20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP+İYİ PARTİ+HDP+SP+DP+VP oyu Erdoğan’ı devirmeye yetmiyor

Galip Ataman

06 Haziran 2018 tarihli yazısı

Erken seçim kararı alınması, Cumhurbaşkanı adaylarının açıklanması, “Cumhur ve Millet İttifaklarının” kurulması derken seçim geldi çattı.

24 Haziran’da 13. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem 600 milletvekilini seçeceğiz.

18 gün sonra ilk kez uygulanacak “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” oylayacağız.

Oylamasına oylayacağız da CHP, İYİ Parti, SP, VP adayları ile HDP temsilcilerinin konuşmalarına bakılırsa 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçmeyeceğiz.

Ya ne yapacağız? 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu rövanşını alacağız.

Nereden çıktı bu diyenler çıkacaktır, anlatayım.

16 Nisan 2017’de yapılan halk oylamasında bugün “millet ittifakı” oluşturan partiler ile Erdoğan karşıtları o gün “hayır bloğu” oluşturdu.

Bir başka deyişle 5 benzemez bugün olduğu gibi “Parlamenter Sistemin”devamı için “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini” savunan AK Parti’ye karşı bir araya geldi.

İşte, gezi olayları ile başlayan, Adalet Yürüyüşü ile devam eden, 16 Nisan halk oylaması ile noktalanan ortaklığın sonucu.

kıulıçdaroğlu--akşener

AK Parti; yüzde 51.18 (24.325.633) EVET

CHP, İYİ Parti, SP, VP, HDP;yüzde 48.82 (23.203.316) HAYIR.

İdeolojileri, dünya görüşleri, sosyal yaşamları, dini inançları farklı beş parti bir yıl önce olduğu gibi meydanlarda, yine aynı söylem “parlamenter sistem.”.

Amaçları; demokratik parlamenter sistem falan değil.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 13. Cumhurbaşkanı seçtirmemek.

Meydanlarda, demokratik parlamenter sistemi getireceğini, meclisi daha güçlü kılacağını söyleyen CHP Cumhurbaşkanı adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce Cumhurbaşkanı seçildiğimde Erdoğan’ın kullandığı yetkileri kullanmayacak mıyım? Elbette ben de kullanacağım. Parlamenter sisteme dönüş için iki yıllık bir süreyi içeren restorasyon süreci gerekli. Yargıyı düzeltmeden ekonomi düzelmez. Biri bozuksa diğeri de bozuktur.” der miydi?

Ya da HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani geçmişte, Parlamenter sistem işlemiyor. Cumhurbaşkanı, Demirtaş da olsa sistem krizi yaşanır. Demokratik bir anayasayla başkanlık sistemine geçilebilir. Başkanlık sistemine geçiş tartışmasını erteleme şansı kalmamıştır” türü laflar eder miydi?

 

PARLAMENTER SİSTEM

Bu seçim, aday profilleri, verilen mesajlar, yapılan vaatler, meydanlardaki kalabalıkların yanı sıra çelişkili açıklamalar ile öncekilerden çok farklı.

AK Parti, Anayasa değişikliğinin tartışıldığı günden buyana, “Güçlü Başkan, İstikrarlı Parlamento” sloganını kullandı.

TBMM’nin işlevinin ve sorumluluğunun önemini bildiğinden Başbakan dahil bakanların neredeyse tamamını ve partisinin A takımını milletvekili adayı yaptı.

Anayasa değişikliği ile TBMM yetkilerinin tamamen elinden alındığını, milletvekillerinin itibarsızlaştırıldığını iddia eden CHP başta olmak üzere tüm muhalefet partileri seçime sayılı günler kala tavır değiştirdi.

600 milletvekilinden oluşacak TBMM’de 3/5 (360) ve 2/3 (400)çoğunluğu ele geçirmek için görüşmeler yapmaya başladı.

“Millet İttifakı”nın, Recep Tayyip Erdoğan karşısında Cumhurbaşkanı seçme şansı olmadığını görmüş olacaklar ki Anayasa değişikliği için yeterli sayıya ulaşacak birliktelik arayışlarına girdi.

“Parlamenter Sisteme Dönüş” işbirliği için geçtiğimiz günlerde Meral Akşener ile Kemal Kılıçdaroğlu bir araya gelerek ortak çalışma kararı aldıklarını açıkladılar. Sırada HDP dışındaki parti genel başkanları var.

Sandığa gitmeden paniğe kapılan “Millet İttifakını” oluşturan partiler ve liderleri

HDP’yi dışladıklarına göre Cumhurbaşkanlığında olduğu gibi TBMM’de çoğunluğu sağlamak konusunda da samimi değiller.

HDP’nin dışlandığı bir ortaklıkta, TBMM’de “Parlamenter Sisteme Dönüşü” gerçekleştirmek için Anayasa değişikliği yapacak çoğunluğu sağlamaları zor.

Siyaset böyle bir şey olsa gerek.

tbmm

 

HDP, ANAHTAR PARTİ

Cumhurbaşkanı adayının cezaevinde olduğu, “Cumhur ve Millet İttifakı” partilerin dışladığı HDP, seçimin de, TBMM üye dağılımının da, Anayasa değişikliğinin de “anahtar partisi”.

7 Haziran 2015’de yüzde 13.12 oy, 1 Kasım 2015’te yüzde 10.76 oy alan HDP, 16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği halk oylamasına “hayır” demişti.

Doğu ve Güneydoğu’da sağlanan güvenlik sonrası terörün durması, seçmen üzerindeki baskının sona ermesi HDP’nin işini zorlaştırıyor.

Seçmen, düne kadar Doğu ve Güneydoğu’ya gidemeyen CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin bugün oralarda Ay Yıldızlı Türk Bayraklar ile miting yapmalarının AK Parti iktidarının aldığı önlemler ve verdiği mesajlar sayesinde olduğunu biliyor.

O nedenle HDP’liler tedirgin. HDP oyları eskiden olduğu gibi çantada keklik değil. HDP’nin yüzde 10 barajı aşıp aşamayacağı bilinmiyor, bıçak sırtında.

24 Haziran seçiminin anahtar partisi HDP, barajı aşarsa en az 40 milletvekili ile TBMM’de grup kurarak en büyük darbeyi AK Parti’ye vurmuş olur.

Barajı aşamaz ise HDP’ye gidecek oylar bölgedeki ikinci partiye yazılır ki AK Parti çıkaracağı milletvekili sayısından en az 60 fazlasını çıkarır.

CHP, İYİ Parti, SP, DP’nin oluşturduğu “Millet İttifakının” Anayasa değişikliği hayali de başlamadan bitmiş olur.

 

ERDOĞAN İLK TURDA

Açıklanan anket sonuçları, kamuoyu yoklamaları, meydanlarda verilen mesajlara bakılırsa AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçileceğine kesin gözle bakılıyor.

Ama AK Partililer bu konuda ikiye ayrılmış görünüyor.

Bir grup, Erdoğan’ın ilk turda alacağı yüzde 52-54 arası oy yerine ikinci turda yüzde 65 ve üzeri oyla Cumhurbaşkanı seçilmesini savunuyor.

erdoğan

Diğer grup ise, ilk turda alınacak yüzde 52-54 oyun ikinci turda alınacak yüzde 65 ve üzeri oydan daha etkili olacağını söyleyerek Erdoğan’ın ilk turda seçilmesini istiyor.

“Millet İttifakını” oluşturan partiler CHP, İYİ Parti, SP Cumhurbaşkanı adayları da oy potansiyellerini bildiklerinden Cumhurbaşkanlığı seçiminde hedefleri, ikinci tur.

Bakmayın siz CHP adayı Muharrem İnce’nin meydanlarda, “24 Haziran’da Allah’ın izni milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olunca…” diye başlayan cümlelerle birinci turda Cumhurbaşkanı seçileceğini ima etmesine, esip gürlemesine.

Muharrem İnce de, Meral Akşener de ilk turda seçilemeyeceklerini ve ikinci tura kalacaklarını kabul etmişler.

Öyle ki, dereyi görmeden paçaları sıvayıp birbirlerine destek vereceklerini açıklarken seçilemeyenin seçilenin yardımcısı olacağını kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Meydanlarda ki kalabalıklar kimseyi yanıltmasın, iştahlarını da kabartmasın.

Rahmetli Osman Bölükbaşı’nın tarihe geçen gençlerin bilmediği, orta yaşlıların hatırlamadığı şu sözünü hatırlattı, ‘‘Sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor… Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman’ı (Allah’ı) alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız’’.

 

**************

 

‘MİLLET İRADESİNİ

YOK SAYIYORLAR’

 

Seçime sayılı günler kala, sonucu doğrudan etkileyecek kararsızlar rengini belli etmeye başladı.

24 Haziran akşamı sandıklardan kimin galip çıkacağı, kimin üzüleceği de aşağı yukarı tahmin ediliyor.

AK Partililerin sık sık dile getirdiği, her platformda dile getirdiği “Güçlü Başkan, İstikrarlı Meclis” sloganı da seçmen tarafından büyük ilgi görüyor.

“Cumhur İttifakını” oluşturan partiler, seçmenle Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 projelerini paylaşıyor.

“Millet İttifakını” oluşturan partilerin Cumhurbaşkanı adaylarının “Yapılanları yıkmak, memnun olmadıkları kurumları kapatmak ve satmak, beğenmedikleri komutanların apoletlerini sökmek” sözleri dikkat çekmenin ötesinde kararsızların tercihinde etkili oluyor.

Pazartesi günü, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile konuştum.

24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim tahminlerini sordum.

CHP, İYİ Parti, SP liderlerinin 24 Haziran seçimlerinden sonra “parlamenter sisteme” hızlı bir geçişin yol haritasını belirlemek bir araya geldiklerini nasıl yorumladığını öğrenmek istedim.

Başbakan yardımcısı Işık’ın seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Hocam, Cumhurbaşkanı seçimini ilk turda alırız. Sorun yaşanacağını sanmıyorum. AK Parti, TBMM’de de çoğunluğu sağlar. Anayasa değişikliği sonrası ilk kez uygulanan seçim sonrası Güçlü Başkan İstikrarlı Parlamentoyu hayata geçirmiş oluruz” dedi.

Demokratik parlamenter sistemi geri getireceklerini söyleyen Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına verdiği cevap da şöyle oldu, Demokratik parlamenter sistemi geri getireceklerini söyleyenler samimi değiller. Anayasa değişikliği ile geçmişte çalıştırılmayan, yasa çıkarması engellenen TBMM’nin yeni sistemde yasama görevi yaparken güçlendiğini görmezden geliyorlar. Güçlü Başkanlık, İstikrarlı Parlamento sisteminin demokrasiyi kesintiye uğratmadan, tıkanmasına meydan vermeden çalıştıracağını görmüyorlar. Özetle, 16 Nisan’da yapılan halk oylaması ile değiştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile güçlendirilen yasama görevi yapacak TBMM’nin çalışmasını görmeden önyargılı konuşuyorlar. TBMM’nin çalışma performansını görmeden, yararlı ve zararlı yanlarını tespit etmeden karşı çıkmak doğru değil. Karşı çıkanlar, eleştirenler, değiştireceğini söyleyenler millet iradesini yok sayıyorlar. Millet iradesine saygısızlık ediyorlar.”

Sayın Işık, Millet İttifakını oluşturan partilerin liderlerinin millet iradesini yok saydıklarını söylerken hani haksız da değil.

Demokratik Parlamenter sistemi geri getireceklerini söyleyenlerin24 Haziran’da yapılacak seçim sonrası TBMM’deki üye dağılımını ve parlamentonun çalışmasını görmeleri gerekmez mi?

fikri-ışık

16 YILDA 12 SEÇİM

Seçim tarihi yaklaştıkça, “millet ittifakını” oluşturan partiler ve Cumhurbaşkanı adayları belli ki seçmen üzerinde “psikolojik baskı” oluşturmak istiyor.

Başbakan Yardımcısı Işık’ın anlattıklarını dinledikten sonra 16 yılda girdiği 12 seçimin 12’sini de kazanan, 16 yıl aralıksız tek başına iktidar olan AK Parti ve diğerlerinin oy dağılımlarına baktım.

Çok eskilere gitmeye gerek yok. 7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve 16 Nisan Anayasa değişikliği Halkoylaması sonuçlarına bakmak yeterli.

“Cumhur İttifakı” oluşturan AK POarti ve MHP ile “Millet İttifakı” oluşturan CHP, İYİ Parti, SP” ile her seçimde dışlanan HDP’nin oy oranları.

AK Parti; 7 Haziran 2015’de yüzde 40.87, 1 Kasım 205’de yüzde 49.50.

CHP; 7 Haziran 2015’de yüzde 24.95, 1 Kasım 2015’de yüzde 25.22.

MHP;7 Haziran 2015’de yüzde 16.29, 1 Kasım 2015’de yüzde 11.90.

SP;7 Haziran 2015’de yüzde 2.00, 1 Kasım 2015’de yüzde 0.68.

HDP; 7 Haziran 2015’de yüzde 13.12, 1 Kasım 2015’de yüzde 10.76.

16 Nisan 2017 Halkoylaması; yüzde 51.18 evet, yüzde 48.82 hayır.

 

****************

PROJE OKUL SAYISI

BİR’DEN 11’E ÇIKTI

 

TEOG yerine getirilen ve ilk kez uygulanan LGS (Lise Geçiş Sınavı) Cumartesi günü yapıldı.

2 bin 820’si Kocaeli’nde 35 lisede olmak üzere Türkiye genelinde 126.510 öğrenci 1.367 sınavla öğrenci alan liselerde öğrenim görecek.

Kocaeli’nde sınavla öğrenci alan 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 Anadolu, 7 AİHL, 17 MTAL olmak üzere toplam 35 liseden sadece KOCAELİ FEN LİSESİ “pilot lise” idi.

Bir olan pilot lise sayısı geçtiğimiz günlerde İzmit Muammer Dereli Fen, İzmit Şehit Özcan Kan Fen, Gölcük Fen, Körfez Fen, Gebze Yücel Boru Fen, Darıca Fen, Çayırova 15 Temmuz Şehitler Fen, Kartepe Ali Fuat Başgil Soısyal Bilimler, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler, Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi ile sayı 11’e çıktı.

LGS’ye giren ve yüksek puanlı öğrencilerin girdiği liselerin Türkiye’deki dağılımına baktığımızda; 309 Fen Lisesine 34.500, 89 Sosyal Bilimler Lisesine 9.450, 222 Anadolu Lisesine 34.530, 449 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 19.170, 298 Anadolu İmam Hatip Lisesine 28.860 öğrenci olmak üzere toplam 1.367 liseye 126.510 öğrenci.

LGS’de başarılı olan, yüksek puan alan öğrencilerin kayıt yaptırdığı pilot liselerin bir diğer özelliği; sosyal etkinlikler ve laboratuvar sayılarının artmasının yanında öğretmen ve yöneticiler sınavsız olaran doğrudan milli eğitim bakanlığı tarafından atanacak.

,

 

 

 

 

*********************

İYİ Parti'de başkan Ocakoğlu

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Serdar Kaman, rahatsızlığı nedeniyle 10 günlük izne çıkacağını belirterek yerini vekaleten İl Sekreteri Mükerrem Ocakoğlu'na bıraktı. Kaman yapıtğı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Rahatsızlığım nedeniyle ameliyat olacağım için 10 günlük geçici bir süre nedeniyle görevimi vekaleten İl Sekreteri Sn. Mükerrem Ocakoğlu'na bırakıyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederim" dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi