20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitimde başarılı bir yıl geçirdik

Galip Ataman

08 Haziran 2018 tarihli yazısı

Kocaeli’nde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı ilk ders zili 18 Eylül 2017 pazartesi günü İzmit TBMM İlk ve ortaokulunda çalmıştı.

Son ders zili 8 Haziran Cuma günü (bugün) Gebze Kargalı ilk ve ortaokulunda çalacak.

Lise Geçiş Sınavına (LGS) giren sekizinci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanan 12 sınıf öğrencileri hariç tüm öğrenciler tatile çıkacak.

Önceki yıllarda eğitim kalitesini, ezbere dayanan bilgilerle ölçerken öğrencinin bireysel başarıları ile övünüyorduk.

2017-2018 eğitim öğretim yılında, Vali Hüseyin Aksoy’un öncülüğü, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in özverili çalışmalarıyla okullarda robotik atölyeler ve kodlama sınıflarının açılmasıyla öğrenciler ezbercilikten kurtuldu.

Soran, sorgulayan, okuyan, araştıran, yaratıcılığı, problem çözme ve analitik düşünme becerilerini öne çıkaran öğrenciler öne çıktı.

Günümüz okur yazarlık anlayışına bilgisayar okur yazarlığının katılımıyla öğrencilerin bireysel başarılarının yanında eğitimde kalite de arttı.

Bana göre 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Vali Aksoy ve müdür Çelik’in en önemli başarısı; son yıllarda yaşanan okul ve derslik durağanlığının aksine 2019 yılında tüm okullarda tekli öğretime hazır olmak için yeni okul ve derslik yapımında oldu.

Kalitenin artmasında, başarı çıtasının yükselmesinde, öğretmen ve öğrencilerin özgüven kazanmasında Rasim hocanın etkisini ve katkısını görmezlikten gelemeyiz.

 

 

SOSYAL PROJELER

Eğitimde kalitenin artmasında Rasim hocanın özverili çalışmalarının yanı sıra öğrencilerin yerel, ulusal ve uluslar arası sosyal, sportif yarışmalar ve bilgi becerilerini öne çıkaran başarıları da etkili oluyor.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerin elde ettiği başarıları, aldıkları ödülleri tek tek yazacak değilim ama öne çıkanlar şöyle;

Bir: Gebze Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde TÜBİTAK tarafından lise öğrencilerine yönelik olarak 49.’su düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” İstanbul Asya Bölgesi ödülleri.

İki: TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarında Türkiye genelinde 150 öğrenci arasından Dilovası Özel Enka Teknik Okulları öğrencileri matematik ve fizik dallarında bronz madalya aldı.

Üç: Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen “20. İngilizce Drama Festivali” yarışmalarında elde edilen Türkiye birinciliği.

Dört: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla arayarak kutladığı Katar’da 52 ülkenin katılımıyla gerçekleşen 4. Arapça Münazara şampiyonasında birinci olan İzmit Mehmet Akif Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Beş: İsrail’de yapılan ISF Dünya Okul Sporları Futsal Şampiyonasında ülkemizi temsil eden Gölcük Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi Kız Futsal Takımı finalde Brezilya ile oynayarak dünya ikincisi oldu.

Altı: Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 12. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında Kocaeli 2 Türkiye İkinciliği ve 1 Özel ödül aldı.

Yedi: Kocaeli Büyükşehir ve milli eğitim müdürlüğünce düzenlenen 279 ortaokul ve 159 liseden 7 bin 945 öğrencinin katıldığı “Edebi Hayat Okumaları” Projesi’nde 40 bin adet kitap okundu.

Sekiz: Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli şekilde yetişmelerini; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlamak amacıyla “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” projesi gerçekleştirildi.

Dokuz: Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 9.uncusu düzenlenen “Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” Türkiye Finali Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleşti.

On: Milli Eğitim Müdürlüğünün de paydaş olduğu STEM&MAKERS FEST/EXPO Girişimci ve İnovatif Türkiye için Endüstri 4.0’da 35 üniversite ve firmaların atölye çalışması, Kocaeli Bilim Merkezinde açıldı.

On bir: Anadolu İmam Hatip Lisesi  öğrencileri arasında geleneksel olarak gerçekleştirilen “Anadolu İmam Hatip öğrencileri arasında düzenlenen Genç Muhafızlar ve Genç Bilaller ezan okuma il finali ile Kocaeli İmam Hatip Liseleri Genç Hatipler Minberde Hutbe okuma yarışması  yapıldı.

On iki: Dünyanın dört bir yanından öğrencileri, okul ve toplumlarındaki su meselelerine karşı birlikte harekete geçmeleri yönünde teşvik eden eğlenceli, ilham verici ve eğitici bir program olan ve HSBC tarafından desteklenen, “Su Kaşifi” programının uluslararası finali HSBC Grubu’nun Londra’daki merkezinde gerçekleştirildi. Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu, uluslararası finalde dünya birinciliğine layık görüldü.

On üç: Matematik Olimpiyatları, Robot Yarışmaları, Beyin Olimpiyatları, Proje Okulları yarışmaları, Resim, Hikaye, Fotoğraf, Mektup yazma, Arapça münazara, Kompozisyon ve Kitap okuma, fotoğraf yarışmasında, Kurumsal olarak İş Sağlığı ve İş Güvenliği kapsamında en iyi uygulamalar ödüllerini Kocaelili öğrenciler paylaştı.

İnanıyorum ki öğrencilerin ve okulların elde ettikleri başarılar, ödüller

yazdıklarımla sınırlı değil, daha çok. Bunlar benim tespit edebildiklerim.

milli eğitim bakanlığının sistemde, müfredatta, sınavlarda yaptığı değişikliklerin öğrenci ve veliler tarafından büyük tepki almasına rağmen 2017-2018 eğitim  öğretim yılını sağlık ve başarılıyla tamamlayan tüm öğrencileri ve öğretmenleri kutluyor, iyi tatiller diliyorum.

Son bir not: 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 1257 okulda 23 bin 942 öğretmen görev yaparken 384 bin 412 öğrenci öğrenim gördü.

Okul öncesi sınıflarda 45.946, ilkokullarda 115.947, ortaokullarda 120.285, liselerde 102.234 öğrenci bugün karne sevinci yaşayacak.

IMG-20180607-WA0005

 

********************************

Cumartesi İnce pazar Erdoğan

 

Seçime 16 aydan fazla zaman varken öne alınarak 24 Haziran’da yapılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçimine sayılı günler kaldı.

Seçmen; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diyen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralıksız 16 yıllık tek başına iktidarına “devam” mı diyecek?

Yoksa CHP’ye genel başkan bile olamayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’ye kanıp “tamam” mesajı mı verecek?

Girdiği her seçimi kaybeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kadrolu muhalefetine” son vererek Türkiye’yi mi teslim edecek?

16 Nisan 2017 Anayasa halk oylamasından buyana gösterdiği performansla, “Bu yarışta ben de varım” diyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidar ortağı mı olacak?

Tüm bu soruların cevabını çok değil, 15 gün sonra sandıklar açıldığında öğreneceğiz.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve A Takımını, bakanları, milletvekili adaylarını dinleyenler “Güçlü Başkan İstikrarlı Parlamento için Reisle 5 yıl daha” diyor.

CHP’de alışık olunmayan meydanlardaki kalabalıkları görenler, “16 yıllık AK Parti iktidarı sallanıyor mu?” sorusunu soruyor.

SONUÇ;

Bir: AK Parti ve adayı Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turda sonuçlanacağına kesin gözle bakıyor.

İki: A Takımı ve Bakanları milletvekili adayı göstererek 13. Cumhurbaşkanı seçilecek Erdoğan ile uyumlu çalışacak Parlamento oluşması için çalışıyor.

Üç: CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin hedefi ikinci tura kalmak ve Erdoğan ile yarışmak.

Dört: Yıllardır muhalefete alışan CHP, parlamentoda İYİ Parti + Saadet Partisi + HDP ile Anayasayı değiştirerekiyileştirilmiş parlamenter sistem” istiyor.

Beş: İdeolojisi, siyasi ve dünya görüşü, yaşam tarzı farklı 4 benzemez partinin Anayasa değişikliğinireferanduma götürecek 3/5 çoğunluk (360 milletvekili), Anayasayı TBMM’den geçirecek 2/3 çoğunluk (400 milletvekili) sağlayarak bir metinde buluşturması zorun ötesinde imkansız görünüyor

 

ADAYLAR KOCAELİ’DE

Mitinglere, salon toplantılarına, TV programlarına baktığımızda 24 Haziran’da yapılacak seçim AK Parti-CHP-İYİ Parti arasında geçiyor.

1 Kasım 2015 seçiminde yüzde 0.88 oy alan Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nu da az da olsa görüyoruz.

26. Dönem milletvekili seçiminde barajı geçerek grup kuran MHP ise sırtını AK Parti’ye dayadığından Cumhurbaşkanı adayı çıkarmadığı gibi ortalıkta fazla görünmüyor.

Kocaeli’ne baktığımızda, seçime 15 gün kalmasına rağmen iftarda, sahurda, toplantılarda, ilk kez oylanacak “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” kaderini belirleyecek gençlerin ve kadınların yanında AK Parti var.

Cumhurbaşkanı seçimini alacağını, iyileştirilmiş parlamenter sistem için TBMM’de en az 360 milletvekili çıkaracağını söyleyen CHP ve İYİ Parti sahada yok gibi.

Ancak, Cumhurbaşkanı adaylarının Milli İrade Meydanındaki (Perşembe Pazarı Alanı) mitingleri seçime hareket getiriyor.

İlk mitingi 2 Haziran’da SP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu yaptı.

 MUHARREM-İNCE

İNCE, CUMARTESİ GÜNÜ

İkinci miting CHP’nin. Yalova Milletvekili ve 24 Haziran öncesi gündemi belirleyen Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yarın (9 Haziran Cumartesi) Milli İrade Meydanında konuşacak.

İnce, her mitingde olduğu gibi Perşembe alanında da 15 Temmuz FETÖ Darbe girişimini püskürtülmesinde, Fırat Kalkan ve Afrin Harekatlarının başarı ile sonuçlanmasında etkin görev alan, bir dönem Kocaeli EDOK Muhabere Hizmet destek Eğitim Komutanlığı yapan, 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’in apoletlerini sökeceğini söyleyecek.

Sanayi kenti Kocaeli’de istihdam artıracak, üretime dönük fabrikalar kurulmadığını anlatacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve 16 yıllık AK Parti iktidarının yanı sıra CHP seçimli kurultaylarda Muharrem İnce safında yer aldığı için Kılıçdaroğlu tarafından milletvekili adayı yapılmayan İzmit ilçe eski başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın önerisiyle Umuttepe’de kurulacak Evsel Katı Atık ve Enerji Tesisini, MİA projesi içinde yer alan real bonuslarını, Cephanelik’te yapılacak şehir hastanesini eleştirecek.

Cumartesi günü Perşembe alanında Cumhurbaşkanı adayı olarak konuşacak İnce, Anayasa halk oylaması öncesi ilçe başkanı Küçükkaya’nın isteği ile 13 Nisan 2017’de Yalova milletvekili olarak geldiği İzmit’te Anıtpark’taki mitinge katılarak seçmenlerden Anayasa’ya hayır oyu isterken “Bu Anayasa’ya yüzde 1 evet oyu çıkmaz” tahmininde bulunmuştu.

Ama 16 Nisan’da yapılan oylama sonucu: yüzde 51.18 Evet, yüzde 48.82 Hayır.

ERDOĞANN-(2)

ERDOĞAN, PAZAR GÜNÜ

İzmit Milli İrade Meydanının (Perşembe Pazarı Alanı) 10 Haziran Pazar günü saat 16.00’da yapılacak mitingin konuğu, 16 yılda girdiği 12 seçimin tamamını kazanan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Kocaeli’ye o kadar çok geldi ki sayısını unuttum ama son olarak 27 Ocak’ta AK Parti Gençlik Kolları başkanlık seçimi için geldiğini hatırlıyorum.

Kocaelilerin her seçimde Erdoğan ve partisine Türkiye ortalamasının üstünde oy verdiğini biliyorum.

Her platformda olduğu gibi CHP adayı İnce’ye yüklenen, İYİ Parti adayı Akşener ile ilgili tek kelime söylemeyen Erdoğan, Pazar günü 16 yılda Kocaeli’ye kazandırdığı projeleri anlatacak.

Seka park başta olmak üzere, bölünmüş yollar, hızlı tren, tramvay, metro, Kuzey ve Güney Marmara Otoyolları, şehir hastanesi, bilişim vadisi, Sanayi 4.0 projelerinden bahsedecek.

Türkiye’de aktif siyaset yapan tek kadın ünvanını elinde tutan, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası AK Parti’nin kuracağı hükümette Başbakan Yardımcılığını elinin tersiyle iten, MHP’deki lider egemenliğine kafa tutarak İYİ Parti’yi kuran Meral Akşener’in İzmit mitingi 19 Haziran’da.

Siyasi tarihimize adını Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı olarak yazdıran, ilk kadın Cumhurbaşkanı adayı olarak 24 Haziran seçimlerine hazırlanan Akşener, iddialı olmanın ötesinde kadınlara ve gençlere güveniyor.

 

***************

SEÇİM BEYANNAMESİ

AÇIKLAMAYACAK

 

Başbakan Yardımcısı bugün Başiskele The Ness Otelde Kocaeli, Sakarya, Düzce’deki gazetelerin temsilcileri ve yöneticileri ile bir araya gelecek.

BYEG İstanbul İl Müdürlüğünün organize ettiği toplantı saat 16.00’da Başbakan Yardımcısı Işık’ın gazetecilerle sohbeti ve soruları cevaplandırması ile başlayacak. Toplantı sonrası topluca iftar yapılacak.

Daha önce yapılan açıklama doğrultusunda toplantıya katılacak gazeteciler merakla Başbakan Yardımcısı Işık’ın “Kocaeli Seçim Beyannamesi”ni bekliyor.

fikri-ışık

Önceki gün konuştuğum Başbakan Yardımcısı Işık, “Hocam, daha önce hazırlanan programa göre Cuma günü Kocaeli, Seçim Beyannamesini açıklayacaktım. Ancak pazar günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yapacağı miting nedeniyle beyannameyi açıklamayacağım” dedi.

Sizin anlayacağınız, Sayın Işık bugün gazetecilerle sohbet edecek, sorularını cevaplayacak ama Kocaeli Seçim Beyannamesini açıklamayacak.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi