20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yavuz MTAL’de, “Atatürk’e saygısızlığa” soruşturma

Galip Ataman

25 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu küllerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurdu.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” deyip yönünü batıya dönerek her alanda hayata geçirdiği devrimlerle ezilen uluslara örnek oldu.

Ama aradan bir asır geçmesine rağmen bazı çevreler varlığımızı ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz o büyük insanın emanetlerine sahip çıkarak gelecek nesillere doğru anlatacağımız yerde unutturmaya çalışıyor.

Son zamanlarda TBMM Başkanı, siyasi parti başkanları, üniversite hocaları, okul müdürleri, yazarlar, program yapımcıları yok etmek için yarışıyor.

Meczupların, cahillerin, Cumhuriyet karşıtlarının, hiafeti özleyenlerin tepkisini anlıyorum.

Ancak demokrasinin her türlü nimetlerinden yararlananlar ile emanet ettiği güzel ülkemde özgürce yaşamanın keyfini doya doya çıkaranların Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanlığını, kinini, öfkesini anlamakta zorlanıyorum.

Ders kitaplarından çıkarmak, müfredatları değiştirmek dahil ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yolu denerlerse denesinler Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisini Türk gençliği başta olmak üzere beyinlerden, gönüllerden, bedenlerden çıkaramayacaklar.

Dünya’nın örnek aldığı o büyük insana hakaret etmenin, dil uzatmanın, unutturmanın, resimlerini gizlemenin bedelini ödeyecekler.

Asıl konumuza geçmeden önce önceki akşam Fatih Portakal’ın modaretörlüğünde yayınlanan “Liderler Fox’ta’ programına konuk olan Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu’nun yorumunu paylaşmak istiyorum.

3 saati aşan programda, Karamollaoğlu“Atatürk hakkında ne düşünüyorsunuz?”   sorusuna cevap verirken çok zorlandı.

Durdu, düşündü, ıkındı, sıkındı ve Atatürk hakkında bir dayatma ortaya konulmasının doğru olmadığını düşünüyorum. O dönemdeki icraatların da yeri geldiği zaman makul ölçüler içinde sorgulanabilmesi lazım. Mutabık kalacağımız zeminler vardır. Konuşalım, anlaşalım. Ama tabu haline gelsin, bir şey de putlaştırılsın onun da doğru olmadığı kanaatindeyim” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaya aday Saadet Partisi Genel başkanı Karamollaoğlu milyonların karşısında Atatürkçü ve demokrat bir kanalda “Atatürk’ün laiklik başta olmak üzere devrimlerine karşıyım” diyemedi ama tepkisini ancak bu cümlelerle ifade edebildi.

Allah’tan Temel Karamollaoğlu ve partisinin Cumhurbaşkanı seçilecek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna oturacak yeterli oyu yok!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün putlaştırıldığını söyleyen, iddia eden ilk isim Temel Karamollaoğlu değil.

Bir süre önce Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksekokulu sekreteri, bir dönem Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi sekreterliği de yapan Nuri Ustacık da sosyal medyadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten “put” diye bahsetmişti.

Manşet-sablon

 

ATATÜRK’Ü YOK ETTİLER

Gelelim asıl konumuz, “Geleceği şekillendiren gençlerimizin hayatını yönlendiriyoruz. Hayata bakışını, fırtınalarda ayakta kalma becerisi kazandırıyoruz” diyen Adem Şahinkaya’nın müdürlüğünü yaptığı Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki Atatürk’e saygısızlığa.

101 öğretmenin görev yaptığı, 1.100 öğrencinin öğrenim gördüğü yaklaşık 78 yıllık bir geçmişi olan lisede herkesin gördüğü Atatürk tablosunun kaldırılıp yerine Türk Bayrağı konmasına.

Öğrencilerin başarısını arttırmak için çalıştığı, okulda farkındalık yaratan projeler ürettiği söylenen Adem hocanın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerine karşı bir eğitimci olduğunu da düşünmüyorum.

Ama 45 yıl önce inşa edilen binanın yan duvarına yıllar önce konan Atatürk tablosunun sökülerek yerine Türk Bayrağı konmasını, öğrencilerin ve Kozluk Mahallesi sakinlerinden kaçırılmasını anlayamıyorum.

Olayın basında yer almasına, bazı siyasi partiler tarafından eleştirilmesine rağmen Atatürk tablosunun yerine konmamasına anlam veremiyorum.

Okul müdürü Ömer hocayı arayıp Atatürk konusundaki katı tutumunu sordum.

Cevabı, “ FETÖ/PDY Silahlı terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişimi sonrası yıllardır el sürülmeyen duvarlarını boya yaptırırken Atatürk tablosunu çıkardık. Boya işlemi bitince aldığımız karar doğrultusunda Atatürk yerine Türk Bayrağı koyduk” oldu.

Ardından ekledi, “Tören alanında Atatürk büstü, sınıflarda Atatürk resmi var” dedi.

Tamam da Duvarda Kozluk mahallesi sakinlerinin ve öğrencilerin yanı sıra İnönü Caddesinden geçenlerin gururla seyrettiği Atatürk panosu Adem hocayı niye bu kadar rahatsız etmiş olabilir ki?

Kaldı ki, 15 Temmuz darbe girişimi ve halk tarafından bastırılması Atatürk fotoğraflarını kaldırmak için yapılmadı.

Okulun duvarı,  Atatürk panosunu da Türk Bayrağını da kaplayacak kadar geniş.

Bence, Atatürk panosu ile Türk Bayrağı yan yana daha da güzel dururdu.

Adem hocaya göre durmayacakmış ki Atatürk’ü yok etmiş yerine bayrak koymuş!

Kimse Adem hocayı “Okul duvarına niye Türk Bayrağı koydun” diue sorgulamıyor.

Aksine Türk Bayrağının yanına sökülen Atatürk panosunu niye takmadığını merak ediyor.

Daha da ilginci, Adem hocanın o tarihten buyana yaklaşık 1.5 yıldır Atatürk panosunu yerine koymamak konusunda ısrarcı olması.

Umarım bu yazı sonrası ya da yapılacak soruşturmanın ardından Atatürk Panosu söküldüğü yere takılır.

 

SORUŞTURMA AÇILDI

Adem hoca, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tablosunun yerine 15 Temmuz sonrası Türk Bayrağını koymasına kimsenin müdahale edemeyeceğini düşünse de milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik gereğini yaptı.

İzmit Kaymakamlığından Atatürk fotoğrafının hangi gerekçe ile yerinden söküldüğü, yerine Türk Bayrağı konduğu, uyarılara rağmen Atatürk panosunu takmamakta ısrar etme nedenlerini araştırmak üzere soruşturma başlattı.

Bugünlerde İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun görevlendireceği muhakkikler konuyu enine boyuna araştırarak gereğini yapacaklardır.

Sonuç ne mi olur? Ne olacağını bilemem ama sökülen Gazi Mustafa Kemal Atatürk tablosu bulunabilirse yerine konarak yanlıştan dönülür.

Atatürk tablosu kaybolmuş ya da bir yerlere atılmış ise yenisi yaptırılarak

eskiden olduğu gibi öğrencilerin ve mahalle sakinlerinin göreceği hale getirilir.

Asıl merak ettiğim konu ise, 100 öğretmen ve 1.100 öğrencinin bulunduğu okulda 15 Temmuz 2016 tarihinde kaldırılan Atatürk tablosunu bir Allah’ın kulunun fark etmemesi ve okul yönetimini uyarmaması.

“Uyarılsa ne olacaktı?” diyenler olabilir, haklıdırlar.

Okul müdürü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafına gerek olmadığını, onun için yerine Türk Bayrağı koyduğunu söylüyor, gizlemiyor ki!

 

********************

 

KARNE DAĞITIM TÖRENİ

KARGALI OKULLARINDA

 

2 Haziran’da ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin gireceği LGS (Liseye Geçiş Sınavı) var.

8 Haziran’da 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı son zili çalacak ve öğrenci,ler tatile çıkacak.

Lise mezunlarının katılacağı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 24 Haziran’da yapılacaktı 2 Temmuz’a ertelendi.

Gündem, Cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili seçimi olduğundan eğitimi zaman zaman ötelemek zorunda kaldık.

Biz gazeteciler siyasetle uğraşırken milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ilçe, belde, köy demeden okulları dolaşıyor, inşaatları denetliyor.

Okullar tatile girmeden, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı hazırlıklarıyla ilgileniyor.

Rasim hoca önceki gün “Abi, yıl sonu karne dağıtım törenini köyde yapma geleneğini bu yılda sürdüreceğiz. 2017-2018 Eğitim öğretim yılı son zilini 8 Haziran Cuma günü Gebze Kargalı İlk ve Ortaokulunda çalacağız ve öğrencilere yılsonu karnelerini vereceğiz. 3 yıl önce müdür atarken çok kişi karşı çıkmıştı ama ben kimseyi dinlemedim. İyi ki Reşat hocayı oraya müdür atamışım. 3 yıl önce gittiğim okulla geçenlerde gittiğim okulu tanıyamadım.  Köy okulu deyip geçmeyelim. Mezun öğrenciler önemli liselere kayıt yaptırmış” dedi.

Yılsonu karne dağıtım töreninin, 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Kandıra Safalı Köyünde, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında Kartepe Karatepe Köyünde yapıldığını ekledi.

Rasim hoca ile konuştuktan sonra Kargalı Köyü okul müdürü Reşat Bilir’i aradım.

Reşat hoca, 111 öğrencinin 41’inin ilkokula 70’inin ortaokula devam ettiğini söyledi.

Okul ile ilgili bilgi verirken “2 ve 3 sınıflarımız birleşik. Bir kadrolu, bir görevlendirme, bir ücretli 3 sınıf öğretmeni var. Ortaokulda 1 Fen Bilimleri, 1 Türkçe, 1 İngilizce, 1 Matematik, 1 Beden Eğitimi öğretmeni görev yapıyor” şeklinde konuştu.

öğrenci

Müdürlük görevine başladıktan sonra hayırsever iş adamlarından 200 bin lira destek aldıklarını, okulun içini dışını sınıflarını, araç gereç ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattı.

Kargalı Ortaokulunun son 3 yıllık başarı ortalaması yüzde 100 olduğunu söyleyen Reşat hocanın okulunda; 2013-2014 yılında sınava giren 22 öğrenciden 3’ü Anadolu Lisesine, 3’ü Sosyal Bilimler Lisesine, 16’sı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kazanmış. 2014-2015 yılında sınava giren 24 öğrenciden 4’ü Anadolu Lisesine, 2’si Sosyal Bilimler Lisesine, 18’i Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kayıt yaptırmış. 2015-2016 yılında sınava giren 28 öğrenciden 4’ü Anadolu Lisesine, 1’i Sosyal Bilimler Lisesine, 22’si Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine, 1’i özel okula kayıt yaptırmış. 2016-2017 yılında sınava giren 14 öğrenciden 1’i Anadolu Lisesinde, 1’i Sosyal Bilimler Lisesinde, 12’si Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyor.

Reşat hocayı tebrik ettim, Rasim hocanın övmekte haklı olduğunu söylediğimde, “Hocam, ben sizin öğrencinizim, 1978-1979 öğretim yılında sizin müdürlüğünü yaptığınız Kocaeli Meslek Yüksekokulu Sosyal Bilimler Bölümünden mezun oldum. Gündüz öğretmenlik yaptım, akşamları okula devam ettim. Sizin sayenizde kimsenin burnu kanamadı, eğitim-öğretim aksamadı, bizler de mezun olduk” dedi.

40 yıl önce müdürlüğünü yaptığım öğrencimin bugün okul müdürü olarak gösterdiği başarı ile gurur duydum.

Hele hele, Hocam, ben kimin öğrencisiyim. Müsaade edin de farkımıuz olsun” cümlesinden etkilendim.

8 Haziran’da 80 kilometre uzaktaki Kargalı Köyünde yapılacak karne dağıtım törenine katılarak, öğrencimin başarılarını yerinde görüp, gururunu paylaşacağım.

Müdürlüğünü yaptığım Kocaeli Meslek Yüksekokulundan mezun olan ve başarılara imza atan tek kişi Reşat Bilir değil.

Önemli görevlerde bulunan, sorumluluklar alan o kadar çok öğrencim var ki hepsiyle gurur duyuyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi