20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanına rağmen belediye “izin” vermiyor

Galip Ataman

04 Haziran 2018 tarihli yazısı

Hayırseverler o kadar çok okul yaptırdı ki sayısını hatırlamıyorum.

Ama Kocaeli’nin iller sıralamasında ilk sırada olduğunu biliyorum.

Son 16 yılda 1923-2000 arasında yapılanlardan daha fazla olduğuna tanığım.

Hangi hayırseverin nerede kaç derslikli okul yaptırdığını tekrarlamak yerine inşaatları devam eden okullara bakalım.

okul-inşaatı

Yenimahalle’deki 64 derslikli 3 okuldan oluşan “Nuh Eğitim Kampüsü” 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında açılacak.

Değişik ilçelerde yapımı tamamlanan Türkiye’ye örnek gösterilen 37 anaokulu hazır.

Rabotik ve kodlama sınıflarına her gün yenilerini ekleniyor. 

Yaklaşık 350 bin öğrencinin öğrenim gördüğü, 20 bin öğretmenin görev yaptığı Kocaeli’nde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim sayısı 500’den bin 250’ye çıktı.

Vali Hüseyin Aksoy ve müdür Fehmi Rasim Çelik, 2019 yılında tüm okullarda tekli eğitim-öğretime geçme konusunda iddialı.

Okul ve derslik sayısının artmasının yanı sıra eğitimde kaliteyi artırmakta kararlı.

 

İNŞAATA MÜHÜR TEHDİDİ

Gelelim asıl konumuz, Körfez’de inşaatı devam eden Pakize-Tuncer Şen Tematik Anadolu Lisesine”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesi ve ricası üzerine yapılan 24 derslikli lojistik okul inşaatını yapan müteahhitleri çileden çıkaran bazı işgüzar görevlilerin uygulamalarına.

Neymiş? Med Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Pakize-Tuncer Şen Tematik Anadolu Lisesini” yaptıran Recai Hakan Şen cumartesi ve pazar günü inşaatta çalışma yapılması için belediyeye para yatırmamışmış!

recai-hakan-şen

Körfez ilçede inşaatların cumartesi ve pazar günleri devamı için belediyeye para yatırılıyormuş gibi Pakize-Tuncer Şen Tematik Anadolu Lisesi” inşaatı mühürlenecekmiş!

Bu olaydan üniversite dahil her derecedeki eğitim kurumuna destek veren, okullar yapan, öğrencilere burs veren, “eğitim gönüllüsü” Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Med Marina Tematik Anadolu Lisesi protokol töreninde hazır bulunan, hafriyatını yapan

İsmail Başkanın inşaatı engelleme gibi bir talimat verdiğine ihtimal vermiyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ricası ve tavsiyesi üzerine Körfez’de annesi ve babası adına okul yaptıran “Med Marina Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ” sahibi Recai Hakan Şen’in de haberi olduğunu düşünmüyorum.

Protokolu 14 Şubat 2017 tarihinde imzalanan, yer tesliminin ardından temeli atılan 24 derslikli, spor salonu, erkek-kadın mescit, konferans salonu, kantin, fizik ve kimya laboratuvarı bulunan Pakize-Tuncer Şen Tematik Anadolu Lisesi” için yaklaşık 9 milyon TL harcanacak.

Protokol imza törenine tanıklık yapan, inşaat alanının temelini kazan Başkan Baran, bazı yöneticilerin işgüzar uygulamalarına ‘dur’ derse inşaatın son kat betonu engellemelerle karşılaşmadan atılacak.

Kocaeli’de ilk olan “lojistik” alanda eğitim-öğretim yapacak olan Pakize-Tuncer Şen Tematik Anadolu Lisesi” zamanında bitecek.

Körfez’de Başkan Baran’ın çok istediği “Lojistik Yüksekokul” açılamadı ama engeller kaldırılırsa “Lojistik Anadolu Lisesi” açılacak.

SONUÇ: Hayırsever iş adamları ve sanayicilerden okul yapması istenirken, kampanyalar düzenlenirken, bazı işgüzarlar yüzünden yapımı devam eden inşaatların engellemek istenmesini anlamak mümkün değil.

Dahası, Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. sahibi Recai Hakan Şen’den okul yapmasını isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen.

Varsa bürokratik eksiklikler oturulur konuşulur. Ama inşaata sık sık gidip “ceza keseriz”, “mühürleriz” tehditleri niye!

temaslisE-PROTOKOL

30 TEMATİK LİSE

Eğitim ve sanayi sektörleri arasında işbirliği sağlayan, mezunlara iş garantisi veren “Tematik Anadolu Lisesi” sayısı her geçen gün artıyor.

Türkiye genelinde 30 olarak planlanan bu okullardan bugüne kadar 17’si tamamlandı.

Proje okul kapsamında eğitim-öğretim yapacak 17 tematik lisenin dağılımı;

İstanbul’da 6, KOCAELİ, Sivas, Samsun, Sakarya, İzmir, Erzurum, Bursa, Konya, Antalya, Adana ve Ankara'da birer tane.

1.Kocaeli-Körfez Pakize-Tuncer Şen Lojistik Tematik MTAL

2.İstanbul-Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Tematik MTAL

3.İstanbul-Küçükçekmece TASEV Ayakkabı ve Saraciye Tematik MTAL

4.İstanbul-Küçükçekmece Kuyumculuk Teknolojisi Tematik MTAL

5.İstanbul-Pendik Halil Kaya Gedik Metal Teknolojisi Tematik MTAL.

6. İstanbul-Pendik Nuh Kuşçulu Seramik Cam Teknolojisi Tematik MTAL

7.İstanbul-Zeytinburnu TRİSAD Tekstil Teknolojisi Tematik MTAL

8.Adana-Seyhan Şehit Bora Süelkan Motorlu Araçlar Tematik MTAL

9. Ankara-Yenimahalle Mehmet Rüştü Uzel Kimya Tematik MTAL

10.Antalya-Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Tematik MTAL

11.Bursa-İnegöl Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Tasarımı Tematik MTAL

12.Erzurum Yakutiye Elektrik- Elektronik Teknolojisi Tematik MTAL

13.İzmir-Çeşme Ulusoy Denizcilik Teknolojisi Tematik MTAL

14.Konya-Beyşehir Makine Teknolojisi Tematik MTAL

15.Sakarya-Arifite Ticaret ve Sanayi Odası Motorlu Araçlar Tematik MTAL

16 Samsun-Tekkeköy Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Tematik MTAL

17.Sivas Bilişim Teknolojileri Tematik MTAL

 

******************

CUMHURBAŞKANI ADAYI İNCE

İYİ HATİP AMA SAMİMİ DEĞİL


Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçimine sayılı günler kala siyaset ısınmanın ötesinde kaynıyor.

Yürütme yetkisinin TBMM yerine ilk kez uygulanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine verilecek olması nedeniyle siyasi parti liderleri çok sert.

Cumhurbaşkanı adayları seçmene hoş görünmek için toplumu bölen, sosyal barışa zarar veren popülist söylemlerden vazgeçmezlerse 24 Haziran’a kadar yaşanacakları düşünemiyorum.

Örneğin, CHP’nin Genel Başkan yapmadığı ama 4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Yalova Milletvekili Muharrem İnce.

Allah’ı var iyi hatip, ağzı iyi laf yapıyor, meydanlara hakim, seçmenin nabzına göre şerbet vermesini biliyor.

Ama CHP’nin yüzde 25-30 bandındaki oyunu Cumhurbaşkanı seçilecek yüzde 50+1 oya çıkaracak, herkesi kucaklayacak inandırıcılığı ve güvenirliği yok.

Cumhurbaşkanı adayı gösterildiği gün 1Ben CHP’lileri değil 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” diyerek yakasından CHP rozeti çıkararak Türk Bayrağı rozetini takması alkış almıştı.

O günden bugüne verdiği mesajlar ve örnekler, yaptığı açıklamalar parti rozeti çıkarmakla herkesi kucaklamayacağını gösterdi.

ince

Meydanlarda “pehlivan tefrikası” gibi hep aynı konuları tekrarlaması adalet, demokratikleşme, ekonomi, eğitim gibi konularda yeni bir şeyler duymak isteyen seçmende hayal kırıklığı yaşatıyor.

Gerçekleri bilmesine rağmen çarpıtarak anlatması CHP’lilerin hoşuna gitse de CHP dışındaki seçmeni uzaklaştırıyor.

Bir: AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014’ten buyana dinlediğimiz “diploma polemiği” kabak tadı verdi.

Anayasanın 101. Maddesi, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yükseköğrenim yapmış olması şartı getiriyor, ısrarla iddia ettiği gibi yıl sınırlaması getirmiyor.

Anayasanın 101. Maddesini okumak yerine “Recep Tayyip Erdoğan 4 yıllık diplomasını değil 8 dönemlik transkribini açıklasın” cümlesini diline pelesenk yapması siyasi şova dönüştürüyor.

İnce öyle diyor ama Recep Tayyip Erdoğan 10 Ağustos 2014 tarihinden buyana Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor, 13. Cumhurbaşkanlığı için aday gösteriliyor.

Muharrem İnce dışında Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulu, YÖK, etkili ve yetkili hiçbir makam çıkıp, “Muharrem İnce doğru söylüyor. Recep Tayyip Erdoğan aday olamaz” demiyor.

İki: Muharrem İnce’nin seçmeni yanıltan bir başka açıklaması şehir hastaneleri ile ilgili. Şehir hastaneleri, yıllık belirlenen hasta sayısına ulaşamazsa köprülerde olduğu gibi farkı hazine ödeyecek açıklaması da doğru değil. Doğrusu; Hastanenin tüm inşaat, mefruşat, dekorasyon, tıbbi cihaz ve aletleri yüklenici firma tarafından alınacak. Hastane yönetimi, sağlık hizmetleri ve işletmesi sağlık bakanlığı tarafından yapılacak. 25 yılın sonunda ihaleyi kazanan firma, tüm üniteleri bakımları yapılmış, tıbbi cihazlar yenileri ile değiştirilmiş olarak hastane kompleksinin tamamını sağlık bakanlığına devredecek. Hastaneyi yapan firma sadece görüntüleme, laboratuvar, yemek, otelcilik, temizlik, güvenlik, hasta karşılama, çamaşır yıkama, otopark gibi hizmetler bakanlığın belirleyeceği  fiyatlar üzerinden firma tarafından verilecek. Bu da yeni bir şey olmayıp yıllardır mevcut hastanelerde de uygulanan bir yöntem.

Üç: CHP adayı İnce’nin en çok iddialı olduğu eğitime gelince. Sayın İnce’nin eleştirdiği 16 yılda değişen bakan, yönetmelik, sistem sayısına aynen katılıyorum. Ama okullarda tekli eğitime geçileceği, öğrencilere burs verileceği, yurt dışına göndereceği, yurt yapılacağı, sanayide 4.0’a geçeceği açıklamalarını samimi bulmuyorum. Çünkü ilk, orta, lisede tüm öğrencilerin kitapları okulun açıldığı ilk gün ücretsiz veriliyor. Türkiye’deki tüm okullarda tekli eğitime 2019 sonunda geçilecek. Öğrencilere belediyelerin verdiği burslar CHP’nin başvurusu sonrası Anayasa Mahkemesince iptal edilmişti. Öğrencilerin ilk yıl yurtları, sonraki yıllarda evde kalmak istediği dikkate alındığında yurtlarda fazla sorun olmamaktadır. Sanayide 4.0, üniversite-sanayi işbirliğini, OSB’lerde açılan meslek liselerini bir de uzmanlarından dinlemiş olsa kendisini de seçmeni de yanıltmamış olur.

Dört: CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’e yönelik, “Senin apoletlerini sökmezsem ben de Muharrem İnce değilim” sözleri “adalet, hak, hukuk” sloganları atan bir siyasetçiye hiç yakışmıyor.

Beş: Demokratikleşmeden bahseden, parlamenter sisteme döneceği vaadinde bulunan İnce’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine devam edeceği izlenimi yaratan açıklamalarına ne demeli?

Altı: Belli ki, Sayın İnce meydanlarda Cumhurbaşkanı seçimine değil 24 Haziran sonrası genel başkanlık için CHP seçmenine mesaj veriyor.

Yedi: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin uygulanacağı 24 Haziran öncesi Erdoğan, Akşener, Karamollaoğlu, Demirtaş, Perincek programlarını açıklarken Muharrem İnce’nin programını rozetini çıkardığı CHP’nin genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklaması tarafsızlık ve 81 milyonu kucaklama konusundaki samimiyetini göstermiyor mu?

Sekiz: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi programını açıkladığı toplantıda, tarafsız olacağını söyleyen Muharrem İnce, Ali Kocatepe’nin  “Bundan Böyle Düşünerek Atın Adımlarınızı”, “Hey Gidi Dünya Hey” şarkısına uyarlanan “Millet İçin Geliyoruz" adlı seçim şarkısını CHP’lilerle tempo tutarak söyledi.

Neymiş efendim, yakadan parti rozeti çıkarmakla tarafsız olunmuyormuş!

Dokuz: Sayın İnce meydanlarda CHP’nin alışık olmadığı kalabalıkları görünce kendisinden geçiyor kin ve öfke içeren söylemlerle esip gürlüyor.

 

*****************

AKŞENER VE İYİ PARTİ

 

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’, 24 Haziran’a

6 erkek aday arasında tek kadın olarak hazırlanıyor.

MHP’de yaşadıklarına, İYİ Parti’yi kurduktan sonra engellemelere rağmen sözünü esirgemeden rakipleriyle yarışıyor.

İddialı mı? İddialı, Cumhurbaşkanı seçilebilir mi? Birinci turda alınacak oylara bağlı.

Türkiye’nin yaş ortalaması 29, nüfusunun yüzde 16.1’i genç olduğuna göre geliniz 12 Eylül 1980’den sonra kurulan partilere göz atalım.

Akşener’in 25 Ekim 2017’de kurduğu 7.5 aylık İYİ Partiyi konuşalım.

1983 yılından sonra kurulan partilerden çoğu tabela partisi olarak kaldı ya da siyasi parti mezarlığında yerini aldı.

Necmettin Erbakan’ın kurduğu ve sonraki yıllarda kapatılan Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi yerine kurulan Refah Partisi, Fazilet Partisi’nin de aralarında olduğu 18 parti 12 Eylül 1980 sonrası, Anayasa Mahkemesi'nce kapatıldı.

aksener-trabzon-da-konustu-bizden-korkuyorlar-442935-5

Akıllarda kalan ve çok konuşulan partilerden emekli orgeneral Turgut Sunalp’in kurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) 3 yıl sonra kendini feshetti.

Necdet Calp’in kurduğu Halkçı Parti (HP) daha sonra CHP’ye katıldı.

Turgut Özal’ın Anavatan partisi (ANAP), uzun yıllar iktidarda kaldı, şimdilerde tabela partisi olarak anılıyor.

Bu arada Adalet Partisi yerine Doğruyol Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) yerine Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) kuruldu.

Bu arada Recep Tayyip Erdoğan 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisini (AK Parti), Cem Uzan 2002 yılında Genç Partiyi, Yaşar Nuri Öztürk 2005’te Halkın Yükselişi Partisini, Hüsamettin Cindoruk 2009’da Demokrat Türkiye Partisi (DTP) kurdu.

Erkan Mumcu 2005 te AK Parti den istifa etti Anavatan partisi genel başkanı seçildi.

Geçmişe dönüp baktığımızda, siyaset sahnesinde AK Parti, CHP, MHP, SP’yi görüyoruz.

Onun için Meral Akşener ve 7.5 aylık partisinin 24 Haziran seçimi öncesi meydanlardaki performansını çok önemsiyorum.

Kuruluş öncesi ve sonrası yaşananlara baktığımızda, 16 Nşisan2da Referandum çıkışı şile yakaladığı sinerjiye bakılırsa Akşener, 24 Haziran’da beklediğini alamasa da sonrası için umut vadediyor.

Bir kadın olarak erkeklere taş çıkartacak şekilde mücadele eden, iddialı, kararlı, ayakları sağlam yere basan siyasetçi olan Akşener, aceleye geldiği için Kocaeli başta olmak üzere teşkilatlarını istediği şekilde kuramadı.

Ama Meral Akşener ve yanındaki isimleri önümüzdeki dönemde çok konuşacağız.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi