23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP, yine CHP’liliğini yaptı, “3 milletvekili yeter” dedi

Galip Ataman

22 Mayıs 2018 tarihli yazısı

CHP milletvekili aday listesi belli olmadan kaleme aldığım dünkü yazımı şöyle bitirmiştim. “Her seçim öncesi 6 milletvekili çıkaracağını söyleyen CHP’, 2002’de 9 milletvekilinin 3’ünü, 2007’de 9 milletvekilinin 2’sini, 2011’de 11 milletvekilinin 3’ünü, 7 Haziran 2015’te 11 milletvekilinin 3’ünü, 1 Kasım 2015’te 11 milletvekilinin 3’ünü almıştı. Kocaeli’nin milletvekili sayısı 9’da olsa 11’de olsa, 13’te olsa çıkaracağı milletvekili sayısı 3’ü geçmiyor”.

Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Prof. Dr. Muhip Kanko’nun ilk sıralarda olacağını, CHP’nin 4 milletvekili çıkaracağını tahmin etmiştim.

chp-logo

Pazar akşamı basına sızdırılan listeyi okuyunca, Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Muharrem İnce’nin genel başkanlık yarışında yanında olan isimlerin liste dışı bırakıldığını gördüm.

Girdiği tüm seçimleri kaybetmesine rağmen hala genel başkanlık koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu’nun MYK ve PM üyelerinin tamamını listenin ilk sırasına yazarak CHP’de tek sesliliğe karşı çıkanlara gözdağı verdiği iddialarının gerçek olduğuna inandım.

CHP’de öfke, kin ve intikam sağduyunun önüne geçerken Kılıçdaroğlu’nun iktidar olmak gibi bir niyeti olmadığını düşündüm.

Manşet-sablon

CHP yönetimi 2015 seçimlerinde ön seçimle listelerin ilk sıralarına yerleşen ve milletvekili seçilen isimleri liste dışı bırakarak parti içi demokrasiye önem vermediğini de kanıtladı.

CHP’de nefer olarak çalışan isimler milletvekili aday listelerine yazılmazken Saadet Partili isimlere kontenjan ayrılmasını da anlamak mümkün değil.

Belli ki Kılıçdaroğlu ve ekibi CHP’yi soldan sağa kaydırmak konusunda kararlı.

Kılıçdaroğlu, bürokrasiden gelmesine rağmen siyasetin ayak oyunlarını, adam harcama yöntemlerini iyi öğrenmiş.

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmayı düşünen M. Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin, İlhan Kesici, Mahmut Tanal, Erdoğan Toprak gibi iddialı isimleri listeye yazarak milletvekili seçimi sonrası Büyükşehir belediye seçimini de riske soktu.

Allah’tan İYİ Parti’ye gönderdiği 15 milletvekilinin çoğu ilk sıralarda olmak üzere listelere almış.

 

KOCAELİ’DE DURUM

Önceki akşam sızdırılan CHP milletvekili aday listeleri Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de şaşkınlık yarattı.

İYİ Parti’ye tarihi görevle demokrasi nöbetine gönderilen Fatma Kaplan Hürriyet’in MYK ve PM’nden liste başı oldu.

CHP Kocaeli ilk 3 sırada sürpriz yok; 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerindeki isimler Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan yerlerini korudu.

4. sırada Kılıçdaroğlu’nun Tuncelili hemşerisi Prof. Dr. Muhip Kanko, 5. sırada Av. Hüseyin Acurman’ın oğlu Anıl Acurman, 6. sırada Ebru Küçükaydın diye devam ediyor.

Yıllardır CHP için çalışan, parti içi demokrasi mücadelesi veren, maddi ve manevi her türlü fedakarlıkta bulunan isimler dururken Ebru Küçükaydın’ın listeye girmesi, hem de 6’ncı sıraya yazılmasını birileri bana değil CHP’lilere anlatması lazım.

Halka rağmen siyaset yapılmayacağına göre demek ki halk istiyormuş, Kocaelililer nezdinde karşılığı varmış!

Umarım CHP 6 milletvekili çıkarır da Ebru hanım TBMM’de Kocaeli’ni temsil eder.

Yıllardır CHP’de siyaset yapan, milletvekili olmak isteyenlere gazeteciliğin yanında milletvekilliği dersi vermiş olur.

SONUÇ:

Bir: Listeyi gördükten sonra dünkü yazımda, CHP’nin 4 milletvekili çıkaracağını yazmakla yanılmışım.

İki: CHP her seçimde olduğu gibi bu seçimde de milletvekili sayısı 13’e çıkmasına rağmen 3 milletvekili geleneği ve alışkanlığını bozmayacaktır.

Üç: Haziran ve Kasım 2015 seçimlerinde 6. Sıraya yazılan önceki baro başkanı Tamer Solakoğlu, 24 Haziran listesinde 10’uncu sıraya konarak kendisine hakaret edildiğini düşünüp CHP ile yollarını ayıracaktır.

Dört: CHP listesinin belli olmasının ardından dün yaptığım, AK Parti 8, CHP 4, İYİ Parti 1 tahminimi AK Parti 9, CHP 3, İYİ Parti 1 olarak değiştiriyorum.

Beş: Seçimden seçime ortaya çıkarak aday adayı olan Fikret Toker, Ferhan Şensoy, Cuma Karavar, Ensar Öğüt, Necat Çakır gibi isimlerin şansının olmadığını yazarak yanılmadım.

Altı: En önemlisi CHP bu liste ile sadece 24 Haziran seçimini değil 30 Mart 2019’da yapılacak belediye başkanlığı seçimlerini de kaybetmiş oldu.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem