21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Fox Tv’nin kumpası ve CHP’nin beklentisi…

Enes Şen

05 Haziran 2018 tarihli yazısı

Hiç kuşkusuz seçim dönemlerinde halkın tercihi olabilmek adına, partilerin olmazsa olmazlarından biri de televizyon kanallarıdır.
Tabii her kanal sahibinin ideolojik tercihleri de farklı olabiliyor.
Bu durum oldukça normal ve demokrasi ile yönetilen bir topluluk olmanın gereğidir.
Her özel televizyon sahibi kendi ideolojisine yakın partileri seçim dönemlerinde ekrana taşır.
Kimi kanal AK Parti’yi ve Erdoğan’ı gündeme getirirken, kimi kanal kendi değerlendirmesine göre AK Parti ve Erdoğan aleyhine olumsuz gördüğü olayları topluma yansıtır.
Ekranlara gelen haber yahut özel röportajlar toplumun seçim arifesindeki düşünce yapısında farklılıklara neden olur ve her ne kadar biz ülke yapısı olarak sabit fikirli olsak da bazen halkın kararının değişmesinde etken olabilir.
İşte bu durum siyasette ‘algı operasyonu’ olarak nitelendiriliyor.
İçinde bulunduğumuz seçim döneminde şu ana kadarki en belirgin algı operasyonu CHP’nin Halk Tv’den sonraki en önemli medya partneri olan Fox Tv’den geldi.
Fox Tv haber ekibi Mersin’deki şehir hastanesi üzerinden kurgulama haber planlayarak yayına sürdü.
Yayınlanan haberde bir vatandaşın ayağının komple alçıda olmasına rağmen MR çekilmek adına bütün hastaneyi koltuk değneği kullanarak katletmek zorunda kaldığını ve dolayısı ile toplum üzerinde ‘’bu denli şaşaalı hastaneler anlamsız, ülke bütçesine zarar veriyor’’ mesajı verilmek isteniyor.
Verilmek istenen mesaj bu olsa da işin aslı görünenden çok daha farklı.
Gelin görün ki hastane yönetiminin haberin yayınlanmasının ardından hastane yönetimi tarafından yapılan araştırma sırasında kamera kayıtlarında bahsi geçen kişinin bir ayağının komple alçıda olmadığı ve koltuk değneklerini havaya kaldırıp rahat bir şekilde yol alabildiği görünüyor.
Zaten ismi kullanılarak operasyona dahil olan vatandaş Fox Tv’nin haberini kendi beyanatları kesilerek yayınlandığını görünce durumdan rahatsız olup konunun açıklığa kavuşması adına Atv’ye konuştu.
Vatandaş Atv’ye yaptığı açıklamada gelenlerin Fox Tv’den olduklarını bilmediğini ve röportajın başında hastaneyi çok beğendiğini ve eserden dolayı Erdoğan’a teşekkür ettiğini ancak yayınlanan haberde bu bölümlerin olmadığını söylüyor. Devamında hastaların bölümler arasındaki sevklerde ulaşımı anlamında kullanılan golf arabalarının serbest olmadığı ve sadece belli mesafe aralıklarında kullanıldığını söylüyor.
Yıllardır hastanede görev yapan biri olarak vatandaşımızın yanlış bilgilendirmesi hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.
İlk olarak ifade etmem gereken şey, haberde MR bölümünün polikliniklerden uzak olması gerekiyor. Çünkü MR çekiminde kullanılan cihazların yüksek derecede radyasyon içeriyor ve diğer hastaların radyasyondan etkilenmemeleri adına MR birimi ile diğer birimler özellikle uzak tutuluyor. İfade etmem gereken bir diğer nokta vatandaşımızın Atv’deki röportajında ifade ettiği golf arabası konusudur.
Golf arabalarının hastanelerdeki kullanım amaçları birimler arasındaki git-gel olayının bir çile olmaktan çıkması.
Güdülen amaç bu iken vatandaşımızın dediği gibi golf araçlarının sadece belli mesafeler arasında kullanıyor olması mantık ile örtüşmemektedir.
Zaten sizler ile bu yazımı paylaşırken doğru bilgilendirmeleri yapabilmek adına çalışmakta olduğum kurumdan bir yetkiliden konu hakkında bilgi talep ettim ve yukarıda sizin ile paylaştığım bilgiyi teyit ettim.
Kısacası kurgulama üzerinden algı operasyonu adına yapılan bu haber gerek ortaya konan gerçekler ile gerekse adı geçen vatandaşımızın olay hakkında anlattıkları da gösteriyor ki CHP yeni dönemde başa geçer ise yatırımları durdurarak ülke bütçesini düzene sokacağını söylerken, mevcut projeleri de baltalamaya çalışarak ne amaçlandığının düşünülmesi gerekiyor.
Hem mevcut projeler baltalanarak insanların yeni hastanelere gidiş gelişini en aza indirgemeyi amaçlayacaksın hem de ülke bütçesini düzeltmekten bahsedeceksin.
Nasıl olacak bu iş?
Özellikle yeni yapılan hastaneler yap-işlet-devret modeli üzerinden faaliyete sokulduğundan dolayı yüklenici firmalara belli bir hasta sayısı taahhüt edilmek durumunda.
Taahhüt edilen sayılara ulaşmadığında ülke bütçesine çok önemli kayıplar yaşatması mümkündür.
Demem o ki CHP zihniyetinin bu konudaki algı operasyonu çabası ülkemize yarardan çok zarar getireceği de aşikardır.
CHP ve CHP zihniyetinin seçimi kazanmaktaki amacının ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine mi çıkarmak istemesi yoksa Erdoğan’ı devirmek mi olduğu sorusunun cevabını da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem