22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

AK Parti’de hedef; Güçlü Başkan, istikrarlı meclis

Galip Ataman

23 Mayıs 2018 tarihli yazısı

Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilen milletvekili aday listeleri CHP’liler kadar AK Parti aday adaylarını da ters köşe yatırdı.

Kocaeli’ne geçmeden önce Türkiye geneline bakalım.

2002’den buyana yapılan 5 milletvekili, 3 yerel, 1 Cumhurbaşkanı ve 3 Anayasa halkoylamasını açık ara kazandı.

erdogan_301017__(2)_(1)

Her seçimde milletvekili profilini ve kadrolarını yenileyerek aralıksız 16 yıl tek başına iktidar oldu.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’ın tekrarının olmadığını, AK Parti için “devam ya da tamam” olacağını bildiğinden “duygusallığı, dostluğu, itaatı ve sadakatı” bir kenara bıraktı.

24 Haziran’da yüzde 55-60 arası oyla 13. Cumhurbaşkanı seçileceğini kesin gören Erdoğan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin yanı sıra TBMM’de de çoğunluğu almak istiyor.

Bunun için mevcut 316 milletvekilinin 187’sini aday gösterirken 129’unu listelere yazmadı.

A takımını ve başbakan dahil 27 kişilik bakanlar kurulu üyesinin 22’sini listelerin ilk sıralarına yazdı.

Burhan Kuzu, Metin Metiner, Metin Külünk, Recep Petek, Tayyar Şafak gibi fenomen milletvekillerine “dinlenin” dedi.

Kadın ve genç seçmenin sonuçları doğrudan etkileyeceğini görmüş olmalı ki 600 milletvekili adayının 126’sını kadın, 57’sini 25 yaş altı gençlerden, 8’ini engelliler arasından seçti.

24 Haziran’da yüzde 55-60 arası oyla 13. Cumhurbaşkanı seçileceğini garanti gören Erdoğan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ni rahat çalıştırabilmek için TBMM’de de çoğunluğu almak istiyor.

tbmm

A Takımı ve Başbakan dahil bakanları liste başlarına yazarak, gençlere daha fazla yer vererek kararlı olduğunu gösterdi.

Muhalefetin Cumhurbaşkanlığından çok meclis çoğunluğunu ele geçirerek bürokratlardan ve teknotratlardan oluşacak hükümet sistemini çalıştırmama

girişimine karşılık ağırlığı TBMM’ye vermiş görünüyor.

AK Parti-MHP ittifakının Anayasayı değiştirecek 330 ya da 367 milletvekiline ulaşması için elindeki tüm imkanları kullanmak istiyor.

Bir başka deyişle TBMM üye tam sayısının 3/5 ve 2/3’ünü yakalamak.

SONUÇ: Geç de olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 330 ya da 367çoğunluğu yakalamadan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin başarılı olamayacağını görmüş.

Muhalefetin, “Erdoğan  milli iradeyi zayıflatmak, yasama görevi yapacak TBMM’yi itibarsızlaştırmak istiyor” iddialarına karşı meclisi güçlü kılmak, istikrarı ve milli iradeyi sağlayarak güçlendirmek kararı almış.

“AK Partililer, Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a oy verecek, milletvekili için oy kullanırken farklı partilere oy verecek” algısını kırmak istiyor.

kulliye

 

KOCAELİ’DE DURUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçim stratejisi ve AK Parti’nin Türkiye genelindeki aday profilini bu şekilde özetledikten sonra Kocaeli’ne bakabiliriz.

Yorumlar farklı. Bireysel ve bölgesel düşünüldüğünde listeye ve isimlere eleştiri çok.

Meclisi güçlü kılmak, istikrarı ve milli iradeyi sağlamak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM’nin uyumlu çalışmasını sağlamak açısından bakıldığında ortak kanı, olumlu.

7 milletvekilinin 6’sı korunurken MYK üyesi de olan Zeki Aygün’ün liste dışı bırakılmasını kimse açıklayamıyor.

 

Aday listesinin seçilebilir yerinde olmasına kesin gözle bakılan Şemsettin Ceyhan’ın listeye bile girememesi AK Parti teşkilatlarında şok etkisi yapmanın ötesinde Mahmut Civelek’ten sonra il başkanlarının aday gösterilme geleneği de ikinci kez delinmiş oldu.

24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümetinde ya da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yorumları yapılan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın listeye alınması da ilk bakışta sürpriz oldu.

Ama yukarıda da bahsettiğim gibi Işık dahil 6 milletvekilinin ilk 6 sıraya yazılması yerelden çok TBMM’de istikrarlı ve milli iradeyi en geniş katılımla temsil edecek bir listenin oluşması olarak görmek lazım.

Listede dikkat çeken bir başka nokt da;; İzmit Belediye meclis üyeliği yapan İlyas Şeker ve Emine Zeybek ile başkan danışmanlığı yapan Cemil Yaman’ın İzmit Belediyesinde görev yapmış olması.

Gelelim, “AK Parti, 24 Haziran’da bu liste ile 13 milletvekilinin kaçını Ankara’ya gönderir” sorusunun cevabına.

2002 yılından buyana yapılan 5 milletvekili seçimine baktığımızda AK Parti’nin 24 Haziran’da kaç milletvekili çıkaracağını üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliriz;

3 Kasım 2002’de yüzde 42.85 oy, 9 milletvekilinin 6’sı.

22 Temmuz 2007’de yüzde 49.25 oy, 9 milletvekilinin 6’sı.

12 Haziran 2011’de yüzde 52.71 oy, 11 milletvekilinin 7’si.

7 Haziran 2015’de yüzde 46.11 oy, 11 milletvekilinin 7’si.

1 Kasım 2015’de yüzde 56.47 oy, 11 milletvekilinin 7’si.

24 Haziran’da 13 milletvekilinin 8’ini alırsam Fikri Işık,İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Mehmet Akif Yılmaz,Sami Çakır, Cemil Yaman, Emine Zeybek, Hakan Höbek milletvekili olarak Ankara’ya gider diye düşünüyorum.

 

CHP ve MHP başta olmak üzere İyi Parti ve SP’deki adayları dikkate alığımızda AK Parti bir iki gün içinde liste kırgınlıklarını bir kenara bırakırsa 9 milletvekili bile çıkarır.

Bu durumda; AK Parti 9, CHP 3, İYİ Parti 1 milletvekili çıkarır.

 

KİM NE DEDİ

Gelelim AK Parti’de listeye giren girmeyen görüştüğüm milletvekili aday adaylarının ne dediğine;

Fikri Işık; Hayırlı olsun. Bizler göreve talip olmayız verilen görevleri layık olduğu şekliyle yerine getiririz. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun görmüş, takdir. etmiş listeye yazmış. Sayın Başbakanımız dahil bakanların tamamının illerinde liste başı yazılması Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü bir başkanlık sistemi, yanında milli iradeyi temsil edecek, Anayasa değişikliği dahil yapılması gerekli yasa değişikliklerini hayata geçirecek TBMM istemiş. Listemiz güzel 8 milletvekili çıkarır, 9’u zorlarız.

fikri-ışık

İbrahim Karaosmanoğlu; Hayırlı olsun. Listeyi yapanlar böyle uygun görmüş. Şemsettin’in listede olmasını isterdim. Ama önümüzdeki süreçte başka yerlerde değerlendirileceğini düşünüyorum. 7 milletvekilinden 6’sı ilk sıralara yazılırken Zeki Beyin liste dışı kalması dikkatimi çekti. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir bildiği vardır.

karaosmanoğlu

Zeki Aygün; Hayırlısı olsun. Yapacak bir şey yok. Bu bir bayrak yarışı. Zamanı geldiğinde görev verilenler görevlerini yeni arkadaşlara bırakır. Önemli olan görevi onurlu bir şekilde yerine getirmek. Makamlar önemli değil. 2002 yılından buyana AK Parti’de verilen tüm görevleri en iyi şeklide yapmaya çalıştım. 24 Haziran’da da görevi yeni arkadaşlara bırakacağım. O tarihten sonra yeni görevler verilirse severek ve en iyi şekilde yapma gayreti içinde olurum.

zeki-aygün

Nevzat Doğan; İyi hazırlanmış, güzel liste. Sayın Cumhurbaşkanımız 24 Haziran’da işi şansa bırakmamak için büyük özen göstermiş. Listeye alınan isimlerin geçmiş çalışmaları ve performanslarına bakılmış. Şemsettin Ceyhan ve Mahmut Civelek’in Mart 2019’da yapılacak belediye başkanlığı seçiminde değerlendirileceklerini düşünüyorum. 

 

*****************************

 

CHP ADAY LİSTESİNE

ANTALYA’DAN ‘AYAR’

 

Merakla beklenen 24 Haziran milletvekili aday listeleri açıklandı.

AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti’deki sürpriz isimler hayal kırıklığı yaşattı.

Liderler, etkili ve yetkili olup listeleri hazırlayanlar, müdahil olanlar tüm adayları ve tahminde bulunanları ters köşe yatırdı.

Sevinenler, üzülenler, hayal kırıklığı yaşayanlar, olumlu bulanlar, tepki gösterenler çok ama kimsenin ağzını bıçak açmıyor.

Özellikle de 2019 yerel seçimlerinde başkanlık ve meclis üyeliği düşünenlerin.

CHP’den başlayalım:

Dünkü yazımda,milletvekili sayısı 9’da olsa, 11’de olsa, 13’de olsa CHP’nin her seçim döneminde razı olduğu 3 milletvekili geleneğini bu seçimde de sürdüreceğini yazmıştım.

İlk 3 sıraya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği ve talimatı ile 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde olduğu gibi Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan üçlüsü oturdu.

4’üncü ve 5’inci sıralara Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar ile il başkanı Cengiz Sarıbay’ın özel isteği doğrultusunda Prof. Dr. Muhip Kanko ve Anıl Acurman yazıldı.

6’ncı sıradaki gazeteci Ebru Küçükaydın, sürpriz olmanın ötesinde partili partisiz herkesi şaşırttı.

Ebru hanım deyim yerindeyse, Antalya’dan geldi elini kolunu sallayarak geldi CHP’nin 6. sırasını kaparak adaylık bekleyen CHP’lilere 90’dan gol attı.

agc5

Soru şu; Antalya’da gazetecilik yapan, İzmit’teki gazetelerin ve gazetecilerin yerini bilmeyen, CHP binasının yolunu unutan, kapısını çalmayan, CHP’de adaylığın çantada keklik olmadığını söyleyen Ebru hanımı listeye nasıl girdi, 6. sıraya nasıl oturdu?

İşte cevabı;

Bir:Ebru hanım Antalya’da yaşadığından mevcut CHP milletvekillerini, il ve ilçe başkanlarını, delegeleri tanımaz ama Gölcük Halıdereli’dir.

İki: Kocaeli milletvekillerini tanımaz ama CHP Antalya milletvekili, CHP genel başkan yardımcısı, CHP MYK üyesi, CHP PM üyesi Çetin Osman Budak’ı iyi tanır.

Üç:Çok değil yaklaşık bir ay önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Antalya ziyaretinde kaldığı otel odasında özel röportaj yaptı, siyasi ahlak üzerine yazdığı‘Tanrım Beni BAŞKAN Yarat’ kitabını imzalayarak verdi, övgüsünü aldı, dikkatini çekti.

Dört:Ebru Küçükaydın’ın listeye girmesini sağlayan Çetin Osman Budak sıradan bir iş adamı ve siyasetçi değil.

EBRU_1

Beş:Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)Başkan Yardımcılığı, Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme A.Ş. ve Antalya Kongre Bürosu Başkanlığı yaptı. 

Altı:Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Onur Üyesi olan
Çetin Osman Budak,25 ve 26’ncı Dönem CHP Antalya Milletvekili seçildi

Yedi:1 Kasım 2015 seçiminde 5 milletvekili çıkaran Antalya’da 24 Haziran aday listesinde Deniz Baykal’ın ardından ikinci sıra adayı gösterildi.

Sekiz: İş ve siyasi yaşamında başarılı olan, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’dan sonra ikinci adam konumunda olan Çetin Osman Budak, Antalya’dan Kocaeli listesine ayar vererek Ebru Küçükaydın’ın listeye girmesini sağladı.

Dokuz: Neymiş efendim. CHP’de listeye girmek için partinin her kademsinde çalışmak, maddi ve manevi destek vermek, milletvekillerini, örgüt yöneticilerini, delegeleri tanımaya gerek yokmuş.

On: Çetin Osman Budak gibi her alanda etkili ve yetkili bir kişiyi tanımak milletvekili aday listesine girmek için yeterliymiş. Hayırlı olsun.

ebru-kılıçdaroğlu

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi