20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

23 bin öğrenci 35 liseye girmek için yarışacak

Galip Ataman

01 Haziran 2018 tarihli yazısı

Ortaokul 8. Sınıf öğrencileri ve velilerinin beklediği gün geldi.

TEOG yerine getirilen (Lise Geçiş Sınavı) LGS 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak.

26 bin 153 ortaokul 8. sınıf öğrencisinden 22 bin 953‘ü 35 “nitelikli” liseye girebilmek için yarışacak.

Sonuçlar 24 Haziran seçimlerinden sonra açıklanacak.

FEHMİ-RASİM-ÇELİK

Sizin anlayacağınız Temmuz ayı tercihler ve kayıtların yapılacağı yorucu, stresli heyecanlı bir ay olacak.

LGS’yi kazanacak 2 bin 820 öğrenci alacakları puana göre 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 anadolu, 7 anadolu imam hatip, 17 mesleki teknik anadolu lisesinden birine kayıt yaptıracak.

Başarılı olamayan 23 bin 133 öğrenci, milli eğitim müdürlüğünün belirlediği evlerine en yakın Kocaeli’de 21 bölgedeki liselere devam edecek.

Milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in aylar öncesi aldığı önlemler nedeniyle Kocaeli’nde fazla sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Okul tür ve sayılarına baktığımızda, istediği okula gidemediği için mağdur olacak öğrenci sayısının fazla olacağını düşünmüyorum.

Ama “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile yerleşecek Türkiye genelindeki öğrenciler Kocaeli’ndeki arkadaşları kadar şanslı değiller.

Kocaeli ilk kez uygulanacak siteme en hazır il olurken, İstanbul gibi öğrenci sayısı fazla, Doğu Anadolu gibi okul tür ve sayısı az illerde sıkıntılar ve mağduriyetler yaşanacaktır.

Sorumlusu; Ankara’da milli eğitimi masa başından yönettiğini sanan bakanlık üst düzey yetkilileri.

İllerde, zamanında önlem almayan, eğitim bölgeleri oluştururken, okul tür ve sayılarındaki dağılımı yaparken adil davranmayan milli eğitim müdürleri.

SINAVA-GİREN-ÖĞRENCİLER

 

KOCAELİ HAZIR

Biz yine Kocaeli’ye dönelim. Ortaokul 8. Sınıf öğrencileri son 20 yılda hangi sınavlara girmiş, bugüne nasıl gelindi ona bakalım.

Her şey Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Eylül 2017’de yaptığı, “En iyi okul eve en yakın okuldur” çağrısı ile başladı.

Milli eğitim bakanlığının “her şeyi çok bilen” yöneticileri yaklaşık 9 aydır tartıştığı LGS (Lise Geçiş Sınavı) ile “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” açıklaması ile devam etti.

Milli eğitim bakanlığı TEOG yerine LGS getirirken son 20 yılda 8. Sınıf öğrencileri 5 ayrı sınava girmek zorunda kalmış.

1999’da LGS (Liselere Giriş Sınavı), 2003’te OKS (Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı), 2008’de SBS (Seviye Belirleme Sınavı), 2013’te TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı, 2018’de LGS (Lise Geçiş Sınavı).

Geliniz biraz da milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in LGS ve “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile ilgili anlattıklarına kulak verelim.

Rasim hoca “Kocaeli olarak 2 Haziran’da yapılacak TEOG yerine getirilen LGS’ye hazırız. Cumartesi günü 22 bin 953 öğrenci sınavla öğrenci alan 35 liseye kayıt yaptıracak 2 bin 820 kişi arasına girebilmek için yarışacak. LGS’de yeterli puanı alamayan öğrenciler21 bölgedeki 111 akademik, 80 meslek ve 25din öğretimi liselerine kayıt yaptıracak” derken Kocaeli’nin Türkiye genelinde LGS’ye ve sonrası mahalli yerleştirme sistemine hazır illerin başında geldiğini söylemeye çalışıyordu.

Hani haksız da değildi.

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” uygulanırken sorun yaşanmaması, öğrencilerin mağdur olmaması için her türlü önlemi alan Rasim hocanın okul tür ve sayıları belirlenirken ince eleyip sık dokuduğuna tanığım.

3 bölgeye ayrılan İzmit’te din eğitimi lisesi olmayan birinci bölgede Akçakoca MTAL’nin taşınmasıyla boşalan Kuruçeşme’deki binanın imam hatip anadolu lisesi olarak onay almak için verdiği mücadeleyi de biliyorum.

Her zaman tekrarladığım bir cümleyi bir kez daha paylaşmak istiyorum: milli eğitimi sendikalara teslim etmeyen, Vali Hüseyin Aksoy’un talimatları doğrultusunda özveriyle çalışan arkadaşları ile kusursuz yöneten Fehmi Rasim Çelik Kocaeli için bir şans. Rasim hocanın kıymetini bilelim. Özellikle de Eğitim Bir Sen başta olmak üzere tüm eğitim sendikaları.

2nisan

 

2 BİN 820 KONTENJAN

2 Haziran’da yapılacak LGS’yi kazanacak öğrencilerden 2 bin 820’nin okuyacağı 8 fen, 2 sosyal bilimler, 1 Anadolu , 7 AİHL, 17 MTAL olmak üzere toplam 35 lise ve kontenjanları:

İZMİT: Kocaeli Fen (120), Muammer Dereli Fen (120), Şehit Özcan Kan Fen (150), M. Akif Ersoy Kız AİHL (120), N. Fazıl Kısakürek AİHL (90), Atatürk MTAL (60), İzmit MTAL (90), Kanuni MTAL (30), Sabancı MTAL (60), Yavuz MTAL (30). BAŞİSKELE: Şehit Ozan Özen Kız AİHL (90), Bahçecik MTAL (30), Selim Yürekten MTAL (30). DERİNCE: Merkez Bankası Anadolu (120). KÖRFEZ: Körfez Fen (150). KARAMÜRSEL: Akçakoca AİHL (90). KARTEPE: Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler (120), Kartepe MTAL (30). GÖLCÜK: Gölcük Fen (150), Anadolu Kalkınma Vakfı MTAL (30), Gölcük MTAL (30). GEBZE: Kanuni Sosyal Bilimler (120), Gebze AİHL (90), Gebze Kız AİHL (60), Çelik İhracatçılar Birliği Nuri Çolakoğlu MTAL (30), Gebze MTAL (90), STFA MTAL (30),  PAGEV MTAL (30). DARICA: Darıca Fen (120), Şehit Hasan Kaya Kız AİHL (90), Aslan Çimento MTAL (30), Deniz Yıldızları MTAL (60). ÇAYIROVA: 15 Temmuz Şehitler Fen (120). DİLOVASI: Yılport MTAL (90).

SONUÇ; LGS ile öğrenci alan lise türleri ile kontenjanlarına ve 2 bin 820 öğrencinin dağılımına baktığımızda anadolu imam hatip liselerinin kayrıldığı, öğrencilerin anadolu imam hatip liselerine gönderilmek zorunda kaldıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını görüyoruz.

En azından Kocaeli’nde durum böyle.

Sınavla öğrenci alan liselerin türleri ve alacağı öğrenci sayıları şöyle;

Birinci sırada 1.410 öğrenci ile fen, sosyal bilimler ve anadolu liselerinin oluşturduğu akademik liseler, ikinci sırada 780 öğrenci ile meslek liseleri, üçüncü sırada 630 öğrenci ile din öğretime yapan anadolu imam hatip liseleri var.

11mayıs

 

KOCAELİ 21 BÖLGE

2 Haziran’da yapılacak LGS’yi kazananların kayıt yaptıracakları liseler ile kontenjanlarını yazdım.

Yeterli puanı kanamayıp “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile öğrencilerin yerleştirileceği bölgelere baktığımızda Kocaeli’nin 21 bökeye ayrıldığını görüyoruz.

İzmit 3, Gölcük 2, Derince 1, Başiskele 1, Körfez 3, Kartepe 1, Kandıra 1, Karamürsel 1, Gebze 3, Darıca 2, Çayırova 2, Dilovası 1.

LGS’de başarılı olamayan 23 bin 133 öğrenci; LGS ve ortaokul başarı puanı, ikamet adresi, mezun olduğu ortaokul, devamsızlık gibi kriterlerin yanı sıra bölgedeki orta okul ile lise eşleştirmesi esas alınarak evine en yakın okuldan başlamak üzere tercih ettiği liselere yerleştirilecek.

Öğrencinin 3 okul türünden (Akademik Lise, MTAL, AİHL) en az 2 tür tercih zorunluluğu ve 5 okul seçme hakkı var.

Okul tür ve kontenjanına göre ilk tercihine yerleştirilmeyen öğrenci 4 ayrı turda tercih yapabilecek.

Hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacağı gibi istemediği bir okula yerleştirilmesi de söz konusu olmayacak.

 

********************

 

İZMİT AİHL MÜDÜRÜ

BİRDANE GİDİCİ Mİ?

 

Maliye Bakanlığı müfettişleri, 2017 yılı sonlarında İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunun gelir-giderlerini denetlemişti.

Okul pansiyon harcamalarında usulsüzlük yapıldığını tespit eden müfettişler pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı C. Koral sorumlu bulunmuştu.

Cemil hoca, müfettişlerin teklifi doğrultusunda İzmit kaymakamı Ersin Emiroğlu tarafından açığa alınmış, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Maliye müfettişleri soruşturmasının ardından Kocaeli Valiliği idari soruşturma başlatmış, Ankara’dan bakanlık müfettişi istenmişti.

Bu arada harcamalarda usulsüzlük yaptığı iddia edilen müdür yardımcısı müfettişlerin tespit ettiği yaklaşık 70 bin TL’nin büyük bölümünü yatırdığı ifade edilmişti.

Müdür yardımcısının soruşturma sonrası açığa alınmasına okul aile birliği başkanı Ali Ayaz başta olmak üzere öğrencileri, öğretmen arkadaşları ve velilerin üzülmüş, bilerek ve isteyerek usulsüz harcamalar yaptığına inanmamışlardı.

6 Ekim 2017 tarihinde manşetten verdiğim haberde, okul ismi ve müdür yardımcısı adını vermeden olayı özetle şöyle anlatmıştım,

“Maliye müfettişlerinin yaptıkları soruşturma sonrası açığa alınan, hakkında adli ve idari soruşturma başlatılan müdür yardımcısının görev yaptığı İzmit’in köklü bir lisesi.

Maliye müfettişlerinin teklifi ile İzmit Kaymakamlığınca açığa alınarak hakkında adli işlem başlatılan, milli eğitim müdürlüğünce idari soruşturma açılan pansiyondan sorumlu müdür yardımcısı öğrenciler için harcanması gereken parayı usulsüz kullanmakla suçlanıyor.

Müdür yardımcısı yasa ve yönetmelikler dışı usulsüz harcanan parayı öderse idari soruşturmadan zarar görmeyeceği ama adli soruşturma devam edeceği belirtiliyor.

Büyük bir gizlilikle yürütülen ve lise isminin açıklanmasına özen gösterilen maliye müfettişleri soruşturmasına belli ki müdür yardımcısının acemiliği neden olmuş.

Usulsüz harcamaların okul ihtiyaçlarında kullanıldığı iddia edilen olayda umarım müdür yardımcısı aklanır, görevine döner.”

okul

 

BİRDANE’YE KÖTÜ HABER

İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesine geçtiğimiz aylarda maliye bakanlığı müfettişlerinin ardından milli eğitim bakanlığı müfettişleri geldi.

Okul pansiyonu ile ilgili soruşturmayı idari yönden araştırdı ve soruşturdu.

Milli eğitim bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapora göre müdür yardımcısının yanı sıra okul müdürü İsmail Birdane’nin de sorumlu olduğunu belirlemişler.

İddiaya göre maliye bakanlığı müfettişlerinin bulduğu 70 bin TL’nin dışında 27 bin TL daha usulsüz harcandığını tespit etmişler.

Usulsüz harcandığı iddia edilen paraların müdür ve müdür yardımcısının ortak ödemesi gerektiğini istemişler.

Müfettiş soruşturmalarını okul aile birliği başkanı Ali Ayaz’a sordum.

Muhtarlık, belediye başkanlığı, il genel meclis başkanlığı, sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapan, dürüstlüğü ile tanınan Ali Ayaz, olayı duyduğunda inanamadığını söyledi.

Okulun ve pansiyonun ihtiyaçlarını dernek olarak karşıladıklarını, müdür yardımcısının böyle bir usulsüzlüğe adının karışmasına üzüldüğünü anlattı.

Müdür yardımcısının ardından bir kötü haber de Kandıra Halk Eğitim Müdürü iken 2014 yılında İzmit AİHL müdürlüğüne atanan İsmail Birdane’ye geldi.

Milli eğitim bakanlığı müfettişleri raporu, müdür Birdane kadar onun İzmit AİHL’ne gelmesini isteyen ve yoğun kulis yapanları da şoke etti.

Doğru olduğuna inanmıyorum ve inanmak istemiyorum ama milli eğitim bakanlığının hazırladığı raporda, İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Birdane’nin pansiyonlu okulda yöneticilik yapamayacağı yazıyormuş.

Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapor Kocaeli Valiliği’ne ulaştığında İsmail Birdane’nin görevden alınacağı, pansiyonsuz bir eğitim kurumunda görevlendirileceği iddia ediliyor.

Umarım duyduklarım, söylenenler, iddia edilenler doğru değildir.

6ekim

 

İSMAİL BİRDANE KİMDİR

1960 yılında Kandıra da doğmuştur. İlkokul eğitimini 1967-1972 Kandıra Seyitaliler İlkokulunda, Ortaokul eğitimini 1972-1975 yıllarında Kandıra Ortaokulunda, lise eğitimini 1975-1979 yılları arasında Bursa İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra 1984 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. 

 2014 yılından itibaren İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

ismail-Birdane

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi