20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“BHC” İZAYDAŞ’da yakılabiliyormuş!

Galip Ataman

28 Mayıs 2018 tarihli yazısı

BHC (Benzene hexachloride) denen kimyasal madde, tarım ilaçlarında kullanılmak üzere 1980’lerin başında ithal edildi.

1985 yılında yasaklanmasının ardından Halil Bezmen’in sahibi olduğu Merkim Kimya’ya ait yaklaşık 2 bin ton BHC depolarda kaldı.

1990’lı yılların sonunda Bezmen’in yurt dışına kaçmasının ardından kredi veren banka tarafından satılan Derince’deki depoları Koruma Şirketi aldı.

BHC’den daha tehlikeli DDT mucidine Nobel ödülü kazandırırken, Türkiye’de “her derde deva toz” diye satılırken Vefa İbrahim Aracı “günah keçisi” ilan edildi.

Sahibi olmadığı, yasal hiçbir sorumluluğu bulunmadığı BHC’lerin deposunda olması nedeniyle “kadrolu çevreciler” ile “felaket tellallığı” yapan gazeteciler tarafından boy hedefi gösterildi.

Koruma Şirketler Grubu sahipleri kamuoyuna “BHC Çetesi” olarak tanıtıldı.

BHC’lerin İzmit’te yakılması, İzaydaş’da imha edilmesi büyük bir çevre felaketini de beraberinde getireceği iddia edildi.

Hava, toprak ve suya karışarak insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturacağı, ekolojik krize yol açacağı yazıldı.

1

Üyesi olduğu Kocaeli Sanayi Odası dahil etkili, yetkili tüm kurumlar ve sorumlular ellerini taşın altına koymazken İbrahim Aracı her türlü mücadeleyi tek başına verdi.

BHC ile ilgili hak etmediği hakaretleri yapanlar ve yazanlarla yargıda hesaplaşarak suçlayanları maddi ve manevi mahkum ettirdi.

Mahkum olan gazeteciler arasında tanıdık bir isim var; CHP Kocaeli milletvekili aday listesinin 6. sırasında bulunan Ebru Küçükaydın.

Ebru Küçükaydın hakkında, 2003 yılında yazdığı “BHC Çetesi” başlıklı yazıda Koruma Tarım AŞ yöneticisi İbrahim Aracı’ya basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Yazıda İbrahim Aracı’nın kişilik haklarına saldırı olduğuna karar veren mahkeme Ebru Küçükaydın’ı önce 4 milyar lira para cezasına çarptırdı.

Sonra parayı 20 eşit taksitte ödenmesini uygun gördü ve cezayı erteledi. 

İZAYDAŞ

 

ARACI’NIN BAŞARISI

Gelelim, İbrahim Aracı’nın 30 yıldır depolarda bekleyen yaklaşık 2 bin ton BHC’nin bertaraf edilmesi için verdiği mücadeleye ve elde ettiği sonuçlara;

Bir: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde Derince’deki depolarda bekleyen BHC’lerin bertaraf edilmesi projesi hazırlandı.

İki: BM Küresel Çevre Fonunun (GEF) sağladığı finansman destek ile BHC’lerin bertaraf çalışmalarına 2017 yılında başlandı.

Üç: 245 ton kontamine malzeme (Ambalaj, varil, beton vs.) İZAYDAŞ’da yakıldı.

Dört: Türkiye’nin yıllardır ödediği ama bugüne kadar tek kuruş kullanmadığı BM Küresel Çevre Fonu (GEF), BHC’leri bertaraf etmek için harcanacak yaklaşık 3 milyon Doların yüzde 80’ini ödeyecek.

Beş: Kocaeli ve Türkiye 2019 sonunda BHC’lerden (KOK atıklarından) kurtulacak, 40 yıldır süren tartışmalar bitecek.

Altı: Bugüne kadar İbrahim Aracı’yı “günah keçesi” ilan eden “kadrolu çevreciler” BHC üzerinden siyaset yapamayacak, “felaket tellallığı” yapan gazeteciler BHC ile ilgili yazı yazamayacak.

Yedi: “kadrolu çevreciler” ile “felaket tellallığı” yapan gazeteciler BHC’lerin bertaraf edilmesi için maddi ve manevi olağanüstü çaba harcayan, özverili çalışmalarda bulunan İbrahim Aracı’dan özür dilemeseler de kuru bir “TEŞEKKÜRÜ” çok görmezler.

Sekiz: Bugüne kadar elini taşın altına koymayan, BHC’lerin bertaraf edilmesi için en ufak çaba harcamayan Kocaeli Sanayi Odası yöneticileri, her halde 2019 yılında İbrahim Aracı’ya “ÇEVRE ÖDÜLÜ” verirler.

bhc

İZAYDAŞ’DA YAKILDI

Bu bölümün özellikle aşağıda yazacağım kurumların okumasını istiyorum;

Bir: 40 yıldır Derince’deki depolarda bulunan BHC ile yatıp BHC ile kalkanlar.

İki: BHC’lerin İzmit’te yakılmaması için eylem yapan, çağrıda bulunan çevreciler.

Üç: BHC’lerin İzaydaş’da imha edilmesinin büyük bir çevre felaketine neden olacağını yazan gazeteciler.

Dört: İbrahim Aracı’nın 2 bin ton BHC’nin bertarafı için verdiği uğraşı görmezden gelen Kocaeli Sanayi Odası yöneticileri.

Geçtiğimiz günlerde, Derince’deki Merkim depolarında bulunan 245 ton kontamine (Ambalaj, varil, beton vs.) tehlikeli atık alınarak İZAYDAŞ Tehlikeli Atık Yakma Tesisine götürüldü.

Ve İzaydaş’da imha edilmesinin büyük bir çevre felaketine neden olacağını söyleyenlere rağmen yakıldı.

Çevrecilerin ve gazetecilerin suçladığı, hakaret ettiği İbrahim Aracı, BHC’lerin kimseye zarar vermeden sessiz sedasız yakılmasını sağlarken İZAYDAŞ’a KDV dahil 369 BİN DOLAR ödeyecek.

İZAYDAŞ’a fatura kesildiği tarihte Dolar kuru 3.90 TL idi, bugün 4.70 TL.

Bir başka deyişle İbrahim Aracı BHC’ler için İzaydaş’a 1 milyon 439 bin 100 lira yerine 1 milyon 734 bin 300 lira ödemek zorunda kalacak.

bhc-1

Kur artışı nedeniyle Koruma Tarım kasasından 296 bin 200 TL fazla para çıkacak. 

İbrahim Aracı, devletin yasakladığı, kendisine ait olmayan, Merkim sahasındaki BHC’lerin imhası için İzaydaş’a yakma ücreti ödemesi yetmezmiş gibi bir de kur farkı isteniyor.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Hükümet yetkilileri ihracatta kuru sabitlerken İzaydaş’ın İbrahim Aracı’dan kur farkı alması bana garip olmanın ötesinde anlamsız geldi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun haberi ve bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Olmuş olsaydı müdahale eder en azından kur farkının alınmasına karşı çıkardı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na çağrıda bulunuyorum;

Sevgili Başkan, yaklaşık 40 yıldır depolarda bekletilen BHC’lerden 245 ton tehlikeli atık kontamine malzeme (Ambalaj, varil, beton vs.) İzaydaş’da yakıldı ama İbrahim Aracı’dan teşekkür edileceği yerde kur farkı isteniyor.

Benim kadar sizin de tanıdığınız, adaşınız İbrahim Aracı teşekkür beklemiyor ama İzaydaş’ın kestiği fatura bedelini o günkü kurdan kuruşuna kadar öder.

Ama kur farkı sanki haksızlıkmış gibi geliyor bana. Kaldı ki kur farkı parasını sosyal sorumluluk projelerinde kullanacağını siz de biliyorsunuz.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur konusundaki hassasiyetini ve ihracatçıya yaptığı jesti siz de  İbrahim Aracı’ya yapın, kur farkını almayın.

Kaldı ki sırada, yaklaşık 40 yıldır depolarda bertaraf edilmeyi bekleyen ve tamamen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) sorumluluğunda olan 2 bin ton BHC var.

Önümüzdeki günlerde açılacak İzaydaş’ın da katılacağı uluslararası ihaleyi kazanan firma BHC’leri bertaraf edecek.

Yaklaşık 3 milyon Dolar tahmin edilen 2 bin ton BHC bertaraf bedelinin yüzde 80’ini BM Küresel Çevre Fonu (GEF) ödeyecek.

GEF, BHC’lerin bertaraf bedeli yaklaşık 3 milyon Doların yüzde 80’ini ödemeyi taahhüt ederken Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İzaydaş’ın kur farkından kaynaklanan 296 bin TL’nin peşine düşüp almak istemesi garip değil mi?

Son karar sizin Sevgili İbrahim Başkan.

 

********************

KOCAELİ, “DEMİR

AĞLA” ÖRÜLÜYOR

Kocaeli’nin en önemli sorunu trafik ve ulaşım.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu vatandaşın konforlu, güvenli, seri araçlarla seyahat etmesine büyük önem veriyor.

Trafiğin, şehirlerarası yollarda olduğu gibi şehir içinde de transit akması için çalışıyor.

İşe, toplu taşımayı tekeline alan özel halk otobüsleri kooperatiflerine “dur” diyerek başlayan Karaosmanoğlu, ardından İzmitlileri tramvay ile tanıştırdı.

Sanayinin merkezi Gebze bölgesinde trafik yoğunluğunu azaltmak için Darıca, Gebze ve OSB’ler arasını 19 dakikaya indirecek 15.6 kilometrelik metro hattı için düğmeye bastı.

4 araçtan oluşan sürücüsüz tam otomatik Gebze metrosu 1080 yolcu kapasiteli olup 560 günde tamamlanacak.

TRAMVAY

Kocaeli’nde ulaşımın metro ve tramvayla yapılması konusunda kararlı olan İbrahim Başkan kuzeyde Körfez Kirazlıyalı ve Kartepe Cengiz Topel Havaalanı’na kadar 37 kilometre, güneyde Gölcük-İzmit istikametinde oluşturulacak 21 kilometrelik metro hattı projesine start verdi.

Körfez Kirazlıyalı ve Kartepe Cengiz Topel Havaalanı 37 kilometrelik metro hattında 6’sı Körfez, 3’ü Yarımca, 3’ü Tütünçiftlik, 3’ü Derince’de olmak üzere toplam 24 durak olacak.

İzmitlilerin büyük ilgi göstererek tercih ettiği Otogar-Sekapark arası çalışan tramvay hattına Körfez –Derince- İzmit istikametinde 17 kilometre, Kuruçeşme, Şehir Hastanesi ve Alikahya stadyum güzergahında 8 kilometre olmak üzere üç yeni hat eklenecek.

Kuruçeşme hattı 1 kilometre uzatılarak Plajyolu tramvay hattına bağlanacak. Alikahya stadyum hattı 3 bin 500 metre uzatılarak Yahya Kaptan’da mevcut hatla birleşecek.

3 bin 500 metrelik Şehir Hastanesi hattı da Bekirdere bölgesinde tramvay hattına bağlanacak.

Kuruçeşme’de 2, hastanede 5, stadyumda 7 olmak üzere toplam 14 duraktan oluşacak şehir hastanesi-stadyum tramvay hattı 120 günde tamamlanacak.

Başkan Karaosmanoğlu’nun son dönemde ulaşımı ve trafiği rahatlatmak üzere raylı sisteme ağırlık vermesi bana güftesini Behçet Kemal Çağlar-Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazdığı, Cemal Reşit Rey'in bestelediği “10. Yıl Marşında” geçen “Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan” dizesini hatırlattı.

Biraz geç oldu ama Başkan Karaosmanoğlu trafiği rahatlatmak, vatandaşların konforlu, güvenli, seri toplu taşıma araçları ile seyahat etmesini sağlamak amacıyla Kocaeli’ni kuzeyden güneye, doğudan batıya “demir ağlarla” örmek konusunda kararlı ve ısrarcı.

 

GEBZE-HAYDARPAŞA

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli’ni demir ağlarla örmeye çalışırken Ulaştırma Bakanlığı da Gebze-Haydarpaşa arasında geçtiğimiz yıllarda iptal edilen banliyö hattını yeniden açmaya hazırlanıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın başlattığı Gebze-Halkalı test sürüşlerinin yılsonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

İzmitliler 2019 başından itibaren Gebze’den aktarmalı da olsa Haydarpaşa’ya banliyö ile gidebilecek.

Bu arada İzmitliler, banliyö treninin yanı sıra Yüksek hızlı Treni kullanarak saatte 28 sefer yapması ve günde 1 milyon 200 bin yolcu taşıması planlanan Gebze-Halkalı Banliyö Treni ile 77 kilometre seyahat edebilecek.

 

***********

ARACI, 10 BİN ÇALIŞANI

İLE İFTARDA BULUŞTU 

İZAYDAŞ, Merkim depolarındaki BHC atığı kontamine malzeme (Ambalaj, varil, beton vs.) yakımı sonrası kur farkından kaynaklanan paranın peşine düşsün.

Koruma Şirketler Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aracı, İzmit, Hatay, Denizli’deki şirketler ile lojistik merkezde çalışanları aileleriyle toplu iftarlarda ağırlıyor.

İzmit fabrikasında yaklaşık bin 600 çalışanın yarısı eşleri ve çocukları ile 24 Mayıs Perşembe günü The Ness otelde toplu iftar yaptı.

ARACI-GALİP

İkinci grup ise 31 Mayıs Perşembe günü aynı yerde toplu iftar açacak.

Hatay’da 2 ayrı gün, Denizli’de bir gün olmak üzere tüm çalışanları eşleri ve çocukları ile yaklaşık 10 bin kişiyi toplu iftarlarda buluşturmuş olacak.

İftar davetlerine katılmak konusunda seçiciyim, devlet protokoluna verilen iftarlara gitmiyorum.

Ama Perşembe günü Koruma Ailesinin geleneksel hale getirdiği toplu iftarların 24’üncüsünde; Kocaeli, Hatay ve Denizli’de fabrikaları bulunan, yüzlerce kişiye iş ve aş veren, Türkiye vergi şampiyonu olan, sosyal sorumluk alanında okullar ve hastaneler yapan İbrahim Aracı ev sahibi olarak herkesten tam not aldı.

İbrahim beyin, isimleri ile hitap ettiği çalışanlarına patron gibi değil dost olarak yaklaşımı dikkatimi çekti.

Akmeşe’de 300 dönümlük arazide kurduğu Vefa Harasında yetiştirdiği atlarla  katıldığı ünlü yarışlarda sayısız önemli birincilik kupalarını kazanan İbrahim Aracı genlerindeki Türk-Tatar kültürünün etkisiyle olsa gerek atlara ilgisi ve sevgisi çok.

O kadar çok ki aynı masayı paylaştığımız ağabeyi Kemal Aracı, kızları Zeynep Aracı Öneren, Pınar Aracı Baş, damatları Baran Öneren ve Önder Baş ile bir ara toplanıp notebook’tan bir şeyler izlediklerini görünce merak edip sordum.

Meğer çok güvendikleri ve her yarışta favori gösterilen atının İngiltere’deki koşuda ayağının sakatlandığı anı izliyorlarmış.

ARACI-AİLESİ-MAÇ

Yemekte, İbrahim Aracı’nın sosyal sorumluluk projelerini konuştuk.

En çok da önceki yıllarda Hatay’da verdiği iftarlarda şehit yakınları, gaziler ve ihtiyaç sahipleri ile yakından ilgilenen dönemin Valisi Ercan Topaca’nın kulaklarını çınlattık.

İftar sonunda çalışanlarına seslenirken, “Emeklilerimiz dahil herkes burada. Çünkü biz bir aileyiz. Koruma sadece benimle Koruma olmadı. Sizlerin emeği çok. Hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Bayramlarını da şimdiden kutluyorum” dedi.

İftar duasının ardından ayrılırken çalışanlarını aynı salonda buluşturan, iftar sofralarının toplumsal barışı, birlikte yaşama geleneğini, kardeşlik ve kaynaşma anlayışını bizlere hatırlattığı için İbrahim Aracı’ya teşekkür ettim.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi