyla başladı.

Sayın Işık, biz gazetecilerin alışık olmadığı bir yöntemle toplantıyı soru-cevap kısmına geçerek sürdürdü.

İlk soruyu sorarak toplantının ve Kocaeli’nin gündemini belirlemenin ötesinde Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi’nin “Haberde Güçlü Yorumda Güçlü” olduğunu bir kez daha kanıtladık.

İşte, 2002 yılında AK Parti kurucuları arasında yer alan. İl başkan yardımcılığı, il başkanlığı, milletvekilliği, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı yapan Sayın Işık’a sorduğum o soru ve verdiği cevap;

Soru; Sayın Bakan, her seçim öncesi sonuçları bire bir olmasa da büyük ölçüde tahmin ederek öngörüsü yüksek bir siyasetçisiniz. AK Parti, Kocaeli’nin milletvekili sayısı 9 iken 6, sayı 11’e çıktığında 7 milletvekili çıkardı. Bu seçimde sayı 13 oldu. Öngörünüz ve hedefiniz nedir. İkinci sorum, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi ile ilgili.”

FİKRİ-IŞIK---GALİP-ATAMAN

Cevap, Bizim geleneğimizde seçimlerden önce hedeflediğimiz oy oranını açıklamak vardı. Ama bu seçim erken seçim değil, çok erken seçim oldu. Seçim takvimi o kadar sıkışık oldu ki, hedeflerimizi vermek için yapmamız gereken çalışmaları yapmaya çok fırsatımı ve kamuoyu yoklaması yaptırıp değerlendirmeye vaktimiz olmadı. Sizin de söylediğiniz gibi 7 Haziran seçimleri hariç bizim verdiğimiz rakamlar birebir neredeyse tutmuştu. Şu anda AK Parti Kocaeli olarak bizim kendi kriterimiz 7 milletvekili olursa, yani mevcudu korumayı kesinlikle başarılı saymayız. 8 bizim için normal sonuçtur 9 alırsak kendimizi başarılı sayacağız.

İlk kez uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 600 milletvekili seçimi ile ilgili de şöyle konuştu; “Son bir haftadır alanların şenlenmesiyle herkesin bütün adayları tartma imkanı oldu. Cumhurbaşkanımızın tecrübesi, birikimi ve kapasitesi daha ön plana çıktı. Bugün sandık konsa seçim birinci turda biter. Cumhurbaşkanımız seçimi ilk turda önemli bir farkla alır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni hükümet sistemi ile parlamentonun uyumlu çalışabilmesi için Başbakan dahil 22 bakan ile A Takımını milletvekili adayı

Yaptığına dikkat çektikten sonra “Milletvekili seçimleri içinde yükseliş içerisindeyiz. Şu anda AK Parti 300’ün üzerinde milletvekili çıkarabileceğini düşünüyorum. Yani Cumhurbaşkanlığı seçiminde de milletvekilli seçimlerinde de iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Başbakan yardımcısı Işık’ın Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili öngörüsü benim için sürpriz olmadı. Çünkü 6 Haziran’da yaptığımız görüşmede köşeme taşıdığım, “Hocam, Cumhurbaşkanı seçimini ilk turda alırız. Sorun yaşanacağını sanmıyorum. AK Parti, TBMM’de de çoğunluğu sağlar. Anayasa değişikliği sonrası ilk kez uygulanan seçim sonrası Güçlü Başkan İstikrarlı Parlamentoyu hayata geçirmiş oluruz” açıklaması ile toplantıda söyledikleri bire bir örtüşüyordu.

Ama o konuşmamızda milletvekili sayısı tahmininde bulunmamaya özen gösteren Sayın Işık, cuma günü toplantıda “300’ün üzerinde milletvekili çıkarır, parlamentoda çoğunluğu sağlarız” dedi.

Belli ki deneyimli bir siyasetçi olarak sahada bire bir görüştüğü seçmenden aldığı sinerji ile “AK Parti, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığında da milletvekilliğinde de alır. Birinci parti olarak Güçlü Başkan İstikrarlı Parlamentoyu hayata geçirir” açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın soruma verdiği cevap sonrası yanımda oturan sevgili Mevlüt Soysal’ın, “Hocam, sorduğun soru ve Sayın Bakanın cevabı ile toplantı bitmiştir. Gidebiliriz” demesi beni daha da keyiflendirdi.

galip--Habip-Necmettin

Cumartesi CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, pazar AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi olmasına rağmen Sayın Işık’ın açıklamalarına gazetelerin yer vermesi, köşe yazarların yorumlaması da dikkat çekiciydi.

Toplantının tamamı soru-cevap şeklinde geçerken 2007 yılından buyana yapılan 5 seçimde de aday gösterilerek 3 dönem kuralının uygulanmadığı Sayın Işık’ın sandık güvenliği ile ilgili soruya verdiği cevap ders niteliğindeydi, “1950’den buyana değişik partilerin iktidarında sandık güvenliği sağlanmıştır. Son günlerde bu tür iddialar çoğalırsa biliniz ki millet ittifakı yapan partiler mağlubiyete kılıf arıyordur.  Mağlubiyeti kabul ettiklerini itiraf ediyorlardır.”

Işık bir soru üzerine, AK Parti’nin siyasi krizde dahi hiç seçim kaybetmediğini, Kocaeli’nin iyi sınav verdiğini, seçime sayılı günler kala daha çok çalışacaklarını, daha hızlı koşacaklarını, yarışta yavaş kalanın yarıştan kopacağını söyledi.

Yaklaşık bir saat her soruya topu taca atmadan samimi bir şekilde veren Sayın Işık, gazetecilerden tam not aldı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dan övgüyle bahsetti.

 

GÜNDEMDE AF YOK

Başbakanlık BYEGM’nün ev sahipliği yaptığı toplantının konuğu Sayın Işık ile sohbetimiz iftarda da devam etti.

Yemek sonrası çaylarımızı yudumlarken Sayın İşık’a, Cumhur ittifakı ortağı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son günlerde gündeme getirdiği “AF” konusunu sordum.

Cevap net ve kesindi, “Hükümetimizin gündeminde kesinlikle af yok.”

Bedelli askerlik sorusunu cevaplarken, “Seçim öncesi olmaz. Seçimden sonra gündeme gelebilir” dedi.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ı AK Parti İl Başkan yardımcısı olduğu 2001 yılından buyana tanıyor ve takip ediyorum.

Birikimiyle, her kesimden insanla kurduğu diyalog, Kocaeli’ne kazandırdıkları ve gazetecilerle olan ilişkilerinde örnek gösterilen Sayın Işık, farklılığıyla farkındalık yaratan, ne zaman nerede nasıl konuşacağını bilen saygın bir siyasetçi.

Herkesin dünya görüşüne, sosyal yaşamına, siyasi tercihine saygı gösteren Sayın Işık’ın, Özgür Kocaeli Gazetesi genel yayın müdürü İsmet Çiğit’in iftar sofrasında “Efendim, bayramdan sonra hafif alkollü bir yemekte buluşsak, daha rahat konuşsak” sorusunu kendisine özgü bir üslup ve cevapla “red” etti.

Masada oturanlarda şok etkisi yaratan istek, bana sevgili İsmet’in Ramazan ayının ilk günü 16 Mayıs’ta yazdığı KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile yedikleri “balıklı viski, şarap, rakı” muhabbeti içeren yazısını hatırlattı.

Ev sahibi Sayın Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın masasındaki gazeteciler gittikten sonra bir süre daha sohbet edip önümüzdeki günlerde görüşmek dileği ile salondan teşekkür ederek birlikte çıktık.

İlk kez karşılaştığım ve tanımaktan mutlu olduğum Başbakanlık BYEGM Daire Başkanı Habip Kaya ile İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş’a mükemmel ev sahipliği nedeniyle özellikle teşekkür ettim. 

 

*******************

 

KOCAELİ’YE SON 15 YILDA
21.80 MİLYAR TL YATIRIM

 

Cumhuriyetin, demokrasinin, parlamenter sistemin olmazsa olmazı Cumhurbaşkanı, milletvekili, yerel yönetim seçimlerini önemsiyorum.

Liderlerin ve adayların seçimler öncesi mitinglerde, TV’lerde yaptıkları konuşmaları izliyor, gazetelere verdikleri röportajları okuyorum.

1

Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekilini seçeceğimiz 24 Haziran öncesi adaylarla parti liderlerinin üslupları sert, suçlamaları ağır da olsa seçmeni bilgilendirmesi açısında gerekli görüyorum.

Seçime sayılı günler kala Cumhurbaşkanı adayları da Kocaeli’ne gelmeye, seçmenle buluşmaya, mesajlar vermeye ve oy istemeye başladı.

2

Kocaeli’nde ilk mitingi, 2 Haziran’da “DEĞİŞTİR” sloganını kullanan SP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu yaptı.

Cumartesi günü CHP Yalova Milletvekili ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Kocaelililerle buluştu.

CHP delegelerinin genel başkan seçmediği İnce, CHP Cumhurbaşkanı adayı olarak cumartesi günü Kocaeli’deydi.

İl dışında olduğumdan Sayın İnce’nin mitingine katılamadım ama TV’den izledim.

Her mitingde olduğu gibi yine yapılanları yıkacağını, satılanları iptal edeceğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlayan generalin apoletlerini sökeceğini, hesap soracağını söyledi, meydan okudu.

Kocaeli’nde CHP’liler fabrikaların çevreyi kirletmesinden yakınırken, yeni fabrikalar açılmasına karşı çıkarken Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin inadına “Daha çok fabrika açacağım” söylemi bana çelişki geldi.

IMG-20180610-WA0074

Sayın İnce’den, istihdamı arttırmak için bacalı fabrika yerine 100 bin kişiye istihdam yaratacak Gebze Bilişim Vadisi’ne sahip çıkmasını, benzerlerini arttıracağı sözü vermesini beklerdim.

Belli ki seçim yaklaştıkça performansı düşüyor, bildik, duyduk cümleleri tekrarlamayı özellikle eğitim alanında yeni müjdeler vaadetmeye vakti kalmıyor.

Pazar günü de Milli İrade alanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu.

Yazımı yazarken Sayın Erdoğan henüz Kocaeli’ne gelmemiş, konuşmasına başlamamıştı.

Ama 16 yılda girdiği 12 seçimin 12’sini de kazanırken, 16 yıl aralıksız tek başına iktidar olurken Kocaeli’nin her seçimde AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sevgisini, özel ilgisini biliyorum.

Seçim istatistikleri de Kocaelililerin Recep Tayyip Erdoğan’a hiç “hayır” demediğini, Türkiye ortalaması üzerinde oy verdiğini gösteriyor.

Sayın Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak Kocaelilere ne söyleyecek, hangi mesaj ve müjdeler verecek bilmiyorum.

Bugüne kadar 15 yılda toplam 21.80 milyar liralık yatırım yapıldığını biliyorum.

Beğenirsiniz beğenmezsiniz, Kocaeli trafik ve ulaşım hariç eğitim ve sağlık başta olmak üzere çok değişti.

İşte o rakamlar: Eğitim 2.1 Milyar TL, Sağlık 1.1 Milyar TL, Gençlik ve Spor 1.8 Milyar TL, Bilim ve sanayi 1.5 Milyar TL, Aile ve Sosyal 1.5 Milyar TL,  Ulaştırma 12.1 Milyar TL, Enerji 2.8 Milyar TL, TOKİ 2.5 Milyar TL, İLBANK 5 Milyar TL, Çevre ve Şehircilik, 475.40 Milyon TL, Gıda Tarım ve Hayvancılık 319.44 Milyon TL, Çalışma 292.02 Milyon TL, Adalet 173.54 Milyon TL, İçişleri 115.3 Milyon TL, Kalkınma Ajansı 63.20 Milyon TL, maliye 6.25 Milyon TL, Vakıflar 8.80 Milyon TL.

 

*******************

 

KOCAELİ’NDE EĞİTİME

2.1 MİLYAR TL YATIRIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki iktidarın Kocaeli’ne yaptığı 21.80 milyar liralık yatırımda eğitime ayrı bir yer ayırmazsam haksızlık etmiş olurum.

1976 yılında geldiğim Kocaeli ile bugünü ve özellikle son 15 yılını kıyasladığımda eğitimde nereden nereye geldiğimizi görebiliyorum.

Rakamlarla boğmak istemiyorum ama 2002 yılında okul sayısı 520 iken bugün Bin 200’e yaklaşmışsa, öğretmen sayısı 9 bin 900’den 20 bin olmuşsa, öğrenciler çiftli öğretim yapılan 50-60 kişilik sınıflardan tekli öğretim yapılan 25-30 kişilik sınıflarda öğrenimlerini sürdürüyorsa orada durup düşünmek lazım.

Kocaeli, devlet desteği ve hayırseverlerin katkısıyla rekor düzeyde okul, derslik yapmamış olsaydı bugün 336 bin olan öğrenci, bırakın ikili öğretimi üçlü, hatta dörtlü eğitim yapan okullarda öğrenimlerini sürdürmek zorunda kalacaktı.

Bırakalım son 15 yılda eğitime yapılan yatırımı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yapılan ve açılan okul, derslik sayısına baktığımızda farkı görebiliyoruz.

Son bir yılda milli eğitim bütçesi ile açılan okul sayısı 17 ilk, orta, lise, 37 Anaokulu olup derslik sayısı 450’yi geçiyor.

Hayırsever iş adamları ve sanayicilerle Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve yapımı devam eden okullarla eğitime verdikleri destekler hariç.

Daha da önemlisi; Son 15 yılda milli eğitimde 6 bakan değişmesine, sınav sistemi, müfredat ve yönetmeliklerle sık sık oynanmasının öğrenciler üzerinde yarattığı olumsuzlukları bir kenara bıraktığımızda öğrencileri ezbercilikten kuracak uygulamaların başlamış olmasını önemsiyorum.

Önlem alınmasında geç kalınmış olsa da öğrencilerin ezber yerine soran, sorgulayan, okuyan, araştıran, yaratıcılığı, problem çözme ve analitik düşünme becerilerini öne çıkaran sistemle yetişecek olmasının sonuçlarını bir iki yıl içinde alacağımıza inanıyorum.

Okul öncesi eğitime verilen önem ve alınan önlemlerin yanış sıra okur-yazar oranlarındaki artışlar Türkiye’nin eğitimde sıçrama yaptığını gösteriyor.

Bunun için Fehmi Rasim çelik gibi özveriyle çalışan, eğitim sendikalarının önerdiği isimlere değil eğitim kalitesini dert edinen liyakatlı yöneticilere  sorumluluk veren il müdür sayısının artması lazım.

Milli eğitim bakanlığı bürokratlarının kendilerine çeki düzen vermesi şart.

Müdür Fehmi Rasim Çelik başta olmak üzere tüm yönetici ve öğretmenleri kutlarken, eğitim sorunlarını dert edinmeyen, kaliteyi arttırmak için ellerini taşlın altına koymayan, milli eğitimi acımasızca eleştirmekten başka iş yapmayan eğitim sendikaları yöneticilerini de destek vermeye çağırıyorum.

Cuma günü tatile çıkan tüm öğrenci ve öğretmenlere de iyi tatiller diliyorum.

IMG-20180610-WA0000

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
YEDİ İKLİM mobesko konak_dr Davetiyem