20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nuh Eğitim Kampüsü 2.5 milyon bulunmazsa açılamayacak

Galip Ataman

30 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Devletin yanı sıra hayırsever iş adamları ve sanayicilerin yaptığı okul, derslik sayısı Kocaeli’yi ilk sıralara taşıdı.

Okulların yüzde 90’ın da çiftli öğretimden tekli öğretime geçilirken öğrenciler 50-60 yerine 25-30 kişilik sınıflarda eğitim görmeye başladı.

Her kademedeki seferberliğine destek verenhayırseverlere teşekkür ediyorum.

Eğitim kalitesinin arttırılması için 7/24 özveri ile çalışan milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibini kutluyorum.

Bugün kapatılan ve yıkılan cezaevinin yerine yapılan “Nuh Eğitim Kampüsü” öyküsünü anlatacağım.

Siyasilerin ve eğitimcilerin hep gündeminde olan ama bir türlü gerçekleşmeyen proje, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın çabaları sontasıstart aldı.

64 dersliklieğitim  kampüs protokolü 6 Ağustıs 2015’te Kocaeli Valiliği ile Nuh Çimento Eğitim-Sağlık Vakfı arasında imzalandı.

İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin taşınacağı 3 okuldan oluşacak kampüs temeli 9 Kasım 2016’da atıldı.

Nuh vakfının yaklaşık 15 milyon TL harcayacağı eğitim kampüs inşaat ihalesini Recep Haldız’ın sahibi olduğu RHZ firması aldı.

Nuh Eğitim Kampüsünün 2018-1019 Eğitim-Öğretim yılına yetişmesi için 

Beklenmedik engeller aşıldı, inşaat hızla yükseldi.

İzmit Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Yavuz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi yerine taşınacak okulların planlamaları yapıldı.

Ama iki küçük pürüz yüzünden Nuh Eğitim Kampüsünün 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında açılması ve boşalacak binalara planlanan okulların taşınması tehlikeye girdi.

NUH-OKULU

 

2.5 MİLYON TL LAZIM

Her şey yolunda giderken, taşınacak okullar hazırlık yaparken ne oldu da eğitim kampüsünün açılması tehlikeye girdi?

Milli eğitim yöneticileri bugünlerde Nuh, Büyükşehir, Sedaş ve müteahhit RHZ firma sahibinin kapısını neden çalıyor?

Söyleyeyim; Nuh Eğitim Kampüsünün açılabilmesi, okulların taşınabilmesi için çevre düzenlemesi yapılması ve kampüs bitişiğindeki trafonun kaldırılması gerekiyor.

Yardımları istenen kişi ve kurumlar doğrudan, “Bizden bu kadar, başka kapıya” demedi ama açık ve net bir şekilde “hayır” dedi.

Sizin anlayacağınız; okyanusu yüzerek geçenler 2.5 milyon TL bulunamadığı için derede boğulma tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Bir: Cezaevi arsası üzerine yapılan Nuh Eğitim Kampüsünün 2018-2019 eğitim-öğretim yılına yetişecek ama bahçe ve çevre düzenlemesi için okulun bitişiğindeki trafo yerinin değişmesi gerekiyor.

İki: Başbakan yardımcısı, bakan, milletvekili, vali herkes devrede ama Sepaş yetkilileri, “Trafo yerini değiştirmek için 427 bin TL isterim. Parayı milli eğitim mi verir, Nuh mu verir, RHZ firması mı verir bilemem. O sizin sorununuz. Ben alacağım parayı bilirim. 427 bin TL Sepaş kasasına girmeden trafo yeri değişmez” diyor.

Üç: Nuh Vakfı yöneticileri, bugüne kadar 15 milyon TL harcadıklarını söylüyor. RHZ yetkilileri trafo deplase işinin sözleşmede olmadığını iddia ediyor.

Dört: Tek sorun trafo değil. Bahçe ve çevre düzenlemesi için 2 milyon TL lazım.

Beş: Eğitim kampüsünü yaptıran Nuh Vakfı yetkilileri “Bizden bu kadar” diyerek ödeme yapmak istemiyor.

Altı: Müreahhit firma, “Protokolda sadece okul binaları var. Bahçe ve çevre düzenlemesi yok. Okulları yaptım benim işim bitti.” diyerek karışmıyor.

Yedi: Büyükşehir Belediyesi yetkilileri okulun arkasındaki yolları, istinat duvarları, bahçeyi ağaçlandıracağını, bank koyacağını, kamelya yapacağını,

okulun çevre düzenlemesi ve bahçe duvarları yapımına karışmayacağını söylüyor.

Sekiz: Trafo da olduğu gibi bahçe düzenlemesinde de ihale milli eğitime kalacak gibi görünüyor.

sayfa

SONUÇ:

Bir: Sepaş nasıl bir kurumdur ki keyfi ve şahsi olmayan, eğitim kampüsünün zamanında eğitim-öğretime açılması için trafo yerinin  değiştirilmesi için 427 bin lira ister. Başbakan yardımcısına, bakana, milletvekiline, valiye rağmen. Hem de OHAL döneminde. Pes doğrusu!

İki: Büyükşehir Belediyesi’nin, çevre düzenlemesi ve duvarlarının yapımına “hayır” demesini de anlayabilmiş değilim. Eğitime trilyonlar harcayan, okullar ve bahçelerine spor salonları yapan, Kocaelispor’un 50 küsur milyon TL borcunu bir kalemde ödeyen  Büyükşehir Belediyesi 2 milyon TL ile mi batacak? Hem de seçim öncesi!

Üç: Okulu yaptıran Nuh, inşaatı üstlenen RHZ firması, Sepaş, Büyükşehir Belediyesi varsın 2.5 milyon TL verip okulun açılışının gecikmesine seyirci kalsınlar.

Dört: Benim tanıdığım Vali Hüseyin Aksoy, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ne yapar eder 2.5 milyon TL’yi bulur. Trafonun yerini değiştirir, Çevre ve bahçe düzenlemesini yaptırır. Okulu 2018-2019 Eğitim Öğretim yılına yetiştirir ve açar.

 

****************

IŞIK’TAN EKONOMİ DERSİ

 

Başbakan yardımcısı Fikri Işık’ı 2002 yılında tanıdım ve o günden bugüne takip ediyorum.

Siyasetteki uzlaşmacılığını, sorun çözme becerisini, eğitim başta olmak üzere Kocaeli’ye her alanda kazandırdıklarını biliyorum, yazıyorum.

Ama son günlerde döviz kurlarında yaşanan sıkıntı ile ilgili yaptığı açıklamaları dinledikten sonra ekonomi konusunda da yeterli bilgi ve biriklimi olduğunu gördüm.

Hafta sonu Kanal 7’de Mehmet Acet’in “Başkent Kulisi” programına konuk olan Işık, herkese ekonomi dersi verdi.

288875

Dolardaki yükselişin Çin’in alacağı yeni pozisyona karşılık Amerika’nın kendisini garantiye almak istemesinden kaynaklandığını, dünyanın gelecekte daha güçlü bir dolarla karşılaşacağını söyleyen Işık, “Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 20’si Çin’in, yüzde 20’si ABD’nin, yüzde 20’si AB’nin, yüzde 10’u Japonya’nın, yüzde 30’u tüm dünyanın faaliyetlerinden oluşuyor. Çin’in para birimi Yuan’ın dünyadaki para birimindeki ağırlığı yüzde 1, Doların ağırlığı yüğzde 60. İkisi de ekonomide yüzde 20 ağırlığa sahip ama rezerv para birimleri farklı. Bunun bir dengeye gelmesi lazım. ABD bunun engellenemez bir durum olduğunu gördüğü için doların gelecekteki pozisyonu garanti altına almak için doları güçlendirirken dolar faizini yükseltiyor. Amerika’da faiz oranları ilk defa yüzde 3’ün üzerine çıktı. Bundan gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkileniyor” dedi.

Para biriminin değer kaybettiği ülkenin sadece Türkiye olmadığına dikkat çeken Işık, Türkiye’nin cari ve tasarrufundan daha fazla etkilenmemesi gerektiğini ifade ederken şöyle konuştu, “Burada sermayeyi ürkütmeden ama Türkiye’yi de yatırım yapılabilir bir ülke olmaktan çıkarmadan hareket etmek lazım. Yani faizlerin yüksekliği yatırım ortamını bozuyor. Faiz yüksek olunca yatırım azalıyor. Bizim dengelipozisyıonda durmamız lazım. Son dönemde denge yakalandığı için dövizde stabilite oluştu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir siyasetçi olarak para politikalarına karışmakta çok haklı. Bu Merkez Bankasının araçsal bağımsızlığına engel anlamına gelmiyor.”

“Piyasalar ya da yatırımcılar neyi yanlış anladı da böyle bir hareketlilik yaşandı?” sorusuna Başbakan Yardımcısı Işık şöyle cevap verdi, “Londra’daki durumu kasıtlı olarak farklı aksettirdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadesini sanki Merkez Bankasının bağımsızlığı yokmuş, araçsal bağımsızlığı da yokmuş, gerekli enstrümanı gerekli zamanda gerekli kıuvamda kullanamazmış gibi bir algıya dönüştürdüler. Kudüs olayı, Afrin harekatı, Türkiye’nin bu konulardaki dik duruşu birilerini rahatsız ediyor. Böyle bir fırsatı spekülasyon olarak değerlendirmeye çalışıyorlar. Dövizde dalgalanma olunca hemen spekülatörler devreye giriyor. Türkiye’de sanki bir kriz havası varmış gibi bir algı oluşturuyorlar.”

Işık’ın Doların 6-7 TL’yi bulacağı söylemlerine verdiği cevap, “Bu spekülatörlerin temennisi ama Türkiye’nin ekonomik gerçekleri bununla kesinlikle örtüşmüyor. Türkiye’de doların 6 TL olmasını gerektirecek hangi ortam var? Bunları, ortamı gererek ve spekülasyon yaparak daha fazla para kazanma gayreti olarak görüyorum.”

 

****************

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

VE DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ

 

24 Haziran’a sayılı günler kala meydanlara Cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ve Meral Akşener’den sonra RecepTayyip Erdoğan’ında çıkmasıyla siyaset ısındı.

Adayların “cek, cak” ile biten vaatleri, popülist söylemleri, gerçeği yansıtmayan açıklamaları kafakarı iyice karıştırdı.

Seçmen hangi adaya inanacağını ve kime oy vereceğini şaşırdı.

AK Parti muhalifi gazeteler ve gazeteciler ile sosyal medya fenomenleri Türkiye’nin sorunlarını paylaşmak yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Isparta mitingindeki “Üniversiteyi Isparta’da kim kurdu? Biz kurduk”cümlesine takılmış.

Sayın Erdoğan 1992 yılında kurulan “Süleyman Demirel Üniversitesi”ni kasdetmiş ise muhalifler haklılar.

cumhurbaşkanı

Yok, 17 Mayıs’ta imzaladığı Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi”ni işaret etmiş ise haksızlar.

Söz üniversitelerden açılmışken geliniz AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı dahil Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923’ten günümüze 95 yılda kurulan üniversitelere göz atalım.

1923-1950: İstanbul’da 2 (İstanbul ve İstanbul Teknik), Ankara’da 1 olmak üzere toplam 3 üniversite vardı.

1950-1980: TrabzonKaradeniz Teknik (KTÜ), İzmir Ege, Erzurum Atatürk, Ankara ODTÜ ve Hacettepe, İstanbul Boğaziçi, Diyarbakır Dicle, Adana Çukurova, Eskişehir Anadolu, Sivas Cumhuriyet, Malatya İnönü , Elazığ Fırat, Samsun 19 Mayıs, Konya Selçuk, Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes Üniversiteleri kurularak yükseköğretim kurum sayısı 19’a çıktı.

1980-1990:İstanbul Yıldız Teknik, Marmara ve Mimar Sinan, AnkaraGazi, İzmir Dokuz Eylül, Antalya Akdeniz, Edirne Trakya, Van Yüzüncü Yıl, Gaziantep Üniversiteleri ile sayı 28 oldu.

1990-2002: 1992 yılında Kocaeli, Bolu İzzet Baysal, Aydın Adnan Menderes, Afyon Kocatepe, Balıkesir, Zonguldak Bülent Ecevit, Manisa Celal Bayar, Çanakkale Onsekiz Mart, Kütahya Dumlupınar, Eskişehir Osmangazi, Tokat Gazi Osmanpaşa, Şanlıurfa Harran, Kars Kafkas, Kahraman Maraş Sütçü İmam, Kırıkkale, Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Hatay Mustafa Kemal, Niğde, Denizli Pamukkale, Sakarya, Isparta Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknik Enstitüsü, İzmir Yüksek Teknik Enstitüsü kurulmasıyla üniversite sayısı

52’ye yükseldi.

 

AK PARTİ DÖNEMİ

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye’de üniversite sayısı 76 idi.

Bugün Türkiye’de 128 Devlet ve 72 Vakıf Üniversitesi, 5 Vakıf MYO olmak üzere toplam 205 Yükseköğretim Kurumu var.

2006 yılında 15 üniversite, 2007 ve 2008 yıllarında 41 üniversite, 2010 ve 2013 yıllarında 10 üniversite, 17 Mayıs’ta yürülüğe giren yasa ile 20 üniversite kuruldu.

En son kurulan 16 devlet üniversitesi; Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya Teknik, Kütahya Sağlık Bilimleri, Malatya Turgut Özal, İstanbul Cerrahpaşa, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri, Kahramanmaraş İstiklal, Eskişehir Teknik, Isparta Uygulamalı Bilimler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversiteleri.

 

DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

Tartışılan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile kuruldu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Başbakanlığı döneminde memleketi Isparta’da 1992 yılında açtığı Süleyman Demirel Üniversitesi’nin özelliği; Güller diyarı Isparta’da kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi’nin ambleminde gülün yanı sıra “Süleyman Demirel’in İMZASI” var.

Ayrıcalığı; 228 devlet üniversitesinden sadece Başbakan ve Cumhurbaşkanı imzası bulunan tek üniversite olması.

Isparta’nın ikinci üniversitesi Uygulamalı Bilimler Üniversitesi geçtiğimiz günlerde Süleyman Demirel Üniversitesi’nin bölünmesiyle kuruldu.

Süleyman Demirel dışında Cumhurbaşkanlığı ya da Başbakanlık yapanların adlarının verildiği üniversiterse şöyle; Erzurum Atatürk, Hatay Mustafa Kemal, Malatya İnönü, Manisa Celal Bayar, Malatya Turgut Özal, Rize Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Adnan Menderes, Zonguldak Bülent Ecevit.

images

 

DÜNYA ÜNİVERSİTELERİ

Türkiye’de YÖK ve üniversiteleri kimin yaptığı tartışılırken Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin (Center for World UniversityRankings) hazırladığı en iyi üniversiteler listesinde ilk 100’de Türk Üniversitesi yok.

Üniversitelerinin öğretim ve akademik personel kalitesi, mezunlara olan talep, yayın ve atıf sayısı, bilimsel ortamdaki etkisi dikkate alınarak hazırlanan listedeilk 1000’e sadece13 Türk üniversitesi girmeyi başardı.

Hacettepe Üniversitesi (525), İstanbul Üniversitesi (560), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (596), Ege Üniversitesi (616), Ankara Üniversitesi (625), İstanbul Teknik Üniversitesi (648), Gazi Üniversitesi (679), Boğaziçi Üniversitesi (740), Bilkent Üniversitesi (789), Erciyes Üniversitesi (874), Çukurova Üniversitesi (932), 9 Eylül Üniversitesi (938), Atatürk Üniversitesi (979).

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi