18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milletvekili aday adayları nefeslerini tuttu, bekliyor

Galip Ataman

21 Mayıs 2018 tarihli yazısı

24 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimine 34 gün var.

Nefesler tutuldu. Gözler bugün açıklanacak MHP dışındaki partilerin 13’er kişiden oluşan aday listelerinde.

AK Parti’de ilk 8’e, CHP’de ilk 3’e giren, İYİ Parti ve SP’de adları ilk sıraya yazılan adaylar sevinecek.

Diğerleri, AK Partili Mahmut Civelek ve Halil İbrahim Keleşoğlu gibi “Bu sefer de olmadı bir sonraki seçime” deyip 2023’ü bekleyecek.

Umarım AK Parti ve CHP listeleri Cuma günü açıklanan MHP listesinde olduğu gibi hayal kırıklığı yaşatmaz, yeni küskünler oluşturmaz.

MHP listesinden başlayalım; Saffet Sancaklı, Hilal Elmas, Alperen Şakacı, Ertan Yılmaz, İbrahim İnanç Çakıroğlu, Serkan Kural, Gamze Can, Vedat Akbulut, Kübra Gündoğdu, Tolga Öztürk, Dursun Furunc, Gürbüz Aslan, Zeynep Adak.

aydın-ünlü-paylaşımı

Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015’da milletvekili seçilen Saffet Sancaklı’nın liste başı yazılmasına il başkanı Aydın Ünlü dahil bir Allah’ın kulunun sevindiğini sanmıyorum.

Başkan Ünlü’nün listeler açıklandığında facebook’tan yaptığı paylaşım dikkat çekici; 1. Saffet Sancaklı, 2. Hilal Elmas, 3. Alperen Şakacı…13. Zeynep Adak, 14. Erkan Azeri, 15. Aydın Ünlü.

Sahi, Aydın Ünlü ne demek istemiş olabilir ki?

24 Haziran’da 4 milletvekili çıkaracağını söyleyen MHP, bu liste ile bırakın dördü biri bile çıkaramaz.

Kim bilir, Cumhur İttifakının mimarı Devlet Bahçeli, Saffet Sancaklı’yı birinci sıraya yazarak AK Parti’ye Cumhurbaşkanı seçiminde olduğu gibi milletvekili seçiminde de dolaylı destek vermek istemiştir.

MHP’deki Sancaklı muhaliflerinin oylarını AK Parti’den yana kullanmasını sağlayarak 8 hatta 9 milletvekili çıkarması için bilinçli yapmıştır.

Siyaset bu. Son aylarda birbirine benzemez, kan uyuşmazlığı olan partilerde yaşananlara, ittifaklara, hüllelere bakılırsa yadırgamamak lazım.

CHP’de Hürriyet liste başı olur; CHP Milletvekili aday listesi de MHP’nin ki gibi hayal kırıklığı yaşatır mı bilmiyorum.

CHP’ye yakınlığı bilinen, TV programlarında CHP sözcülüğüne soyunan gazeteci Gürkan Hacır’ın “CHP, Abdüllatif Şener’i Sivas ya da Kocaeli’den aday gösterebilir” iddiası doğru çıkarsa CHP’de de hayal kırıklığı yaşanır.

Ama Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir hata işleyeceğini ya da MYK ve PM üyelerinin genel başkanın hata yapmasına izin vermeyeceklerini düşünüyorum.

CHP’nin ilk sıra adayı, “Tarihi Demokrasi” görevi üstlenerek grup kurması için geçici olarak İYİ Parti’ye misafir giden Fatma Kaplan Hürriyet olur.

İl başkanlarını milletvekili yapmak konusunda “vefasız” olduğu bilinen CHP’nin İYİ Parti’ye demokrasi nöbeti tutmaya gönderdiği Hürriyet’i üzeceğini sanmıyorum.

CHP’nin ilk 5 sırasında Hürriyet’in yanı sıra Haydar Akar, Prof. Dr. Muhip Kanko Mehmet Ümit Küçükkaya’nın yer alması sürpriz olmaz.

13 kişilik listede başka kimler olur bilemem ama en çok üzülen ismin milletvekili olmayı çok isteyen, 30 yıllık hayalini gerçekleştirmesine ramak kalmışken genel başkandan icazet alamadığı için 24 Haziran’da aday adayı bile olmayan il başkanı Cengiz Sarıbay olduğunu biliyorum.

Bu arada her seçim aday adayı olarak ortaya çıkan sonra “kara batak” gibi kaybolan Fikret Toker, Ferhan Şensoy, Cuma Karavar, Ensar Öğüt, Necat Çakır gibi isimlerin de şansı olmadığını düşünüyorum.

Son bir not: Her seçim öncesi 6 milletvekili çıkaracağını söyleyen CHP’, 2002’de 9 milletvekilinin 3’ünü, 2007’de 9 milletvekilinin 2’sini, 2011’de 11 milletvekilinin 3’ünü, Haziran 2015’te 11 milletvekilinin 3’ünü, Kasım 2015’te 11 milletvekilinin 3’ünü almıştı.

Kocaeli’nin milletvekili sayısı 9’da olsa 11’de olsa, 13’te olsa çıkaracağı milletvekili sayısı 3’ü geçmiyor aksine 2’ye düştüğü bile oluyor.

CHP’nin bu seçimde de 3 milletvekili çıkararak son 16 yıllık geleneği ve alışkanlığı bozmayacağını tahmin ediyorum.

İYİ Parti kapalı kutu: Herkesin sorduğu soru, “Genel Başkan Meral Akşener’in memleketi Kocaeli’nde İYİ Parti ne yapar?”

İYİ Parti’nin en büyük talihsizliği; eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri, iletişim “özürlü”, seçmenlerine hasta muamelesi yapan, görüşmek isteyen İYİ partililere muayenehanesinde randevu veren Dr. Serdar Kaman gibi bir il başkanı olması.

Başkanlığını yaptığı Aydınlar Ocağı Kocaeli Şubesini, İYİ Parti’nin arka bahçesi gibi gösteren merkez disiplin kurulu üyesinin bulunması.

İl yönetiminin partinin yüz bin liraya yaklaşan borçlarını kapatmak için aday adaylarından 3 bin TL istemesi.

13 kişilik aday listesine gireceklerden önemli bağış yapmaları için hazırlık yapması.

İYİ Parti kurulduğu günden buyana Kocaeli’nde hep şaşırttığı için 13 kişilik aday listesinde kimlerin olacağını, ilk sıralara kimlerin yazılacağını, 24 Haziran’da kaç milletvekili çıkaracağını söylemek ve tahmin etmek zor değil çok zor.

Saadet Partisi sürpriz yapar mı: 24 Haziran seçiminin en çok şaşırtanı, yıllarca birlikte siyaset yaptıkları AK Parti kadroları yerine hiçbir konuda bir araya gelemediği CHP ile “millet ittifakı” yapan Saadet Partisi ve genel başkanı Temel Karamollaoğlu oldu.

Türkiye’yi bilemem ama Kocaeli’nde ne yapacağını söylemek için önceki seçimlerde aldığı oylara bakmak lazım.

3 Kasım 2002 yüzde 6.17, 22 Temmuz 2007 yüzde 8.30, 12 Haziran 2011 yüzde 4.37, 7 Haziran 2015 yüzde 4.88, 1 Kasım 2015 yüzde 1.59.

Sonuçlar; Saadet Partisi Kocaeli seçmeninin AK Parti ile CHP arasında tercih yapması istendiğinde oyunu AK Parti’den yana kullandığını gösteriyor.

24 Haziran’da ne olur? SP tavanda CHP ile ittifak yapsa da Kocaeli seçmeninin özellikle 1 Kasım 2015 seçiminde olduğu gibi AK Parti’ye daha yakın duracak gibi görünüyor.

 

AK PARTİ’NİN ŞANSI

13. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili seçiminin aynı anda yapılacak olması, AK Parti’nin şansını arttırıyor.

Ancak 24 Haziran seçimine “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” güven oylaması gözüyle bakarsak zorlayacak gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı adaylarına baktığımızda, AK parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda 13. Cumhurbaşkanı seçileceğini düşünenlerdenim.

Ama 600 milletvekilinin dağılımında, AK Parti’nin Anayasa’da istediği değişikleri yapacak 400 milletvekili çıkarması imkansız.

O nedenle AK Parti kurmayları tüm hesaplarını, Anayasa değişikliği önerisi verecek 330 milletvekili ve referanduma götürecek 367 milletvekili çıkarmak üzere yapıyor.

Anketlere, açıklamalara, seçmen eğilimlerine baktığımızda 24 Haziran’da Cumhurbaşkanını ilk turda seçerek “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” onay veren seçmen AK Parti-MHP ittifakının Anayasayı değiştirecek 330 ya da 367 milletvekili çıkarmasına “evet” demez.

Bakmayın siz CHP, İYİ Parti, SP’nin Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili açıklamalarına ve yorumlarına.

“Millet İttifakı” yapan bu 3 partinin asıl hedefi; Cumhurbaşkanlığı seçiminden çok TBMM üye tam sayısının 3/5 ve 2/3’ünü yakalamak.

Bir başka deyişle, “Millet İttifakı” oluşturan CHP-İYİ Parti-SP’nin 600 milletvekilinin 330 ya da 367 üyesine sahip olmak.

Ankara’daki ince hesapları bir kenara bırakıp, 24 Haziran’da AK Parti’nin Kocaeli’ndeki iddiasını sürdürüp sürdüremeyeceğine göz atalım.

Bunun için 2002 yılından buyana yapılan 5 milletvekili seçiminde aldığı oylara bakalım:

3 Kasım 2002 yüzde 42.85 ve 6 milletvekili, 22 Temmuz 2007 yüzde 49.25 ve 6 milletvekili, 12 Haziran 2011 yüzde 52.71 ve 7 milletvekili, 7 Haziran 2015 yüzde 46.41 ve 7 milletvekili, 1 Kasım 2015 yüzde 56.47 ve 7 milletvekili.

24 Haziran’da milletvekili sayısı 13’e çıktı, partilere göre dağılım değişir mi değişmez mi?

AK Parti artan 2 milletvekilinin birisini alır ikincisini almak için çalışır.

Bir başka deyişle; 1 Kasım 2015’te 7 olan milletvekili sayısını 8 yapar, aday listesine kadın ve genç adaylara öncelik verirse 9’u zorlar.

13 kişilik aday listesi bugün akşam saatlerinde açıklandığında fazla sürpriz olmayacağı, kadın ve genç sayısının fazla olacağını düşünüyorum.

Bir başı açık diğeri örtülü olmak üzere 2 kadın adayın listenin ilk sıralarında yer alacağını tahmin ediyorum.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın olmayacağı listede ilk sırada Zeki Aygün’ün olması sürpriz olmaz.

Mevcut milletvekillerinden İlyas Şeker ile Mehmet Akif Yılmaz dinlendirilebilir.

Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakar, Cemil Yamen’in yanı sıra il başkanlığından istifa ederek aday adayı olan Şemsettin Ceyhan’ın ilk 8’deki yeri garanti gibi.

108 aday adayından Dr. Şahin Talus, Av. Halit Çokan, Emel Ceylan Balcıoğlu ya da Emine Zeybek, İbrahim Pehlivan, Alaattin Köksal, Şener İnce, Necmi Özen’in şansının olduğunu, 13 kişilik listede yer bulabileceğini düşünüyorum.

fikri

SONUÇ: Cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesinin ardından partilerin 600 kişilik milletvekili adayları da bugün açıklanacak.

Günlerdir parti içi yarış, aday listelerinin açıklanmasının ardından yerini partiler arası yarışa bırakacak.

24 Haziran akşamı sandıklardan çıkacak sonuçlar bilinmiyor ama önceki seçimlerde alınan oylar ile partiler ve liderlerin performanslarına baktığımızda tahmin edebiliyoruz; AK Parti 8, CHP 4, İYİ Parti 1.

 

***************

 

KARAOSMANOĞLU’NA

KOCAMAN TEŞEKKÜR

 

Gazetecilik zor iştir.

Oturduğun yerden, masa başında ahkam kesmek gazetecilik değildir.

Önüne gelen haberleri doğrulatmadan manşetten vermek de gazetecilik değildir.

Gazetecilik emek ister.

Haber yaparken, köşe yazısı yazarken araştıracaksın, soracaksın, sorgulayacaksın, tarafları dinleyeceksin.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için emek harcayacaksın.

Gazetecilik sanattır.

başkan-Galip

Üslubuna, diline, seçtiğin sözcüklere dikkat edeceksin.

İşini özene bezene yaparken egonu değil toplumu düşüneceksin.

Milli, manevi, toplumsal değerlere, örf, adet ve geleneklere saygı duyacaksın.

Ramazan ayının ilk günü “içki muhabbeti” yapmayacaksın.

Şantajla, tetikçilikle yapılan gazeteciliğin kamuoyunda karşılığı olmadığını aklından çıkarmayacaksın.

Aksine bu tür davranışların gazeteciye güven ve itibar kaybettirdiği bilinciyle yazacaksın.

Gazetecilikte yarım asrı deviren, iletişim fakültesi gazetecilik bölümünde hocalık yapan bir meslek büyüğü olarak bu hatırlatmadan sonra gelelim yazımın başlığına.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na neden “kocaman teşekkür” ettiğime;

16 Mayıs Çarşamba günkü gazetelerin büyük bölümü Başkan Karaosmanoğlu’nun 2019’da yapılacak yerel seçimlerde 4. Kez başkan olacağını “DEVAM” başlığı ile manşetten vermişti.

18 Mayıs cuma günkü yazımda gazetelerin manşetini eleştirirken özetle, “Gazeteler ağız birliği etmişçesine Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği doğrultusunda göreve devam etmesini açıklamasını 2019 sonrası 4. Kez devam olarak manşetten verdi” yazmıştım.

Sizin anlayacağınız; tüm gazetelerin ve gazetecilerin aksine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkan Karaosmanoğlu’na bu dönem yani 2019’a kadar devam dediğini iddia etmiştim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkan Karaosmanoğlu’na 3. dönemin sonuna kadar mı “devam” demişti yoksa 4. dönemde de devam mı demişti?

Gazeteciler, okurlar, kamuoyu, siyasiler dahil herkesin kafası karışıktı.

Kafa karışıklığına, yanlış anlaşılmaya, Başkan Karaosmanoğlu perşembe günü yapılan Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında açıklık getirdi.

Karaosmanoğlu “devam” tartışmasına son noktayı koyarken “Ben dönemim sonuna kadar adayım dedim farklı anlaşıldı. Ben bu dönemin sonuna kadar kalmayı uygun gördüm. 2019 sonrasını Allah bilir. Bizde adaylık garanti olmaz” dedi.

Sevgili Başkan Karaosmanoğlu’na, benim yazdığımı doğrularken diğer gazeteler ile gazetecilerin yazdıklarını yalanladığı için teşekkür etmek istedim.

Başka? “Söylediklerimi iyi anlayın. Anlamadıysanız sorun. Haber yaparken yorumunuz değil benim söylediklerimi yazın” diyerek ayağı sağlam basmayan gazetecilere gazetecilik dersi verdiği için.

1111

 

****************

 

VEFA İBRAHİM ARACI VE

KIRIM TATAR TÜKLERİ

Koruma Klor Alkali AŞ ve Koruma Tarım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı çok yönlü saygın bir iş adamıdır.

Başarılı iş adamlığının yanı sıra eğitimden sağlığa her alanda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile anılan hayırseverdir.

Kendi enerjisini üreten, doğa ile dost teknoloji kullanan, Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi şirketi arasına girmeyi başaran örnek sanayicidir.

taratlar-vaggonlara

Tüpraş, Ford, Hyundai, Lassa, Goodyear, Dyo, Çolakoğlu, Milangaz, Diler Demir Çelik gibi sanayi kuruluşları Kocaeli’nde faaliyet göstermelerine rağmen vergilerini Kocaeli dışında öderken İbrahim Aracı Hatay, Denizli, Adana, Tekirdağ’daki tesislerinin vergilerini memleketine yatırmaktadır.

Türkiye’de Vefa Harası, yurt dışında Safkan İngiliz At yetiştiriciliği ile istihdam yaratmaktadır.

Bugün, Vefa İbrahim Aracı’nın işadamlığını, sanayiciliğini, hayırseverliğini, atçılığını değil kurucusu olduğu, onursal başkanlığını yaptığı “Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği”nden bahsedeceğim.

Derneğin onursal başkanı Vefa İbrahim Aracı ile yönetim kurulu başkanı Zümran Aracı 18 Mayıs 1944 tarihinde Kırım Tatarlarının sürgüne gönderilişinin 74. yılında Atatürk Heykeline çelenk koydular.

Neden?

Sovyetler Birliği yaklaşık 250 bin Kırım Tatarını genç, yaşlı, çocuk ayrımı gözetmeksizin yük vagonlarına bindirilerek bin yıllık vatanlarından Sibirya ve Özbekistan’a sürgüne gönderdi.

İnsanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olarak bilinen 18 Mart 1944 tarihinde sürgüne gönderilenlerin yüzde 45’inin hastalık, açlık ve soğuktan öldü sağ kalanlar sovyet işçi kamplarında zorla çalıştırıldı.

ibrahim-aracı-çelenk

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem