21 Temmuz 2019 Pazar
Enes Şen

Enes Şen

senenes41@hotmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti’nin tavrı CHP’ye örnek olmalıdır!

Enes Şen

25 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en önemli ayağından biri olan seçimde yer alabilme olgusundaki bölümde partilerin çalışmaları tamamlandı.
Partilerin meclisi doldurması anlamında toplumdan tevazu göstermelerini bekledikleri isimleri ön plana alarak milletvekili aday listelerini YSK’ya gönderdiler.
İlimizde özellikle AK Parti ve CHP’nin seçimlerini özet olarak değerlendirmeden önce şunu söylemem gerekiyor ki listelerden yer alan isimlerden çok yer almayan isimlerin daha çok ses getirdi.
İlk olarak AK Parti’den başlayalım.
AK Parti’de enteresan bir liste ile karşılaşmadık. Kamuoyunun aşina olduğu isimler yerlerini ve değerlerini korudular.
Bu bağlamda AK Parti’nin ‘atom karıncası’ dertlilerin dert ortağı, hastasından düğününe, düğününden vefatına herkesin her anında yanında olmaya çalışan ve bu özelliği ile her daim sevilen ve değer gören Fikri Işık listenin ilk sırasında yer aldı.
Işık’ın toplum nazarında gördüğü karşılığın dışında siyasete adım attığı ekibini yıllar sonra da aynen koruyor olması ve her zaman varlıklarından duyduğu memnuniyeti ifade edebilmeye devam etmesi kendisini öne çıkaran bir başka faktör olarak karşımıza çıkıyor.
Tüm bu özelliklerin dışında belki de en önemli faktör Işık’ın Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdullatif Şener vb. isimlerin aksine Erdoğan’a olan saygı ve sevgisini korumuş ve verilen görevleri kusursuzca yerine getirebilmiş olmasıdır.
Işık’ın sonrasında liste Ankara’nın tecrübeli isimleri İlyas Şeker,Radiye Sezer Katırcıoğlu,Mehmet Akif Yılmaz,Sami Çakır ve Cemil Yaman olarak devam etti.
Listede dikkat çeken isimlerin başında geçmiş dönem il kadın kolları başkanı Emine Zeybek var.
Kendisini yakinen tanımam, sadece birkaç kez merhabalaştığımız oldu ancak edindiğim bilgiler toplumun kendisi hakkında olumlu düşünceler beslediği yönünde.
Zaten toplum tarafından yeteri kadar sevilmemiş olsa partideki görevinde uzun yıllar görev yapamazdı.
Emine Zeybek’in yanı sıra en çok adından söz ettiren isim partinin engelli kontenjanından başvuruda bulunan Gebze’lilerin kendilerinden biri gibi gördükleri Hakan Höbek oldu.
Höbek’e duyulan sevgi sayesinde Gebze’de önemli bir oy potansiyeli elde etmenin amaçlandığı anlaşılıyor ki bu seçimin yerinde olduğu kanaatindeyim.
Tüm bunların yanında listede adı olanlar kadar olmayanların daha çok konuşulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
O isimlerin başında tabii ki uzun yıllar gündemden düşmeyen kent konut olaylarında adı birinci sırada geçen eski il başkanı Mahmut Civelek.
Hakkında sahibi olduğu mobilya mağazasından kamu kurumlarına mobilya tedarik ederek usulsüzlük iddia edilen milletvekili adayı olmak için görevinden istifa eden Şemsettin Ceyhan.
Ben şu zamana kadar birçok il başkanı ile görüşmüş ve az çok muhabbeti olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki Ceyhan halkın içinde vakit geçirmekten hoşlanan ve bu durumdan yüksünmeyen, sevecen, insanların dertlerine elinden geldiğince çare olma amacı güden, AK Parti için bayrak asmasından tutun da stantlarda sabahlayan ama iş bulmak konusunda yardım istenildiğinde ‘’burası işçi bulma kurumu değil’’ şeklinde tavır tanınan biri olmadı.
Kendisinin adı geçen konuda bu şekilde bir yaklaşım içerisinde olduğu ve olabileceği düşüncesi içinde değilim.
Liste dışında kalanlardan biri de Emre Kahraman oldu.
Kendisi göreve geldiği andan itibaren AK Parti Kocaeli teşkilatını gençlik anlamında zirveye yerleştirdi.
Başarılı bir dönem geçirdiğini söylemek mümkün. Neden liste dışı kaldığını merak ediyorum.
Genel anlamda liste dışında kalanlar üzerinden net bir mesaj verilmek istendiğini düşünüyorum.
Belki de AK Parti kurulduğu andan bu yana en net şekilde toplumdan tepki görülen bir noktada hakkında en küçük bir şaibe bulunan isimler ile yola devam edilmeyeceğinin mesajının verilmek istendiği kanısındayım.
AK Parti özellikle listede bulunmayan isimler noktasında küçük sarsılmalar yaşayabilir ancak bu durumun üstesinden kısa zamanda gelecektir.
Bu arada AK Parti listesinde hiçbir BBP’li isimin yer almaması da işin enteresan noktasıdır.
CHP: Gelelim CHP’ye. Onlarda oluşturdukları listede sürpriz aramadılar. Mevcut üç milletvekili olan Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan yine listede. Listede sürpriz olan ise genç avukat Anıl Arcuman var. Oluşan listenin ardından CHP’de kırgınlık olması kuvvet ve muhtemel.
Çünkü listede kendisine onuncu sırada yer bulan Kocaeli Barosu eski başkanı Tamer Solakoğlu ‘’beni listeden çıkarsınlar’’ diyerek tepkisini dile getirmiş ve devamında ‘’sokağın sesini dinlemiyoruz’’ diyerek partisi hakkında çok ağır ve Cumhur İttifak’ının elinde malzeme olarak kullanılabilecek cümleler kurmuştu.
Tıpkı Solakoğlu gibi liste dışı kalan CHP İzmit ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da listeye tepki gösteren isimlerden oldu.
Kulislerde Küçükkaya’nın Muharrem İnce’ye olan yakınlığı sebebi ile liste dışı kaldığı konuşuluyor.
Tüm bu gelişmeler CHP’deki oyların İyi Parti yahut HDP’ye kayma ihtimalini oldukça yüksek görüyorum.
AK Parti’de liste dışında kalan isimlerden ikilik olmaması sebebi listeye yönelik en küçük bir tepki vermiyor olması CHP’ye örnek olmalı diye düşünüyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem